הסבת אקדמאים להוראה: המסלולים הייחודיים שכדאי להכיר

בעלי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר? רוצים להפוך את השגרה לשליחות? הכירו את המכללות שיאפשרו לכם לרכוש מקצוע מבוקש שיש בו הזדמנות להוביל את דור העתיד במגוון מסלולים ייעודים

שרה שוורץ, שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הסבת אקדמאים להוראה
הסבת אקדמאים להוראהצילום: wavebreakmedia - Shutterstock
שרה שוורץ, שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

משבר הקורונה הוביל רבים לחשב מסלול מחדש ולחפש אחר מקצוע יציב שיאפשר להם להגשים את עצמם מחד, ולהוביל שינוי משמעותי מאידך. בשוק התעסוקה המשתנה תדיר- מקצוע ההוראה הוא אי של יציבות המאפשר לרבים, להצטרף לשורותיו גם לאחר שסיימו את התואר הראשון באמצעות תכנית הסבת אקדמאים להוראה. התכנית, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נמצאת במגמת ביקוש עולה. בעשור האחרון נרשם גידול עצום של מאות אחוזים בהיקף ההכשרה להוראה בתכניות להסבת אקדמאים להוראה במכללות השונות.

אלה המסלולים אשר מציעות מכללת אחווה, מכללת אוהלו והמכללה האקדמית בית ברל לעתיד חדש בתחום ההוראה.

מכללת אחוה: "חישוב מסלול מחדש"

המורים של המחר במכללת אחווהצילום: אדי ישראל

הרבה דברים למדנו ממשבר הקורונה הנוכחי, ביניהם גם שיעור חשוב באי וודאות בשוק העבודה. כעת, יותר מתמיד הולכת ומתחדדת ההכרה בנחיצותם של המורים. אם נדייק – מורים יזמים שיודעים לחשוב מחוץ לקופסא ולהציג פתרונות יצירתיים.

אם בעבר נשמעו תחזיות קודרות בעניין אי נחיצותם העתידית של המורים והחזון על רובוטים בעלי בינה מלאכותית ושיעורים באמצעים דיגיטליים בלבד, התנפץ ברעש גדול. אנו עדים היום לכך שחלה שעתם היפה של המורים, אלו שמטיבים להבין את המאה ה-21 ומציגים גמישות מחשבתית לצד הוראה חדשנית – מורי המחר שכבר היום נמצאים בשדה החינוך.

הזדמנות אמיתית לשינוי

מי שהטיב לזהות את הצורך המשמעותי בשינוי דפוסי ההוראה המסורתית היא המכללה האקדמית אחוה. זו האחרונה מניפה בשנים האחרונות את דגל החדשנות באמצעות השגרירים הטובים ביותר – בוגרי המכללה במסלול הסבת אקדמאים להוראה. אלו, מתבלטים ביכולתם לאמץ דפוסי הוראה המותאמים לעידן הדיגיטלי.

פרופ׳ אורית אבידב-אונגר, דיקן הפקולטה לחינוךצילום: אורית אבידב-אונגר

כעת, משנראה שמגיע המשבר לסיומו, זו בהחלט הזדמנות לבצע מהפכה בתפיסת התפקיד של המורה וחשיבותו. "יש לנו הזדמנות פז לחולל שינוי אמיתי בעולם ההוראה", מסבירה פרופ' אורית אבידב-אונגר, דיקן הפקולטה לחינוך במכללה האקדמית אחוה. "מה שבעיניי צריך להתרחש לאחר תום המשבר, הוא הענקת אוטונומיה לרשויות המקומיות, למנהלים ולמורים וכך להחזיר את האמון במערכת ולאפשר למורים להמציא את עצמם מחדש".

פרופ' אבידב-אונגר מציינת כי המטרה היא לבנות דפוסי הוראה המבוססים על גמישות, פתיחות, יצירתיות שבה קיימת מעורבות פעילה יותר של הילדים עצמם. הכוונה היא לשנות את מערכי השיעור, כך שהתלמידים יהיו יותר אקטיביים במהלכם. המשבר לימד אותנו ששיטת החינוך המסורתית המקובלת מזה שנות דור אינה המסלול הבלעדי, ניתן ואפשר גם אחרת. "מערכת השעות היום מאוד מקובעת, חסרת גמישות ולא מתאימה לילדים. יש מקום לפתוח את הגבולות, לאפשר למידה חוץ כיתית ולהגביר את השימוש באמצעים שונים, כמו משחק דיגיטלי ומישחוק בהוראה שאינם בהכרח עיפרון ומחברת".

