ניהול כספים במיקור חוץ: לייעל את העסק ולחסוך על הדרך

אם נביט על יתרונות משבר הקורונה, נוכל לראות כי המשבר העניק לעסקים מתנה – הזדמנות לבחון את מצב הכספים של העסק ולהתייעל. ניהול כספים במיקור חוץ, הוא אחד הדרכים להשפיע על מצב העסק ועתידו לטובה. כמה מומחים בתחום שפכו לנו קצת אור על הנושא

גיא כספי ומאור מואיגר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קערה עם מטבעות
ניהול כספים במיקור חוץצילום: צילום: Josh Appel
גיא כספי ומאור מואיגר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בכתבה הבאה תכירו את רשימת המומחים שלנו: עזוז יועצים בע"מ, שחקים, והיועצת הכלכלית יעל בר-לב:

עזוז יועצים בע״מ

חברה שבוחרת לא לעבוד עם מנהל כספים מאבדת בהדרגה שליטה על פעילותה, ומתנהלת כמו בעל רכב המזניח את תחזוקת הרכב, ובכך מאיץ את תהליך הבלאי שלו. אם החברה לא בודקת את עצמה אחת לחודש היא עלולה להמשיך לנסוע במשך חודשים על אדים מבלי שהיא יודעת. עד שהיא מגלה זאת היא כבר נמצאת בנקודת האל חזור ועלולה לספוג נזקים, שהיא תתקשה מאוד להתאושש מהם.

נפגשנו לשיחה עם מנכ״ל ״עזוז יועצים בע״מ״, עופר עזוז, כדי לקבל קצת יותר מידע על האתגרים שבנושא ניהול הכספים של העסק ועל האופן בו ניתן להתמודד איתם.

נתחיל מהתחלה: מה עושה בפועל מנהל הכספים?

״תפקידיו העיקריים של מנהל הכספים הם טיפול בכל הנושא הכספי (מסגרות אשראי בבנקים, תזרים מזומנים פנוי, אשראי מספקים וכו') והכנת והצגת דוחות למנהלי החברה. הדוחות אותם מפיק מנהל הכספים נועדו להציג תמונה עדכנית וברורה של מצב החברה, כך שמנהליה יוכלו לקבל החלטות מושכלות שיביאו לשיפור הרווחיות. בעוד שחשוב לכל חברה להשתמש במנהל כספים, גם אם מדובר בחברה קטנה עם מספר עובדים בודדים, בעלי עסקים רבים בוחרים בכל זאת שלא להעסיק מנהל כספים במשרה מלאה, וזאת בטענה שעבודתו מסתכמת לרוב במספר שעות בודדות בכל חודש ובשאר הזמן אין בו באמת צורך״.

ומה עם רואה החשבון של החברה, הוא יכול לדאוג לזה?

״הדוחות הכספיים שמכין רואה החשבון הם דוחות חשבונאיים ולא דוחות כלכליים, מה גם שהם מוגשים בדרך כלל במחצית השנייה של השנה העוקבת, כלומר חודשים רבים אחרי שהם יכולים להשפיע על תוצאות הפעילות של אותה שנה. דוחות ניהוליים אמורים להיות מוגשים למנהלי החברה מדי חודש במהלך השנה על מנת לאפשר לחברה לבצע באופן שוטף אופטימיזציה לפעילותה. הפתרון הנכון ביותר עבור חברות שלא צריכות להעסיק מנהל כספים במשרה מלאה, הוא להיעזר בניהול כספים במיקור חוץ״.

למי ניהול כספים במיקור חוץ מתאים?

