גיוס אשראי ומימון לחברות |

גיוס אשראי ומימון לחברות

כל בעל עסק פעיל ובוודאי מי שפותח עסק חדש יזדקק בנקודת זמן מסוימת למימון הפעילות לצמיחה או פיתוח. פתרונות המימון לעסקים הם רבים ומגוונים, אך קבלת ייעוץ ממומחה בתחום תעשה את ההבדל בין הלוואה אפקטיבית להלוואה שתגדיל את החוב ותכביד על העסק - 5 היועצים הבולטים בתחום שופכים אור על הנושא

שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קופה ישנה
"לפני מספר שנים ממשלת ישראל הבינה שהשוק נשען בעיקר על עסקים קטנים ובינוניים, אך אלה נתקלים בקשיים רבים בבואם לבקש מימון או אשראי לטובת צמיחה"צילום: צילום: Dan Meyers
שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

סמוראי ייעוץ עסקי

"הדלק במנועי הצמיחה של עסקים הוא כסף", פותח תמיר סמוראי, מייסד ומנכ"ל חברת "סמוראי ייעוץ עסקי" הפועלת בשני סניפים בתל-אביב ובאילת ומלווה עסקים קטנים ובינוניים ברחבי הארץ. "כשעסק מצליח וזוכה לביקוש הולך וגדל למוצריו או שירותיו, הוא צריך להגדיל את התשתיות שלו – אם זה ציוד, מלאי, כוח אדם או נדל"ן. כל אלה עולים כסף והרווחים שיביאו ייפרסו על-פי רוב על-פני תקופה ארוכה הנעה בין חודשים לשנים. הדרך שבה בוחר העסק לממן תהליכים כאלה היא קריטית, הרבה יותר ממה שחושבים, להצלחת התהליך ולפעמים אף להישרדות העסק."

לדברי סמוראי, הוא והצוות שלו עדיין פוגשים בבעלי עסקים מצליחים שנמצאים במצוקה תזרימית, דווקא כשהעסק נמצא בשיא הצלחתו או כאשר בפתחו הזדמנויות עסקיות מצוינות ואין לו דרך לנצלן. סמוראי מעלה סברה שהמקור לתופעה הזו הוא בתרבות ארוכת שנים שבה בנקים בישראל חששו להעניק מימון לעסקים קטנים ובינוניים, ועסקים אלו התרגלו לחיות בתנאי "תת-מימון", כפי שסמוראי מכנה את המצב שבו לעסק אין מספיק משאבים כספיים כדי לממן את פעילותו.

"בל נשכח שרק לפני מספר שנים, בנקים בישראל כמעט ולא היו מעניקים לעסקים קטנים ובינוניים מימון אמיתי, כזה המתבסס פחות על בטחונות ריאליים ויותר על אמון הבנק ביכולת העסק ובעליו לשגשג ולעמוד בהחזר המימון". ממשיך סמוראי ומתאר כיצד מצב זה השתנה במהלך העשור האחרון. "שלושה תהליכים עיקריים הניעו את השינוי: הראשון היה המחאה החברתית שהצליחה לשנות את השיח בציבור ובעקבות כך בכל המוסדות במדינה וביניהם גם במוסדות הפיננסיים. במקביל, קרסו הטייקונים הישראליים זה אחר זה בעקבות מינופים עצומים שלקחו – הימורים שנשענו על כספי הפנסיה והלוואות הבנקים שהמשיכו למחזר את ההלוואות שהטייקונים לא הצליחו להחזיר, עד שהמחאה אפשרה ואף דרשה לפעול נגד לווים גדולים וכושלים כמו שפועלים מול לווים קטנים וישרים". בעשור הזה הקרן בערבות המדינה, שלדעת סמוראי הייתה החלוצה בתחום מימון העסקים הקטנים והבינוניים, סיפקה את מה שהיה נדרש כדי להשלים את השינוי– נתונים הכרחיים אודות היקף החובות האבודים בקרב מגזר העסקים הקטנים והבינוניים, נתונים שהוכיחו שעסקים אלה מחזירים את החוב שלהם בהיקף גבוה בהרבה מהעסקים הגדולים של הטייקונים. בנוסף, לימדה הקרן את הבנקים לבצע ניתוחים ריאליים לנתוני העסקים הללו ואת העסקים עצמם לשקף לבנקים את נתוני הפעילות שלהם, התוכניות שלהם והצרכים הפיננסיים שלהם.

