קריינות לעסקים: ליצור מיתוג קולי מקצועי וזכיר

צליל המתנה עסקי, קריינות למרכזיה, סרטי תדמית או ג'ינגל לרדיו ולטלויזיה – אספנו עבורכם חברות קריינות בולטות לעסקים שמתמחות ביצירת מיתוג קולי מנצח

לידור יעקב וגליה היפש, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קריינות לעסקים
קריינות לעסקיםצילום: BrAt82 - Shuttersotck
לידור יעקב וגליה היפש, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

היום זה לא סוד שכדי לבלוט מעל המתחרים וכדי לחזק את התדמית, עסקים צריכים ליצור מהלכים שיווקים באופן שוטף. אחד מאותם מהלכים הוא למשל הפקת ג'ינגל קולי מקצועי, שימתג את העסק ויבדל אותו. את הפקת הג'ינגל, מבצעים קריינים מקצועיים שמסייעים גם בבחירת הקונספט, בהפקת גוון הקול המדויק, הקלטתו באולפן ההקלטות ותוצאה סופית.

כמעט לכל עסק כיום קיימת מרכזיה המפנה את לקחותיה לשלוחות רלוונטיות, או תא קולי שמקבל שיחות מעבר לשעות העבודה. אם מדובר בקריינות למרכזיה למשל, חברת הקריינות יוצרת מיתוג קולי המותאם לאופי העסק, באמצעות יצירת קונספט שמוקלט באולפן הקלטות ע"י קריין מקצועי, ומשלב בתוכו גם מוזיקת רקע להמתנה. הקריינות העסקית תורמת למערך השיווקי של העסק וממתגת אותו כמקצועי יותר.

בכתבה הבאה תכירו מספר חברות ואנשים בולטים בתחום הקריינות לעסקים ובהם AudioID,
Victoria's Voice, ערן קורץ קריינות לעסקים, אפרת אביעד ו- אולפני אלרום :

AudioID – גורמים לעסק שלך להישמע טוב יותר

כל בעל עסק, גדול או קטן, מבין שעליו לתת משקל לדרך שבה העסק נראה – מעיצוב הלוגו ואתר האינטרנט ועד עיצוב חלון הראווה או המשרדים. אך נראות בלבד אינה מספיקה, וחשוב מאוד לבדוק גם איך העסק נשמע וליצור שפה אחידה, בין אם במוסיקה ובין אם בקריינות בטלפון הקווי, בטלפון הנייד, במרכזייה ברדיו, בתשדירי החסות או בפרסומות – בכל מקום ששומעים אותך.

"כשמתקשרים לכל סוג של עסק, חשוב ללקוח לשמוע מענה קולי ראוי המנוסח בעברית נכונה, שנשמע מקצועי, אולי אפילו קריאייטיבי ומזמין ובוודאי נעים ומכבד את הלקוח", מסביר רן ניצן, מנכ"ל AudioID – אחת החברות הגדולות במשק למיתוג מוסיקלי המובילה את מיתוגם המוסיקלי של הארגונים, החברות, הרשויות והמוסדות המובילים והגדולים במדינת ישראל.

קרדיט: אודיו אי די

"כמובן שאפשר להקליט בצורה חובבנית ולקצר את הדרך", אומר ניצן, "אבל בסופו של דבר הלקוח שומע משהו לא נכון, לא ראוי ולא מקצועי וזה פועל נגדו. הלקוח מרגיש שלא השקיעו בו את המינימום הנדרש. חשוב לזכור שמיתוג מוסיקלי מקצועי ומותאם ללקוח מגדיל את הסיכוי לעשות עסקים ובדיוק כפי שדואגים לאחידות גרפית לעסק, כך יש לדאוג לאחידות מוסיקלית וקולית – כי היא זו שמשדרת את אופי העסק ללקוחות".

