"למנהלים ולמנהלות מנוסים יש כעת הזדמנות להציל עסקים קטנים במשבר"

ארגון "קרן-שמש" מאגד יותר מ-600 מנהלים מנוסים ברחבי הארץ שמספקים, בהתנדבות, מנטורינג לבעלי עסקים קטנים. לנוכח המשבר והצורך העצום בשוק, הארגון זקוק בדחיפות לעוד מאות מנטורים

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני גברים
"יש הצפה של יזמים ובעלי עסקים קטנים שהקורונה הכניסה אותם למשבר עמוק, ואנחנו צריכים עוד מנטורים שיסייעו להם"צילום: Shutterstock
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מגפת הקורונה גררה מצוקה קשה בקרב עסקים קטנים רבים. לעצמאים, יזמים ומנהלי עסקים כאלה יש אורך נשימה קצר. מספיקים שבועות ספורים של חוסר תעסוקה כדי לגרום לקריסתם.

"קרן-שמש", ארגון חברתי ללא מטרות רווח, מסייע לבעלי עסקים מהסוג הזה כבר 15 שנה. הארגון, שהוקם על ידי קרן ספרא והיום הוא חלק מקבוצת עוגן, מציע ליזמים ולבעלים של עסקים זעירים וקטנים מהפריפריה החברתית-כלכלית ליווי ומנטורינג בהתנדבות של מנהלים בעלי רקע וניסיון עשיר במגזר העסקי בכלל ובניהול בפרט, וכן ייעוץ ממוקד, פיתוח תכניות עסקיות וסדנאות בנושאי ניהול שונים. בימים אלו ולנוכח שעת החירום הכלכלית, הארגון עושה מאמץ כביר לגייס בדחיפות מנטורים נוספים במטרה לאפשר לבעלי העסקים להשאיר את הראש מעל המים ולשקם את עסקיהם בהמשך.

"מנהל מנוסה שמלווה בעל עסק יכול לעשות את ההבדל בין התמוטטות לשרידה והצלחה מחודשת", אומרת מוניקה לב-כהן, מנכ"לית "קרן-שמש". "בחברות הגדולות ביותר בעולם מודל המנטורינג כבר מוכר ומנהלים בכירים משמשים כחונכים. אפילו מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, ומייסדי גוגל, לארי פייג' וסרגיי ברין, ציינו את חשיבות המנטורינג שקיבלו בתחילת דרכם המקצועית - צוקרברג מסטיב ג'ובס ופייג' וברין מאריק שמידט".

מישהו מנוסה לחשוב איתו

"בתקופת משבר חשוב במיוחד לבעל עסק שיהיה לו מישהו מנוסה לחשוב איתו, לגבש אפשרויות ופתרונות ולבצע אותם", מוסיפה לב-כהן. "כשאנחנו מלווים בעלי עסקים, אנחנו רואים הרבה פעמים שהם אנשי מקצוע מעולים או יזמים שאפתניים, חרוצים ובעלי חזון, אבל אין להם ידע רב בניהול. המנטורים שלנו עוזרים להם לפתח חשיבה של מנהל ולרכוש כלים. הם מביאים עמם כלי ניהול מתקדמים שמאפשרים להבין את מצבו של העסק מכל הבחינות ולהגדיר את האסטרטגיה הניהולית שתהיה נכונה לו. לא מדובר במישהו שמגיע לפגישות ספורות, נותן עצות והולך, אלא מישהו שיבנה עם בעל העסק תוכנית הבראה לשנה הקרובה ויוודא שהתהליך יתבצע. זהו תהליך ארוך טווח והוליסטי".

כשצריך, יש גם הלוואות זמינות

מוניקה לב-כהן, מנכ"לית "קרן-שמש"צילום: שמוליק עלמני

"קרן-שמש" הוא חלק מקבוצת עוגן, ארגון חברתי-פיננסי שמשלב הלוואות בתנאים חברתיים והוגנים עם ליווי ומנטורינג למשפחות של שכירים ועצמאים, לעסקים זעירים וקטנים ולעמותות. קבוצת עוגן נמצאת בעיצומו של תהליך מול בנק ישראל להקמת הבנק החברתי הראשון שיהיה ללא כוונת רווח, ובינתיים, יש לה רישיון של נותן אשראי מורחב. עקב משבר הקורונה הקבוצה הגבירה בחודשים האחרונים את מאמציה לגייס משאבים ממקורות שונים והכל למטרת עזרה לקבוצות אוכלוסייה שונות, אשר מתמודדות עכשיו עם אתגרים כלכליים כבדים. בין השאר, עוגן מציעה הלוואות לעסקים קטנים בהיקף של עד 200,000 שקל, ללא ערבים ובריבית קבועה של שלושה אחוזים בלבד.