סמוראי מניח שתהליך זה הוא נחלת העבר ושהעתיד הרבה יותר מרגש עבור מגזר העסקים הקטנים והבינוניים: "עסקים טובים וחכמים כבר מיצו או קרובים למיצוי המימון הבנקאי שלו גבולות מאוד ברורים בשל רגולציה וניהול סיכונים כללי ולא ספציפי. לדוגמה, יש בנקים שנמנעים ממימון עסקים המשתייכים לענף מסוים, בלי קשר לנתונים הפיננסיים שלהם. כך למשל, מסעדנית מצליחה, קבלנית גמר מבוקשת או אפילו אינסטלטור שמחזיק מערכות מים וביוב של ערים, יש בנקים שהם לא יעברו את הדלת שלהם. סמוראי טוען שהעתיד בתחום המימון לעסקים קטנים ובינוניים נמצא במימון החוץ בנקאי, בחברות פינטק שמתיימרות להמציא את תחום המימון מחדש. "לדוגמה, חברת BTB (Be The Bank) שהקימה פלטפורמה שמחברת בין משקיעים פרטיים ללווים עסקיים. אלה לא מכירים את אלה, אבל כולם נהנים – הלווים מקבלים מימון בתנאים שלא היו זוכים להם בבנק שלהם והמשקיעים זוכים לתשואה יפה על הכסף שלהם. וכן, גם הבנק נהנה. פתאום העומס המימוני שצריך הלקוח הטוב שלו, שהבנק חפץ ביקרו, לא נופל רק על כתפיו".

תמיר סמוראיצילום: בעז סמוראי

סמוראי מונה גם את פנינסולה שהקים מיכה אבני, חברת האחים נאווי ואס.אר אקורד של עדי צים כחברות מימון חוץ בנקאי מובילות שמשנות את שוק המימון, כל אחת בתחומן.

"כך, אם בעשור הקודם התפקיד של היועץ העסקי בתחום המימון היה לתווך בין בעל העסק לבנק ולתרגם זה לזה את שפתו של האחר, הרי שהיום בעלי העסקים והבנקים יודעים לדבר אחד עם השני מצוין וברוב המקרים לא צריך הרבה מעבר להצגה מעט יותר מקצועית של נתונים ותוכניות העסק ומעט ניסיון בגיבוש הרכבי אשראי-בטחונות מיטביים עבור שני הצדדים".

סמוראי גורס שתפקיד היועץ בעשור הקרוב יתמקד הרבה יותר בהדרכת בעל העסק הקטן והבינוני בשימוש נבון ומוצלח בפתרונות האשראי הרבים שעומדים לרשותו לטובת הגדלת העסק שלו והצלחתו. "כדי למקסם את הסיכוי לקבל מימון בריא להקמת עסק חדש או לטובת צמיחה של עסק קיים, יש להיוועץ במומחה בתחום שיוכל להתאים בין הצורך והיכולת של הלקוח לפתרון המימוני הטוב ביותר עבורו. חברת "סמוראי" מובילה בגיוס אשראי של חצי מיליון ועד 50 מיליון . לאורך השנים צברנו ניסיון רב בתחום ואנחנו מכירים היטב את כל פתרונות האשראי ועובדים עם כל הגופים המממנים. בעלי עסקים חכמים, שיתייעצו איתנו, יוכלו בעזרתנו לנצל נכון את הרוויה הגדולה שאנחנו חווים בפתרונות המימון לעסקים קטנים ובינוניים, לייצר תמהילים נכונים מבחינת מבנה האשראי והרכב המימון החוץ בנקאי, לצד הבנקים שימשיכו להיות השותף המממן העיקרי של העסק ותוך כך, לצמצם סיכונים ולהגדיל סיכויים – שזה בסופו של דבר הבסיס לכל אסטרטגיה עסקית מוצלחת", חותם סמוראי.

לוגו

סמוראי – ייעוץ עסקי

כתובת סניף תל אביב: הרצל 16, תל אביב

כתובת סניף אילת: פארק אמת"ל 3, אילת

טלפון ארצי: 1-700-502-113

טלפון אילת: 08-6342013

אתר

מייל

---------------------------------------------

סל יועצים: הלוואות בערבות מדינה - פתרונות מימון לצמיחה של העסק

לא מעט אנשים בישראל חולמים להיות עצמאים. חלקם רכשו ניסיון רב כשכירים וכעת מבקשים למממש את עצמם, אחרים סיימו ללמוד מקצוע ורוצים לעסוק בו, ויש גם מי שחשים שהגיע הרגע לאתגר את עצמם לפתוח עסק בתחום הקרוב לליבם. אצל רבים מהם רק המחשבה על ההשקעה הכספית הכרוכה בפתיחת עסק מונעת מהם להגשים את החלום. לדברי יעקב אלון, מנכ"ל "סל יועצים", קיימים היום מספר פתרונות מצוינים למימון והלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים, בין אם מדובר בפתיחת עסק חדש ובין אם מדובר בעסק פעיל, שבעזרתם יכול מי שעומד בקריטריונים לקבל הלוואה בתנאים טובים ולצאת לדרך חדשה - הבולטת בהם היא "הלוואה בערבות מדינה".