רן ניצן, מנכ"ל AudioID: "יש לדאוג לאחידות מוסיקלית וקולית כי היא זו שמשדרת את אופי העסק ללקוחות".צילום: תמונה באדיבות חברת AudioID

AudioID מעניקה מגוון שירותים המקיפים את כל עולם המיתוג המוסיקלי על כל גווניו: קריינות לעסקים בכל השפות, לוגו מוסיקלי - מוסיקה ושירה ייחודיים ובלעדיים לעסק, הקלטות לנתבי שיחות, תשדירי המתנה, פאנטונים, ג'ינגלים לרדיו, פרסומות, תשדירי חסות, קריינות לסרטים, לומדות, הכרזות למערכות כריזה ואפילו יצירת שיר חברה מקורי - "המנון" עבור הארגון על ידי מיטב היוצרים בישראל.

בתקופת הקורונה למשל, הכינה AudioID כריזות קוליות לעובדים הזרים בדרום תל אביב והודעות בטיחות לכריזה בחוף הים, והקלטות משתנות עם הנחיות לציבור בכל השפות עבור מגן דוד אדום. החברה עובדת עם מרבית הארגונים הגדולים במשק, עיריות וגופים מוסדיים, אך גם עם עסקים קטנים רבים.

קריינות לעסקים – השקעה קטנה שמשתלמת מאוד לאורך זמן

אחת ההתמחויות המרכזיות של AudioID היא קריינות לעסקים. הלקוחות שמקבלים שירות מעסקים עשויים לפגוש את המידע על העסק שמונגש עבורם על ידי קריין או קריינית במגוון ערוצים בהם הטלפון הנייד, קו הטלפון הנייח, הנתב העסקי של בית העסק או המרכזייה, וכן במידה שהעסק מפרסם את עצמו ברדיו או בדיגיטל באמצעות סרטוני תדמית או מידע.

ניצן מסביר כי "חשוב מאוד שהקריינות תיעשה בהגייה הנכונה, בשפה רהוטה, צלולה וברורה, מונגשת על פי חוק ובשפת האם של הלקוחות. כשעסק מנסה לקצר דרך ולא לבצע קריינות בצורה מקצועית הוא מעביר מסר מזלזל ללקוחות שלו. מדובר בהשקעה קטנה שמשתלמת מאוד לאורך זמן. מעבר לזה, חשוב מאוד לעדכן את המסרים בקריינות ולהקרין עדכניות של העסק כל הזמן, מה גם שמדובר במדיה שעומדת לרשות העסק ובעלות נמוכה מאוד ניתן להעביר מסרים על פי צורכי כל עסק".

ניצן מדגיש כי לא כל קריין מתאים לכל עסק ויש לבחור קריין שהסגנון שלו מתאים למסר אותו רוצים להעביר. בנוסף, "יש לתת את הדעת לקריינות במגוון השפות הנדרש מבחינת קהל היעד. אם העסק מפרסם ברדיו או מפיק סרטונים שכוללים קריינות, יש לתת עדיפות לשימוש באותו קריין או קריינית גם במדיות האחרות".

מהם החידושים האחרונים בקריינות לעסקים?

"אחד החידושים שכדאי לעסקים לשקול הוא קריינות קריאייטיבית שמותאמת לעסק – הרבה יותר נעים למקבל השירות לקבל את המסרים, גם אם הם מסרים "יבשים" בצורה מרוככת, הומוריסטית, גמישה, קלילה ובגובה העיניים ולא בצורה מנוכרת ופונקציונלית מדי. הלקוח ירגיש מיד שהשקיעו בו, יעלה לו חיוך והוא יהיה הרבה יותר סבלני. זוהי קריינות שנותנת ללקוח להרגיש ממד אנושי ונוגע גם כשמדובר בהקלטה".

לאיזה סוג של עסקים ניתן להתאים מיתוג מוסיקלי או קריינות לעסקים?

"חשוב לי להדגיש שמיתוג מוסיקלי וקריינות אינם נחלתם של העסקים הגדולים בלבד. יש פתרונות נכונים, ראויים ומותאמים לכל סוג של עסק, מטכנאי שמתקן מזגנים או כל עסק של אדם אחד ועד לחברת החשמל או לרשות מקומית. גם עסק של אדם אחד שנותן שירות צריך לחשוב בבוקר לפני שהוא נפגש עם לקוחות כיצד הוא נראה ומתלבש וכיצד הוא נשמע למי שבא איתו במגע - מה הוא משדר בעצם ברושם הראשוני שנחשב לחשוב ביותר, למשל בנתב השיחות במרכזייה, בסרטונים, בפרסומות ועוד. בכל המקומות האלה הוא לא רק נראה, הוא גם נשמע.

