פוסט טראומה מהצבא? גלו כיצד ניתן למצות את זכויותיכם במלואן

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא תופעה המתרחשת בקרב כ-8% מהאוכלוסייה ונגרמת ממגוון אירועים טראומתיים, לרבות תאונות, תקיפות מיניות ועוד. אך אצל אנשים רבים הפרעה זו נגרמת כתוצאה מהשירות הצבאי/ביטחוני – ויש מה לעשות בנדון

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבר עצוב מביט מהחלון
פוסט טראומה מהצבא? גלו כיצד ניתן למצות את זכויותיכם במלואןצילום: unsplash
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

פוסט טראומה מהצבא היא עילה לתביעה נגד משרד הביטחון, אך מדובר בהליך ארוך ולא פשוט עבור אלו שבוחרים להגיש אותה. במקרים רבים תהליך זה יכול לקחת מספר שנים וכולל לא מעט שלבים עד להכרה בנכות כתוצאה מפוסט טראומה בצבא. אם אתם או מישהו מיקיריכם סובל מפוסט טראומה כתוצאה מהשירות הצבאי / ביטחוני חשוב שתדעו מה המכשולים שעומדים לפניכם בעקבות תביעה כזו וכיצד תוכלו לגבור עליהם.

ממה יכולה להיגרם פוסט טראומה בצבא?

פוסט טראומה בצבא היא מצב ייחודי שיכול להתעורר מיד לאחר האירוע שהוביל לו, או אפילו מספר שנים לאחר מכן. ישנם מקרים בהם פוסט טראומה "צצה" בעקבות סיטואציה שמזכירה אירוע טראומטי מהצבא, מה שמוביל לליקויים משמעותיים בתפקוד היום יומי. הסיבות לפוסט טראומה צבאית הן מגוונות וכוללות את הגורמים הנפוצים הבאים:

>> אירועים מסכני חיים – קרבות, מלחמות, מבצעים צבאיים, ועוד
>> חשיפה עקיפה לאירוע טראומתי של אדם אחר – כמו בטיפול בפצועים, למשל
>> תקיפה מינית – תקיפה מינית ואונס מהווים טריגר משמעותי לפוסט טראומה
>> מחלה מסכנת חיים שנגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי

האירועים המכוננים הללו מובילים לתסמינים הכוללים זיכרונות חוזרים ונשנים מהאירוע, מחשבות ותחושות שליליות, חלומות חוזרים ומעיקים, פלאשבקים, מצוקה, ותסמינים נוספים שמפריעים לתפקוד היומי באופן משמעותי.

אלו שחווים פוסט טראומה כתוצאה מהשירות הצבאי מתקשים לתפקד באופן תקין, מה שמוביל לשיבוש של פעולות בסיסיות, כמו עבודה במקום קבוע, אינטראקציה עם אנשים אחרים, ואפילו הסתדרות במרחב הביתי והפרטי.

עו"ד ידידיה בלומהוףצילום: באדיבות המצולם

מדוע צריך להגיש תביעה בגין פוסט טראומה מהשירות הצבאי?

בניגוד לבעיות גופניות שונות הנגרמות כתוצאה משירות צבאי, פוסט טראומה היא לא מצב שניתן להבחין בו במבט ראשון, מה שמוביל אנשים רבים לוותר על הניסיון למצות את זכויותיהם.

אולם, ההשפעה של פוסט טראומה מהצבא היא בעלת אפקט זהה אם לא גדול יותר ממצבים גופניים מסוימים. אנשים הלוקים בתופעה הזו מתקשים לתפקד, להחזיק בעבודה, ולהתנהל בחברה, כך שקשה להם להשיג פרנסה ולשמור על אורח חיים נורמטיבי.

עקב הפגיעה בתפקוד ובפרנסה, ממש כמו בפגיעות פיזיות ואף יותר, חשוב להגיש תביעה נגד משרד הביטחון במקרה של פוסט טראומה מהצבא. קבלת אחוזי נכות כתוצאה מפוסט טראומה מאפשרת לזכאים לקבל תגמולים שיאפשרו להם לשמור על אורח חיים מהבחינה הכלכלית, בייחוד במקרים שבהם אלו שלוקים בתופעה אינם מצליחים לשמור על עבודה קבועה או להשיגה מלכתחילה.