אם כן, נראה כי מערכת החינוך ניצבת בפרשת דרכים וככל הנראה בשנים הקרובות יובילו בתי הספר שינויים מרחיקי לכת שישפיעו על החברה. לאור זאת, המקום בו ניתן להשפיע ולעצב את פני החברה והמדינה – הוא במוסדות החינוך. "למדנו מהקורונה שהוראה היא אחד המקצועות היציבים במשק, שלא הולך להיעלם, בשונה ממקצועות אחרים ולכן מי שרוצה מקצוע שגם מסב ביטחון ויציבות וגם משפיע יש בו היכולת להשפיע על החברה – המקום שלו הוא בהוראה", כך לדברי פרופ' אבידב-אונגר.

מכשירים היום – את מורי המחר

בשמונת החודשים האחרונים, עוד לפני פרוץ הקורונה לחיינו, פיתחו במכללת אחווה תכנית חדשנית להכשרת מורים שמה שמאפיין אותה הוא שני אלמנטים מרכזיים: הראשון, הוא פיתוח של תודעה יזמית בקרב הסטודנטים להוראה, המבוססת על מיומנויות המתאימות למאה ה-21, והאלמנט השני, הוא פיתוח מנהיגות וזהות מקצועית של המורה בעידן העכשווי, המאופיין בגמישות, חשיבה ביקורתית והמצאה מחדש של הוראה המותאמת לילדים.

הסבת אקדמאים להוראה במכללת אחווהצילום: אדי ישראל

כך לדוגמא, הוחלט במכללה ללמד את כלל הסטודנטים להוראה בשנה א' קורס בהובלת יזמית סטארט-אפ. המטרה היא להקנות לאנשי החינוך העתידיים כלים יזמיים לאו דווקא מאנשי חינוך, שישמשו אותם בהמשך חייהם המקצועיים. בנוסף, כלל הסטודנטים משתתפים בסדרת הרצאות של מורים ומנהלים יזמים פורצי דרך בחינוך, בנוסף לומדים הסטודנטים משחק דיגיטלי, הוראה באמצעות חדרי בריחה, מיינדפולנס ועמידה מול קהל - דיבייט.. המטרה של הדוגמאות שהובאו לעיל היא לעורר אצל הסטודנטים את התודעה היזמית, כך שבעתיד כשיעמדו מול כיתה, ידעו לחשוב מחוץ לקופסא ולהוביל מיזמים חדשניים במהלך השיעורים בבתי הספר.

"ההוראה הפרונטלית זזה מעט הצידה בעקבות הקורונה, והמורים נדרשו ליזמות וחדשנות ואמצעים לחשוב על שיטות ודרכים אחרות להעביר את החומר. כלומר, המציאות העכשווית "הכריחה" את המורים ליצור ולחדש ולמעשה ליישם את מה שאנחנו כאן במכללת אחוה מדברים עליו כבר קרוב לשנה".

זה הזמן לבחור בהוראה!

מסלול הסבת אקדמאים להוראה במכללה האקדמית אחוה מיועד לבעלי תארים אקדמיים המעוניינים בתעודת הוראה. המסלול האיכותי מכשיר את עובדי הוראה לעבודה חינוכית במסגרות החינוך השונות. לצד הקניית ידע, כלים ומיומנויות בהוראה ברמה מקצועית ואקדמית גבוהה, הסטודנטים זוכים להכשרה חדשנית במסלולי לימוד נבחרים. הלימודים במסלול כוללים לימודי חינוך, לימודי התמחות בתחום הדיסציפלינה ו והתנסות מעשית במסגרות החינוך.

מי שיבחר לעשות הסבה לחינוך במכללת אחוה, יגלה עולם חדש ומעט שונה ממה שנהוג לחשוב על לימודי הוראה. המכללה נותנת את הבסיס והידע כיצד להיות מורה בעל אופי יזמי, חדשני, שמאפשר לכל סטודנט לשמור על אופיו הייחודי ולהביאו לידי ביטוי את היכולות והעוצמות שלו. המטרה בתוכנית היא להכשיר מורים שיתנו אמון בתלמידיהם ויאפשרו להם להיות פעילים, יצירתיים ויוצרים. "המורה כמובן צריך להיות מנהיג, פעיל ויזם, אך המטרה היא בסופו של דבר להוציא מהתלמידים את ההנעה וגם את ההנאה שלהם", כך מדבריה של פרופ' אבידב-אונגר, דיקן הפקולטה לחינוך במכללה האקדמית אחוה.

