מדפסות תלת מימד: כשחזון מקצועי הופך למציאות

הטכנולוגיה המתקדמת לייצור דגמים ממגוון חומרים הפכה לחלק חשוב המשמש תעשיות רבות בתחומים שונים, ומאפשרת דיוק, גמישות ויצירתיות. כיום קיימות לא מעט חברות שמכירות את התהליך מקרוב ויכולות לספק מענה לכל צורך או רעיון

דני ספקטור, הילה אפרתי ולידור יעקב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדפסות תלת ממד בחדר מואר
הדפסת תלת ממד: כשחזון מקצועי הופך למציאותצילום: shutterstock
דני ספקטור, הילה אפרתי ולידור יעקב
תוכן שיווקי

התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת כיום גמישות וחדשנות במגוון רחב מאוד של תחומים ומשפיעה על חיי היומיום בקצב הולך וגובר. גם הדפסת תלת ממד, שהתחילה כפעולה יוצאת דופן הפכה בהתאם לקדמה לחלק בלתי נפרד מתעשיות רבות, בהן הרפואה והביטחון. ייצור עזרים רפואיים, חלקי חילוף עבור רחפנים, הדמיות מדויקות של חלקי גוף וחוטי פלסטיק שהופכים לצעצועים הם דוגמאות לשימושים נפוצים, כאשר ההשפעות שלהם משמעותיות וארוכות טווח. בין החברות שמציעות שירותים בתחום: סיסטמטיקס, אינדסטרידיזיין ו-CMI 3D systems.

סיסטמטיקס: המהפכה התעשייתית החדשה בתלת-ממד

למרות שהן חלק בלתי נפרד מחיינו כבר יותר משני עשורים, הפריצה הגדולה באמת של תחום ההדפסה בתלת-ממד התרחשה בשנים האחרונות. בימי הקורונה הטכנולוגיה החדישה הצליחה לקצר משמעותית את זמני הייצור של חלקים ורכיבים רבים בהם גם מטושים לבדיקות, ולפעמים גם לפתח מוצרים מאפס בזכות ייעול התהליכים והוזלתם. "הפריצה הגדולה והעיקרית היא דרך היישום של ייצור אבות טיפוס", מספר ניר גלזר, מנהל תחום מדפסות תלת-ממד בחברת "סיסטמטיקס" שלוקחת חלק במהפכה בישראל. "דרך המדפסות שאנחנו משווקים בישראל יש לנו נגיעה בעולם ההנדסי, התעשייתי, הביטחוני, הרפואי, החינוכי, והאמנותי אבל הזינוק האדיר היה בפיתוח החלקים הסופיים ובאבות טיפוס כחלק מתהליך פיתוח מוצרים".

הדפסת אב טיפוס של מטושים באמצעות הדפסה בתלת-ממד, עבור בדיקות לאזרחי ארצות הברית בתקופת הקורונהצילום: Formlabs

החברה קיימת כבר למעלה מ-40 שנה, ועברה לא מעט תהפוכות אך נשארה נאמנה לתחום הליבה שלה – להניע חדשנות בתכנון, פיתוח וייצור מוצרים בעולם ההנדסה, כאשר כעת, אחד מהתחומים המתפתח בהם היא עוסקת הינו המשך ישיר לתהליך פיתוח המוצר, באמצעות פתרונות הדפסה בתלת-ממד. "בכל תהליך של פיתוח מוצר ולפני שנכנסים לתהליך מאוד יקר של ייצור, רוצים לעשות בדיקות משום שכל טעות עלולה להיות מאוד יקרה. בשיטות המסורתיות מייצרים אב טיפוס, מחכים שהוא יגיע, בודקים את תקינותו ואם נדרשים שינויים מחזירים ומייצרים שוב, דבר העלול לעלות בזמן עבודה יקר. היום פשוט מדפיסים אבות טיפוס In-House במדפסת תלת-ממד, עושים ניסיון ובזמן אמת מתקנים ומדפיסים מחדש. זה חוסך המון זמן וכסף".

