אדלר איטום ושיקום מבנים בע"מ: איטום תת קרקעי ללא קיצורי דרך

עמית אדלר, הנדסאי בנייה ומנכ"ל החברה, מספר על האתגרים בתחום ליקוי הבנייה, הטכניקות החכמות שנולדו לאורך הדרך וההשלכות הקריטיות של נזקי מים במבנים תת קרקעיים

לירון גולן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איטום מבנים
אדלר איטום ושיקום מבנים בע"מ: איטום תת קרקעי ללא קיצורי דרךצילום: Shutterstock
לירון גולן
תוכן שיווקי

"עד כה, עשינו דברים לא שגרתיים בנושא של איטום תת קרקעי", משתף עמית אדלר הנדסאי בנייה והבעלים של חברת אדלר איטום ושיקום מבנים בע"מ המתמחה באיטום תת קרקעי, החל ממרתפים, חניונים, מקלטים, פיר מעלית, ועד מנהרות ועוד. "למשל, הגענו למרתף שמאחד הקירות יצא פרץ של מים. תוך כמה שעות זיהינו את מקור הנזילה, טיפלנו בבעיה מהחלק הפנימי של המרתף ותוך שלושה ימים המרתף יבש ושב לקדמותו. אין אצלנו קיצור דרך, יש טכניקה מקצועית עם שימוש בחומרים האיכותיים והעמידים הקיימים בשוק".

חברת אדלר איטום ושיקום בע"מ הוקמה על מנת לספק מענה בתחום ליקוי הבנייה בדגש על תחום האיטום התת קרקעי, כל מה שנמצא מתחת לאדמה ובכל שלבי הבנייה, עבור הסקטור הפרטי והסקטור הציבורי. "הליקויים באזור תת קרקעי קשורים לרוב או לאיטום לקוי או לתשתית לקויה. ברוב הפעמים התשתית בנויה מבטון, לכן את הליקויים מגלים בשלב מאוחר, במהלך בנייה או בשלב האכלוס. אנחנו נותנים פתרון מהיסוד - החל מתכנון וייעוץ בשלב התוכנית ועד לשלב הביצוע ואחריו. אנחנו שם בשביל למנוע את הליקויים, ובמקרים מאוחרים יותר לפתור אותם".

מה המשמעות של נזקי מים במבנה תת קרקעי?

"מעבר לנזק למבנה, יש משמעות בריאותית של חדירת מים במבנה סגור. המים יוצרים לחות בחדר - בין אם זה מתחת לריצוף, מהקיר או מהתקרה. לחות זו יכולה להתפתח לסוג של עובש המזיקה למערכת הנשימה וגורם לנזק אצל מבוגרים וילדים כאחד. מבנה אמור להיות אטום. איטום טוב שומר על הבטון ועל המבנה מפני נזקי המים, ברגע שיש חדירה של מים נוצר בלאי למבנה ובמקרים קיצוניים סכנה אמתית לדיירים. אפשר לזהות בנייני קומות עם עמודים וברזלים חשופים, הדבר נוצר כתוצאה מרטיבות ומליקוי איטום. בברזל נוצרה חלודה, היא פוצצה את הבטון וכן הלאה. כל חדירה של מים צריכה להיות מטופלת בשלב מוקדם ככל האפשר, אחרת הנזק יכול להיות בלתי הפיך".

אתה יכול דוגמה למקרה שהחברה טיפלה בו?

"אנחנו מבצעים תיקוני איטום במנהרה תת קרקעית עבור תחנות של הרכבת הקלה בגוש דן. שם אין פשרות ולהבדיל ממבנים פרטיים, מדובר במי תהום בלחץ גבוה ולא מי גשמים. במקרה הזה השתמשנו במכונות, טכניקה וחומרים מיוחדים כדי למגר כשלים וחדירות מים בהווה ובעתיד. עוד ביצענו פרויקט לחברת אפל, גוגל ולמלון וולדורף אסטוריה בירושלים.

"בסקטור הפרטי גם כאן הדוגמאות הן רבות. אנחנו מזהים את המקור, מטפלים בבעיה בצורה מהירה עם פתרון לאורך זמן, זה חלק מהמאפיינים של סגנון העבודה שלנו. בנוסף, בשני המקרים ולא משנה האם אנחנו מגיעים לסקטור הציבורי או הפרטי, יש את שלב הביצוע ואת שלב האבחון, השלב הקריטי ביותר. ככל שהאבחון נעשה בשלב יותר מוקדם כך הפתרון והמענה מדויקים יותר. הניסיון שלנו מאפשר לנו לזהות ולהכיר את רוב הבעיות הקיימות או שעלולות לצוף בהמשך, ובעזרת מכשירים מיוחדים כמו למשל מצלמה תרמית אנחנו יכולים לזהות ליקוים שסמויים מהעין. יש למצלמה יכולת לראות בצורה של אינפרא אדום דברים סמויים כמו נזילות ממקורות לא צפויים".

איך אפשר להיערך נכון לשלב התכנון ולמנוע נזילות?