"להשקעה במסרים נכונים עם קריינות נכונה יש ערך אדיר ותמורה לכסף – זו ההשקעה הקטנה ביותר שבעל עסק יכול לעשות עבור עצמו. לרוב זה זול יותר מפרסום מודעה במקומון או באתר אינטרנט קטן – אך זה מלווה אותו תקופה ארוכה וממתג אותו בעיני הלקוחות".

לאתר של AudioID>>>
להסבר על מיתוג קולי ודוגמאות>>>
מיצג עבודות רדיו>>>

טלפון: 03-5370332

------------------------------------------------

Victoria's Voice

זקוקים לשירותי קריינות באנגלית לעסק שלכם? ויקטוריה היא הכתובת שלכם.

ויקטוריה פיינרמן, ילידת ארה"ב, החלה את דרכה בתחום הקריינות לפני כעשרים שנה, כאשר קריינה לראשונה בסרטון הדרכה לשימוש במצלמה. כישרונה הגדול בתחום הקריינות הוביל עד מהרה לקריירה ענפה ובינלאומית בתחום הקריינות.

ויקטוריה פיינרמןצילום: ג'יי-ג'יי פיינרמן

לאורך השנים קריינה ויקטוריה עבור מגוון לקוחות באלפי פרויקטים: סרטוני תדמית וסרטונים שיווקיים, סרטונים לגיוס כספים, סרטי תעודה, לומדות וסרטוני הדרכה טכניים וסרטונים רפואיים, לצד קריינות לאפליקציות ולמרכזיות ועוד. ההתמחות שלה זהו קריינות ללמידה מתוקשבת (הנקראת גם e-learning), בעיקר תסריטים בתחום ההיי-טק.

קריינות באנגלית אמריקאית ללא מבטא

ויקטוריה הינה דוברת אנגלית כשפת אם, דבר המאפשר לה להציע לעסקים קריינות באנגלית אמריקאית ניטרלית, ללא מבטא איזורי כלל. "עסקים צריכים להבין שלקריינות יש השפעה רבה על הקשב והפנמת המסר שברצונם להעביר" מדגישה ויקטוריה, "קריינות שיש בה שמץ של מבטא זר או מבטא אזורי, עלולה להקשות על ההאזנה ובכך העסק עלול לאבד את הקהל ולפספס את מטרתו".

אולפן ההקלטות של ויקטוריהצילום: ויקטוריה פיינרמן

שירות מקצועי ומהיר

ויקטוריה שמה דגש על שירות מקצועי, ולא פחות מכך – על שירות מהיר. "אכפת לי באופן אישי מכל פרויקט שאני מלווה ואני תמיד עושה כל שביכולתי כדי לספק לעסקים את התוצר הטוב ביותר, בזמן המהיר ביותר", היא מספרת.

ברוב המקרים, ויקטוריה מספקת לעסק את הקריינות הנדרשת לו תוך 24 שעות מרגע תחילת העבודה. פרויקטים גדולים או מורכבים יותר מוכנים לאחר מספר ימי עבודה.

כמו כן, ויקטוריה היא מייסדת ארגון הקריינים בישראל(IVO) , המחייב את כל החברים בו לעמוד בסטנדרטים אתיים ומקצועיים גבוהים.

כל השירותים הנדרשים תחת קורת גג אחת

יתרונה של ויקטוריה מתבטא ביכולת שלה לספק לעסק שלכם את כל השירותים הנדרשים לקריינות תחת קורת גג אחת. לאחר שנים בהם עבדה באולפנים של אחרים, בשנת 2008 הקימה ויקטוריה אולפן ביתי, בו היא עובדת כיום. הדבר מהווה יתרון משמעותי ומאפשר לעסקים לחסוך את הצורך בהקלטה באולפן הקלטות, ולמעשה מדובר בחסכון בעלויות.