בנוסף, קבלת אחוזי נכות (מעל 20%) כתוצאה מפוסט טראומה בצבא מאפשרת ללוקים בה לקבל טיפול שמסייע להם להתנהל באופן תקין ולחיות עם הטראומה שנגרמה להם באופן שמסב להם פחות נזקים.

הדרך להכרה בפוסט טראומה: המכשולים שאתם עלולים להיתקל בהם

כאמור, פוסט טראומה היא לא מצב פיזי הנראה לעין, אלא מצב נפשי שמקשה על תפקוד יומי. בשל האופי הייחודי של פוסט טראומה, ישנם מספר מכשולים שאתם עלולים להיתקל בהם בדרך להכרה כנכי צה"ל, ואלו המשמעותיים ביותר:

הוכחה של קיום המצב – פוסט טראומה היא מצב שאינו קל לאבחון, ולכן האתגר הראשון הוא הוכחה שאתם אכן לוקים במצב הזה. אבחון מדויק צריך להתבצע על-ידי רופא מטעמכם טרם הגשת התביעה. במקרים מסוימים רופא משרד הביטחון שיכתוב חוות דעת לגבי התביעה יאבחן בעיה נפשית אחרת שאינה פוסט טראומה, מה שמוביל לעיתים לדחייה של תביעה נגד הצבא.

קשר בין השירות הצבאי ובין הטראומה – האתגר השני המשמעותי ביותר בדרך להכרה כנכה צה"ל כתוצאה מפוסט טראומה היא הוכחת הקשר בין המצב הנפשי ובין השירות הצבאי. קשה במיוחד להגדיר אירוע יחידני או מספר אירועים שהובילו לטראומה, במיוחד אם חלפו מספר שנים מאז אותו אירוע.

במקרים בהם יש דיווח מידי על אירוע, לא תמיד ניתן להוכיח שרצף האירועים של אותו אירוע הוביל לטראומה; חובת הוכחה היא על התובע, להראות קשר בלתי מעורער בין אירועים בצבא, כמו אונס, פגיעה, או מחלה, ובין פוסט טראומה.

בתביעות על פוסט טראומה שמוגשות למשרד הביטחון תתבצע חקירה יסודית על עברו של התובע שכוללת חקירה של עברו בבית הספר, במהלך השירות הצבאי, חקירה של תיקים רפואיים, תיקי רווחה, ועוד. במקרים הללו משרד הביטחון ינסה להראות שאירוע אחר מלבד אירוע צבאי הוביל לפוסט טראומה, מה שיכול להוביל לדחייה של התביעה.

התפתחות של פוסט טראומה – פוסט טראומה יכולה להיות מיידית והיא יכולה להיות גם תהליך שמתפתח במהלך מספר שנים. ישנם חיילים שאינם מראים סימנים למצב עד שיש טריגר שמחזיר אותם לאותו אירוע שוב ושוב ומשבש את חייהם, או כאלו שמתקשים להכיר במצבם. בשל אופי המצב, עניין ההתיישנות הוא נושא פתיר בתביעה לפוסט טראומה, כך שניתן להגיש תביעה גם שנים לאחר אירוע מצלק. למרות שמדובר לכאורה ביתרון, הוכחה של פוסט טראומה במרוצה השנים היא מאתגרת במיוחד.

תקנות מיושנות ולא מעודכנות – למרות ההתפתחות הענפה של מדעי הנפש, התקנות של משרד הביטחון טרם הדביקו את הזמנים. בשל אופיין המיושן של חלק מהתקנות, קשה לקבל הכרה כנכה צה"ל ואחוז נכות מתאים שמשקף את הפגיעה התפקודית והבעיות שנגרמות כתוצאה ממנה, מה שמהווה מכשול נוסף בתביעות נגד משרד הביטחון מהסוג הזה.

