הסודות של כלי טנטרי עצמתי מהמזרח- גלו את שביל 'היוגה טנטרה' והשפעתו על המצב הרגשי והמנטלי של ההולכים בדרך הטנטרה

נעמה הנגבי, בין המורות המובילות בארץ ליוגה טנטרה, פותחת לכם שער לתרגול עצמתי שמפעיל ומסיר חסמים מערוצי האנרגיה (הצ'אקרות). תרגול שיגרום לכם לחזור לחיבור עמוק עם הרצונות שייחלתם לעצמכם בחיים שאולי כבר שכחתם

מיכל ברקו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמה הנגבי
בלעדי: הסודות של כלי טנטרי עצמתי מהמזרח, גלו את שביל 'היוגה טנטרה' והשפעתו על המצב הרגשי והמנטלי של ההולכים בדרך הטנטרהצילום: אלה נצר
מיכל ברקו
תוכן שיווקי

בניגוד לדעה הרווחת, הכתבה שלפניכם לא תעסוק במין כלל, אלא באחד הכלים החזקים של הטנטרה ההודית – יוגה טנטרה, שנועדה לעזור לאלו המחפשים לשפר את איכות חייהם, לאהוב יותר, להיות בריאים יותר ולחוות את עולם האנרגיות. ההולך בדרך היוגה טנטרה חווה את העולם במלואו ועל הדרך מעלה את רמת האנרגיה בה הוא חי.

רגע לפני שצוללים לעולם הרוחני ולתורה העומדת מאחורי ה'יוגה טנטרה', כדאי שתכירו את נעמה הנגבי, מהמורות היחידות בארץ ובעולם שמלמדות טנטרה הודית מסורתית ומכשירה מורים ליוגה טנטרה.

"Love says I am everything, wisdom says I am nothing Between the two my life flows" (Nisargadata Maharaj)צילום: גל אור

לדבריה, היוגה טנטרה מאפשרת הגשמה של מה שחשוב באמת מהחיים, בין אם זו היכולת לחיות בגוף בריא יותר עם כלים נגישים לשמירה על הבריאות, ובין אם האפשרות להרגיש אנרגיה גבוהה ועוצמתית בגוף שמשפיעה בתורה על רבדים נוספים בחיים, ובכלל זה מערכות יחסים טובות יותר.

המסע שלה בעולם היוגה החל בשנת 2001 עם שחרורה מהצבא. את הטיול שאחרי היא הקדישה ללימוד יוגה במקומות שונים בעולם, טיול שהפך לאורח חיים. משנת 2005 (ובארץ משנת 2010) נעמה מלמדת מגוון תכניות וקורסים מעולם הטנטרה, היוגה טנטרה וכן מכשירה מורים בשיטה זו. כך עזרה לאלפי אנשים לשנות את חייהם. בלי יומרות ובלי קלישאות, אלא ביצירת עוגן שבו אנשים נאחזים כשהמערבולות הרגשיות מאיימות להטביע אותם.

נעמה הנגבי, ספרי לנו מהי בעצם הטנטרה?

"קיים בלבול רב סביב המילה הזו. בלבול הנובע מתפיסה לא מדויקת של העולם המערבי המקשר בין המילה 'טנטרה' ל'תרפיה מינית'. לרוב, אנשים מדמיינים את הטנטרה כתשובה לחסימות ובעיות מיניות כמו גם לדרך מעניינת ורוחנית שבה מקיימים יחסי מין עם נרות ומוזיקה מיוחדת, בעוד שבפועל - הטנטרה המסורתית ההודית לא קשורה לחזון הזה והיא הרבה מעבר לכך.

"טנטרה היא דרך רוחנית לפני הכל, דרך חיים, כזו שאומרת בואו ניקח את כל מה שיש בעולם, כל מה שאנחנו חווים ביומיום ונהפוך את זה לכלי להתרחבות התודעה, מה שעוזר לתפוס את העולם בצורה מלאת חיים.

"משמעות המילה 'טנטרה' בסנסקריט היא: מדע, כלי להתרחבות התודעה או מארג שרואה את העולם על כל חוויותיו כחלק מהדרך הרוחנית וזה כולל את הרגשות, המחשבות והחוויות האנושיות שלנו. הטנטרה מביאה את המתרגל הטנטרי לאיחוד אקסטטי. איחוד עם עצמי, עם האחר או עם היקום וכן, חלק ממה שיש לנו בחיים ובעולם הזה זה מעשה האהבה, והדרך בה אנו פועלים במערכות היחסים שלנו.