קריינות מקצועית באנגלית | Victoria's Voiceקרדיט: Victoria Feinerman

כמו כן, כחלק מהשירות ויקטוריה מבצעת עריכה לקבצי הקריינות, זאת על מנת להבטיח קובץ שמע איכותי ברמה הגבוהה ביותר, וללא רעשי רקע. כמו כן, ניתן להעזר בה בסנכרון הקריינות לסרטון קיים.

בנוסף לקריינות מציעה ויקטוריה שירותי תרגום תסריטים מעברית לאנגלית, וכן עריכה לשונית לתסריטים באנגלית, המבטיחה שתסריט מדויק וללא טעויות באנגלית.

זקוקים לקריינות באנגלית לעסק? כך תבחרו נכון

ויקטוריה מספקת כמה עצות יקרות מפז לבחירה נכונה של שירותי קריינות באנגלית:

האם הקריין הינו דובר אנגלית שפת אם? הבטיחו לכם שהקריין דובר אנגלית שוטפת, ברמת שפת אם? לא בטוח שזה מספיק. מבטא זר, ולו הקל ביותר, עלול להסיח את דעתו של המאזין ולהקשות על העברת המסר שלכם. לכן אל תתפשרו על קריין שהאנגלית שלו אינה שפת אם.
בקשו מהקריין דוגמא להקלטה שלו, ללא מוסיקת רקע. הקלטה שכזו תסייע לכם להתרשם מסגנון הקריינות ומאיכות ההקלטה.

יש לכם תסריט? בקשו מהקריין להקליט קטע קריינות קצר מהתסריט (עד 30 שניות). כך תוכל להתרשם מהאינטונציה ומהסגנונות של הקריין ולקבל 'טעימה' מהאופן שבו הפרויקט שלכם יישמע.

מחפשים קריינות רשמית? או אולי דווקא קלילה ויום-יומית? אל תשכחו לציין זאת בפניי הקריין. קריינים מנוסה הינם קריינים ורסטיליים, שיכולים להתאים את אופי הקריינות לכל סגנון שתרצו.

Victoria's Voice
טלפון: 054-4646370
לאתר של Victoria's Voice
לעמוד הפייסבוק של Victoria's Voice

------------------------------------------------
אפרת אביעד – הכל טמון בקול

כשאפרת אביעד חשבה מה תרצה לעשות כשתהיה גדולה, קריינות לא הייתה אחת מהתשובות. אבל היום היא יודעת להגיד כי החיים הובילו אותה למקצוע שהכי נכון לה. "הפעם הראשונה בה נחשפתי למקצוע הקריינות, הייתה ממש במקרה, עבדתי בחנות גדולה של רשת למוצרי תינוקות ידועה ברמת גן. יום אחד ובסוף משמרת, ברגע של שעמום, כרזתי במערכת הכריזה על סגירת החנות. התגובות היו מפרגנות ופתאום גיליתי כמה אני נהנית לקריין. משם הדרך לקורס קריינות הייתה קצרה".

מבחינת אפרת – היא מצאה את הייעוד שלה – להיות קריינית, ואת זה היא עושה כבר 12 שנה. עם תום לימודי הקריינות, עבדה אפרת במשך מספר שנים כקריינית בחברת מדיה ארצית מוכרת שבין היתר מעניקה שירותי קריינות פרסומות ומוסיקה לקניונים.

אפרת אביעדצילום: יונית אגרון.

עם לידת בנה השלישי, החליטה לצאת לדרך עצמאית וגילתה את הקסם שבקריינות והתחומים הרבים בהם היא יכולה לתרום את קולה. "בתקופה זו גרנו בדירת 3 חדרים ונאלצתי להקליט מתוך ארון הבגדים בחדר השינה. מסתבר שהאקוסטיקה שם טובה במיוחד".

