עבירות צווארון לבן: הדרך הנכונה להתמודדות משפטית יעילה

זומנתם לחקירה בחשד לביצוע עבירות צווארון לבן? חשוב ומומלץ להיוועץ בעורך דין בתחום להכוונה בטוחה. בואו לראות כיצד עושים זאת נכון

מיכל אור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש עסקים אזוק
עבירות צווארון לבןצילום: Shutterstock - Billion Photos
מיכל אור
תוכן שיווקי

השימוש במושג עבירות צווארון לבן מתייחס לעבירות פליליות אשר מבצעיהן הם לרוב אנשים נורמטיביים, לא פעם כאלה שמשמשים בתפקידי מפתח, בכירים בחברות או גופים עסקיים, משכילים, בעלי מקצועות חופשיים, אשר מבצעים עבירות פליליות תוך שימוש בסט כישורים מיוחד – תחכום, ידע כלכלי, קשרים או תפקיד אשר אותו בכיר מנצל על מנת לבצע את העבירה או עבירות הצווארון הלבן.

ייצוג בכירים בעבירות צווארון לבן על ידי עורך דין צווארון לבן דורש מעורך הדין המייצג ידע והבנה משפטית וכלכלית, אשר מאפשרים לו לבחון את הסוגיה בצורה מקיפה. עורך דין בעל הבנה וידע משפטיים בעבירות כלכליות מגוונות בנוסף לידע, הבנה ומומחיות בתחום המשפט הפלילי שישמש לא פעם בכובעו האחר גם כעורך דין מיסים - מס הכנסה ומע״מ, עבירות הלבנת הון, הגבלים עסקיים ניירות ערך ועוד.

עורך הדין אלעד רן, שותף מייסד במשרד שאול-רן ושות׳, המייצג בתיקי צווארון לבן מורכבים, תיקים המשלבים ידע וניסיון משפטי במספר תחומים כגון, הלבנת הון, מיסים, ניירות ערך, הגבלים עסקיים וכו׳, מסביר על עבירות הצווארון הלבן ונותן במאמר זה הצצה לעבירות מסוג זה. עבירות צווארון לבן בעלות מגוון מאפיינים ייחודיים, נעמוד על מספר מאפיינים בקצרה:

ניצול קרבה, קשרים או משאבים

עבירות הצווארון הלבן נעשות, לרוב, תוך ניצול משאבים חוקיים לתועלת בעל האינטרס, לתועלת מבצע העבירה. לדוגמה, שימוש במידע פנימי הידוע רק לבעל התפקיד בחברה, לפני פרסום או דיווח, וזאת כדי להשיא רווחים במניה, כלומר שימוש במידע פנים.

דוגמה נוספת היא ניצול של קרבה לבעל תפקיד בכיר, לדוגמה לפוליטיקאי, ראש עיר או בעל משרה בכיר אחר, בעל סמכות לקבלת החלטות אשר יש בהן להשפיע על קבלת החלטה מיטיבה עם בעל האינטרס.

תפקיד בכיר

עברייני צווארון לבן הם, לרוב, בעלי מעמד או תפקיד בכיר ולעיתים אף יכולת לנצל משאבים, פרטיים או ציבוריים, אשר יש להם גישה קלה לשימוש בהם במסגרת תפקידם. לדוגמה, עבירות מס בינלאומיות - "חוצות יבשות", הן לרוב מנת חלקם של אנשים בעלי הון, משאבים וכוח.

תחכום גבוה

מדובר בעבירות המצריכות לצורך ביצוען הבנה כלכלית, פיננסית – היכולת להבין את המערכת בה מבצע העבירה פועל בצורה מיטבית, לרקום באותה מערכת קשרים עם אנשים הפועלים באותה מערכת, הבנת מארג הכוחות וכו', מביאים לביצוע עבירה אשר קשה יותר לאיתור על ידי רשויות החוק לאור התחכום הרב בביצועה.

מבצעי העבירה

לא פעם, מדובר בבעלי תפקידים ובנושאי משרה בכירים, בגופים ציבוריים או פרטיים. ראשי ערים, בעלי חברות וכו׳. יש להדגיש, כי גם חברות עומדות לדין ואף עשויים להיות מוטלים כנגדם קנסות ועיצומים כספיים כבדים. יחד עם החברות, עומדים לדין מבצעי העבירה אך לא פעם גם מנהלים אשר גם להם אחריות לחובות החברה.

הנפגעים וסוג הנזק

עבירות צווארון לבן פוגעות לרוב בציבור או במשאב ציבורי. אדם אשר במשך שנים מעלים הכנסות מהמדינה, פוגע בקופת המדינה ובכך, בכלל הציבור - מדובר בפגיעה כלכלית אשר בתי המשפט בישראל מנסים, באמצעות ענישה מחמירה, למגר עבריינות כלכלית זו.

לדוגמה, כאשר שתי חברות אשר אמורות להתחרות אחת בשנייה פועלות במשותף כדי ליצור "קרטל", ובכך לקבע, שלא כחוק, רמת מחירים אחידה גבוהה, העדר תחרות יוצרת פגיעה כלכלית אשר הנפגעים ממנה הם הציבור הרחב.

