איתור תשתיות: לראות את התמונה המלאה

מדובר באחד השלבים החשובים בדרך, אשר עליו מתבססים לא מעט אלמנטים אחרים בהמשך. כיום ניתן להיעזר בצוות אשר מכיר את התחום מקרוב וידאג ללוות את התהליך, להציע פתרונות ומענה במקרה הצורך

לידור יעקב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כביש מואר בפנסים בלילה
איתור תשתיות: לראות את התמונה המלאה צילום: shutterstock
לידור יעקב
תוכן שיווקי

כל פרויקט בנייה מצריך תשומת לב לפרטים קטנים ודורש תיאום בין מגוון גורמים. אילוצים, אתגרים וביצוע התאמות מיוחדות הן חלק בלתי נפרד מהתהליך, כמו גם שלבים קריטיים לאורך הדרך, בהם איתור ומיפוי תשתיות - אך קיימות דרכים לבצע אותם בצורה אידאלית. ליווי והדרכה של אנשי מקצוע המכירים את התחום, את הטכנולוגיה המתאימה לעבודה ואת המידע הדרוש לביצוע כל פעולה יכולים לסייע לטובת הצלחת הפרויקט וסיומו בזמן המתוכנן.

רזניק מערכות תשתית

"איתור ומיפוי תשתיות הוא אחד השלבים הראשונים והקריטיים בפרויקט בנייה", אומר רונן רזניק, סמנכ"ל הנדסה בחברת רזניק מערכות תשתית, "הניסיון הרב שרכשנו לאורך השנים בתחום, כמו גם ההכרות הקרובה שלנו עם חברות המים, החשמל והתקשורת, הם שמאפשרים לנו להעניק כיום שירות ברמה הגבוהה ביותר".

רזניק מערכות תשתית בע"מ הוקמה בשנת 1995 על ידי אינג' אנה רזניק, שהינה גם הבעלים כיום, בעקבות הבנתה כי תוכניות 'על הנייר' אינן מעניקות מענה מספק לצורכי היומיום (עוד בזמנן) של העיריות, וכי קיים צורך במעבר לתוכניות ממוחשבות על מנת לאפשר לערים להיות מעודכנות אד הוק במתרחש בעירן ולתת שירות ראוי לתושביהן. בעקבות כך, כבר בתחילת דרכה, ביצעה החברה איסוף נתוני תשתיות רטובות והקימה מאגרי מידע ממוחשבים, למערכות GIS.

רונן רזניקצילום: לירון ויסמן

החברה פועלת בשני כובעים: באחד היא מלווה תאגידי מים, חברות חשמל ותקשורת במיפוי התשתיות התת קרקעיות בערים. בכובעה השני מעניקה החברה ליזמים שירותי מיפוי ותשתיות הקיימות באיזור הפרויקט המיועד לבנייה.

ההנדסה עיצבה את החברה

המשרד צבר מעל 30 שנה של ידע וניסיון בעבודה מול הרשויות השונות, המשלבת עבודה עם קבלנים, מהנדסים ותושבים. "הבנת הצרכים של התאגידים השונים הם אלו שהובילו אותנו לחתור להרחבת סל השירותים שלנו ושילוב של טכנולוגיה בסל השירותים שלנו כמענה הנדסי יומיומי, זמין ומדויק" אומר רונן. "הבנו שכיום גם יזמים צריכים לקבל גישה לידע, דבר שיאפשר בנייה עם מינימום פגיעה בתשתיות השונות".

איתור התשתיות מתבצע באחת משלוש השיטות הבאות:

איתור תשתיות מתכתיות, אשר נעשה באמצעות מכשיר הנקרא Detector – מדובר במכשור הבונה שדה מגנטי ומאפשר לאתר את תדר התשתית המתכתית הקיימת מתחת לפני הקרקע.

איתור תשתיות אל-מתכתיות, אשר נעשה באמצעות GPR – זהו רדאר חודר קרקע, המשקף את הקרקע כמו תמונת רנטגן, ומאפשר לאתר בטון, אסבסט ופלסטיק. ניתן לשלב את מכשיר הדיטקטון, שנותן תמונה מלאה עוד יותר במקביל לעבודה עם GPR כל עוד קיים נוזל בתשתית.

שאיבה ציקלונית – במסגרת שיטה זו מבוצעת שאיבת הקרקע, לצורך חשיפת התשתית התת קרקעית. זו שיטה אשר תבוצע רק במידה ולא ניתן היה לפעול לאיתור התשתית באמצעות שתי השיטות הראשונות, והיא אינה כרוכה בגרימת נזקים.

ליווי מלא של היזם מול התאגידים השונים

העובדה כי החברה מעניקה שירותים גם עבור התאגידים השונים, מעניקה לה יתרון נוסף. כך, ההכרות הקרובה עם תהליכי העבודה הנהוגים בתאגידים אלו, מאפשרת קיום תהליך יעיל יותר בתקשורת שבין היזם לתאגיד, ומתן מענה מדויק עבור דרישות התאגידים. הצוות מלווה את היזם מול התאגידים השונים לכל אורך תהליך רישוי עבודות התשתית (תיאום מערכות) עד לקבלת כל האישורים הדרושים.

"האופן שבו מוגשת מפת מיפוי התשתית לתאגיד הוא קריטי", מסביר רונן, "צוות החברה מגיש את המיפוי בפורמט GIS, מערכת מידע גיאוגרפית – ממ"ג, המאפשר לתאגיד לבצע בדיקות מהירות של הנתונים המתקבלים, כמו גם לבצע התאמות נדרשות בתשתית הקיימת, במידת הצורך, ובכך מקלה ומקצרת את תהליך קבלת היתר הבנייה מהתאגיד".

שימוש בטכנולוגיות מתקדמות

הצוות פיתח, בשיתוף חברת Safe Software, אפליקציה המאפשרת לצפות בתשתיות הקיימות בתלת מימד ובמציאות רבודה, שתאפשר ליזם או לתאגיד לצפות בזמן אמת בתשתיות שנמצאות באזור. האפליקציה מסתמכת על בסיס נתונים מדויק ואמין, הכולל את כל המידע ההנדסי על כל אחת מהתשתיות, כגון: שנת הקמת התשתית, הגורם שהקים אותו, עומקים שונים, תוואי התשתית ועוד.

השימוש באפליקציה מסייע ליזם להבין היכן קיימת התשתית. את המידע מהאפליקציה ניתן לשלב עם תוכנת BIM, המאפשרת תכנון תלת ממדי, אשר מכיל אינפורמציה בעלת ערך על כל האובייקטים במבנה, וכך לצפות במבנה לצד התשתיות שלו. כמו כן, "שימוש בטכנולוגיות מתקדמות מאפשר ליזם לקצר את משך זמן העבודה, תוך הבטחה שזו תעשה ללא פגיעה בתשתיות הקיימות", מסכם רונן.

רזניק מערכות תשתית
כתובת המשרדים: דנמרק 64, פתח תקוה
טלפון: 03-9220033
מעבר לאתר >>

לכתובת המייל >>