היום אפרת בעלת אולפן הקלטות מקצועי בביתה שבכפר סבא, ומעניקה שירותי קריינות למשרדי פרסום, חברות הפקה ועסקים בכל תחומי המדיה."אני מעניקה קריינות רכה ואינטליגנטית, הקול שלי מזוהה עם מותגים אמינים ואיכותיים: קמפיינים של לפ"מ (לשכת הפרסום הממשלתית), ביטוח לאומי, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, וכמובן חברות מסחריות מובילות", מסבירה אפרת, "כרגע יש מספר חסויות ופרסומות שלי ברדיו/בטלוויזיה, לדוגמה בימים אלו "רץ" בטלוויזיה קמפיין שביצעתי עבור רשת מזרנים ידועה. בנוסף, יש גם פרויקטים מיוחדים בעלי חשיבות לאומית שלקחתי בהם חלק. למשל, עכשיו בתקופת הקורונה התגייסתי לקריין לסרטון עבור רשות ממשלתית שמסביר כיצד לשמור על כללי התו הסגול.

"המנעד שלי נע בין קריינות אינפורמטיבית ממלכתית למשרדי ממשלה, עד לפרסומות מסחריות סופט סייל והארד סייל".

מה הדבר החשוב ביותר שאת עושה כקריינית?

"התאמת הקריינות וצורת ההגשה שלי ללקוח ולוויז'ואל של הפרסומת. אנשים חושבים שקל מאוד להיות קריין – פשוט לפתוח מיקרופון ולדבר, אך זה ממש לא כך. לפני כל הקלטה אני עורכת היכרות עם המותג וחוקרת את הנושא, כולל פרסומות קודמות. אני מנתחת את הטקסט, מבינה לאילו עומקים הקריינות אמורה להגיע. אם ניתן, אני משוחחת עם חברת ההפקה או הפרסום טרום ההקלטה כדי לקבל כיוונים לאינטונציה, הדרך שבה הקריינות צריכה להישמע. קריין זה לא רק קול רדיופוני, זה הרבה מעבר. רק לשם השוואה, יש הרבה זמרים עם קול טוב, אבל צריך לבדוק מה הדבר שגורם לזמר מסוים להיות אהוב יותר, משפיע ונוגע באנשים. נדרשת כאן אינטליגנציה קולית גבוהה.

כדי להגיש טקסט צריך לגעת ברגש, וגם לדעת להתחבר ללקוחות הפוטנציאליים של אותו עסק שהזמין ממני את העבודה".

טאפיקס Taffixקרדיט: cts1921

מהי הייחודיות שלך כקריינית?

"קריינות אינה רק דיבור, זהו ממש משחק מול מיקרופון. ישנם ימים שבהם אני עוברת מאינטונציה מכירתית מהירה לקריינות רגועה לאפליקציית מדיטציות. עשיתי גם קריינות לחדרי בריחה, כולל קריינות של דמויות בגילים שונים. מאד חשובה לי התוצאה הסופית ולפעמים אני מסוגלת להקליט שורה אחת עשרות פעמים עד לתוצאה הטובה ביותר בעיני. תמיד משמח אותי לקבל פידבקים טובים מהלקוחות שיודעים להעריך את העבודה המקצועית שלי. יש בקריינות המון רבדים וזה מה שמעניין במקצוע הזה. נפלאות הקול האנושי. קריינות זה לא רק "אוהבים נקניקיות" שכולם מכירים, במרבית המקרים נדרשת קריינות שנוגעת ממש במשחק ואלה הימים שאני מאד אוהבת את העבודה שלי".

אפרת מודה על כך שיש לה את היכולת לעבוד בקריינות במשרה מלאה ומעידה על עצמה שהיא נמצאת רוב היום מול המיקרופון, בעוד שקריינים אחרים לרוב משלבים את המקצוע שלהם עם מקצועות נוספים. "אני מתפרנסת אך ורק מקריינות וזה בהחלט דבר ייחודי בשוק הזה", היא אומרת. "משרדי פרסום רוצים קריינות אמינה ורהוטה מעכשיו לעכשיו, יש חשיבות לזמינות ולמקצועיות ואני יכולה לספק להם את השירות הזה".