"אנחנו לא דוחפים אף אחד לקחת הלוואה, אפילו להפך. אנחנו רוצים להיות המבוגר האחראי", מדגישה לב-כהן. "המנטור שלנו בוחן את העסק ומאבחן אם מומלץ שייקח הלוואה או לא. הוא מסתכל על טובתו של האדם ולא על טובתו של המלווה. אין לנו בעלי מניות שצריך להשיג להם רווחים כך שהרווח של עוגן הוא הרווח האנושי והחברתי".

גם המנטור נתרם

המנטורים של "קרן-שמש" עוברים הכשרה מקצועית ומקיפה מהצוות הבכיר, והם מעידים לעיתים קרובות שההכשרה הזו תורמת לעבודתם כמנהלים וגם לעסק שלהם. מעבר לכך, התחושה שהם מקבלים מהכרת התודה לה הם זוכים - שווה הכל. בין השמות המוכרים שמשמשים כמנטורים ב"קרן-שמש" ניתן למצוא את קובי חיון - בעבר מנכ"ל בזק בינלאומי וברגר קינג, צ'יקו שגב - בעבר מנכ"ל קולגייט ישראל ומנכ"ל מכירות יוניליוור ישראל, ואת דני פלטי - בעבר יו"ר חברת ההסעדה שולץ ומנכ"ל מלונות אפריקה-ישראל והרץ. התהליך אליו נרתמים המנטורים אורך לפחות שנה, במסגרתה מתקיימת פגישה שבועית בינם לבין היזמים להם הם מסייעים. כשתוהים כיצד מנהלים מנוסים מוצאים את הזמן להתנדב, מספרת לב-כהן שחלק מהמנטורים כל כך נכנסו לעניין, שהם אפילו המשיכו בתהליך מיוזמתם גם עם תום השנה. אחרים התנדבו לסייע במקביל ליזם נוסף. גם בבנק לאומי עובדים רבים מתפקדים כמנטורים, לאחר ש"קרן-שמש" ביצעה הכשרה בארגון. בנוסף, הקשר של "קרן-שמש" עם ארגון היזמים הבינלאומי YBI (מייסודו של הנסיך צ'ארלס) לאחרונה, הביא לשיתוף פעולה פורה עם גוגל, במסגרתו מספקים עובדיה של ענקית הטכנולוגיה ייעוץ וסדנאות לעסקים במשבר.

קרדיט: קרן-שמש לעידוד יזמים צעירים

כעת "קרן-שמש" רוצה לגייס מנטורים נוספים ומהר. "יש הצפה של יזמים ובעלי עסקים קטנים שהקורונה הכניסה אותם למשבר עמוק, כלכלי ונפשי, ואנחנו צריכים עוד מנטורים שיסייעו להם. מנטורים שמגיעים מתחום ניהול המשברים חיוניים במיוחד. לכל מועמד צריך להיות ברור שמדובר בהתחייבות לטווח ארוך. זה לא עניין של שעה-שעתיים ולהמשיך הלאה, אלא ליווי של בעל העסק במשך שנה שלמה".

"מה שאני הכי אוהבת במה שאנחנו עושים זה שאנחנו לא מספקים דג, אנחנו מספקים חכה. נותנים לבעל העסק את הכלים להצליח להרוויח את לחמו, במקום לתת סיוע נקודתי וחד פעמי", מסכמת לב-כהן. "לאלו שחושבים שהם יכולים למשימה הזאת אני קוראת לבוא ולתת כתף, לעזור לנו להיות מכונת ההנשמה של בעלי העסקים הקטנים בישראל, פנו אלינו באמצעות האתר שלנו".