עכשיו יותר מתמיד - הבחירה בהוראה היא הבחירה הנכונה שתעניק לכם יציבות תעסוקתית לצד עשייה משמעותית והשפעה על דור העתיד

לפרטים נוספים – לחצו כאן

--------------------------------------------

מכללת אוהלו

בשנים האחרונות זה כבר אינו מחזה נדיר לפגוש אנשים שהיו בשיאה של קריירה ענפה בעלת כיוון מאוד ברור, ובאמצע הדרך החליטו לעצור את המרוץ, ולחשב מסלול מחדש בדרכם להגשים את החלום - לחנך ולהקנות ידע לדור הבא.

הביקוש למשמעות

מכללת אוהלו היא מכללה ותיקה ומוכרת הפועלת מזה למעלה מיובלצילום: מכללת אוהלו

דווקא בעידן ההיי -טק, החיפוש אחר מקצוע שיש בו תחושת סיפוק ושליחות רבה, התעצם. היקף ההכשרה להוראה בתוכניות להסבת אקדמאים השונות ברחבי הארץ צמח בעשור האחרון מ-1,085 בוגרים בשנת 2008, ול-4,190 ב-2017. גידול של יותר ממאה אחוזים. על פי מחקרים שונים שנערכו בנושא עולה כי בוגרי התוכניות משתלבים בצורה טובה במערכת החינוך, רובם מביעים שביעות רצון מהשינוי וגם נשארים זמן רב יותר במערכת מאשר בוגרים שלמדו ארבע שנות לימודי הוראה.

"הסבת אקדמאים בהוראה מיועדת לאלו שבאיזשהו שלב הבינו שהלב שלהם הוא בחינוך, גם מבחינת ההגשמה העצמית שלהם וגם מבחינת התרומה לחברה כמקצוע שהוא משמעותי ומרכזי", מספרת ד"ר ענת קדרון, מרכזת אקדמית של תכנית ה- M.Teach וראש החוג ללימודי ארץ ישראל במכללת אוהלו שבקצרין.

המורה שיוצא משערי המכללה יהיה גם בעל אוריינות פדגוגית בשילוב עם מידע רב על פדגוגיות חדשניותצילום: מכללת אוהלו

מכללת אוהלו היא מכללה ותיקה ומוכרת הפועלת מזה למעלה מיובל, תחילה על שפת הכנרת בסמוך לקבוצת כנרת, ובסוף המילניום הקודם עברה למקומה הנוכחי בקצרין שברמת הגולן. המכללה מתמחה בהכשרת מורים וגננות במגוון דיסציפלינות: מתמטיקה, אנגלית, חינוך מיוחד, לשון עברית, חינוך גופני, גיל-רך, מדעים, ביולוגיה, יהדות וארץ ישראל. במכללה לומדים כ-2,500 סטודנטים וכמאה אנשי סגל אקדמי.

במכללה מאמינים בשילוב אדוק בין לימודי הדיסציפלינה לבין החינוך, ובכך שהמורה שיוצא משערי המכללה יהיה גם בעל אוריינות פדגוגית בשילוב עם מידע רב על פדגוגיות חדשניות, וגם בעל יכולת לשלב אותן במהלך הלימודים בעידן הטכנולוגי. לכן, אין זה פלא כי באתגר הנוכחי של משבר הקורונה הגיעו בוגריהם עם סל כלים של חדשנות וחשיבה פורצת דרך שאפשרה להם לצלוח את התקופה עם מגוון פתרונות יצירתיים. "אנו מקנים לסטודנטים מגוון דרכי הוראה והדרכה – בין אם זה שילוב טכנולוגי ובין אם שילוב של תורות חדשניות ביחס לתלמיד" מסבירה ד"ר קדרון.

ללמוד חינוך מהסיבות הנכונות

זה לא הנוף העוצר נשימה, ואפילו לא המרחבים הפתוחים. הסיבה שבגללה מכללת אוהלו הפכה בית לקהל רחב של סטודנטים, קהל הטרוגני שכה מאפיין את תושבי הצפון, היא היחס החם והאינטימי. הסטודנטים שהפכו לשגרירים ממליצים מספרים על מערכת שעוטפת מכל הכיוונים ונמצאת שם לכל אורך התואר, ההכשרה וההשמה. "זה בא לידי ביטוי בראיה כללית של המרצים את הסטודנט. לכל סטודנט וסטודנטית יש כתובת. כשאתה לומד חינוך מאנשי חינוך שמלמדים אותך שליחות, מסירות ואחראיות מהי, אתה הופך למורה טוב יותר" מספרים בוגרי התוכנית שמיועדת לבעלי תואר ראשון או שני, המעוניינים ללמוד לקראת תעודת הוראה וכן למורים אקדמאים המעוניינים לשנות את התמחותם.

