עורכי דין פליליים בצפון: לצפות את טקטיקות החקירה מראש

תחנת משטרה נחשבת לרוב האנשים כמקום לא מוכר ומאיים, כאשר המעטים שנאלצים להגיע אליו עלולים להיכנס למצב של בלבול וחרדה. על מנת לצלוח את התהליך על הצד הטוב ביותר, מומלץ להיעזר בליווי של עורך דין פלילי שמכיר את החוקים מקרוב

שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורכי דין פליליים בצפון: לצפות את טקטיקות החקירה מראש
עורכי דין פליליים בצפון: לצפות את טקטיקות החקירה מראשצילום: shutterstock
שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

אדם הנקלע לסיטואציה בה הוא נאלץ להתמודד עם חקירה פלילית, עלול להיכנס למצב של הלם, חרדה ובלבול. דבר זה יכול להוביל לטעויות עם פוטנציאל להרעת המצב, לכן ללא ליווי צמוד הוא יתקשה לצלוח את התהליך. חשוב להיעזר במי שמכיר סיטואציות דומות מקרוב ובקיא בחוקים ובשיטות החקירה המגוונות על מנת להתכונן היטב למה שצפוי. כיום קיימים לא מעט עורכי דין פליליים בצפון שישמחו לעמוד לצד מי שזקוק להם, בהם עו"ד תומר שוורץ, עו"ד תומר יפרח, עו"ד רן שחם ו-עו"ד אמנון בן נעים:

עו"ד תומר שוורץ

"אני מזמין כל אחד לדמיין שהוא ועוד אדם אחד לפחות נקלעו לזירת שוד. יש סיכוי גבוה שכל אחד מכם יספר סיפור אחר בעדות שלו – ולא מרוע או התרשלות, פשוט כי כך זה קורה בחיים האמיתיים", אומר עורך הדין תומר שוורץ, עורך דין פלילי מהצפון. "עֵד אחד יזכור פריט לבוש בצבע אדום, בעוד השני יזכור שהוא היה כחול. אחד יזהה את כלי הנשק כאקדח, והשני יהיה בטוח שראה את השודד אוחז בסכין".

"ההליך הפלילי אינו תחום של "שחור ולבן" כפי שנוטים לחשוב. להיפך. זהו אחד התחומים שיש בו מקום לפרשנויות, יצירתיות, זוויות ראייה ושיטות ניתוח שונות לאירועים פליליים, וזה (בין השאר) מה שמרתק אותי בתחום".

עו"ד תומר שוורץצילום: דרור ארצי

עורך הדין שוורץ החל את דרכו המקצועית לפני כ- 20 שנים, מתוכן היה עשר שנים בפרקליטות מחוז צפון ותובע משטרתי. כיום, בזכות הניסיון שלו כתובע וההיכרות המעמיקה עם "הצד השני" של המתרס, קרי, פרקליטים וחוקרים, לצד ההבנה שלו את חוזקות וחולשות המערכת, הוא ממנף את הידע שלו בעת ייצוג לקוחותיו.

"עצת הזהב" של עורך הדין שוורץ לכל מי שנקרא לחקירה היא ראשית להיוועץ בעורך דין, עוד לפני שתאמר המילה הראשונה. כל אזרח רשאי לדרוש לפגוש עורך דין, גם אם השוטר נראה לבבי ומסביר ש"זה ייקח רק כמה דקות ואין מה להילחץ", לא להתפתות. רוב בני האדם (גם אלה שיש להם כבר תיקים פליליים ועבירות קודמות) לא צולחים חקירה משטרתית ללא ייעוץ, ואז הם מופתעים לגלות זימון לבית משפט וכתב אישום שמגיע בדואר. סנגור גם צריך לתמוך פסיכולוגית ולתווך לחשוד ולמכריו מה צפוי בהמשך ההליך הפלילי.

קרדיט: תומר שורץ עורך דין סנגור פלילי

"המניע שלי בעבודה היא העובדה שאני נלחם עבור האזרח הקטן", מסביר עורך הדין שוורץ. "במקרים רבים מדובר בדיני נפשות או בחירות של בני אדם, שעד הרגע בו הפכו לחשודים או לנאשמים היו אנשים נורמטיביים לחלוטין, ללא כל רקע או עבר פלילי מכל סוג. ייעוץ של עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה שינהל עבורם את התיק יעשה את ההבדל בין חזרה לחיים רגילים לבין כתב אישום ואפילו למאסר".

