לימודי עיצוב תעשייתי: לקחת את הרעיון צעד אחד קדימה

על מנת להפוך מחשבה על מוצר למציאות דרושות יכולות פיתוח וכלים מתאימים. האתגרים העומדים בפני המעצב בתחום הם רבים, אך כיום ניתן ללמוד אותם מראש ולהתמודד איתם בהתאם

נטלי שרון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם משרטט על דף מודלים של כסאות
לימודי עיצוב תעשייתי: לקחת את הרעיון צעד אחד קדימהצילום: shutterstock
נטלי שרון
תוכן שיווקי

ללא מעט אנשים יש רעיון למוצר מהפכני אשר הם שואפים לממש ולהפוך למציאות. תהליך היצירה, העיצוב והפיתוח יכול להיות מרתק, אך חשוב לעבור אותו עם הכלים הנכונים בארגז, את רובם ניתן לקבל במסגרת לימודי עיצוב תעשייתי. הליווי וההכוונה חשובים, כאשר מלבד הטכניקה כדאי לשים דגש גם על חשיבה יצירתית והצורך להתעדכן בכל חידוש בתחום - שלא מפסיק לצמוח מרגע לרגע.

לימוד עיצוב תעשייתי במכללה האקדמית הדסה ירושלים

המכללה האקדמית הדסה ירושלים מכשירה מזה 25 שנות פעילות אלפי בוגרים במדעי הבריאות והחיים, במדעי המחשב, בתקשורת ועיצוב ובממשל וחברה. מדובר במוסד אקדמי ציבורי ששכר הלימודים בו הוא אוניברסיטאי.

האדם במרכז – עיצוב תעשייתי כדרך חיים

את מסלול הלימודים הייחודי לתואר ראשון בעיצוב תעשייתי מכליל בחוג ע"ש דן לעיצוב יצירתי למין האנושי, בנתה המכללה סביב הגישה של האדם במרכז. "בתוך העולם של עיצוב תעשייתי לקחנו זווית של מה שנקרא עיצוב תעשייתי מכליל. במקום הזה, אנחנו לא עושים עיצוב רק עבור התעשייה אלא עיצוב שהוא עבור האדם – אנשים שמעצבים עבור אנשים. בתהליך העיצוב אנחנו מתייעצים עם כלל בעלי העניין, שהם גם המשתמשים, גם הקהילה וכמובן גם התעשייה שאמורה להפיק את התוצר", מספר גדעון דותן, ראש החוג, ומוסיף כי "העיצוב אצלנו נוצר מאידיאולוגיה ומתודולוגיות שבנינו במשך השנים. העיסוק שלנו הוא לקחת את האחריות אלינו, גם בהיבט של אחריות חברתית וסביבתית".

Meg – רובוט לקיבוע שברים בגפיים, פרויקט הגמר של טוביה חסדאיצילום: שחר תמיר

תפיסת הקיימות מלווה את המכללה שנים רבות ורואה במעצב חלק אינטגרלי מצוות המקום ולא כהצגה של איש אחד, על כן היא מובילה פרויקטים בשיתוף עם ארגונים חברתיים בהם משתלבים הסטודנטים.

מקומו של המעצב התעשייתי במרחב

שיטת הלמידה במכללה תחת הראייה של Human First, שמה דגש רב על הבנת המרחב בו פועל המעצב והתהליכים הנעשים בצוות. "המעצב הוא לא גאון, הוא אדם פרגמטי שצריך להסתכל על המרחב שבו הוא פועל, להיות קשוב ורגיש לכל הצרכים, בין אם הם של אנשים, בע"ח או הסביבה", מדגיש גדעון.

לבוגרי המכללה יש אפשרות להשתלב במקומות נחשבים בתעשייה, כחלק מתפיסת ה-Long Life Learning, המקנה למעצבים יכולת למידה לאורך כל החיים. "זה מקצוע נושם ומתחדש כל הזמן. למשל, בתחום הדפסות תלת ממד שכולם עובדים אתו עכשיו, שלושה בוגרים של החוג שלנו עובדים כמעצבים תעשייתיים רפואיים. זהו תחום חדש בן שנים ספורות בו המעצבים עובדים יחד עם מנתחים מהשורה הראשונה ובונים יחד פתרונות המאפשרים הובלה של הניתוח בצורה מוצלחת יותר", מרחיב גדעון.

6 שאלות על לימודי עיצוב תעשייתי מכלילקרדיט: Hadassah Academic College

חשיבה מחוץ למרחב – ייחודה של התכנית

לימודי עיצוב תעשייתי מכליל במכללה האקדמית הדסה ירושלים מאפשרים לסטודנטים להתנסות במרחבי יצירה ייחודיים, כאלו שאינם טריוויאליים בתחום. "אנחנו לוקחים פרויקטים שאחרים לא מבינים איפה ההזדמנות בהם ויוצרים למעשה עיצוב לאיכות חיים. החדשנות היא לא המטרה המקורית, אך התהליכים שאנחנו עושים מפיקים מוצרים חדשניים. אנחנו רואים את עצמנו כחלק אינטגרלי בתוך הקהילה, ופועלים קצת כמו אנתרופולוגים. מתוך התבוננות זו, אנחנו מייצרים תוצרים".

במסגרת הלימודים לוקחים הסטודנטים חלק בשיתופי פעולה עם גופים ומוסדות שונים, בהם בתי חולים. "האג'נדה היא לראות איך אנחנו יכולים להשתלב ולהעניק ערך מוסף גם בלי שביקשו מאיתנו. הרבה מן הפרויקטים שלנו נוגעים במרחבים שעד היום לא עסקו בהם בעיצוב תעשייתי".

אפשרות להשתלב בשוק העבודה

בוגרי המכללה יכולים להשתלב עם תום הלימודים במשרות של עיצוב תעשייתי, עיצוב מוצר, עיצוב חווית משתמש, עיצוב השירות, ניהול תהליכי עיצוב ועוד. "מסלול הלימודים מתאים לאנשים הרואים את עצמם משתלבים בצוותי עבודה ובארגונים שונים, כאלו שיש בהם חמלה ורצון לעזור. הם מבינים שהעולם הוא עולם של ביחד ולא עולם של כל אחד לחוד", מספר גדעון ומסכם "הבוגרים שלנו נמצאים בחזית כי הם קשובים לצרכים ויודעים לזהות ולהבין אותם. יש למעצבים שלנו איזה edge, שחייבים אותו היום בתחום הזה".

המכללה האקדמית הדסה ירושלים
טלפון: 2292*
מעבר לאתר >>

לערוץ היוטיוב >>
לאתר תערוכת גמר 2020 >>
לעמוד הפייסבוק >>
לפרופיל האינסטגרם >>