"אבל, אני שוברת לך פה בעצם את המיתוס - הטנטרה רחוקה מלהתעסק רק במיניות ואינטימיות. בעיניי זה מאוד חבל שמנסים לצמצם אותה למשבצת קטנה כל כך. זה כמו שביהדות ניקח את נושא הנידה ונהפוך אותה לתורה בפני עצמה ונייחס רק לה חשיבות, כשבעצם זהו סעיף אחד בתוך התורה המדהימה שלנו. כך גם ביוגה טנטרה, המיניות היא רק פיפס קטן אחד מתוך מאות חתיכות שמרכיבות אותה. מדובר בתרגולים של גוף, נשימה, מדיטציה, אמונה, מוסר, עבודה עם מנטרות, טיהור וניקוי".

אז מהו למעשה הקשר של מה שמספרים לנו על החיבור בין מיניות לטנטרה?

"אני יודעת שזו שאלה שממש יושבת לך עכשיו על קצה הלשון, אז אני אתחיל בלענות עליה. האדם המערבי התמקד רק בפאן המיני של הטנטרה, שיחד עם הטנטרה תרפיה זה מה שנקרא בשפה המקצועית של ימינו 'ניו-טנטרה'. אך כפי שאמרתי ההקשר המיני לטנטרה הוא פיפס אחד מתוך מערכת שלמה. מה שיפה להבין, זה שתרגול של יוגה טנטרה, אמנם לא עובד באופן ישיר ומודע על תרפיה מינית, אבל הוא משפיע באופן עקיף על המיניות יחד עם אספקטים נוספים בחיים שלנו ומרפא יחד איתה את כל הקשר שלנו לגוף שלנו, מה שמאפשר לחוות מערכות יחסים אינטימיות ומיניות טובה יותר".

אם נשים את המיניות רגע בצד, נשמע שהיוגה טנטרה היא עולם ומלואו, במה היא עוסקת בדיוק?

"יוגה טנטרה מספרת לנו שלרוב האדם חווה את המציאות בצורה מוגבלת ובאחוז מאוד קטן. זאת מאחר שבגוף שלנו ישנם 72 אלף ערוצי אנרגיה, אך מרביתם חסומים בגלל הרגלים לא בריאים או חוויות לא נעימות שצברנו בדרך ואנחנו סוחבים אותם איתנו ביומיום.

"למעשה, במקום לחוות את המציאות בצורה מלאה ולא מוגבלת, אנחנו חווים את החיים ב-50% ומטה, קצת דומה לאמרה שמרבית האנשים מנצלים רק 5% מיכולת המוח. תרגול טנטרי הוא כלי טיהור של אותם ערוצים אנרגטיים, ניקוי כל החסימות שיצרנו, בדומה להוצאת הזבל מהבית. רק שביוגה טנטרה יש לנו אין ספור אפשרויות לתרגול התרחבות התודעה במטרה לחיות מציאות חיה יותר, לבנות רקמת חיים שונה לחלוטין, לאהוב יותר ובאמת ממקום נקי, וליהנות יותר ממה שיש לחיים להציע לנו.

"גרם אחד של תרגול שווה טון של תאוריה" (שיבננדה)צילום: גלעד פרייס

"יוגה טנטרה היא דרך מדהימה להגיד 'כן' לחיים. שום דבר לא נשאר מחוץ לדלת, אין דבר שאסור לגעת בו או שצריך להדחיק אותו. אנחנו לומדים לעבוד עם רגשות, מחשבות ולתעל כל חוויה לחיים טובים יותר. חיים שבהם אנחנו מרגישים ששום דבר לא יכול לעצור אותנו".

איך נראה שיעור רגיל ביוגה טנטרה?

"כמו בשיעור יוגה רגיל בסטודיו, העבודה מתחילה מהגוף אבל במהותה היא פנימית. אנחנו נמצאים על מזרן היוגה, מתרגלים תנוחות, נשימות, מדיטציות, בעזרת אינטראקציות אנרגטיות ומילוליות, עובדים לעיתים גם עם מוזיקה, ומייצרים רגשות שמרחיבות ומשנות לנו ממש את התודעה. זו הדרך לגעת באנרגיה, בחומר שאי אפשר באמת לראות אותו אלא רק להרגיש, לעבוד וללמוד לחיות איתו.