כך למשל, בתיק שניהל עבור אדם שנאשם בגין עבירת איומים על בסיס הקלטת שיחת טלפון בה הוא גידף ואיים, נלחם עורך הדין שוורץ בשלוש ערכאות – שלום, מחוזי ובית המשפט העליון, על מנת להוכיח שללקוח שלו נגרם עוול מעצם הגשת כתב האישום. לדבריו, תיקים מסוג זה נסגרים על-פי רוב מחוסר עניין לציבור והטענה המרכזית שלו בתיק הייתה שהלקוח שלו הופלה לרעה. "זה היה עניין עקרוני עבורי. לא יכולתי להסכים עם העובדה שנוהגים אחרת עם הלקוח שלי. אמנם זה נמשך מספר שנים, אבל בסופו של דבר ניצחנו וכתב האישום בוטל".

משרדו של עורך הדין תומר שוורץ נותן שירות של ייצוג חשודים ונאשמים במגוון עבירות הקשורות לתחום הפלילי, שלרובם זהו המפגש הראשון עם רשויות החוק או חדרי חקירות והם חווים לראשונה את ההליך הפלילי. "התחום הפלילי הוא רחב מאוד ונוגע בהרבה מאוד ממשקים בין האזרח למשטרה. נער שמצלם את חברתו במצבים אינטימיים ושולח לחבר'ה; אלימות ותקיפה של בן משפחה; צעיר שעישן סמים במועדון; איש עסקים שמאיים על איש מכירות; תאונת עבודה שמסתיימת במוות; ועד למעשי שוד ורצח", ממשיך עורך הדין שוורץ.

"ככלל, אני מאמין שאין תיק שלא ניתן לעשות בו משהו. חריצות ויצירתיות הן שתיים מהתכונות שמאפיינות אותי, כשלצִידן מקצועיות ובקיאות בחוק. אלו מאפשרים לי להביא את לקוחותיי לחוף מבטחים, וזאת המחויבות הגדולה שלי אליהם – לחלץ אותם מהתהום אליה נפלו".

עו"ד תומר שוורץ
טלפון: 050-6217144
מעבר לאתר>>>
מעבר לעמוד הפייסבוק>>>

-----------------------------------

עו"ד תומר יפרח

מה הדבר הראשון שאתם חושבים עליו כשאומרים לכם עורך דין פלילי? מן הסתם, רבים מאיתנו משייכים את התואר הזה להגנה על מי שנחשדו או נאשמו בפשעים חמורים, בעיקר בשל ריבוי סדרות מתח, בילוש ומשטרה הממלאים את ערוצי הטלוויזיה. חשוב לדעת שבחיים ה"אמיתיים" כל אדם נורמטיבי עלול למצוא את עצמו בסיטואציה בה הוא נחשד שעבר עבירה הקשורה לתחום הדין הפלילי. "לפעמים מספיקה מעידה חד פעמית בשביל שעולמו של אדם יתהפך עליו", מסביר עורך הדין תומר יפרח, עורך דין פלילי מהצפון. "על-פי רוב, מדובר באנשים שעד לאותו רגע ניהלו חיי משפחה תקינים והיו בעלי עסק או שכירים בעבודה קבועה, שברגע אחד של חוסר תשומת לב, גחמה רגעית או טעות בשיקול הדעת, מצאו את עצמם מתמודדים עם האשמות וחדרי חקירות. במקרים אחרים, מדובר באנשים שנקראו לחקירה כשהם חפים מפשע. על כל פנים, הימצאות בתחנת המשטרה היא מציאות שזרה לרוב האנשים ואינה פשוטה כלל ועיקר. על כן קבלת ליווי וייעוץ צמוד של עורך דין פלילי הם הדבר הנכון לעשות".

עורך דין יפרח התגייס למשטרה לאחר כשלוש שנים בהן עסק כעורך דין אזרחי בתחום ההוצאה לפועל ותביעות כספיות. במשטרה שימש במשך כשבע שנים כתובע פלילי. בשנת 2015 גמלה בליבו של עורך הדין יפרח ההחלטה לעזוב את השירות במשטרה והוא פתח משרד פרטי. את הניסיון והידע שצבר במהלך שנותיו במשטרה הוא מיישם היום בבואו לייצג חשודים או נאשמים בעבירות פליליות. בין השאר, הוא מייצג חשודים או נחקרים בתיקים, כמו: עבירות סמים, אלימות במשפחה, עבירות רכוש, עבירות תקיפה, עבירות מין, נהיגה בשכרות, תאונות דרכים שמעורבים בהם נפגעים, הלבנת הון, מרמה ועוד.