כמה זמן אורכת תביעה בגין פוסט טראומה? ומה מקבלים התובעים?

כדי להצליח בתביעה נגד משרד הביטחון בגין פוסט טראומה, חשוב להוכיח תחילה שאכן יש מצב של פוסט טראומה. לאחר מכן, יש להוכיח קשר סיבתי הדוק בין השירות הצבאי או בין אירוע בצבא שהוביל לפוסט טראומה.

כדי להגיש תביעות מסוג זה יש לאסוף תחילה את כל החומרים הרפואיים של התובע ולהציג אותם בפני קצין התגמולים באגף שיקום הנכים של הצבא. לאחר מכן תתבצע חקירה יסודית של עברו של התובע שתתחיל מימי ילדותו. מטרת החקירה היא להראות שעברו של התובע היה "נקי" מאירועים שהיו עשויי להוביל לפוסט טראומה ולהוכיח קשר בין השירות הצבאי ובין המצב הטראומתי של התובע.

לאחר איסוף חומרי החקירה, התובע יופנה אל פסיכיאטר מטעם אגף שיקום הנכים של משרד הביטחון שייתן את דעתו בנושא. אם הפסיכיאטר ישתכנע שנגרמה פוסט טראומה כתוצאה מהשירות הצבאי, קצין התגמולים יעביר את התיק לוועדה רפואית של משרד הביטחון שתקבע את אחוזי הנכות שהתובע זכאי להם.

מדובר בתהליך שאורכו מספר חודשים לכל הפחות וכולל חקירות פולשניות של חיי התובע. אם אכן הושגה הכרה בפוסט טראומה, ייקבעו לתובע אחוזי נכות בהתאם לחומרת מצבו והוא יקבל תגמולים וטיפולים בהתאם לאחוזי הנכות.

תביעה בגין פוסט טראומה היא תהליך שאורך מספר חודשים לכל הפחות ויכול להשתרך על פני תקופה ארוכה. הצלחה בתיקים מסוג זה תלויה באיסוף של חומרים רלוונטיים על התביעה והתנהלות נכונה מול משרד הביטחון. ככל שהתיק יהיה הדוק יותר, יהיה קל יותר להוכיח קשר נסיבתי בין השירות הצבאי ובין הפוסט טראומה.

תיק שכולל עדויות, תיעוד, ומסמכים רלוונטיים אורך פחות זמן מאשר תיק שבו אין סדר, ולכן מדובר בצעד ראשון וחשוב בתביעות בגין פוסט טראומה. לאחר איסוף החומרים, חשוב להתנהל מול משרד הביטחון באופן מקצועי כדי להגדיל את הסיכויים לזכות בתיק, מה שתוכלו לעשות עם עו"ד משרד הביטחון לצידכם.

עו"ד ידידיה בלומהוף, נכה צה"ל אשר חווה על בשרו את התהליך של הכרה בנכות עקב פציעה שעבר בעת שירותו הצבאי כלוחם ביחידת שלדג, מקדיש את זמנו לטיפול בתיקי תביעה נגד משרד הביטחון עבור בעיות גופניות ונפשיות. הודות לטיפול בכמה וכמה תיקים של תביעות על פוסט טראומה, עו"ד ידידיה מכיר את שיטת ההתנהלות מול משרד הביטחון באופן יסודי, כך שתוכלו להיות בטוחים שיהיה לצידכם אדם שיסייע לכל אורך התהליך, עד להכרה בפוסט טראומה. אל תוותרו על הזכויות שלכם; פנו אל עו"ד ידידיה בלומהוף וקבלו את מה שמגיע לכם בהקדם.

עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון
כתובת: מגדלי חגג', רח' הארבעה 28, תל-אביב
טלפון: 03-9552484, 054-7-544909

מעבר לאתר >>
מעבר לפייסבוק >>
מעבר לערוץ היוטיוב >>

למאמרים בנושא תביעות נגד משרד הביטחון >>