"שלב התכנון לרוב מגיע מהכיוון המוסדי ציבורי, חברות נדל"ן, קבלנים, אדריכלים ועוד, שרוצים להבטיח מבנה אטום ולמנוע תקלות וליקוים בהמשך. יחד עם זאת, גם בסקטור הפרטי אנחנו רואים עליה בפניות בתחום זה, אנשים פרטיים שהחליטו לבנות יחד איתנו תכנית איטום לדירה שלהם. כרגע, תכנית איטום על פי חוק היא רשות ולא חובה, ובכל זאת אנחנו שמים לב שאנשים מבינים את הצורך בתכנון יעיל שיכול לחסוך בעתיד עלויות ונזקים רבים. תכנון מבעוד מועד זה דבר שיכול למנוע כשלים וליקויים לאורך שנים, מבצעים אותו פעם אחת כמו שצריך ומתייחסים לנושא ברצינות - וזה יכול לתת שקט לשנים ארוכות קדימה".

מה ההבדל בין איטום מרתף מבפנים לאיטום חיצוני?

"המשמעות של איטום מרתף מבחוץ (איטום חיובי) היא חפירה מסביב למבנה ואיטום מחדש, אנחנו לא שם ומעדיפים לפעול באפשרות השנייה. האפשרות השנייה היא איטום מבפנים (איטום שלילי) במקום חפירה מסביב למבנה, אנחנו פועלים מבפנים, 'חושפים' את המרתף ומאתרים את הליקוי בצורה מדויקת יותר. ההבדל בין השניים בא לידי ביטוי בעלויות גבוהות עבור איטום מבחוץ לעומת איטום מבפנים. כמו כן, הדיירים חשופים יותר לנזקים כאשר האיטום נעשה מבחוץ: הרס של הגינה, החצר ועוד. מבפנים ההרס קטן יותר, עלויות נמוכות יותר וטיפול מדויק יותר".

אנחנו נותנים ללקוחות שלנו אחריות מלאה על העבודה שלנו צילום: Shutterstock

מה הייחוד שלכם כחברת איטום מקצועית?

"אנחנו יודעים להתייחס ללקוח לא משנה אם הוא קטן או גדול, חברת בנייה גדולה או לקוח פרטי. הדגש שלנו הוא על השירות וכך פועלים כל אנשי המקצוע שעובדים אצלנו, כאשר מדובר בצוותים קבועים שעובדים שנים בחברה. ההתמחות שלנו היא באיטום תת קרקעי, מה שהופך אותנו לספציפיים מאוד בתחום מסוים וכך גם מקצועיים מאוד בכל הקשור לאיטום זה. אנחנו נותנים ללקוחות שלנו אחריות מלאה על העבודה שלנו וזמינים אליהם לא רק כלקוחות חדשים, אלא גם כלקוחות קיימים בכל פנייה באשר היא. בנוסף, בספרים מצוינים כל התקנים למיניהם של חוקי הבנייה, אנחנו לוקחים את הדברים הללו ברצינות, מיישמים אותם בשטח ונצמדים לכללים, מכאן המקום לתקלות נמוך מאוד".

חומרים איכותיים ועמידים עם אורך חיים ארוך

"אנחנו מתמקדים בחומרים עמידים ואיכותיים, ומבינים את המשמעות בבחירת חומרים אלה, שמנתבים את העבודה למקום מאוד מקצועי ולא מתפשר. כמו כן, כאנשי שטח, הרבה פעמים אנחנו מתחילים בפרויקט ולא יודעים כיצד הוא יגמר, יש הפתעות לא מעטות בתחום שלנו וככל שאנחנו שולטים באירוע ולא נותנים לו לנהל אותנו - הביצוע מדויק יותר. החיבור של הצוות שלנו לתנאי השטח ובכלל לאתרי בנייה הוא עוד אחד מהיתרונות שלנו כחברה. אנחנו מכירים את השטח מעבודת הידיים ויודעים לעשות תכנון נכון שמתאים לשטח וזאת בניגוד לתיאוריה, קיימת בנו היכולת לגשר בין השטח לתכנון".

מה מאפשר תהליך עבודה מוצלח?

"אחת השאלות שתמיד שואלים אותנו היא 'מאיפה מגיעים המים?' וזאת שאלת השאלות בתחום שלנו. לפעמים אנחנו מגיעים בשלב מאוחר שלא תמיד קל לזהות ברגעים הראשונים. יחד עם זאת, החשיבה מחוץ לקופסה, הטכניקה והניסיון מאפשרים לנו לעבור מהצלחה להצלחה. כל הלקוחות שנתנו להם שירות הפכו להיות ללקוחות מרוצים. החברה חרטה על דגלה מקצועיות, אמינות ודרך ארץ. השקיפות מול הלקוח חשובה לנו מאוד. השילוב המקצועי, הטכני והידע וההכרה בנושא של מבנים ומים מעניק לנו את האפשרות לתת את הפתרון הראוי".

אדלר איטום ושיקום מבנים בע"מ
מעבר לאתר >>
טלפון: 054-8994149
מייל: adler.itum@gmail.com