"לפני מספר שנים ממשלת ישראל הבינה שהשוק נשען בעיקר על עסקים קטנים ובינוניים, אך אלה נתקלים בקשיים רבים בבואם לבקש מימון או אשראי לטובת צמיחה, ברוב המקרים בשל אי יכולת מספקת להעמיד בטחונות או ערבויות כנגד אותה הלוואה", מסביר אלון. "לשם כך פותח מסלול מיוחד – הלוואה בערבות מדינה, בו אדם שרוצה לפתוח עסק או מי שכבר יש לו עסק פעיל וזקוק למימון לצורך המשך פעילות, יוכל לקבל הלוואה כאשר המדינה היא זו שערבה לה".

אלון מדגיש שהלוואה בערבות המדינה או בקשת אשראי לעסקים, אינה "מסגרת" בנקאית שלרוב נגזרת מסך ההכנסות החודשיות של האדם או העסק, אלא היא עומדת בפני עצמה ובלבד שהמבקש אכן זכאי לקבלה על-פי פרמטרים מסוימים.

ליעקב אלון תואר במנהל עסקים מהמכללה למנהל בתל-אביב ותואר בהנדסת תעשייה וניהול בתל-אביב. לתחום הייעוץ הגיע לאחר שצבר ניסיון רב במגוון תפקידי ניהול בכירים, בין השאר, כסמנכ"ל תפעול והנדסה בחברות מובילות בשוק ומנכ"ל חברה לייעוץ עסקי ופיננסי לחברות. בשני העשורים האחרונים הוא ייעץ למעל 2,000 עסקים בתחומים העסקי והפיננסי לגווניהם, וכיום עיקר פעילותו ממוקדת בייעוץ ועזרה לעסקים קטנים ובינוניים להשיג מימון באמצעות הלוואות בערבות מדינה או גיוס הון מקרנות אחרות.

בשונה ממימון חוץ בנקאי, אשראי מהבנק או קביעת מסגרת בנקאית, בהם יש נוהל מוסדר וקבוע להצגת מסמכים והוכחת בעלות על נכס לשעבוד ולרוב לא נדרשת עזרה מיוחדת של איש מקצוע, כדי לקבל הלוואה בערבות המדינה יש להכין תוכנית עסקית סדורה ומובנית בעזרת איש מקצוע שמתמחה בתחום שלו ידע נרחב ומעמיק בכל רזי התהליך כדי למקסם את הצלחתו. אמנם בתוכנית יש מרכיבים פיננסיים, ביניהם: צפי הכנסות והוצאות, שיטות עבודה, נתוני ייבוא או ייצוא, נתח שוק, אך היא אינה תוכנית פיננסית בעיקרה. התוכנית מורכבת גם מיתרונותיו של בעל העסק וניסיונו בתחום או השכלה רלוונטית.

"יועץ טוב יודע לכוון ולהדריך את הלקוח שלו החל מהרגע בו גמלה בליבו ההחלטה ליטול הלוואה להקמה או פיתוח העסק"צילום: צילום: סל יועצים

"הזכאות להלוואה בערבות המדינה נבדקת בשני מקרים: הלוואה לפתיחת עסק חדש או מי שבבעלותו עסק פעיל והוא מבקש להרחיב פעילות", מפרט אלון. "בשני המקרים ייבדק אם למבקש יש ניסיון מוכח בתחום או השכלה רלוונטית. לדוגמה, אדם שהיה מנהל עבודה בחברת בנייה וכעת מבקש לפתוח חברה קבלנית; היסטוריה של התנהלות בנקאית תקינה ואחראית; הון עצמי התחלתי בהיקף של 15-20 אחוזים; ייתכנות גבוהה של העסק להיות ריווחי כדי להבטיח את כושר ההחזר על ההלוואה".

לדברי אלון להלוואה בערבות מדינה יתרונות רבים בכל הנוגע לתנאים בהם היא ניתנת. כך למשל, הלוואה לחמש שנים בחישוב ריבית הוגנת ונמוכה, כאשר הלווה יכול להתחיל לשלם את ההלוואה רק לאחר חצי שנה מיום קבלתה, מה שנותן לו אוויר לנשימה. "קבלן בניה, למשל, שזכה במכרז צריך להשקיע הון עתק הרבה לפני שיראה את השקל הראשון ממכירת דירה. הלוואה שכזו היא פתרון אידיאלי עבורו".