עופר עזוזצילום: צילום: צילום עצמי

״ניהול כספים במיקור חוץ מתאים לכל חברה שאיננה זקוקה למנהל כספים במשרה מלאה. אם אצטרך לעשות חלוקה ברורה יותר, אחלק את זה לחברות בצמיחה ולבעלי חברות שקמים בבוקר ומרגישים שמשהו בניהול הפיננסי של העסק לוקה בחסר. מצד אחד ישנן חברות בצמיחה שצומחות במהירות. חברות כאלה כמעט תמיד חייבות הגדלה של מקורות המימון על מנת שיוכלו להמשיך את פעילותו של העסק. הבעיה מתחילה כשהמנכ״ל שועט קדימה מבלי לדאוג למקורות אשראי וכתוצאה מכך מתחיל להרגיש חנוק בבנק, ועובד רק בשביל לספק לבנק את תזרים המזומנים ולא כדי להגדיל את הרווחים.

״מצד שני יש בעל עסק שעובד חזק, מוכר בהיקפים גדולים ועדיין מוצא עצמו חנוק מול הבנק. הוא עובד קשה אך מרגיש שהוא לא ממצה את הפוטנציאל האמיתי של החברה ולא מבין כיצד ייתכן שהוא לא עומד ביתרות זכות בבנק״.

מה מציעה ״עזוז יועצים בע״מ״ למי שרוצה לעבוד עם מנהל כספים במיקור חוץ?

״אנחנו מציעים את כל השירותים להם זקוק העסק, החל מגיוס אשראי מבנקים ומגופים חוץ בנקאיים, דרך ניהול כספים וחשבות במיקור חוץ, ליווי מכירת חברה וסיוע באיתור משקיעים ובניהול מו״מ, הבראת חברות, ואם אין ברירה, גם תהליך הקפאת הליכים ״.

מה יקבל לקוח ששכר את שירותכם?

צילום: צילום: עזוז יועצים בע״מ

״אנחנו נמצאים בתחום כבר 25 שנה, עבדנו מול 400 חברות ועברנו תהליך לימודי ארוך כדי לעמוד במקום שאנחנו עומדים. אנחנו מיומנים בשלב הכניסה לעסק חדש, לומדים וחוקרים כל סנטימטר בעסק בתוך זמן קצר, ומתחילים בעבודה מהר מאוד. אחרי כל כך הרבה שנים בתחום, בהן עברנו תהליך טבעי של ניסוי וטעיה אנחנו מצליחים לנוע היום במהירות הבזק, מזהים נקודות תורפה מבעוד מועד, ויודעים כיצד לנהל את כספי העסק בצורה חכמה המתאימה לענף ולתחום בו הוא פועל. בשורה התחתונה, הניסיון שצברנו מאפשר לנו לבנות עבור כל עסק מודל מרכזי רווח אידיאלי, שהוא קריטי לצורך קבלת החלטות נכונה שתביא את העסק לצמיחה ורווחים. לצד הניסיון שלנו ישנה כמובן גם ההיכרות רבת השנים שלנו עם אנשי מפתח בכל הבנקים. לאורך השנים רכשנו את אמונם ולמדנו לעבוד מולם. האמון ההדדי שנוצר בינינו מאפשר לנו לסייע לחברות לקבל אשראי מהבנקים במצבים בהם רוב הסיכויים היו לקבל תשובה שלילית״.

״עזוז יועצים בע״מ״ מציעים שנים של ניסיון בתחום ניהול הכספים ומלווים את לקוחותיהם כתף אל כתף בדרך לצמיחה ורווחים. בין אם אתם עסק קטן שצריך מנהל כספים למספר שעות בודדות בחודש ובין אם אתם עסק גדול יותר, תוכלו ליצור קשר עוד היום עם החברה ולקבל שירות שמותאם במיוחד לצרכים שלכם.