עורך הדין יפרח זמין בכל שעות היממה ובכל ימות השבוע, כולל הגעה מהירה לתחנות משטרה זבולון, קריות, עכו, נהריה, כרמיאל ועוד.

לדבריו, הזכות הראשונה והבסיסית השמורה לכל אדם הנדרש לחקירת משטרה היא הזכות להתייעץ עם עורך דין. במהלך שנות עבודתו הוא נתקל בלא מעט מקרים בהם היעדר מודעות של הנחקר לזכויותיו גרר השלכות קשות. "כשאדם נכנס לחדר החקירות הוא נמצא שם לבד, ללא עורך הדין שלו", מסביר עורך הדין יפרח. "ככל שהוא יתכונן טוב יותר לחקירה, יידע מה הוא צפוי להישאל, מה הטקטיקות והאסטרטגיות של החוקרים בחקירה וכיצד עליו להתנהג או לענות, הוא יצלח את החקירה בצורה מיטבית. הכנה שכזו יכול לעשות אך ורק עורך דין מהתחום שצבר ניסיון. יתרה מכך, ללא הכנה נכונה גם חפים מפשע נקלעים למצב בו הם מודים בעבירה ומשם זה רק יכול להסתבך".

עוד אומר עורך הדין יפרח שלהיות עורך דין פלילי זה סוג של אומנות שלא לומדים בפקולטה למשפטים. עורך הדין נדרש ליצירתיות מצד אחד, וליכולת לראות את הפרטים הקטנים לצד התמונה כולה מצד שני. "על מנת לנהל תיק פלילי במקצועיות או למנוע הגשת כתב אישום, עורך הדין חייב להיות בקיא בכל רזי החוק, תקדימים ופרשנויות לחוק ולהיות ערני לכל פרט בתיק", ממשיך עורך הדין יפרח. "הלקוחות שלי סומכים עליי ובוטחים בי שאדע לנהל את התיק היטב, שאשמור על האינטרסים שלהם בכל שלב ושלב ושאלווה אותם לאורך כל הדרך עד ההכרעה הסופית בעניינם זו אחריות רבה ועליי חלה החובה לטפל בתיקים שלהם באופן רציני ומעמיק מבלי להקל ראש בדבר.

עו"ד תומר יפרחצילום: משרד תומר יפרח

"צריך להבין שאדם שמגיע למשרדי או זה המתקשר מתחנת המשטרה, נמצא על-פי רוב במצב של חוסר אונים ובלבול. אני מרגיע אותו ואת בני משפחתו שהוא נמצא בידיים טובות ומשקף לו את מה שצפוי לקרות מעתה ואילך. כל בני האדם שווים בפני החוק וכולם זכאים לייצוג והגנה הטובה ביותר על זכויותיהם, ולמטרה הזו אני כאן".

עו"ד תומר יפרח
כתובת: דרך עכו 178, קרית ביאליק
טלפון:04-8736661, 052-5655584
מעבר לאתר >>
לעמוד פייסבוק >>

------------------------------------

nullעו"ד רן שחם

"ניהול תיק פלילי בבית המשפט הוא אחד הדברים המרתקים במקצוע. ברגעים אלה באות לידי ביטוי יכולות כמו יצירתיות, מיומנות וחריצות, כשלנגד עיניי עומדת תמיד טובתו של האדם אותו אני מייצג", אומר עורך הדין הפלילי מהצפון, רן שחם. "המטרה שלי בכל תיק היא לשכנע שהנאשם הוא חף מפשע או לכל הפחות שיש להקל בעונשו ולהשיג את המיטב עבור הלקוח".

על מנת להגיע למטרה, עורך הדין שחם מגייס את כל הידע והמידע שצבר לאורך שנים בהן עבד בפרקליטות חיפה ובפרקליטות מחוז צפון וכן את הניסיון שיש לו כפרקליט בשירות מילואים. עורך הדין שחם עוסק בתחום המשפט הפלילי מעל ל- 20 שנים, בהן מייעץ ומייצג חשודים, נאשמים ועצורים במגוון רחב של עבירות בתחום הפלילי, בהן: עבירות אלימות, עבירות מין, פשע חמור, רצח, סמים, שוד, רכוש ועבירות תכנון ובניה. "כל עבירה מאופיינת בגוונים משלה ואין חשוד אחד דומה לחשוד אחר. כך גם לגבי נסיבות המקרה או הראיות", ממשיך עורך הדין שחם. "ייצוג של חשוד או נאשם בעבירה פלילית אינה עבודה לפי תבניות או שבלונות ידועות מראש. מדובר בתחום דינאמי שברוב המקרים ההצלחה בו היא פועל יוצא של ניסיון ומקצועיות וירידה לפרטים הקטנים".