את המסמכים הדרושים והתוכנית שיכין אלון עבור הלקוח שלו הוא יגיש לאחד משני משרדי רואה חשבון (הגוף המתאם) שמונו על-ידי המדינה לבחון את זכאות המבקש לקבל הלוואה, וגם יכין אותו לראיון הפרונטלי. במידה והלקוח נמצא זכאי, יפנה היועץ בשם הלקוח לאחד מהבנקים שזכו בזיכיון של המדינה לתת את ההלוואה בערבות המדינה.

אלון מציין, כי חלופה מצוינת נוספת להלוואה לפתיחת עסק חדש היא באמצעות קרן פועלים לעסקים שפועלת בשיתוף "כלל ביטוח", המאפשרת מסלול דומה להלוואה בתנאים שלעיתים טובים יותר מהבנקים הזכיינים של המדינה, כמו פריסה של ההלוואה לשש שנים במקום חמש, אפשרות של דחיית התשלום הראשון בשנה במקום בחצי שנה.

"יועץ טוב יודע לכוון ולהדריך את הלקוח שלו החל מהרגע בו גמלה בליבו ההחלטה ליטול הלוואה להקמה או פיתוח העסק, לתת לו כלים כדי לקבל אותה ויפרוש בפניו את שלל הפתרונות העומדים לרשותו וייצג אותו במקצועיות מול הגורמים השונים", מסביר אלון. "בעבודתי עם הלקוח המטרה שלנו זהה – יציבות פיננסית שתאפשר התנהלות נכונה וצמיחה של העסק. אני יכול להציע ללקוחותיי פתרונות מימון רבים, החל מקרנות של הלוואה בערבות מדינה, דרך קרנות של חברות האשראי, קרנות של הבנקים או חברות ביטוח וקרנות שנותנות הלוואות ללא ריבית. הלקוח עומד במרכז ואני פועל להשיג עבורו את הפתרון הפיננסי הטוב ביותר לעסק שלו".

יעקב אלון – סל יועצים

כתובת: בן גוריון 52 אור יהודה

טלפון: 050-762-7623

אתר

פייסבוק

לינקדאין

יוטיוב

---------------------------------------------

משכנתא בחוכמה

"עד לפני כשנה, יזם שרצה להקים עסק או בעל עסק פעיל שנזקק להלוואה, היה יכול לנסות לקבל הלוואה בערבות מדינה או לגייס מימון ממקור חוץ בנקאי כלשהו. בכל אחת מהאפשרויות המקובלות היה עליו "לרתק" את ההון העצמי שלו, כלומר להפקיד פקדון בשיעור של כ- 25%. יתרה מכך, במידה והיה ברשותו נכס עם משכנתא (או ללא משכנתא) הוא לא היה יכול להעמיד אותו כנגד הלוואה לעסק, מי שלא היה לו מספיק הון עצמי "נזיל" למעשה נותר ללא מענה", אומרת נועה גל, מנכ"ל ובעלים משותף ב"משכנתא בחוכמה". היום, בזכות כלי חדשני, שהוטמע ראשית בבנק מזרחי וכיום זמין גם בבנקים נוספים, ניתן לקבל משכנתא עסקית. מדובר בסוג של מהפכה שעשויה לעשות שינוי עצום בכל הנוגע למימון ואשראי לעסקים".

נועה גלצילום: צילום: אושרי מוסינדי

נועה מסבירה כי בזכות הפתרון של משכנתא עסקית, יזם או בעל עסק יכול כעת לקחת את הנכס הפרטי שלו (בית או דירה) ולהוסיף עליו משכנתא נוספת בתנאים שונים מאלה שמחייב בנק ישראל (עד 50% מערך הנכס), שעשויה להגיע עד ל- 70% מערך הנכס. "אנחנו מכינים ליזם תוכנית עסקית סדורה שמשקפת במדויק את המטרות ללקיחת משכנתא עסקית, כמו: פיתוח העסק, רכישת ציוד או לצורך הקמה של עסק חדש", מסבירה נועה. "יש לנו את הידע, המיומנות והמקצוענות לעשות זאת באופן שהבנק יידע לקרוא את הדוחות מחד, ולהתאים לכל לקוח את המסלול המתאים לו בבנק מאידך".