חקירה בעבירות צווארון לבן

עו"ד אלעד רןצילום: צילום באדיבות המשרד

חקירת עבירות צווארון לבן לרוב נמשכות זמן רב מעצם היותן עבירות מורכבות אשר קשות לגילוי. גופי החקירה מורכבים מחוקרים אשר בעלי ידע והסמכה כעורכי דין, רואי חשבון, כלכלנים, חוקרים בעלי ידע וניסיון ספציפי בתחומם. גורמי החקירה מבצעים הליכי חקירה מורכבים ואף לא פעם סמויים ובירור ממושך, לצורך איסוף ראיות מפלילות. חקירות צווארון לבן נערכות, לא פעם, במשך שנים רבות ואף יכולות לכלול גם חקירות במדינות זרות, שילוב של גופי חקירה ממדינות שונות, הפעלת אמצעי חקירה מיוחדים כגון: האזנות סתר ומעקבים אחר חשודים, בין מדינות.

לדוגמה: מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך - מחלקת החקירות ברשות לניירות ערך מקיימת חקירות בחשד לביצוע עבירות על חוק ניירות ערך התשכ"ח - 1968, חוק השקעות משותפות בנאמנות התשנ"ד-1994, חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות התשנ"ה – 1995. ואף בחשד לביצוע עבירות לפי חוקים נוספים לדוגמה - חוק העונשין, חוק איסור הלבנת הון וכו׳. בין היתר, בחשד לביצוע עבירות שוחד, שימוש במידע פנים, קבלת דבר במרמה, תרמית בניירות ערך, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מנהלים בתאגיד, דיווחים שמטרתם להטעות את ציבור המשקיעים, עסקאות בעלי שליטה, שיבוש הליכי חקירה ועוד. יחידת החקירות בנויה מצוותים של חוקרים מיומנים, לא פעם מדובר בעורכי דין, רואי חשבון וכלכלנים, אשר עוברים הכשרות בתחומם.

יחידת החקירות של הרשות לניירות ערך עובדת בשיתוף פעולה עם רשות המיסים, יאל”כ (היחידה הארצית לפשיעה כלכלית) ויחידות נוספות, יחידות אשר משלבות ידיים ומגבירות בשנים האחרונות את האכיפה הפלילית – כלכלית, כנגד עברייני צווארון לבן, במאבק הרשויות כנגד מי שנחשד או נאשם בביצוע עבירות אלה. זומנתם לעדות או לחקירה ברשות ניירות ערך? מומלץ לפנות אל עורך דין ניירות ערך, בעל ידע הבנה וניסיון בייצוג בעבירות צווארון לבן.

אם זומנתם לחקירה בחשד לביצוע עבירות הלבנת הון, עבירות מס הכנסה, עבירות מע״מ, עבירות ניירות ערך, עבירות הגבלים עסקיים, באחת מרשויות החקירה לדוגמה ברשות המיסים, רשות ניירות ערך, רשות הגבלים עסקיים, ביחידה הארצית לחקירות כלכליות, בלהב 433, בימ״ר או ביחידה חוקרת אחרת, חשוב ומומלץ בכל לשון להיוועץ בעורך דין צווארון לבן, עורך דין בעל ידע וניסיון משפטי בתחום המשפט הפלילי, המסים, הלבנת הון ועבירות כלכליות, בטרם תחקרו.

עדות וחקירה באזהרה

כל אזרח במדינת ישראל עלול להיות מוזמן ביום מן הימים לאחד מגופי החקירה במדינת ישראל, כעד למסירת עדות או כחשוד לחקירה תחת אזהרה. הן בחקירה באזהרה והן בעדות, ההמלצה החד משמעית היא לפנות לעורך דין לקבלת ייעוץ משפטי, עוד בטרם הגעתכם לגוף החוקר אשר דורש את גרסתכם וזאת, לצורך הבנת החשדות וגיבוש האסטרטגיה המשפטית להגנה מיטבית על זכויותיכם.

"שימו לב", מדגיש עו"ד אלעד רן, "כל עדות יכולה להפוך במהלכה לחקירה באזהרה. מניסיוננו, לעורך דין צווארון לבן מנוסה ומיומן חשיבות עליונה בהגנה על זכויות הנחקר, חשוד או עד, אשר אינו בעל ניסיון, שרוי בלחץ רב, ואף מבלי להבין עלול לסייע למשטרה באיסוף ראיות נגדו ובהיסח הדעת אף להפליל את עצמו".

לסיכום, עבירות צווארון לבן הן עבירות המצריכות ידע, תחכום, ניצול משאבים והבנת הסביבה בה פועל מבצע העבירה. לרוב, הן נעשות על ידי בעלי תפקידים בכירים בעלי גישה למקבלי החלטות ולמקורות. ענישת בתי המשפט בעבירות צווארון לבן מחמירה ובמרוצת השנים אנו עדים להחמרה רבה יותר כנגד עברייני הצווארון הלבן אשר פוגעים בקופה הציבורית. לרוב מדובר בתיקים בעלי תהודה תקשורתית רבה.

לאור האמור, חשוב לזכור, כי הזכות להיפגש ולהיוועץ בעורך דין צווארון לבן בטרם החקירה ובשלב המעצר היא זכות בסיסית וחשובה ביותר, הקפידו לנצל אותה. עורך דין אשר יקפיד לשמור על זכויותיכם כנחקרים או עצורים ואשר יקפיד לאזן את הפער הרב ביחסי הכוחות שלכם אל מול רשויות החקירה ובעיקר, על מנת למנוע טעויות אשר עלולות להטות את הכף ולגבות מהחשוד מחיר כבד ביותר בעתיד.

עו"ד אלעד רן
מגדל ב.ס.ר 4, קומה 35, רחוב מצדה 7, בני ברק
טלפון: 03-7773333
למעבר לאתר>>>
למעבר למייל>>>