צפו: כל הטכנולוגיות מאחורי הפיתוחים החדשניים ביותר בתלת-ממדקרדיט: חברת סיסטמטיקס

מה נדרש לשפר בשרשרת הייצור כפי שהייתה עד עכשיו?

"נהוג שעד שלא סיימת את הפיתוח, לא תתקדם לייצור משום שכל טעות עולה המון זמן וכסף, נעשים שינויים רבים במוצר עוד בשלב התכנון ועלותם גבוהה. ההדפסה בתלת-ממד מאפשרת לנו להפסיק להתייחס לשינוי כבעיה ולהיעזר בהדפסת אב טיפוס כבר בשלבים מוקדמים כחלק מתהליך הפיתוח ושחרור מוצרים. כמו תוכנה בטלפון הנייד, שאתה מקבל אליה עדכונים מדי פעם ואתה מבין שתהליך הפיתוח לא נגמר כשהיא מושקת וזה בסדר גמור. זה השינוי האדיר שמאפשרת טכנולוגיית ההדפסה בתלת-ממד".

היתרון הגדול של חברת "סיסטמטיקס" הוא החבילה הרחבה והכוללת שהיא מספקת ללקוחותיה - המדפסות המתקדמות ביותר עם מעטפת תמיכה וליווי לכל תהליך הפיתוח. המדפסות הן בקדמת הטכנולוגיות לעולם המקצועי ומתוצרת יצרניות המדפסות הבינלאומיות המובילות בעולם כדוגמת Formlabs, HP, Markforged Makerbot ו-BCN3D. מצד שני, מעטפת התמיכה הכוללת שהם מספקים מלווה את הלקוח לאורך כל תהליך העבודה: החל מיצירת קונספט, פתרונות לתכנון הנדסי באמצעות התוכנות הידועות SOLIDWORKS או CATIA, ועד הטמעת הטכנולוגיות וקבלת שירותי תמיכה ממיטב המומחים. "אנחנו מכירים את התהליך כולו, משלב הרעיון, דרך התכנון התלת-ממדי, יצירת האב טיפוס ועד לייצור הסופי", מספר גלזר. "הלקוח רק צריך להגיד לנו מה היעד שלו ומה הצרכים, ואנחנו יודעים לייעץ לו, להתאים ולספק לו את הטכנולוגיה הנכונה ביותר בכל שלב. אנחנו מלווים את הלקוח ותומכים בו בתהליכי הפיתוח בדרך למטרה".

הקליקו לקבלת מידע נוסף על פתרונות מקצועיים להדפסה בתלת-ממד

הטכנולוגיה הנכונה ביותר בכל שלבצילום: BCN3D

את מגוון הפיתוחים של לקוחות "סיסטמטיקס" ניתן למצוא כיום כמעט בכל מקום – בתעשיות הביטחוניות, תעשיית ההייטק, סטארט-אפים, חברות תעשייתיות, יצרנים, בבתי חולים, במרפאות דנטליות ובמוסדות החינוך המובילים ביותר. "יש לנו לקוחות שמייצרים חלקים שיושבים על מכונות ייצור, רובוטים ורחפנים", אומר בגאווה גלזר. "במפעלי תעשייה יש חלקים שנמצאים בבלאי גבוה ונשברים ואז אפשר להדפיס רק את החלק שצריך ולחסוך בהשבתה של כלי הייצור ועוד מגוון שימושים".

הדפסה בתלת-ממד היא חלק בלתי נפרד מהמהפכה התעשייתית 4.0, כאשר הצריכה והייצור הופכים למותאמים אישית. "למדפסות יש חלק חשוב מאוד בזה, והן משתלבות נהדר במגמה לעבור למכשירים שמדברים אחד עם השני", מסביר גלזר. "לא חשוב אם זה פלסטיק, מתכת או חומרים רפואיים מיוחדים שאחר כך הופכים לשתלים או למכשור רפואי שנכנס לגוף האדם, המדפסות מסוגלות לעשות את זה בטכנולוגיות שונות ובמגוון תוכנות. אנחנו כאן כדי לתכנן, לייעץ, להכווין ולתת לכל לקוח את הפתרון המושלם לדרישות שלו".