נועה הגיעה לנושא המשכנתאות וההלוואות לאחר שנים ארוכות של עבודה בעיתונות הכתובה. את צעדיה הראשונים בתחום עשתה עם בן זוגה בעקבות השקעות נדל"ן פרטיות שלהם, אך די מהר הבינו השניים שזה הייעוד שלהם ופתחו את "משכנתא בחוכמה". בשנת 2016 הייתה גל שותפה פעילה במאבק ציבורי להחזרת יועצי המשכנתאות החיצוניים לבנקים לאחר שאלה הדירו אותם. המאבק, שכלל ייזום דיונים בכנסת ישראל והביא להקמת ועדות ייעודיות בבנק ישראל וברשות להגבלים עסקיים, הביא לשינוי מדיניות שהוכתב על-ידי בנק ישראל והחזרת יועצי המשכנתאות החיצוניים לבנקים ובהמשך גם לחקיקת חוק נתוני האשראי באפריל 2019, לפיו הבנקים יכולים לקבל נתונים כספיים על לקוח עד שלוש שנים אחורה. פעילותה הציבורית לטובת לוקחי המשכנתאות ויועצי המשכנתאות החיצוניים גם יחד, היא הכוח המניע אותה גם היום בבואה לייצג לקוח מול הבנקים. "אני מכירה את "השפה" הבנקאית, בקיאה בכל ניואנס ומבינה היטב כיצד כל בנק פועל ואיך להנגיש את הנתונים של הלקוחות שלי כדי למקסם הצלחה", היא אומרת. "פיתוח הכלי של משכנתא עסקית, הוא ללא ספק אחד מציוני הדרך המשמעותיים שהתאפשרו גם בזכות אותו מאבק ציבורי לו הייתי שותפה".

טבלה השוואת למימון ואשראי לחברותצילום: משכנתא בחכמה

אחד היתרונות המשמעותיים והעיקריים בלקיחת משכנתא עסקית נעוץ בעובדה שאין צורך "לרתק" את ההון העצמי. כלומר, בדרך "הישנה" במצב בו יזם היה זקוק ל- 500 אלף היה עליו להפקיד תחילה 100 אלף , אך הריבית על ההלוואה חושבה לפי הסכום המלא וההחזר החודשי היה גבוה מאוד. הפתרון החדש מאפשר לו לקבל את הסכום במלואו ואף לפרוס את ההחזרים לתקופה ארוכה הרבה יותר ובכך להפחית את ההחזר החודשי.

"הלוואה בערבות מדינה ניתנת לתקופה של עד חמש שנים, בעוד משכנתא עסקית ניתן לפרוס גם לפרק זמן של 20-25 שנים באותם תנאי ריבית, כאשר לא פעם אנחנו משיגים עבור לקוחותינו תנאים טובים יותר", ממשיכה נועה. "צריך לזכור שהלוואה תמיד צריך להחזיר ויזם שייקח הלוואה מבלי לתכנן קדימה לטווח הרחוק, עלול למצוא את עצמו מהר מאוד בנקודת הפתיחה, רק שהפעם יהיה מוטל עליו גם חוב עתק. עסק יכול להתקיים ולצמוח רק כאשר לאחר קיזוז ההחזר החודשי על ההלוואה נותר ליזם מספיק כסף בתזרים המזומנים כדי לממש את ההשקעות או לממן את הפעולות הנדרשות להרחבה שלו. לקחת הלוואה רק כדי לתת "אוויר לנשימה" לעסק זו לא הדרך, להפך. זה בדיוק מה שיגרום לו לקרוס, אולי לאט יותר, אבל זה מה שיקרה בסופו של דבר".

ב"משכנתא בחוכמה" מקיימים את הפגישה הראשונה עם הלקוח ללא עלות וללא התחייבות, במהלכה הם סוקרים את מצבו הפיננסי של הלקוח לצד הצרכים שלו בלקיחת הלוואה. לדברי נועה, לא פעם כבר בפגישה זו הם עשויים להחליט שלא להמשיך בתהליך מהסיבה הפשוטה – הם גובים תשלום מהלקוח רק על בסיס של הצלחה. "לקוח שנראה לנו שלא נוכל להשיג עבורו את ההלוואה הדרושה לו מטעמים אובייקטיבים, לא יוכל לשכור את שירותינו. אנחנו מלווים במקצועיות ובאהבה לקוחות שאנחנו מזהים בעסק שלהם ייתכנות להצלחה בלבד, אחרת זה יהיה בחזקת גזל וזה לא משהו שאנחנו מוכנים להתפשר עליו. הגענו לתחום המשכנתאות וההלוואות מתוך תחושה חזקה של שליחות, יש לנו ידע וניסיון רבים בתחום ואנחנו דבקים במשימה שלנו לעזור לבעלי עסקים בהתמודדות שלהם מול הבנקים כדי שיוכלו להמשיך ולהפעיל את העסק, להוביל אותו לצמיחה ולהגשים את החלום והחזון שלהם".