"מדובר בתרגול רגוע שבמהלכו המתרגל או המתרגלת יכולים להרגיש בסוג של תעופה, מלאים ברגשות חיוביים, תחושות נעימות ושלווה, ובסוף התרגול הם נוחתים ומרגישים טעונים באנרגיה חדשה, חיובית ובשקט פנימי שאפשר לצאת איתו עכשיו שוב לעולם. כל זה קורה במקום מכיל וסופר בטוח.

"חשוב לציין, אל לנו להקל ראש ביוגה טנטרה, לעיתים היא קשה ומאתגרת, אם זה בביצוע תנוחות חדשות, אם זה בתהליך הטיהור ולפעמים אפילו יש תופעות של 'משבר ריפוי', שעולות בתוך התרגול. ברגע שנותנים להן מקום והן עוברות, מתרחש הריפוי, ויוצאים מחודשים לעולם".

מהו ההבדל בין יוגה טנטרה ליוגה המסורתית, זו שמתרגלים אפילו בחדר כושר?

"היוגה נכנסה לחדרי הכושר כסוג של טרנד ומטרתו היה למשוך קהל חדש והיא לרוב מתמקדת שם בתרגול פיזי המשלב בתוכו גמישות. זאת, בניגוד ליוגה טנטרה (יוגה שעובדת על הצ'אקרות וערוצי האנרגיה שלנו) שמשלבת את התרגול הפיזי עם התרגול הרוחני.

"היוגה טנטרה בנויה מ-3 מפתחות. מפתחות שעוזרים לנו להעיר את הצ'אקרה החסומה, לאזן אותה, לנקות אותה ולהזרים את האנרגיה בגוף כדי שנוכל לחוות אותה בפוטנציאל המלא שלה.

"המפתח הראשון הוא יציבות בתנוחה - הישארות בתנוחה אחת ללא תזוזה ככל שאפשר במשך כמה דקות. המטרה היא לשהות בתנוחה לאורך זמן וזאת כדי לאפשר לאנרגיה להיכנס לגוף שלנו לכל הזמן שבו אנחנו שוהים בתנוחה, ולאפשר לה לזרום לתוך המערכת. כל זמן שאנחנו בתנוחה, האנרגיה מפעילה את הצ'אקרה.

"המפתח השני הוא ריכוז - ריכוז באנרגיה, בצ'אקרה, שמחזק עוד יותר את האנרגיה שמוזרמת בגוף. כל תנוחה מפעילה בעצם אנרגיה אחרת בגוף שלנו. תנוחות היוגה הן שפת גוף שמעירה צ'אקרה מסוימת וכך מעירה גם איזשהו מצב תודעה מסוים.

"יציבות ודממה יוצרת אהבה, תנועה יוצרת חיים. להיות דומן ויציב תוך כדי תנועה, זה כל התורה" (דאו היין צ'או)צילום: דני מוטלה

"והמפתח השלישי הוא נינוחות - גם אם התנוחה עצמה קשה מדי, המטרה היא למצוא את המקום שנוח לנו בלי להתאמץ או להיאבק בדרך. אנחנו קוראים לזה דרך האמצע בין תרפיה למאמץ ביוגה טנטרה.
עצם העבודה המדויקת עם מרכזי האנרגיה והיכולת לטהר את הצ'אקרות, זה ההבדל העיקרי בין יוגה טנטרה לכל יוגה אחרת, ומי שמתרגל אותה יוכל לומר לך שמדובר בהבדל עצום".

מהי באמת ההשפעה של יוגה טנטרה בחיי היומיום של מי שמתרגל?

"בכל פעם אני פוגשת אנשים שפשוט מופתעים מהעומק של התרגול ומהשפעתו אחר כך בחיי היומיום שלהם. הניסיון מראה אומנם שכבר בתרגול הראשוני אפשר לחוות שינוי מהותי, עם זאת כדי לבנות תהליך שיעזור לנו בסופו של דבר להניע את האנרגיה בגוף ולחוות את ההשפעה האדירה שלה על הדינמיות שלנו, כוח הרצון, חוויות האהבה והשמחה - חשוב להגיע באופן קבוע לשיעורים או להצטרף לאחד מקורסי הבסיס והתכניות השונות בנושא, כך שייווצר רצף תרגולי.

"מעבר לשינוי הגוף בפן הפיזי שמתגמש, מתחזק ומבריא, הכלים השימושיים שהיוגה טנטרה מביאה לתוך חיי היומיום הם ברמה הרגשית, המנטאלית והרוחנית. כשאנחנו מודעים לרגשות שלנו ומבינים מה קורה עם המערך הרגשי שלנו, אנחנו פתוחים יותר לעבוד איתם, לכוון אותם למקום הנכון. לדוגמה, כמתרגלת יוגה טנטרה את בעצם לומדת איך לעצור מערבולות רגשיות בטרם הן סוחפות אותך, זה לבד, כמעט אוטומטית יעלה את אנרגיית החיים שלך.