אפרת אביעד

לאתר של אפרת אביעד>>>

לדף העסקי בפייסבוק: של אפרת אביעד >>>

טלפון: 0526596685

-----------------------------------

ערן קורץ קריינות לעסקים

ערן קורץ הינו קריין ומנחה מזה עשרים וחמש שנים. לצד עבודתו כעורך ומגיש חדשות בגלי צה"ל, ערן עוסק בקריינות לפרסומות ברדיו ובטלוויזיה, סרטוני תדמית והדרכה, מענה קולי לעסקים, קריינות לתוכניות לימודיות ולספרים קוליים, הפקת ג'ינגלים ועוד. בנוסף, הוא משמש כיום כמנטור לקריינות בתכנית להכשרת קריינים.

ערן הינו ממקימי את רדיו קול הים האדום באילת ושימש כמנהל התוכניות ומגיש האקטואליה בתחנה. לאורך השנים מגוון רחב של עסקים הסתייעו בשירותי הקריינות של ערן, בהם עיריות ורשויות מקומיות, עסקים בתחום המלונאות, ארגוני בריאות (קופות חולים ובתי חולים), עסקים בתחום הקמעונאות ועוד.

קרדיט: ערן קורץ

מענה קולי מקצועי לעסק וליווי צמוד בתהליך

"מענה קולי הוא לעתים המפגש הראשון של קהל היעד עם העסק, ולכן כל כך חשוב לתת עליו את הדעת ולא לזלזל בו", מדגיש ערן, "אפשר אפילו לומר שעל בסיס המענה הקולי יגבשו לקוחות פוטנציאליים רושם ראשוני על העסק".

בדיוק מסיבה זו חשוב להקפיד על מענה קולי מקצועי שיבוצע בידי קריין בעל ניסיון בתחום. ערן מציע לעסקים ליווי צמוד לכל אורך הדרך, עד לקבלת התוצאה הרצויה וגם לאחריה. שנות הניסיון הרבות שלו בתחום הקריינות והיותו מגיש חדשות בגלי צה"ל, מבדלים אותו מקריינים אחרים בתחום ומבטיחים לכל עסק שירות מקצועי, מהיר ובמחירים נוחים.

"יש הרבה פסיכולוגיה בקריינות", אומר ערן, "כשהמאזין נתקל בקול שכבר שמע בעבר, הוא עשוי להפנות קשב רב יותר, ואף לחוש תחושת קרבה ומוכרות".

תחילתו של התהליך הוא בשיחת הכרות עם העסק ואפיון תחום הפעילות שלו, השירותים שהוא מעניק, המומחיות והבידול שלו לעומת עסקים אחרים בתחום. "חשוב לנו לקבל מהלקוח חומרי רקע הנוגעים לעסק ולהעמיק ככל שניתן בהיכרות עם העסק, בטרם נצא לדרך", אומר ערן.

ערן קורץצילום: רון בילביץ'

השלב הבא בתהליך כולל ניסוח המלל למענה הקולי באופן מדויק, כך שיכלול את המסרים החשובים לעסק. הלקוח יכול להתרשם ממגוון דוגמאות קול של קריינים וקרייניות ולבחור בקריין המתאים עבורו.

כמו כן, ערן פועל בשיתוף פעולה צמוד עם קריינים דוברי שפות זרות, ומבצע התאמה בין עסקים המעוניינים במענה קולי בשפה זרה לקריין הרלוונטי (אנגלית אמריקאית, אנגלית בריטית ושפות נוספות), תוך דגש על בחירת קריין בעל מבטא מתאים.

לכל אורך התהליך ניתן לבצע תיקוני ניסוח, לשנות את מוסיקת הרקע למענה הקולי ואף לבצע הקלטה שניה לצורך תיקון ועריכה מחודשת. גם לאחר קבלת התוצר הסופי ניתן לפנות בכל שינוי נדרש. ערן שם לעצמו למטרה להעניק לכל לקוח שירות אישי והוא זמין ללקוחותיו בשיחה טלפונית ואף באמצעות הוואטסאפ.

