תביעות לשון הרע: אין מחיר לשם טוב

פגיעה בשם הטוב יכולה להיות הרסנית, אך לעיתים נדמה שקשה להפריד בין רכילות בלתי מזיקה או ביקורת לגיטימית, להכפשה פומבית העוברת על החוק. עורכי דין מנוסים בתחום תביעות לשון הרע יגנו על זכותכם לשם טוב מחד, אבל גם על הזכות להעביר ביקורת מאידך

לידור יעקב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה לוחשת לאישה אחרת
תביעות לשון הרע: אין מחיר לשם טובצילום: Shutterstock
לידור יעקב
תוכן שיווקי

החוק מעניק מגוון כלים להגנה על שמו הטוב של אדם, אולם הוראות החוק יכולות להיות מבלבלות ולא ברורות עבור אזרחים מן השורה שמוצאים את עצמם עם מוניטין פגוע וחשופים להפצת מידע כוזב ומכפיש אודותיהם.

מן הצד השני, גם הזכות להעביר ביקורת, במיוחד על נותני שירות, הינה זכות שחשוב לשמור עליה והיא חלק מחופש הביטוי. קו הגבול בין ביקורת לגיטימית ובין לשון הרע יכול להיות דק, ונדרשים עורכי דין מנוסים בתחום של תביעות לשון הרע כדי להגן על זכותם של התובעים, אשר שמם הטוב נפגע, אולם גם של נתבעים אשר השמיעו ביקורת ללא מטרת זדון.

עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי

"לכל אדם הזכות להגן על שמו הטוב מפני פגיעה או הכפשה פומבית", אומר עו"ד בני תייאר, מנהל מחלקת ייצוג שוטרים, סוהרים וכוחות הבטחון במשרד עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי, "אנו מציעים ייעוץ וליווי משפטי לכל אדם ששמו הטוב נפגע, וכן עבור נתבעים הסבורים כי הביקורת שהשמיעו כלפי אדם הינה לגיטימית ואינה בגדר לשון הרע", הוא מוסיף.

עו"ד תייאר כיהן במגוון תפקידים בכירים במשטרת ישראל וכן כמפקד מספר בתי כלא, ביניהם צלמון ומגידו. בשנים האחרונות הוא משמש כעו"ד פלילי, ולצד אזרחים מן השורה הוא מייצג שוטרים, סוהרים ואנשי כוחות הבטחון וכן מלווה אסירים במאסר ראשון.

החוק המגן על שמו הטוב של אדם

חוק איסור לשון הרע מגן על זכותו של כל אדם בהגנה על שמו הטוב, על ידי הטלת איסור פרסום פומבי, שעלול לפגוע באותו אדם. החוק, שנחקק בשנת 1965, מאזן בין הזכות לחופש הביטוי ובין הזכות לשם טוב. החוק קובע כי ניתן אף לקיים משפט פלילי כנגד אשם שביצע פרסום לשון הרע, מתוך כוונה לפגוע, כאשר העונש המירבי הינו שנת מאסר.

עו"ד בני תייארצילום: גיל נחושתן

"בשנים האחרונות, עם התפתחות המהירה של רשתות חברתיות ופלטפורמות המאפשרות שיח קבוצתי כדוגמת וואטסאפ ואחרות, אנו עדים לעלייה משמעותית במקרים בהם מוכפש שמו הטוב של אדם, בין אם מדובר בדמות ציבורית או באדם מן השורה", אומר עו"ד תייאר, "כמות תביעות לשון הרע גם הן נמצאות בעלייה משמעותית, והדבר מלמד על הצורך לחשוב פעמיים לפני שאדם מתבטא. הזכות לחופש הביטוי אינה עולה על הזכות לשמירה על שמו הטוב של אדם. אני מציע, לכל אדם שיש לו ביקורת כלפי אדם אחר, לשמור על ענייניות ולהתייחס אך ורק לעובדות".

עורכי הדין במחלקה מלווים כל לקוח בבחינת המקרה, ההיבט הפלילי שבו, ומייעצים האם קיים מקום לתביעה. המשרד מייצג מגוון רחב של תביעות לשון הרע.

עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי

אחד מהם הוא תביעה של בעלת חנות כנגד לקוחה שהכפישה את שמה ואת מותג הבגדים שבבעלותה ברשת החברתית. מקרה נוסף הינו תביעה של שוטר שנדרש במסגרת תפקידו לפזר הפגנה, ונפל קורבן לקריאות גנאי קשות שהטיח בו אחד המפגינים.

במקרים אחרים מייצג צוות עורכי הדין במחלקה את הנתבעים, כאשר המטרה הינה להוכיח שהנתבע פעל בתום לב, או להגיע לפשרה שתמזער את הנזק לנתבע ותייתר את הצורך במשפט.

ליווי משפטי לעובדי כוחות הבטחון

כל עורכי הדין העובדים במחלקה במשרד הינם בעלי רקע וניסיון אישי כעובדי כוחות הבטחון בעברם. הדבר מקנה להם הבנה עמוקה באשר למורכבות הקיימת לא פעם בקרב עובדי כוחות הבטחון בעת ביצוע תפקידם.

"עובדי כוחות הבטחון באים נאלצים יותר ויותר בשנים האחרונות להתמודד עם מצבי קיצון וחווים לא פעם מתקפות המכוונות נגדם אישית. כשפונה אליי איש כוחות הבטחון אני קודם כל מבין את הסיטואציה אותה חווה, ויכול לאבחן אם היא מצדיקה תביעת לשון הרע", מסביר עוד תייאר.

"בכל מקרה בו נשקלת האפשרות להגשת תביעה בגין לשון הרע, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי טרם הגשת תביעה. עו"ד הבקיא בתחום יוכל לבחון את המקרה ולייעץ האם קיים מקום לתביעה", מסכם עו"ד תייאר.

עו"ד בני תייאר, עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי
050-6278221
למעבר לאתר >>
מייל