סכסוך שותפים או פירוק שותפות עסקית: מה לעשות אם נקלעתם למצב שכזה

עו"ד משה כאהן, עומד בראש משרד משה כאהן עורכי דין, עוסק בתחום המסחרי וליטיגציה, ומייצג בסכסוכי שותפים ומאבקים בין בעלי מניות בחברות. בריאיון איתו הוא מספר על האתגרים, הפעולות שכדאי לנקוט טרם היציאה לדרך עסקית משותפת ומציע מספר טיפים למצבים שבהם השותפות העסקית עולה על שרטון והופכת לסכסוך בין השותפים

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש חותם על מסמך
עו"ד משה כאהן: "שותפויות עסקיות רבות יכולות להתחיל באופטימיות אך עלולות להגיע לסכסוכי שותפים מרים"צילום: shutterstock
תוכן שיווקי

יש לכם רעיון עסקי מנצח ומתכננים להקים עסק משותף עם חבר או בן משפחה. אתם כבר רואים בעיני רוחכם את ההצלחה העסקית המסחררת וממהרים להקים ביחד עמו עסק או מיזם משותף. על אף האופטימיות וההתלהבות הרבה שמלווה הקמת שותפות עסקית חדשה, חשוב לזכור באותה העת, שכפי שנישואים רבים מסתיימים בגירושים, כך גם שותפים עסקיים עלולים להגיע בשלב מסוים לסכסוך ואף להיפרדות. "שותפויות עסקיות רבות יכולות להתחיל באופטימיות ואופוריה, אך עלולות להגיע לסוף דרכן בסכסוכי שותפים מרים וכואבים, גם בין מי שעד לא מכבר היו שותפים לדרך עסקית ואפילו חברים קרובים". מספר עו"ד משה כאהן. "רבים לא מודעים לכך, אך ניתן ואף רצוי להסדיר גם את אופן פירוק השותפות העסקית ופרידת השותפים, עוד בשלב ההקמה".

מה ניתן לעשות מראש כדי להתכונן לסיטואציה הקשה – סכסוך בין השותפים?
"סכסוכי שותפים הינם נפוצים מאוד ונדונים חדשות לבקרים בבתי המשפט, תוך ניסיונות התשה הדדיים של הצדדים, אשר כאמור היו בתחילה אופטימיים עד מאוד באשר להצלחתם העסקית המשותפת. לפיכך, ממש כפי שלזוג בתחילת דרכו מומלץ לערוך הסכם ממון, כך גם מומלץ לערוך הסכם מפורט בטרם הקמת השותפות העסקית, למקרה שבו היחסים בין השותפים יעלו על שרטון".

סכסוכי שותפים - עו"ד משה כאהןקרדיט: Moshe Kahn

חברת הסקרים "P.VALUE" ערכה סקר בקרב בעלי עסקים שהיה להם בעבר או שיש להם בהווה שותף עסקי אחד לפחות, במטרה לבחון את היקף סכסוכי השותפים בישראל. הסקר חשף תמונה עגומה לפיה67% מבעלי העסקים שהשתתפו בסקר נפרדו מהשותף שלהם. כמחציתם דיווחו כי הפרידה מהשותף אירעה עוד בטרם מלאה שנה לעסק המשותף. כפועל יוצא , 58% מבעלי העסקים שהשתתפו בסקר המליצו להימנע מניהול עסקים עם שותף".

מדוע פורצים סכסוכי שותפים מלכתחילה?
"סכסוכי שותפים יכולים לפרוץ בשל סיבות מגוונות כיד הדמיון הטובה. פעמים רבות הסכסוך יפרוץ כאשר שותף אחד חש שהוא תורם ומשקיע בחברה הרבה יותר מחברו, אך נאלץ להסתפק באותה התמורה ולהיות מחויב בהתחייבויות השותפות ביחד עם חברו. דוגמה אחרת, היא כאשר שותף אחד מרגיש שרק הוא מגייס לקוחות. כמו כן, סכסוכי שותפים מתרחשים כאשר שותף אחד חש שחברו מסתיר ממנו מידע בנוגע להכנסות או להוצאות השותפות, או כאשר שותף אחד חושש שחברו עומד להקים עסק שיתחרה בשותפות תוך גזילת רשימת לקוחותיה, עובדיה וסודותיה המסחריים. בנוסף, לא פעם, השותפות מורכבת משני שותפים בלבד, אשר אחזקותיהם בעסק המשותף שוות, ואז כאשר נדרשת החלטה עסקית מסוימת והם אינם רואים את טובת השותפות עין בעין, הרי שנוצר מבוי סתום שאינו מאפשר את המשך את פעילות השותפות. בעיות אלו נוטות להחמיר כאשר השותפות אינה מצליחה מבחינה עסקית וצוברת חובות.

"פעמים רבות, בעת פרוץ סכסוך בין השותפים, מי מהשותפים נוקט בצעדים חד צדדיים אשר עלולים לפגוע פגיעה אנושה בהתנהלותה העסקית של השותפות. כך למשל, שותף יכול להחליט להפסיק לחתום על המחאות לספקים, או להפסיק לשלם לעובדים עד שיענו תביעותיו. קיימים גם מקרים בהם שותף חוסם את גישת חברו לנתונים עסקיים של השותפות ולחשבון הבנק שלה".

איך ניתן לייצר יתרון מול השותף השני?
"על מנת למנוע ממי מהשותפים לייצר לעצמו יתרון על חשבון משנהו, לגזול את סודותיה המסחריים או לקוחותיה של השותפות, רצוי לקבוע בהסכם השותפות הוראות מתאימות לפיהם אף אחד מהשותפים לא ינכס לעצמו את סודותיה המסחריים או יפנה ללקוחות השותפות במהלך תקופת קיום השותפות ולתקופת זמן שלאחריה.