״עזוז יועצים בע״מ״

כתובת: גלגלי הפלדה 16, הרצליה

טלפון: 09-8611919

שעות פעילות:

א'-ה': 08:00-18:00

לאתר של עזוז יועצים בע"מ >>>

לפייסבוק של עזוז יועצים בע"מ >>>

ללינקדין של עזוז יועצים בע"מ >>>

-----------------------------------------------------

שחקים: "עסקים נופלים כי הם לא מגיבים מהר לשינויים"

אם אתם בעלי עסקים, נראה אם תוכלו לענות על שאלה בסיסית ופשוטה: כמה העסק שלכם באמת מרוויח היום נטו לאחר שכלול כל ההכנסות וההוצאות? לצופה מהצד, נראה כי התשובה לשאלה הזאת אמורה להיות ברורה כשמש לכל בעל עסק, אבל אם תשאלו את קובי מיכלין, מנכ"ל חברת "שחקים" המספקת ניהול כספים במיקור חוץ, רובם המוחלט של בעלי העסקים לא באמת יודעים "לשלוף" את הנתון הזה. רבים גם לא מבינים למה חסר להם כסף בבנק למרות שהם מרוויחים יפה, או מהו המצב האמיתי של הנהלת החשבונות בעסק.

קובי מיכליןצילום: צילום: טליה שפירא

מיכלין מכיר את עולם הבנקים והפיננסים מכל צדדיו. במשך שנים רבות הוא עבד בבנק הפועלים, כאשר במשך שש שנים שימש כמנהל המחלקה העסקית ואחראי קשרי לקוחות במרכז העסקים של הבנק. לפני 20 שנים הוא החליט שהוא מעוניין בשינוי והתחיל להציע שירות שבזמנו היה ייחודי בנוף – מנהל כספים במיקור חוץ לבעלי עסקים קטנים ובינוניים. אחרי שנים של ליווי עסקים מכל מיני סוגים, הוא זיהה מגמה מדאיגה בקרב רובם המוחלט של בעליהם: "אנשים מרגישים חנוקים כלכלית, עוד לפני שהגיעה הקורונה, בלי לעצור לרגע ולנסות להבין כמה הם באמת מרוויחים, אילו פלחים של הקהל שלהם רווחיים ואילו לא, לאן הולך כל הכסף שנכנס ואולי הדבר החשוב מכל – אילו שיפורים לעשות בעסק כדי להפוך אותו לרווחי יותר".

עכשיו, בעקבות משבר הקורונה, עסקים רבים כידוע נכנסים למצב של הישרדות ולא ברור האם יצליחו להתאושש כלכלית מהאתגר הזה. אם תשאלו את מיכלין, יש דבר אחד מרכזי שיקבע אם עסק יצלח את המשבר הזה: "עסק לא נופל כי הוא יורד במכירות, הוא נופל כי הוא לא מגיב מהר לשינויים. הקורונה אמנם מייצרת משבר עמוק במשק, אבל היא גם נותנת לכל אחד מאיתנו הזדמנות לעשות ניהול נכון יותר של הכספים בעסק שלו. עכשיו כשאין ברירה, בעלי עסקים פתאום מבינים שהם חייבים לראות איך מתייעלים ומוציאים לפועל צעדים לשיפור, שישרתו אותם גם בעתיד אם הם יבוצעו בחוכמה"

התייעלות בימי קורונה - כך עושים את זה נכון

מיכלין, שכאמור מלווה בעלי עסקים רבים גם בתקופת המשבר הזה, מציע לכל אחד שרוצה לשרוד את התקופה הקרובה, לבצע חמישה צעדים מרכזיים בעסק שלו:

1. תכנון מחדש של מצבת העובדים – "חשוב שכל בעל עסק יחשוב כמה כל עובד באמת תורם לו והאם אפשר להסתדר גם בלעדיו, בטח בתקופה שבה העסק סובל מירידה משמעותית בהכנסות".

2. בניית תוכנית תקציבית לשנת 2021 – "חשוב שהתוכנית תכלול צפי הכנסות והוצאות. מניסיון בבניית אלפי תקציבים לחברות אני רואה שכשבונים תקציב בצורה מושכלת – במקרים רבים התחזית גם מתממשת".