עו"ד רן שחםצילום: משרד עו"ד רן שחם

עורך הדין שחם מסביר שלכל אדם נתונה הזכות לייצוג על-ידי עורך דין. יתרה מכך, כל אדם יכול וצריך להתייעץ עם עורך דין עוד בטרם נכנס לחקירה הראשונה. לדבריו, כל אדם שמגיע לחקירה ימצא את עצמו בסביבה שאינה טבעית לו, על אחת כמה וכמה כשמדובר באדם נורמטיבי ללא רקע פלילי. על-פי רוב הוא לא יידע כיצד עליו להתנהג, מה לומר ויותר מזה – מה אסור לו לומר. "חקירה משטרתית היא עניין מלחיץ. לפעמים חשודים בעבירה, גם אם הם חפים מפשע, רוצים לרצות את החוקר והדברים שנאמרים על ידם עלולים להוביל למעצר ולכתב אישום", הוא מסביר. "תפקידי כעורך דין פלילי להכין את החשוד או העצור לחקירה, להסביר מה הן זכויותיו בחקירה, מה מותר ומה אסור לחוקרים לעשות במהלכה ולהנחות אותו כיצד לנהוג, על מנת שלא יסבך את עצמו או יפליל את עצמו. בחקירה האדם נמצא לבדו בחדר עם החוקרים, ללא עורך הדין שלו. ככל שההכנה לחקירה תהיה נכונה, מקיפה ומעמיקה, כך יגדל הסיכוי לתוצאות טובות יותר בהמשך".

עוד מסביר עורך הדין שחם שכשהתיק מגיע לבית המשפט יש לנהל אותו כך שלא תישאר אבן שלא הפכו אותה. כבעל ניסיון רב בתחום הוא מתחקר את השוטרים על כל תהליך החקירה ואיסוף הראיות, בוחן שהכול נעשה "על-פי הספר", בוחן מה היו אמצעי החקירה, ומתחקר את העדים. ההכרעה בתיק צריכה להיות מעבר לספק סביר. תפקידי לעורר את הספק ולמצוא את הדרכים החוקיות לעשות זאת לטובת הלקוח שלי, גם אם זה נמשך זמן ארוך".

כך קרה בתיק מורכב שניהל, בו הלקוח שלו הואשם בעבירות מין חמורות בתוך המשפחה, והוגש נגדו כתב אישום עם בקשה למעצר עד תום ההליכים. במהלך החקירה טען הלקוח לחפותו ואף נמצא דובר אמת בבדיקת הפוליגרף. "בהליך הפלילי, כשבוחנים את אשמתו של הנאשם ובשונה מהליכי מעצר, לא ניתן להשתמש בתוצאות בדיקת הפוליגרף, גם אם תוצאותיה חד משמעיות. לפיכך, הגשתי ערר על המעצר לבית המשפט העליון ושם גם התייחסו לבדיקת הפוליגרף והלקוח השתחרר למעצר בית. בסופו של דבר, לאחר שנה וחצי של ניהול התיק נמצא שהלקוח אכן חף מפשע והוא יצא זכאי בדין. היכרות מעמיקה עם החוקים והבנה כיצד המערכת עובדת בכל שלב, הן יתרונות גדולים מאוד, ואני שמח שאני יכול לסייע ללקוחותיי ולייצג אותם נאמנה".

עו"ד רן שחם
כתובת: ת"ד 317 ד.נ. המוביל 1790500, הסוללים
טלפון: 077-4403818. נייד: 054-4403818
פקס: 077-4403819
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

--------------------------------------

עו"ד אמנון בן נעים

"אחרי 30 שנה של היכרות עם חדרי החקירות במשטרה מבפנים, אני יכול לומר בפה מלא שאין דבר שיכול להפתיע אותי. את הניסיון שלי אני חולק מדי יום עם הלקוחות שלי, בכל הנוגע להכנה שלהם לקראת חקירה, אך לא רק", אומר עורך הדין מחדרה, אמנון בן נעים.