"אספר לך מקרה של תלמיד שלי, שהגיע אליי לפני כמה שנים, אז הוא היה כבן 50 והרגיש שמשהו חסר לו בחיים, משבר כזה של גיל ה-40 המאוחר, הוא פשוט לא ידע מה הדבר שחסר. מה שכן, הוא ידע שהוא מסוקרן מספיק בשביל לנסות. במהלך ההשתתפות שלו באחד מקורסי הבסיס, הוא הפך לאדם מלא חיים, קורן מאושר, הביטחון שלו התעצם, הוא התחיל ליהנות יותר מהעבודה שלו. התרגול והקורס אפילו שיפרו את מערכות היחסים שלו, הזוגיות ובכלל ההסתכלות שלו על החיים. גם היום, כמה שנים אחרי, הוא מספר לי איך היוגה טנטרה הכניסה קסם לחיים שלו, שמחה, התרגשות, עומק ועונג.

"בכלל, משתתפים בפעילויות ובסדנאות שלי הרבה פעמים אומרים לי איך התרגול שיפר את כוח הרצון שלהם, את התרגול הרוחני שלהם והכי חשוב, מבחינתי, עד כמה החוויה פתחה להם את הלב ואפשרה להם לחוות אהבה, לקבל ולתת אותה בצורה עמוקה, טבעית וטהורה".

נשמע מאוד מעניין. האם כולם יכולים להשתמש בכלים של היוגה טנטרה?

"מהניסיון שלי ושל התלמידים שלי, היוגה טנטרה מתאימה במיוחד לאנשים שמגדירים את עצמם כרוחניים, כאלו המתעניינים או כבר נמצאים בתחילת תהליך של מודעות עצמית ולרוב פונים כדי לקבל כלים חדשים ליצירת חיים בריאים וטובים יותר, תוך שילוב של הידע הרוחני עם חיבור לקרקע ולחיי היומיום שגם הוא מאוד חשוב להם.

"התרגול גם מתאים למי שמרגיש כבר זמן מה תקוע או לחוץ ומרגיש שהגיע הזמן להיפרד מהרגלים של מחשבות, רגשות ופעולות שלא משרתות אותו. לאפשר לעצמו לצמוח מהקשיים שהוא נתקל בהם בחייו. יש לזכור כי אנחנו מתרגלים דרך רוחנית, זו לא רק דרך של 'well being' ובריאות. ביוגה טנטרה אנחנו נוגעים במקומות עמוקים בנשמה שלנו, מסתכלים באמת במה קורה בתוכנו מבחינת רגשות, מחשבות, אנרגיה וגוף, כאשר הרצון שלנו הוא לעשות מה שצריך כדי שבסופו של דבר נוכל לחיות חיים טובים יותר. אז כן, היוגה טנטרה מוציאה אותנו לפעמים מאזור הנוחות, מחייבת אותנו להתחזק פיזית ורגשית ומחזקת את היכולות הרוחניות שלנו, מה שהופך אותן לסוג של עוגן עבורנו".

איך לדעתך קוראי הכתבה יוכלו להעמיק ולעשות צעד נוסף לקראת השינוי שציינת?

"יש הרבה מה לגלות בעולם הטנטרה, היא נותנת לנו אפשרות להתפתח ולצמוח, במיוחד מי שלא מכיר את העולם הזה. לכן, אני מזמינה את כל מי שהמילים נגעו בו והסתקרן, ללכת איתי יד ביד בהדרכה צמודה כדי שיוכל לחיות את החיים בשמחה, סיפוק ועונג, בבריאות פיזית, רגשית, מנטלית ובסופו של דבר כמו שאתם באמת רוצים וכפי שבאמת מגיע לכם. לחיות אותם במלאות ובשמחה. לעשות את הצעד ולהיכנס דרך השער הקסום לעולם הטנטרה. אני אחכה לכם בצד השני למסע המשותף שלנו עבור החיים שלך".

נעמה הנגבי

למציאת הפעילות או הקורס המתאימים לכם לחצו
לאתר
לפייסבוק
הסוד נחשף: איך באמת תוכל להתמיד במדיטציה
גלו את השער לעולם היוגה טנטרה