3. יצירתיות בפיתוח העסקי – "הקורונה יצרה מציאות חדשה – עם המון אתגרים, אבל גם הרבה הזדמנויות חדשות בכל הענפים. בייחוד עכשיו כדאי לחשוב מחוץ לקופסה ולנצל את ההזדמנויות שיצר המצב הזה".

4. שמירה על נזילות ורזרבות – "כיום אף אחד עוד לא יודע אם יהיה גל נוסף של המחלה. לכן כדאי לשחרר כסף במשורה ולתכנן תזרים מדויק – לא רק לחודש קדימה, אלא לפחות לחצי שנה.

5. סיוע מקצועי – "בארצות הברית, למעל 85 אחוזים מהעסקים יש מנהל כספים חיצוני. בארץ הנתון הזה עומד על בין חמישה לעשרה אחוזים. מנגד, רוב בעלי העסקים לא באמת מכירים את המערכת הבנקאית ומבינים כיצד להתנהל פיננסית. לכן כדאי להיעזר באיש מקצוע שיכול לראות דברים מזווית אחרת, לגבש תוכנית להתנהלות כלכלית נכונה יותר וגם להגיש בקשות להלוואות ולאשראי בצורה יעילה, מהירה ומדויקת הרבה יותר".

שחקים – ניהול כספים במיקור חוץ

טלפון: 072-273-7336

לאתר של שחקים >>>

למייל של שחקים >>>

-----------------------------------------------------

היועצת הכלכלית יעל בר-לב מסבירה: כך תבטיחו שהעסק שלכם יצלח את משבר הקורונה

יעל בר-לב מלווה כבר 15 שנים בעלי עסקים קטנים, חברות ורשתות כמנהלת כספים במיקור חוץ. בעוד שרבים מנסים למצוא את "נוסחת הקסם" לניהול כלכלי נכון של עסקים, היא מאמינה שהתחום הזה הוא במידה רבה כמו תחום הדיאטות. "יש המון דיאטות יעילות, אבל לא כל דיאטה מתאימה לכל אחד. כדי להצליח, חשוב למצוא את זו שמתאימה לנו בדיוק – לחוזקות ולחולשות שלנו ובעיקר לרצונות הייחודיים לנו", אמרה.

לכן, כשהיא מסייעת לעסקים לנהל בצורה נכונה ויעילה יותר את התקציב, היא מקפידה על התאמת תכנית העבודה לעסק ועל גמישות מירבית במקום לעבוד עם תבנית קבועה, "כל עסק הוא עולם ומלואו, לכל עסק יש אופי וצרכים שונים", היא מסבירה. "לכן אני מתאימה אסטרטגית הפעולה אל העסק ולא דורשת ממנו להתכוונן למסלול קבוע".

עבודה בימי קורונה: משנים סדרי עולם

בשגרה יעל נוסעת לפגישות עם לקוחות בכל הארץ, אבל בחודשים האחרונים היא ממשיכה לעבוד, כמו כולנו, מרחוק. עם זאת, בניגוד לעסקים אחרים שהביקוש לשירות שלהם ירד בתקופה הזאת, היא דווקא מרגישה נחוצה מאי פעם.

"אני תמיד בקשר שוטף עם הלקוחות שלי, אבל בתקופה האחרונה זה התעצם כי ניהול הכספים וההערכות הכלכלית הפכו חיוניים מתמיד. גם חברות מבוססות שהיו במצב כלכלי טוב לפני המשבר נקלעות לקשיים ובעלי עסקים שלא היו להם דאגות כלכליות לא מבינים איך יתמכו במשפחה שלהם בחודשים הקרובים.