סרטוני תדמית והדרכה

לערן ניסיון רב בקריינות לסרטוני תדמית והדרכה ולאורך השנים הוא עובד עם מגוון משרדי הפקות ופרסום בתחום. עם קבלת תסריט הסרטון, מקיים ערן תיאום ציפיות עם הלקוח באשר למסר ולתחושה שהלקוח מעוניין להעביר בסרטון, ובהתאם לכך נבחר סגנון הקריינות הרצוי - רשמי וסמכותי, קליל, שמח או יום-יומי. לערן ניסיון רב בקריינות במגוון רחב של סגנונות. ניתן אף להתאים את הקריינות לקצב הסרטון, במידה ומדובר בסרטון קיים.

צור קשר
ערן קורץ – קריין ומנחה
לאתר של ערן>>
לעמוד הפייסבוק של ערן>>

------------------------------------------------

אולפני אלרום – קריינות לעסקים

קול רדיופוני, ברור ויציב הוא כמו מנגינה לאוזניים, הוא עוזר לנו לקבל מסרים בקלות מבלי שנצטרך להפעיל שום מאמץ להבין במה מדובר. אם תקשיבו לקריינים הגדולים והמוכרים בזמננו, כמו דיוויד אטנברו מסדרות הטבע שבנשיונל ג'יאוגרפיק, או מורגן פרימן שאת קולו ניתן לזהות מקילומטרים, מיד תבינו את כוחה של קריינות טובה וכיצד היא יכולה להשפיע על האופן בו אנו צורכים תכנים.

כיום ישנן לא מעט חברות שעוסקות בקריינות ודיבוב, כשאחת הגדולות והמוכרות שבהן היא אולפני אלרום המתמחה בתרגום, קריינות ודיבוב לסרטים, סרטונים וסדרות. אולפן ההקלטות של האולפנים הוקם אי שם בתחילת שנות ה-90 ומאז הוקלטו בו אלפי קטעי קול לסרטים ולסדרות שגדלנו עליהן, לפרסומות ששמענו בטלוויזיה וברדיו, ולג'ינגלים שהשאירו אותנו עם ״תולעי אוזן״ (מונח המתאר פזמון קליט שנתקע לנו בראש).

להגיע לכל מקום בעולם

היתרון העצום שמציעים דיבוב וקריינות, הוא היכולת לחשוף קהלים חדשים למסרים שונים, בין אם זה באנגלית, סינית, או אפילו בשפות שרובנו לא שמע עליהן מעולם. חברות בינלאומיות כמו למשל מיקרוסופט, IBM ועוד, משתמשות כבר שנים רבות בשירותי קריינות במגוון שפות על מנת להפיץ את מוצריהן בכל העולם.

כך למשל חברת גיימינג מוכרת, השתמשה בשירותי תרגום ודיבוב של אולפני אלרום כדי לשווק משחק שהוציאה, ל-7 שפות שונות. במהלך זה החברה הרחיבה למעשה את קהל הלקוחות שלה לעוד מספר מדינות ולעוד עשרות ומאות אלפי משתמשים.

בנוסף, חברות אלביט, תעשייה אווירית ורפאל, שרצו לשווק כלים חדישים וטכנולוגיות פורצות דרך לגופים שונים ברחבי העולם, השתמשו גם הן בשירותי הדיבוב והקריינות של אולפני אלרום כדי להתאים את הצגת המסרים השיווקיים לשפה המקומית ולמאפייני התרבות בכל מדינה אליה הגיעו.

לוקליזציה היא שם המשחק

ההבנה המעמיקה של הלוקליזציה, והשימוש בה ככלי להעברת המסרים, התרבות והרעיונות, היא שעוזרת להגיע אל הקהלים השונים ולשבות את ליבם בצורה מושלמת. ניתן להשתמש בקריינות ובדיבוב עבור כל מקום בו ישנו צורך לגשר על פער בשפות, כמו מוקדי תיירות שונים שאליהם מגיעים תיירים מכל העולם, תערוכות וכמובן מוזיאונים.
אחת ההתמחויות של האולפנים היא ביצירת מדריך קולי למוזיאונים, המאפשר לתיירי כל העולם לשמוע הסברים בשפת האם שלהם, אודות היצירות המוצגות. בין האתרים והמוזיאונים עבורם יצרו האולפנים מדריך קולי ישנו פסל החירות, עם קריינות ל-12 שפות, בריטיש מיוזיאום עם קריינות ב-6 שפות, הלובר ועוד מוזיאונים גדולים בכל העולם.