ד"ר ענת קדרוןצילום: מכללת אוהלו

אחד המסלולים הייחודיים במכללת אוהלו הוא לימודי ארץ ישראל. המסלול מאפשר הוראה במגוון תחומים כמו היסטוריה וגאוגרפיה, ומשלב הומניסטיקה, ידיעת הארץ, ערכים של רב תרבותיות ונותן מענה לסטודנטים שלא רוצים רק כיתה, אלא חולמים לשלב גם כיתה, גם חינוך וגם שטח. "יש הרבה חוגים ללימודי ארץ ישראל, אבל כמעט ואין בצפון עוד חוג להוראת לימודי ארץ ישראל. אנחנו ייחודיים מאוד בעניין הזה. בוגרי המסלול שלנו יכולים להשתלב במגוון של תפקידים בבית-הספר".

למרות הגודל והריחוק הפריפריאלי או אולי דווקא בזכות, הצליחו באוהלו לבנות חממה של חדשנות ויצירתיות שמעניקה לסטודנטים מגוון רחב של אפשרויות לימוד – מרכז סימולציות, אולפן הקלטות, מתחם העתיד ועוד הרבה פסיליטיז. המכללה כאמור שמה דגש על החיבור לשטח ולמיקום הגאוגרפי שלה ומהווה מעין מיקרו קוסמוס של הצפון. "מאוד חשוב לנו החיבור של אוכלוסייה חילונית ודתית לאומית, מוסלמית, דרוזית – כי ככה נראה הצפון".

רוצים ללמוד במקום שהוא שילוב מנצח של נוף וטבע, חיי חברה וקהילה אקטיביים, ורמה אקדמית טכנולוגית ומקצועית גבוהה?

לפרטים נוספים לחצו כאן >>>

עובדות מפתיעות שלא ידעתם על מקצוע ההוראה>>

--------------------------------------------

המכללה האקדמית בית ברל

"בעשור האחרון אנו עדים למגמה הולכת וגדלה של אקדמאים, בוגרי תארים ראשון, שני ואף תואר שלישי, אשר מבקשים להצטרף לתכניות לימודים להכשרת אקדמאיים להוראה, לטובת שינוי תעסוקתי ויציאה לקריירה חדשה בחינוך והוראה", אומרת ד"ר אילנה פאול–בנימין, דקאנית הפקולטה לחינוך במכללה האקדמית בית ברל. "יש ביניהם צעירים שלא השתלבו בשוק העבודה במקצוע שרכשו או בתחום השכלתם. אחרים חשים שהגיעו למיצוי ומבקשים להתחיל דרך חדשה. ויש גם את מי שפרשו לפנסיה מצה"ל ומכוחות הביטחון ומבקשים להשתלב ב"אזרחות" בתחום שבו התרומה שלהם לחברה תהיה משמעותית, מעין המשך לתחושת השליחות שליוותה אותם בשירותם הצבאי".

לדברי ד"ר פאול–בנימין, מנתונים שנאספו בשנה האחרונה במכללה האקדמית בית ברל, מתוך 900 אנשים שפנו למסלול הסבת אקדמאים כמחצית מהם היו בגילים 30-40, כ- 270 היו בטווח הגילים 40-50. המשמעות היא שכמעט 800 איש ואשה פנו להסבה להוראה לאחר שכבר עסקו בתפקיד אחר, הם מבוססים ומביאים איתם ניסיון חיים ואג'נדה חינוכית-חברתית אותם הם מבקשים ליצוק בהמשך כאנשי חינוך.

"צריך לזכור שלא כל מי שנושא תואר אקדמי יכול או יודע ללמד ילדים ונוער באופן מיטבי ומקצועי ומותאם לעידן הנוכחי"צילום: Shutterstock

את האקדמאיים הפונים להכשרה להוראה ניתן לחלק לשני סוגים: אלה שהגיעו מ"השוק החופשי" ואלה שהם אנשי צבא וביטחון, כאשר גם ביניהם יש מאפיינים שונים בכל הנוגע לרקע האקדמי, הבחירה במקצוע או בשכבת הגיל בה ירצו להתמקד (הגיל הרך, חינוך יסודי, על יסודי). הפונים להכשרה מבקשים כצפוי לרכוש תעודת הוראה במקצוע הקרוב לדיסציפלינה ממנה הגיעו. – בעלי תואר אקדמי בתחום מדעי החברה והרוח, מנהל ציבורי או משפטים, על-פי רוב יבקשו לרכוש תעודת הוראה בנושאים כמו גיאוגרפיה, היסטוריה, סוציולוגיה או אזרחות. מי שהשכלתו האקדמית היא במדעים מדויקים, כלכלה או תעשייה וניהול יבקש לפנות להוראה במקצועות כמו מתמטיקה, כימיה, פיזיקה, ביולוגיה או מדעי הטבע.