הטכנולוגיות המתקדמות והחדשניות ביותר בתחום ההדפסה בתלת-ממד לייצור אבות טיפוס, חלקים סופיים וייצור סדרתי, לייעול תהליכי תכנון, עיצוב ופיתוח מוצרים - לימדו עוד

סיסטמטיקס
טלפון: 03-7660111
למעבר לאתר>>>
לפנייה במייל>>>
למעבר לפייסבוק>>>
לבלוג המקצועי בנושאי הדפסה בתלת-ממד>>>

-------------------------------------

nullאינדסטרידיזיין -INDUS3Design

הדפסת תלת ממד היא למעשה טכנולוגייה לייצור של דגמים תלת ממדיים ישירות מהמחשב, מחומרים שונים. מדובר בתעשיה חדשנית ומתפתחת ללא הרף המשרתת כיום שורה של תעשיות ומהווה את הדור החדש של הפיתוחים, בכל תחום שהוא. חברת אינדסטרידיזיין - INDUS3Design - פועלת מזה שנתיים עם שורה של תעשיות ישראליות ומהווה עבורם בית שמוציא את חזונם המקצועי מהכוח אל הפועל.

החברה הוקמה לפני כשנתיים בידי רן נקש ונדב ישי, שני צעירים, חברים לשירות הצבאי אשר פנו לתחומי ההנדסה והעיצוב התעשייתי (בהתאמה) ונפגשו מחדש אחרי שנים. "חברנו זה לזה והקמנו את אינדסטרידיזיין המתמחה בהדפסת תלת ממד וממוקמת בקריית שמונה", מספר נדב ישי. "החברה מייצרת שלל מוצרים מבוססי פולימרים ומתכות ועובדת עם גופים מהתעשייה הצבאית והביטחונית, גופי בריאות, סטראטאפים ועוד, כשהמפעל שלנו מיועד בעיקר לייצור המוני".

שיטות עבודה ומוצרים

INDUS3Design צילום: באדיבות החברה

מפעל אינדסטרידיזיין עובד על בסיס 7 טכנולוגיות שונות להדפסת תלת ממד, כשהעיקריות שבהן הן הדפסת אבקה בתהליך שהופך אבקה למוצק, הדפסת נוזל בתהליך שהופך נוזלים למוצק והדפסת חוט שנפוצה היום, בה הופך חוט פלסטיק למוצר. מעבר לכך, עוסקת החברה בהדפסת מוצרים מבוססי טיטאניום ואלומיניום, בהן מבוצעת ההדפסה מאבקת אלומיניום וטיטניום ההופכות למוצק. "זה יכול להיות עבור עזרים לרופא בניתוח ועד אנטנה של רחפן".

אילו שימושים נעשים במוצרים המודפסים בשיטות הללו?
"התחום הרפואי, למשל, הוא עולם בו אנחנו משתלבים לא מעט" מסביר ישי. "למשל, אנחנו יודעים לקחת מקרה של מטופל לפני ניתוח להסרת גידול, כשהרופא המנתח שולח אלינו סריקת MRI של המטופל, ממנה אנחנו מייצרים קובץ תלת ממדי של חלק הגוף אותו מעוניינים להסיר, צובעים ומדפיסים. עבור הרופא נוצרת הדמייה המאפשרת לו אימון לקראת הניתוח ומגדילה משמעותית את סיכויי ההצלחה שלו. כמו כן, אנחנו מסוגלים להדפיס עבור הרופא, דרך אותו MRI, חלקים שימוקמו על גוף המטופל ויסייעו בניתוח, מה שמאפשר לרופא דיוק רב יותר ולמטופל, אחוזי החלמה מהירים יותר".