משכנתא בחוכמהצילום: צילום: יח"צ

משכנתא בחוכמה

כתובת: אופנהיימר 7, קומה 5, פארק המדע רחובות

טלפון: 077-3320217

אתר

---------------------------------------------

ניהול נכון

"קיימות מספר דרכים בטוחות לגיוס מימון וקבלת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, אך הדבר החשוב שצריך לקחת בחשבון לפני שמקבלים החלטה הוא האם האשראי שהעסק צריך אכן מוצדק ומהם התנאים לקבל אותו", אומר אמיר פרידברג מנכ"ל ומייסד "אמיר פרידברג - ניהול נכון". "מנהלים או יזמים הנקלעים לקושי תזרימי או מי שמבקשים להשקיע בעסק כדי לצמוח או לפנות לשווקים חדשים, או יזמים שמבקשים להקים עסק חדש, נמצאים לרוב בנקודה בה ה"לחץ" משחק תפקיד משמעותי וכדי לנטרל אותו ולקבל החלטה מושכלת מוטב להיעזר באיש מקצוע שיוכל לכוון אותם לאפיקים המתאימים להם ביותר".

פרידברג, בעל תואר ראשון במנהל עסקים מאוניברסיטת "CONCORDIA" שבמונטריאול - קנדה, מילא במשך כ- 15 שנים תפקידים בכירים במערכת הבנקאית בארץ ובחו"ל, בהמשך ניהל חברת עסקית-יצרנית שעסקה בייצור ומכירה ב- 18 מדינות וייצג בישראל חברות שונות מחו"ל.

אמיר פרידברגצילום: באדיבות ניהול נכון

את הניסיון שצבר לאורך השנים במערכת הבנקאית ובשוק הפרטי העסקי, הוא הביא איתו לפני כ- 18 שנים לחברה "ניהול נכון" שהקים וכיום הוא נותן מגוון שירותים פיננסיים לחברות וארגונים בסדרי גודל שונים, בהם: גיוס אשראי לחברות, ניהול כספים במיקור חוץ לעסקים קטנים, ליווי עסקי וייעוץ בסחר בינלאומי.

פרידברג מסביר כי קיימות כיום מספר דרכים לקבלת אשראי לעסקים, בין אם מדובר בעסק בהקמה ובין אם עסק בצמיחה, כאשר השוני ביניהם הוא בעיקר בתנאים בהם ניתן המימון כמו גובה הריבית ומספר השנים על פניהן נפרשת ההלוואה. "הדרך המסורתית לקבלת אשראי היא באמצעות הבנקים השונים, כגון: אשראי לזמן קצר למימון ייבוא, מימון לרכישת מכונות וציוד, מימון מלאי וחייבים וכדומה.

על מנת למקסם הצלחה בקבלת מימון מהבנקים יש ראשית להכין תוכנית עסקית מפורטת, כזו שתענה על דרישות הבנק אליו פונים ולפרט בה בצורה מדויקת את הסיבה לבקשה", הוא מסביר. "תוכנית עסקית טובה צריכה לשקף את אחוזי צמיחה, תחזית הכנסות, סעיפי הוצאה כמו חומרי גלם, כוח אדם, שכירות, יועצים, פרסום, יחסי ציבור ושיווק, שכן על-פיה ניתן יהיה 'לגזור' את כושר ההחזר החודשי של העסק על ההלוואה".

דרך נוספת בה ניתן לפעול היא באמצעות קרנות ייעודיות, על מנת לקבל מימון ואשראי לתקופה ארוכה ובמחיר זול יחסית - הגדולה שבהן היא הקרן ל'הלוואה בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים', שמרגע שקמה כבר נתנה הלוואות לעסקים במיליארדי שקלים. חשוב לדעת שקבלת המימון אינה אוטומטית, על המבקש לעמוד במספר קריטריונים ולהגיש לוועדה תוכנית עסקית. הסכום המקסימלי שתוכלו לקבל הוא 500,000 שקלים או 8% מגובה המחזור השנתי (הגבוה מביניהם) ובריבית מהנמוכות שקיימות, כאשר יהיה עליכם להפקיד בטחונות בשיעור שנע בין 10% עד 25% מגובה האשראי המבוקש ומי שתהיה ערבה על ההלוואה היא המדינה. בשנים האחרונות נוספה גם "קרן פועלים לעסקים" הפועלת במנגנון דומה לזו של הקרן בערבות המדינה.