"לאורך השנים הייתי מעורב בלא מעט מעצרים של חשודים ונאשמים, שחלקם גם לבסוף נשפטו, נמצאו אשמים ונשלחו למאסר. כל אותו זמן לא שכחתי לרגע שעומד מולי אדם, על כל המורכבות שבזה, והתגבש בי חלום לעזור לחלשים - גם אם הם עבריינים".

עורך הדין בן נעים מתמחה בתחום הפלילי ובתחום התעבורה. הוא בוגר לימודי משפטים במרכז האקדמי למשפט ועסקים. בנוסף, יש לו תואר ראשון במנהל עסקים, דיפלומה בתעשייה והוא מגשר מוסמך. במשך שנות עבודתו במשטרת ישראל הוא כיהן במגוון תפקידים ובהם חקירות, מודיעין, תעבורה, עבירות של איכות הסביבה, צח"ם (צוות חקירות מיוחד) ועוד.

"פגשתי וחקרתי עבריינים "כבדים" ואנשים שזו הייתה להם העבירה הראשונה. לכל אחד מהם היה את הסיפור שלו, הרקע ממנו הגיע, הסביבה שהשפיעה עליו בדרך זו או אחרת, וגם היו לא מעט מהם שהחיים התאכזרו אליהם. למרות שהייתי זה שחקר אותם כדי להגיע אל האמת, הצלחתי להתחבר לכל אחד מהם בפן הרגשי. היום כעורך דין שמייצג אותם, החיבור הזה מוביל ומניע אותי על מנת להשיג עבורם את המיטב – ביטול כתב אישום או עונש מופחת".

ראיית האדם מעבר לחשד שיש נגדו וההסמכה שלו כמגשר, הביאה את עורך הדין בן נעים לא פעם לידי פתרון בעיות גם כאשר לא היה זה מתפקידו. כך למשל, במקרה בו לקוח שלו נקלע לאלימות בתוך המשפחה בעקבות סכסוך בין אחים שהתדרדר, הוא ייצג בסכסוך צד אחד אך היה לו חשוב לנסות ולחבר בין הצדדים ולהשכין שלום במשפחה.

עורך הדין בן נעים עוסק בעריכת דין מזה כעשור ובשנת 2016 הקים משרד פרטי. בתחום הפלילי הוא מייצג, מייעץ ומלווה לקוחות בעבירות כגון: סמים, אלימות במשפחה, עבירות מין ואלימות, עבירות רכוש והטרדה מינית. כמו כן הוא מייצג נפגעי ונפגעות עבירה, בקשות חנינה ומחיקת רישום פלילי.

כמו כן, המשרד עוסק גם בכל סוגי עבירות התעבורה, החל מעבירות תנועה קלות ועד לתאונות דרכים חמורות. "חוקי התעבורה והענישה השתנו בשנים האחרונות. לדוגמה: שיטת הנקודות או הוספה של חוקים ייעודיים לרכיבה על אופניים או קורקינטים חשמליים".

עו"ד אמנון בן נעיםצילום: תמונה באדיבות משרד עו"ד אמנון בן נעים

לדבריו, אחד הדברים שעשויים להכריע אם אדם שזומן לחקירה משטרתית יתמודד בסופו של דבר עם הגשת כתב אישום או אם ישוחרר לביתו, היא היכולת שלו לענות על שאלות החוקרים נכון. "ניהול תיק מתחיל הרבה לפני שמגיעים לבית המשפט", ממשיך עורך הדין בן נעים. "למעשה, השאיפה המשותפת לי וללקוח שלי או לאדם שזומן לחקירה היא לא להגיע כלל לבית המשפט, אלא לבנות אסטרטגיה ומהלכים טקטיים שבעזרתם ניתן יהיה להתמודד בחקירה ועם הראיות או העדויות", הוא מסביר.

"לעתים, גם אם לאדם מבחוץ נראה שעל פניו אין מה לעשות בתיק, זה הזמן שהכישורים והמיומנויות של עורך הדין באים לידי ביטוי במלוא הדרם. כמעט לכל תרחיש, עדות או ראייה יכולים להיות מספר הסברים, כך שיש צורך מובהק לשלב בין בקיאות בחוקים ובין יצירתיות על מנת לתת את הייצוג הטוב ביותר ללקוח".

עו"ד אמנון בן נעים
הרב עובדיה יוסף 9, חדרה
טלפון: 050-6233081, טלפון במשרד: 04-7792221
פקס: 04-9927718
מייל: amnonbb22@gmail.com
למעבר לאתר>>
למעבר לפייסבוק>>

קרדיט: זאפ משפטי