"צריך לזכור שלא כל מי שנושא תואר אקדמי יכול או יודע ללמד ילדים ונוער באופן מיטבי ומקצועי ומותאם לעידן הנוכחי". ממשיכה ד"ר פאול בנימין. "הם אמנם בקיאים בדיסציפלינה, אך כעת הם נדרשים ללמוד את רזי החינוך וההוראה שיכשירו אותם בהמשך להיות אנשי חינוך והוראה מצוינים. כך למשל, תוכנית הלימודים כוללת: פדגוגיה דיסציפלינרית, היבטים דידקטיים, זיקה בין לימודי מוח להבנה וקוגניציה, מיומנויות למידה למאה ה-21, למידה פעילה, ניהול כיתה ועוד. מלבד הנושאים הללו מושם דגש על כישורים חברתיים-בינאישיים, יכולת דיאלוג ושיתוף פעולה בין תלמידים מורים וקהילה בית ספרית. וכל זה, על-פי רוב, במהלך שנת לימודים אחת. ככלל, ככל שתחום ההכשרה רחוק יותר מהתואר האקדמי, הלימודים יהיו ארוכים יותר".

עוד מסבירה ד"ר פאול-בנימין שכחלק מהלימודים, הסטודנטים נדרשים ללמד בבית ספר בליווי פדגוגי מטעם המכללה, לצד ליווי של מורה מבית הספר, כל זאת במסגרת בתי ספר הפועלים כבתי ספר לפיתוח מקצועי PDS- Professional Development School. המכללה האקדמית בית ברל ידועה בהובלת תהליכים חדשניים בתכניות הלימודים ובאוריינטציה היישומית-חברתית שמתבטאת בקשרים ענפים עם השדה החינוכי בערים ובמועצות אזוריות רבות. אוריינטציה יישומית זו מעודדת את הסטודנטים לקחת חלק פעיל במעורבות חברתית ובכך להדק קשרי אקדמיה-קהילה.

לקצב השינויים המהיר בחברה ניתן מענה בתכניות הלימודים המתחדשות. "העולם משתנה בקצב מהיר. המציאות של היום, בוודאי זו שנרקמת כעת בעקבות "משבר הקורונה", מאופיינת בהרבה מאוד אי וודאות", מסבירה ד"ר פאול-בנימין. "היכולת שלנו כמכללה בכלל ובמסלול של הסבת אקדמאים בפרט לעשות את ההתאמות הנדרשות, להוביל שינוי, לפתח חשיבה ביקורתית ושותפות רב תחומית בין דיסציפלינות, מוכיחה את עצמה. כך למשל, לאור הדרישה והיעדים שמשרד החינוך קבע בכל הנוגע ללימודי מתמטיקה ופיזיקה, פיתחנו תוכנית מואצת להכשרת מורים במקצועות אלה כדי שיוכלו להשתלב כבר בספטמבר הקרוב במערכת החינוך. אנחנו מעודדים את הסטודנטים שעורכים מחקר במסגרת לימודיהם, לחקור נושא שיהיה רלוונטי לבית הספר בו הם עושים את ההתמחות כדי להביא תועלת ובסיס נתונים משמעותי לאותו מוסד חינוכי.

"האנשים שפונים להסבה להוראה הם אנשים ערכיים, מוכשרים, בעלי חזון חינוכי ושאיפות להוביל שינוי משמעותי. כאנשי חינוך הם יצטרכו להכשיר את הדור הבא, לעתיד שאיש מאיתנו לא יכול לנבא מהם מאפייניו וכיצד הוא יראה. זו משימה אדירה ואני שמחה שבמכללה האקדמית בית ברל אנחנו יכולים להעניק להם את הכלים, המיומנויות והידע לעשות זאת בהצלחה".

המכללה האקדמית בית ברל

כתובת: המכללה האקדמית בית ברל, כפר סבא

טלפון:9121*

מעבר לאתר

מעבר לעמוד פייסבוק