יעל בר-לבצילום: מרט רמפל

"מגוון המוצרים והשירותים שאני מעניקה הוא רחב מאוד, ובראשם ליווי פיננסי וניהולי, כי התחום הזה דורש הרבה מעבר לניהול כספים בפועל, בעלי עסקים ומנהלים צריכים גם אוזן קשבת, גורם מכוון ומקור נייטרלי לסיעור מוחות וחשיבה עסקית, וזה מבחינתי חלק חשוב ואינטגרלי מהתפקיד שלי".

אז איך צולחים את המשבר הכלכלי ונערכים ליום שאחרי?

"אחת העצות החשובות ביותר שלי, שרלוונטית תמיד אבל בייחוד בתקופה הזאת, היא להכיר את המספרים האמיתיים בעסק. לפעמים העדר מיומנות וזמן גורם לבעלי עסקים 'לפספס' סעיפים הפוגעים בנתונים לפיהם מנהלים את העסק לרבות טעויות תמחור, הערכות פעילות ותכנון תזרים. ידיעת המספרים הקטנים מאפשרים ניתוח נכון יותר של העסק וקבלת החלטות מושכלות יותר, דבר שיכול לשפר משמעותית את תוצאות העסק"

בנוסף יעל ממליצה לתקשר נכון עם הבנק. "הרבה פעמים, רק כשהעסק נמצא במשבר הוא פונה לבנק בניסיון למצוא פתרון אבל זה בדרך כלל כבר מאוחר מדי. בשלב הזה, הרבה פעמים דירוג החשבון כבר נפגע והפתרונות שיוצעו יהיו מוגבלים או פחות מועילים ממה שאפשר היה לקבל לו הפניה לבנק הייתה נעשית בזמן ובצורה הנכונה".

"בנקאות זו שפה", היא מסבירה "וחשוב להבין ולדבר אותה נכון כדי למקסם את הפתרונות המוצעים על ידי הבנקים ונותני האשראי האחרים". לכן היא מציעה לזהות מראש את צרכי העסק ולפנות לנותני האשראי בחיפוש אחר פתרונות הרבה לפני שהמשבר נוצר על מנת לשפר את היחס שלהם לעסק ולבקשה המוגשת.

"במקרה של המשבר הנוכחי, חשוב גם להבין איך נכון לעסק לחזור לפעילות סדירה ולנתח את היום שאחרי", היא מדגישה. "העולם הוא לא אותו העולם שהיה לפני חודשיים והמערכת כולה עברה זעזוע גדול. לכן יש לבחון היבטים תפעוליים, ניהוליים וכלכליים, לצד התאמות נדרשות ומעל הכל, יש לגבש תוכנית אסטרטגית שלוקחת בחשבון גם את חוסר הוודאות ואי היציבות".

יעל בר-לבצילום: מרט רמפל

ולסיום היא ממליצה לנהל את העסק על בסיס ריאלי. "כשמתכננים את התקציב, אני מציעה להיות זהירים כשמעריכים את ההכנסות הצפויות בחודשים הקרובים. אנחנו בתקופה שבה קשה לנבא איך המשק יושפע מהשינויים שעבר ואיך השוק יגיב להם. לכן מאוד חשוב להסתכל לאמת 'בלבן של העיניים' במטרה לבנות בסיס איתן להמשך הפעילות והיציבות של העסק". כפי שהיא מסבירה לעוקביה בדף הפייסבוק.

אבל אחרי הכול יעל שומרת על אופטימיות ומדגישה שמניסיונה תמיד יש דרך ותמיד יש מה לעשות כדי לפתח את העסק, גם בעיתות משבר. "בשביל זה חשוב שהעסק ידע להסתכל על הצרכים האמיתיים שלו, לבנות מראש תוכנית פעולה שתהווה עוגן יציב לפעילות העסק וגם לגלות גמישות ויצירתיות כדי לאתר פתרונות שיאפשרו לצמוח למרות הקשיים.

יעל בר-לב – ניהול כספים במיקור חוץ

טלפון: 052-2696226

אתר

מייל

פייסבוק

אינסטגרם

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן