יועצות שינה: לצלוח את האתגר המוכר תוך ליווי צמוד

כל הורה לתינוק מכיר את העייפות הנלוות ללילות לבנים וצלילי בכי תכופים. הרדיפה אחר פתרונות קסם לא תמיד מניבה תוצאות, אך ניתן להיעזר בשיטות ייחודיות שמטרתן לספק ייעוץ והכוונה בהתאם למצב ולאופי התינוק

דלית גולן ומירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תינוק מפהק בעריסה
יועצות שינה: לצלוח את האתגר המוכר עם ליווי צמודצילום: shutterstock
דלית גולן ומירי ורד
תוכן שיווקי

פיהוקים מרובים, עיניים אדומות ויום שאורכו מרגיש כמו שבוע הם רק חלק מתופעות הנלוות ללילות לבנים של בכי – אותם מכירים הורים טריים מקרוב. בין החלפת טיטול לניקוי בקבוקים, רבים חושבים כיצד ניתן לסלול את הדרך ללילה של שינה רציפה, עבורם ועבור התינוק. שיטוטים באינטרנט או התייעצויות עם חברים לא תמיד מניבים תוצאות, אך לא חייבים לעבור את המצב ללא עזרה וליווי. בין היועצות שמציעות את השירות: מיה דובינסקי וטורנה רובינוב.

nullמיה דובינסקי - יועצת הנקה ושינה

להיות הורים לקטנטנים זו משימה מאתגרת במיוחד. לא משנה עד כמה מנסים להתכונן לקראתה, שום דבר לא באמת דומה ומרגיש כמו הדבר האמיתי. הורים בתחילת דרכם נמצאים באי וודאות מאד גדולה, כאשר לא על כל השאלות קיימות תשובות מהימנות ברשת, הטיפים שמצליחים לחברים לא בהכרח יעבדו על כל אחד אחר, ובאיזשהו שלב האינטואיציות ההוריות מתריעות שלא כדאי לעשות עוד ניסויים על תינוק כל כך קטן.

מיה דובינסקי, יועצת שינה והנקה מוסמכת IBCLC, מאמינה שכשמשפחה חדשה נוצרת, נולד יחד איתה עולם חדש ומיוחד, שאין דרך אחת שהיא נכונה לכולם, ולכל משפחה יש את הדרך והתוכנית המדויקות ביותר עבורה, כאשר המטרה המרכזית היא לאפשר להורים ולילדים להיות מאושרים ומסופקים.

מיה דובינסקיצילום: דבורה אורבך

מתי הורים מבינים שהגיע הזמן לפנות לייעוץ הנקה?
"הורים טריים מגיעים עם המון אי וודאות אל תוך המצב החדש, הנפלא והמאתגר שהתחיל בחייהם. כל הורה מכין את עצמו באיזשהו מקום לחוסרים בשינה ולתינוק שבוכה בלילות, אך במבחן המציאות דברים נראים תמיד אחרת ממה שמספרים. הורים יודעים הכי טוב מתי קשה להם, מתי התינוק נראה חסר שקט והאם הגיע השלב שבו הם מחליטים שמגיע להם לקבל עזרה בארגון סדר היום והשינה של התינוק שלהם, ושזו מתנה נפלאה שהם מעניקים לכל המשפחה".

לדברי מיה, סיבה נוספת ונפוצה מאד שמביאה הורים אליה, היא ניסיונות כושלים בתהליכי ייעוצי שינה קודמים שהרגישו להם לא נכונים עבורם ועבור התינוק שלהם. "ישנן הרבה מאד גישות בייעוץ שינה וסדר יום של תינוק, יש גישות 'נוקשות' יותר ויש גישות 'מאפשרות' יותר. כל הורה צריך להקשיב למצפון ליבו ולדעת לשים ברקס כשמשהו לא מרגיש לו".

מה מייחד את השיטה שבה את עובדת?
"השיטה שבה אני עובדת היא שיטה הוליסטית, במובן שבו אני רואה ולומדת את המאפיינים הייחודיים של כל ילד וכל משפחה, מתייחסת לכל יחידה משפחתית כמשהו ייחודי בפני עצמו ומתאימה להם תוכנית שנוצרה במיוחד עבורם. היבט נוסף אותו אני לוקחת בחשבון הוא ההיבט ההיקשרותי - הגישה שלי מקדשת את ההתקשרות הבטוחה של התינוק להורים שלו, אנחנו נעשה הכל כדי לא לפגוע בזה.

"קיימים לא מעט מקרים בהם הורים מרגישים מתוסכלים אחרי פגישת ייעוץ שינה בה ההורים מקבלים שיטת 'העתק הדבק' אשר הם אמורים ליישם על הילד שלהם ללא כל קשר לאופי ולבחירות הלגיטימיות שלהם. למשל, אם יש משפחה שרוצה לינה משותפת או הנקה כל הלילה, גורמים להם להרגיש שמשהו לא בסדר כי הם לא מתאימים את עצמם לתבנית של השיטה ומזהירים אותם שהם עושים נזק. השיטה שלי בעצם מכילה את ההורים האלו שלא נכנסים בתוך התבניות".

"ישנן הרבה מאד גישות בייעוץ שינה וסדר יום של תינוק, יש גישות 'נוקשות' יותר ויש גישות 'מאפשרות' יותר"צילום: דבורה אורבך

ייעוץ שינה הוא רק לתינוקות קטנטנים בחודשים הראשונים לחייהם? מה עם הורים שמתקשים בשלבים מאוחרים יותר?
"ייעוץ שינה בהחלט מתאים גם לתינוקות בגיל בוגר יותר, ולא רק לתינוקות, אלא גם לילדים בגילאי בית ספר יסודי. אולי תופתעו לדעת, אבל ההמלצה שלי היא שעדיף להמתין בסבלנות עם תהליכים שנועדו לשפר את שנת התינוק לאחרי גיל 4.5 חודשים, מהסיבה שמתרחשים המון שינויים בזמן הזה. ייעוץ שינה לתינוקות בגילאים בוגרים יותר אשר קרובים לגילאי שנה הוא נפלא, מאחר והתינוקות בשלים יותר מתינוקות צעירים ולכן השינויים עשויים לקרות הרבה יותר מהר בשלב זה".

איזה טיפ אחד משמעותי את יכולה לתת להורים בנוגע לייעוץ שינה?
"אם יש לכם קול פנימי שאומר לכם שמה שמציעים לכם הוא לא דבר נכון, יש צעקה פנימית שזה לא הגיוני או לא נכון, תקשיבו לקול הזה והוא יודע מה הוא אומר. אני גם מציעה לחשוף את התינוקות לאור שמש, זה תמיד עוזר לסדר את המנגנונים ההורמונליים שלהם, מה שיעזור גם בהיבט השינה", מסכמת מיה.

nullמיה דובינסקי יועצת הנקה ושינה
טלפון: 0528600526
מעבר לאתר >>
לחשבון האינסטגרם >>

--------------------------------------

טורנה רובינוב - ייעוץ שינה בגישה הוליסטית שמלמד את התינוק לישון בצורה עצמונית

טורנה רובינוב, אם לשניים, הגיעה לתחום ייעוץ השינה לאחר שנולדה בתה השנייה. כאשר התינוקת המקסימה התקשתה לישון, וברקע הפעוט בן השנתיים תבע את תשומת הלב לה היה זקוק – החליטה טורנה להשתמש ביועצת שינה.

"חקרתי את כל הגישות והזמנתי יועצת שינה שעובדת בשיטה שהתחברתי אליה, שיטת סמול טוק שהיום נקראת השיטה של לריסה גינת. בעוד היועצת ישבה אצלנו ודיברה, עברה בי המחשבה שהדברים שהיא אומרת הם כל כך חשובים ושכל ההורים צריכים לדעת אותם. בסוף התהליך, שעבר בהצלחה, החלטתי ללמוד ייעוץ שינה והדרכת הורים. זו הייתה אבן דרך משמעותית בחיי שהפכה אותי להורה טוב יותר וקשוב יותר, ואפשרה לי לעזור להורים אחרים".

טורנה רובינוב צילום: רונית ולפר - צילום למיתוג ויזואלי

רובינוב עורכת ייעוצי שינה וכן מייעצת להורים לילדים עד גיל 3 בנושאים שונים כמו גמילה מחיתולים, התמודדות עם סמכות וגבולות, מעבר למוצקים, גמילה ממוצצים ובקבוקים, יחסים בין אחים, התמודדות עם אח חדש שהצטרף למשפחה ועוד.

מהם עקרונות הגישה שבה את מטפלת בבעיות שינה?
"גישת סמול טוק היא גישה מקרבת הדוגלת במתן מענה לצרכים של התינוק. צריך להבין שהתינוקות מדברים איתנו כמעט מהרגע שהם נולדים דרך שפת הגוף שלהם. אנו מלמדים את ההורים לערוך תצפיות, ללמוד את שפת הגוף ואת הצרכים של התינוקות. כך ניתן לתת מענה נכון לכל צורך של התינוק (רעב, עייפות). חשוב להדגיש כי השיטה אינה דוגלת בלתת לתינוק לבכות. אנחנו לא רוצים שהתינוק יבכה כי אז הוא לא יהיה פנוי לשום דבר אחר. אנו מלמדים את ההורים לתת את המענה לצורך של התינוק בזמן הנכון כדי שהוא לא יגיע לכדי בכי".

איך מתנהל התהליך?
"תחילה אני נפגשת עם ההורים בזום או פנים מול פנים וממלאה איתם שאלון ארוך ויסודי שעוסק בתינוק ובמשפחה כולה, כדי להבין את הסיפור ולבנות תכנית עבודה נכונה. לאחר שאני פורסת בפני ההורים את תכנית העבודה, אנו מתחילים את התהליך ביחד ומתעדכנים כל יום בוואטסאפ או טלפונית. ההורים מספרים לי איך עבר הלילה, כמה שעות התינוק ישן, איך הוא ישן וכו'. הליווי הצמוד הוא מאוד חשוב. אין אבקת קסמים, יש דרך ואני זמינה להורים לכל אורך התהליך".

טורנה רובינוב צילום: רונית ולפר - צילום למיתוג ויזואלי

עד כמה שינה טובה ורציפה חשובה לתינוק?
"מעבר לסבל של ההורים שנופלים לאיזשהו מעגל של עייפות ותסכול, שינה איכותית חשובה להתפתחות התקינה של התינוק. כשהתינוק נכנס לשינה עמוקה מופרשים אצלו הורמוני גדילה שחשובים להתפתחותו. שינה חשובה גם למערכת החיסונית של התינוק. מעבר לכך, חשוב להדגיש שקשיים בשינה לא עוברים אלא רק מתחלפים. תינוק שלא לומד לישון באופן עצמוני עלול להיות ילד שלא מסוגל לישון במיטה שלו וישן במיטה של ההורים, או דורש נוכחות הורית בהרדמה. באמצעות לימוד של הרגלי שינה נכונים, התינוק לומד לסמוך על עצמו ולהירדם בצורה עצמונית. אנו עושים זאת בתהליך מעצים: לא נותנים לתינוק לבכות, ממלאים את כל צרכיו, ונותנים לו ביטחון שמאפשר לו להירדם לבד. היכולת הזו נשארת איתו כל הזמן".

טיפ להורים שלא ישנו הרבה זמן?
"ברגע שהורה מזהה שהתינוק עייף, למשל כשהתינוק משפשף עיניים, יש להתחיל בתהליך ההרדמה: לייצר אווירה של שינה, להחשיך את הסלון ואחר כך את החדר. להשאיר אור עמום להחלפת הבגדים ולאמבטיה. פעמים רבות הורים מביאים צעצועים לאמבטיה ושרים לתינוקות. כך הם מעירים אותם מחדש ומפריעים להם להתכנס לשינה. כשהתינוק עייף, המקלחת צריכה להיות קצרה וללא צעצועים או רק אחד".

טורנה רובינוב – מנחת הורים לגיל הרך, יועצת שינה ופרידה מחיתולים
טלפון: 054-5434846
לעמוד הפייסבוק >>