אפיק נוסף לקבל מימון הוא קבלת אשראי מחברות ביטוח. מדובר בשוק משני שנקרא "חוץ בנקאי" שלרוב יקר יותר, אך אם לא נותרת לבעל העסק ברירה והוא נענה בשלילה על-יד שני הפתרונות הקודמים ייתכן שימצא בו פתרון. "יש חברות וארגונים שניתן למצוא עבורם גם פתרונות נוספים, בעיקר "נישתיים", אך בכל מקרה תוכנית עסקית טובה היא קריטית להצלחה", ממשיך פרידברג. "יש לדעת שתחומי עיסוק מסוימים, בעיקר כאלה שרמת הסיכון בהם גבוהה, עלולים לקבל מענה שלילי ויהיה עליהם לחפש פתרון חלופי ויצירתי, לפעמים בדמות משקיע פרטי. כך למשל, יזמים מענף המסעדנות, שהנתונים הסטטיסטיים לגביו הם כאלה המעידים על סיכון או חוסר יציבות, יתקשו לגייס מימון".

העובדה שקיימים מספר פתרונות לקבל מימון ואשראי לעסקים, כאשר לכל אחד מנגנון שונה, חישוב שונה של הריבית, אפשרויות פריסה אחרות וקריטריונים אחרים לקבל הלוואה, רק מדגישה את הצורך בליווי של איש מקצוע הבקיא בכל התנאים ושיידע להכין ולהנגיש את התוכנית העסקית לגורם המממן. "ב'ניהול נכון' אנחנו עובדים רק על בסיס של הצלחה כאשר מדובר בגיוס אשראי, זו גם הסיבה שאצלנו אחוזי ההצלחה הם למעלה מ- 90%. אנחנו לא גובים תשלום ממי שלא הצלחנו לגייס עבורו את המימון שביקש. יתרה מכך, אנחנו לא חוששים להגיד ליזם או למנהל שהסיכוי שיקבל מימון הוא נמוך מאוד ונציע לו לבחון דרך אחרת להקים את העסק או לפעול באפיק אחר לצמיחה שלו. אנחנו מתמחים גם בייעוץ עסקי לחברות וגם בניהול כספים במיקור חוץ, כך שיש לנו את היכולת לשקף לבעל העסק את נקודות החוזקה והחולשה שלו ולפעמים הפתרון יכול להיות נעוץ בכלל במיקוד של בעיה אחרת שהיא לא בהכרח מימונית".

ניהול נכוןצילום: ניהול נכון

ניהול נכון

כתובת: הגפן 86, עשרת

טלפון: 054-4597835

אתר

פייסבוק

לינקדאין

יוטיוב

---------------------------------------------

גלובל רוזנפלד: ייעוץ, תכנון וליווי עסקי

חברת גלובל רוזנפלד (נוסדה בשנת 2000) מספקת שירותי ייעוץ וליווי עסקי מקצועיים מותאמים וידידותיים לבעלי עסקים משלב הרעיון דרך התכנון, ניהול המציאות ועד לרווחים כלכליים.

בעלים ומנכ"ל החברה ד"ר מנשה רוזנפלד, דוקטור במנהל עסקים בעל ניסיון של מעל ל-40 שנה בתחום העסקי בתפקידי ייזום ותכנון עסקים, מנכ"ל חברות, יו"ר חברת נדל"ן, בעל מניות בחברות עסקיות, יועץ לפיתוח, ייזום, שיווק ושיווק בינ"ל, בקרה וניהול עסקי. ד"ר רוזנפלד משלב את ניסיונו בשטח (מעצמאי קטן ועד לבעל מניות בחברות וחברות Startup וכמובן את הכלים האקדמיים שרכש (דוקטור במנהל עסקים).

ד"ר מנשה רוזנפלדצילום: עצמי

בחברה משולבים קבוצת יועצים מקצועיים מהטובים בתחומם, לטובת לקוחותיה העוסקים בתכנון ותוכניות עסקיות, שיווק מקומי ובינ"ל, ניתוח כלכלי תוך עסקי עבור שליטה וקבלת החלטות, גיוסי כספים, שירותי רו"ח ועו"ד מסחריים, מיסוי, תכנון והטמעת שינויים בעסק קיים וכיוצא בזאת.

בצוות המוביל בחברה, בולטים ומתמחים: מר' דני אברמוביץ' (תואר שני במנהע"ס) - בשיווק ושיווק בינלאומי, תוך מתן דגש על ייצוא שירותים (למעלה מ-400 חברות); מר' גיורא תמיר (כלכלן) – בניתוח עסקי פנים עסקי; מר חיים איזנפלד (כלכלן, נשיא לשכת היועצים הניהוליים) – תכנון ניהולי, ארגוני וליווי. "בכדי להצליח ולהתקדם לראש התחרות, עסקים צריכים לספק ערך מוסף ושונות ללקוחותיהם", אומר ד"ר מנשה, "לשם כך, יש לפעול בשני מישורים בו זמנית – מצד אחד, לחקור ולהבין היטב את השוק והסביבה העסקית, ללמוד את המוצר הערך המוסף והשונות שלו מהקיים בתחום, ומהצד השני, לבדוק כל הזמן את מצב העסק, התנהלותו ותפעולו, ולתקן בזמן אמת את הנדרש כדי לשמור עליו משגשג ומצליח".