התאמה ברמת הרעיון, התרבות והדיאלקט

״האולפנים שלנו עובדים בשיתוף פעולה עם קריינים ומדובבים מכל העולם שיכולים לקריין כל תוכן, בכל שפה שלקוחותינו צריכים. מדובר באנשים מקצועיים שמכניסים לקריינות ולדיבוב את הידע שלהם בתחום, כשלצד זה מצטרפת ההיכרות שלהם עם התרבות המקומית. אנחנו יורדים עד לרזולציה של הניב המקומי, כך שאם למשל נתבקש לקריין סרטון שמיועד לקהל הספרדי שבדרום ספרד, נקפיד על ספרדית שמאפיינת ספציפית את ספרד ובאופן ממוקד יותר את אותו חבל ארץ״, משתף טיירי וידר אחד השותפים באולפן.

״לצד זה אנחנו גם תורמים מהניסיון והידע שלנו כדי לעזור ללקוח לבחור את הקול המתאים ביותר לתוכן שלו. הקטלוג שלנו כולל אלפי קולות, בקרוב למאה שפות וכך יכול הלקוח להאזין ולבחור את הקול שלדעתו יעביר את התוכן בצורה הכי טבעית. אפשר להביא גבר, אישה, ילד, ילדה, קול גבוה, נמוך, או כל גוון קול, טון, מבטא או שפה שהלקוח מבקש. אנחנו מקפידים להתאים כמה שיותר את הקולות ואת הרעיונות שאנחנו מעבירים בזמן הקריינות כי אנחנו מבינים שעבור חברות רבות מדובר במהלך רב משמעות שיכול להוות עבורן את כרטיס הכניסה לשווקים חדשים״.

"נוסף על כך, כשלוקחים איש מקצוע לעבודת קריינות או דיבוב, חובה לעבוד עם אנשי מקצוע שחיים ונושמים את תחום הקריינות. אנחנו משתמשים בקריינים ומתרגמים מקצועיים מכל העולם, שלהרבה מהם ישנה גם היכרות עם תחומים נוספים כגון רפואה, נדל״ן, היסטוריה, טכנולוגיה וכו’, דבר העוזר להם בהעברת טקסטים על נושאים הקרובים אליהם באופן אישי.

כך לסרטון בנושא רפואי, נעדיף להשתמש במתרגם וקריין שיש לו היכרות עם תחום הרפואה, או שניקח שחקן תיאטרון שיודע לדבר עם הרבה רגש ויהיה מושלם לדיבוב סדרות מצוירות או פרסומות בהן צריך מדובב אנרגטי״.

שירותים תומכים

אחרי הקלטת קטע הקול ניתן להשתמש בצוות עריכת הווידאו של האולפן לצורך שינוי שפה של טקסטים המוטבעים על המסך, כמו שלטים או כותרות שמופיעים לאורך הסרט, עריכת סאונד ומוזיקה, והפקת כתוביות בשלל שפות.

אם יש לכם סרטון שיווקי, סרטוני הדרכה, או כל קטע שתרצו לדובב או לקריין לכל שפה שהיא, אולפני אלרום ישמחו לעמוד לשירותכם עם צוות מקצועי שירד איתכם עד לרזולוציות הדקות ביותר ויקליט עבורכם קטעים אמינים, משכנעים ומלאים ברגש.

טלפון: 054-6869468
כתובת: קיבוץ אלרום, הצפון. ודרויאנוב 5, תל אביב

למייל: sarah@elrom.tv
שעות פעילות
א-ה: 08:00- 18:00
אתר: http://www.elrom.tv/