זה נשמע כמו תרחיש בדיוני שקורם עור וגידים
"חד משמעית ותרתי משמע. אנחנו מגיעים היום לרמה של הדפסת פיקות בירכיים, חלקי גולגולת או לסת ומשחזרים על בסיס MRI של מטופלים, חלקים חסרים בגוף כמו עצמות - עשויות טיטניום בדרך כלל – ולאחר מכן הרופא משתיל אותם. במסגרת העבודה שלנו עם התעשייה הביטחונית - שם אנחנו עובדים עם רפאל, התעשיה האווירית, אלביט וכיוב' - אנחנו מייצרים חלקים מכניים המרכיבים רחפנים, או חלקים של טיל או אנטנה של רכיב צבאי כזה או אחר".

מה מבדיל ומייחד אתכם מול גופים דומים?
"אנחנו One Stop Shop, מאפשרים ללקוחות שלנו ליהנות מסטודיו לעיצוב ומפעל ייצור תחת אותה קורת גג. באופן רגיל, לקוחות יידרשו לחבר בין ספקים שונים כשהאחד מעצב, השני מייצר ולעתים ספק שלישי שמנהל 'עיבוד משלים'. אצלנו יושבים יחד כל אנשי המקצוע על כל החלקים השונים והמיוחדים של התהליך: המהנדסים, המעצבים המתכננים את המוצר לפי צורכי הלקוח, מכונות הייצור ובסופו של התהליך גם עיבוד משלים של צביעה, שיוף, ציפוי מתכת או כל דבר דומה. מעבר לכך, אנחנו רואים חשיבות גדולה בחיינו בצפון הארץ וביכולת שלנו לתמוך באמצעות זה, בתעשייה בפריפריה".

The first pet non-invasive imaging tool for cancer classification & diagnosis at the Point of Careקרדיט: Shani Toledano

מה התכניות להמשך הדרך?
"אנחנו מראים היום לשוק כי תלת ממד זה לא רק בסרטים או ב'אנטומיה של גריי'. למרות שמדובר בתהליך חדשני, הוא כבר קורה במציאות היומיומית. העולם הזה אמנם נשמע עתידני, אבל הוא לגמרי כבר פה. החלום הוא שהמפעל שלנו ייצר איברים אמיתיים ואורגניזמים - כליה, ריאה ועוד. היינו רוצים להירתם לטובת החוסר המשווע באיברים להשתלה ולרתום לטובתו את היכולות שלנו".

אינדסטרידיזיין - INDUS3Design
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
לפנייה במייל >>
לעמוד האינסטגרם >>
טלפון משרד: 04-6056600

-------------------------------------

nullCMI 3D systems - טכנולוגיות תלת מימד ממיקרו ועד מקרו

החברה מספקת שירותי הדפסה מחלקים זעירים ועד גדולים ביותר, ומשווקת מדפסות תלת מימד להדפסת מתכת, פלסטיק ופולימרים, למגוון חברות וארגונים. Cmi 3D systems היא חטיבה בחברת כ.מ.י סחר לתעשיות האלקטרוניקה, אשר הוקמה בשנת 1988. עם השנים הרחיבה החברה את תחומי פעילותה, והחלה לספק פתרונות טכניים ותמיכה לוגיסטית למערכות הביטחון. לצד זאת, כ.מ.י סחר לתעשיות האלקטרוניקה מספקת ציוד וחלקי חילוף לחברות מובילות בתחום התעופה ובעלת קשרים ענפים בתחום. בין לקוחות החברה: תע"א, רפאל, משרד הבטחון ועוד.

הדפסה בתלת מימד – למי זה מתאים?