כיצד זה נעשה בפועל?

"אם אנחנו פוגשים את הלקוח בשלב הרעיון, נבצע עבורו בדיקת היתכנות ראשונית – זו פגישה ראשונה והינה ללא תשלום. לבחינת רעיון העסק/המיזם ומתוך הניסיון האקדמי והפרקטי רב השנים שלנו והיכרות תמידית עם השוק, נייעץ לו האם יש לכך כדאיות כלכלית. במידה וישנה היתכנות יוכל הלקוח לבחור את השירותים הנחוצים ומותאמים עבורו. אופי מתן השירות הינו ידידותי ללקוח ותוך הבנה ושיתופו בבחירת הדרך, הניהול, הבקרה וכיוצא בזאת.

"באמצעות כלים חישוביים והניסיון שנצבר אצלי והמומחים שלי, יש לנו היכולת להתאים תכנון לכל לקוח על פי 'מידותיו'. בדרך כלל, נבצע ניתוח מעמיק על חקר השוק, עלויות הקמת העסק (או בניית השינוי בעסק קיים), עלויות התפעול והשיווק, בקרה, תזרים מזומנים, גיוס כספים, תשומות כלליות לכך נוסיף את אחוז הרווח שבעל העסק מבקש להרוויח מול יכולת התשלום של השוק (תמחיר). כחלק מהתוכנית העסקית, יוצג הניתוח הכלכלי ('יחסים פיננסיים'), המהווה אבן בוחן לכדאיות, גיוס כספים, גיוס משקיעים וכיוצא בזאת".

אילו פרמטרים בעבודה שלכם תדעו לאפיין ולנתח?

"אנו מספקים ללקוחות זיהוי מציאותי של האלמנטים המשפיעים ביותר על הרווחים (הכנסות והוצאות) תוך עזרה בקבלת החלטות לשיפור התוצאות העסקיות. כדוגמה בעסקים קיימים וחדשים, אשר לאחרונה יעצנו להם: תכנון מערך שיווק בינ"ל לתרופה חדשה, תכנון כלכלי של מיזם רפואי בתחום ההקרנות לסרטן (מוקם ברומניה), תכנון עסק לייבוא בגדי ונעלי עבודה (לאחר שעבר פשיטת רגל בעבר), תכנון כלכלי לחברה חקלאית לגידול קנאביס לצרכים רפואיים, תכנון כלכלי ותכנון תמחירים לחברה לייבוא מזון, רשת בתי מרקחת.

נוכל לזהות התפלגות המוצרים באזורים השונים בארץ, לקוחות חוזרים, תדירות וכמויות של מכירות למספר הרב של המוצרים.

בית אבות וותיק אשר ביקש ניתוח עסקי, לצורך קבלת החלטות על שינויים (גריעת מחלקות מפסידות ופיתוח מחלקות מרוויחות), שינוי בהפעלת כוח אדם (חיסכון גדול בעלויות), וכיו"ב.
שירותי קוסמטיקה, נדע להראות לה אילו לקוחות חוזרות אליה ואילו לקוחות הגיעו באופן חד פעמי, התפלגות הטיפולים ובאילו תקופות, ועוד. כך, היא תדע באילו טיפולים להתמקד ומה לשווק כדי להגדיל את הרווחים. למתעניינים בשירותנו, נשמח להציג רשימת ממליצים".

מה כולל הליווי שלכם לאחר שהעסק כבר הוקם ופועל?

"הליווי שלנו כולל כל הנדרש: החל מתוכניות עסקיות לחודשים הקרובים ואף לשנים הקרובות כדי לייצר ולבסס רווחיות לעסק (בצפי מראש), ייעוץ ניהולי בהיבט של: גיוס עובדים, ניהול כישרונות, משכורות וכד', שליטה על תזרים מזומנים לצורך ועוד כלים תומכים.

משפט אחרון: "אומרים שבעלי העסק או מנכ"ל, בסוף היום נשארים בודדים. אנחנו שם בכדי להיות איתם בפתרון בעיות וקבלת החלטות. לקוח מרוצה ומצליח הוא חלק חשוב ביותר בגאווה והסיפוק שלי".

גלובל רוזנפלד: ייעוץ וליווי עסקי

כתובת המשרד: ארלוזורוב 103, חולון

טלפון: 054-5484444

אתר אינטרנט

דוא"ל

*האמור בכתבה אינו מהווה משום המלצה או חוות דעת מקצועית והוא אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מוסמך בתחום