אם אין ברירה וכלו כל הקיצין ולא ניתן ליישב את סכסוך השותפים בדרכי שלום, ניתן לפנות לבית המשפט לא רק על מנת לפרק את השותפות, אלא גם בבקשה לצווי מניעה מתאימים לשמירה על המצב הקיים, כמו למשל מניעת פנייה ללקוחות השותפות או ביצוע רכישות מלאי לא סבירות, כך שבית המשפט יורה שהשותף הסורר ימנע מלנקוט בפעולות חד צדדיות, אשר עלולות להפוך את ההכרעה בסוגיות העולות מפירוק השותפות לתיאורטית בלבד".

איך לבנות שותפות עסקית יציבה ולהימנע מסכסוכי שותפים, עו"ד משה כאהןקרדיט: Moshe Kahn

עו"ד משה כאהן מספק אחד עשר טיפים חשובים בנושא:

1. לפני ההתקשרות עם השותף הפוטנציאלי, בדקו היטב אצל המקורבים לו פרטים אודות עברו, אופיו וכן אודות מזגו. לפעמים חיפוש תמים באינטרנט עלול לחשוף ששותפכם העתידי כבר הסתכסך בעבר עם שותף או עם החוק. אם הנתונים שתקבל ידליקו לכם אורות אדומים, שקלו וקבלו החלטה: האם תרצו להיכנס למערכת יחסים עסקית עם אדם כזה ויפה שעה אחת קודם.

2. חשוב להסדיר מראש, בהסכם המייסדים, את אופן פירוק השותפות העסקית וההיפרדות של השותפים איש מרעהו, אם וכאשר יקלעו לסכסוך שלא יאפשר להם המשך פעילות משותפת.

3. לסכסוך שותפים, סימנים מקדימים. לעיתים, אם לא מתעלמים מהסימנים המקדימים, ניתן למנוע את הסכסוך באמצעות הסדר מקדים, עוד לפני שהמחלוקת הגיעה לנקודת האל חזור.

4. אם כבר נקלעתם לסכסוך (ובוודאי אם יזמתם אותו), חשוב לבחור מראש את המטרה הסופית ואת אסטרטגיית הפעולה שלכם על מנת להשיג את המטרה.

5. רצוי להיוועץ עם עורך דין מטעמכם, ככל המוקדם עם פרוץ הסכסוך. עוה"ד ילווה אתכם בתהליך הקשה והאמוציונלי וייעץ לכם, על אף סערת הרגשות, להימנע מלהוציא הודעות או אמירות "מהבטן", שעלולות לפגוע בכם מבחינה משפטית בהמשך.

6. בעת הסכסוך, מניעת חלוקת רווחים, הדחת שותף מתפקיד ניהולי, שינויי תקנון ועוד, עשויים להיחשב כפעולות לגיטימיות, כל עוד הן נעשות בהתאם לחוק, להסכמים ולתקנון.

7. מאידך, יש להימנע מצעדים גורפים שעלולים להשפיע לרעה על עתיד העסק המשותף, כגון: החלטה לא לאפשר תשלומים לספקים ולעובדים או צעדים שיפגעו בלקוחות. צעדים גורפים כאלו עלולים לגרום ל"שפיכת התינוק עם המים" ולהתפרש כמהלכים שאינם לגיטימיים על-ידי ביהמ"ש.

8. כמו כן, מאותן הסיבות עדיף בדרך כלל לא לערב בסכסוך, צדדים שלישיים שאינם יכולים לתרום ליישובו כגון: עובדים, לקוחות וספקים.

9. לפני שפונים לערכאה משפטית, יש לבדוק האם ניתן על פי מסמכי החברה לקבל החלטה ברוב קולות אשר תייתר את הפנייה לבית המשפט.

10. בעקרון, עדיף להסדיר סכסוך בין שותפים מחוץ לבית המשפט (לרבות על- ידי גישור או בוררות), שכן פנייה לפתרון הסכסוך באמצעות ביהמ"ש, עלולה להיחשף לעין הציבורית ולהביא לפגיעה במוניטין של העסק.

11. אם מסתבר לכם שהצד השני נוקט בצעדים חד צדדיים כגון, השתלטות חד צדדית על מלאי או נכסים או פנייה חד צדדית ללקוחות, אל תהססו לפעול בתקיפות ובמידת הצורך, לפנות בדחיפות לבית המשפט לקבלת סעדים זמניים.

סכסוך בין שותפים. מה ניתן לעשות. עו"ד משה כאהןקרדיט: Moshe Kahn

מה עוד קריטי לדעת בנושא?
"על מנת שלא לסכל את מטרת הצווים, בקשה לסעדם זמניים כאמור, יכולה להיעשות במעמד צד אחד בלבד ולעיתים עוד לפני הגשת התביעה. בית המשפט יכול ליתן את הצווים המבוקשים ולקבוע מועד לדיון במעמד הצדדים, אך יכול הוא גם לקבוע שהוא לא השתכנע בדחיפות הצו ולדון בנחיצותו במעמד שני הצדדים במועד קרוב.

"לא פעם, לאחר מתן סעדים זמניים כאמור, מוסרת החרב שהייתה מונחת על צווארו של השותף שביקש את הצווים וניתן לנהל מו"מ להיפרדות בצורה יעילה, אשר תייתר את המשך ההתדיינות בבית המשפט.

סוף מעשה במחשבה תחילה. כבר בעת הקמת השותפות העסקית יש ליתן את הדעת על אפשרות פירוקה בעתיד ולקבוע הוראות בהסכם המייסדים, אשר ימנעו את הצורך בפנייה לבית המשפט", הוא מסכם.

לאתר משרד עו"ד משה כאהן >>