הדפסה בתלת מימד נכנסה בשנים האחרונות לשימוש בייצור חלקי מטוסים, חלל, תעשיה, תכשיטנות, רכיבים רפואיים, חלקי רכבים ועוד. עם זאת, לא מעט חברות וארגונים עדיין אינם בעלי ידע מספק בנושא. "לא פעם מגיע אליי ארגון שפנה אליי היות ומישהו ייעץ לו להדפיס בתלת מימד. התפקיד שלנו הוא ללמוד ולבחון את מכלול הצרכים של הלקוח ולכוון אותו למה שנכון עבורו", אומר משה כהן, מנכ"ל ובעלים ב-כ.מ.י סחר לתעשיות האלקטרוניקה ובעל ניסיון עשיר בתחום הטכני והשיווקי בעולם התעופה והתלת מימד. "מעבר לכך, חשוב לנו להעניק ללקוחותינו ראייה רחבה על תחום ההדפסה בתלת מימד שיסייע להם לקבל החלטות בעתיד".

שרותי הדפסה

CMI היא נציגתם של חברות הנחשבות מובילות בעולם למדפסות והדפסה בתלת מימד, באמצעותן היא מוכרת מדפסות ומעניקה שירותי הדפסה בתלת מימד למגוון רחב של לקוחות בתחומי מכשור ושתלים רפואיים, תעופה ותעשייה: 3D MicroPrint ,Sciaky ,Additive Industry ,RPS Ltd.

במידת הצורך, צוות החברה מלווה את לקוחותיו בתכנון המוצר, הנעשה באמצעות מעצבים עמם הם עובדים בשיתוף פעולה. עם קבלת המוצר המוגמר, מבצעת החברה בדיקה באשר להתאמתו לדרישות הלקוח ולעמידה בסטנדרטים הנדרשים. "הידע הרב שברשותנו, כמו גם הקשרים הבין לאומיים שרקמנו לאורך השנים עם חברות יצרניות בתחום ההדפסה בתלת מימד, הם אלו שמאפשרים לנו לספק ללקוחותינו מענים לצרכים ייחודיים ואף להפנות אותם למומחים שונים לצורך ייעוץ במידת הצורך", מדגיש משה.

הדפסת מתכת

לאורך השנים השלימה CMI מספר רב של פרויקטים להדפסת מתכת בתחום המכשור הרפואי והתעופה. כמו כן, החברה מדפיסה מוצרי מתכת עבור חברות סטארט- אפ, חלקים מורכבים לטיפול בבעיות רפואיות מגוונות כגון מערכת כלי דם, מערכת הלב, שתלים ועוד. "הדפסת מתכת בתלת מימד עבור תחומים אלו דורשת עבודה מדויקת ועדינה", מספר משה. "אנו נעזרים בחברות המובילות בתחום, על מנת להבטיח מוצר איכותי התואם באופן מדויק את דרישות הלקוח".

הדפסת פלסטיק ופולימרים

CMI פועלת בישראל כנציגה של החברה הספרדית I Discovery 3D Printer וחברת RPS Ltd. המדפיסות חלקי פלסטיק ופולימרים במימדים גדולים מאוד וברמת דיוק גבוהה. "טכנולוגיה זו משמשת מפעלים רבים לייצור כלים וחלקים מפלסטיק, ייצור שעלותו פחותה באופן משמעותי לעומת ייצור אותם חלקים ממתכת", מסביר משה.

בקרת איכות בשיטה חדשנית

לרוב, תהליך בקרת איכות עבור חלקים מודפסים כולל הרס של כמות מסוימת שהודפסה. כעת משיקה CMI שירות חדש, בקרת איכות שלא כוללת הרס של המוצר, באמצעות טכנולוגיה פורצת דרך. "מדובר בפיתוח של חברת VIBRANT , והוא כבר מאושר על-ידי חברת PRATT & WITNEY לבדיקת מנועי מטוסים. כך ניתן לקבל מוצר מוגמר שלא יגרום לתקלות וכל זאת ללא הרס של חלקים לצורך התהליך", מסכם משה.

Cmi 3D systems
טלפון: 050-5504634
למעבר לאתר >>