סדנאות דיבור מול קהל: להפוך את הבמה למגרש המשחקים הפרטי שלכם

פעילות הדיבייט מול קהל ואומנות התאטרון הם כלים עוצמתיים שיעזרו לכם להיות בטוחים שהמצגת הבאה תעבור חלק. יצאנו לשמוע איך עושים זאת מהשחקנית מיה בכר וממייסדי מרכז הדיבייט המעבירים סדנאות ממוקדות דיבור מול קהל

לידור יעקב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיבור מול קהל
סדנאות דיבור מול קהלצילום: Photo by Miguel Henriques on Unsplash
לידור יעקב
תוכן שיווקי

מרכז כהן-אידוב: ללמוד להעביר מסרים מאלופי הדיבייט

מרכז "כהן-אידוב לדיבייט ומיומנויות הרטוריקה" הוקם על ידי יוני כהן-אידוב לפני כעשור. לאחר שזכה בתואר אלוף העולם בדיבייט, החליט יוני להקים את המרכז במטרה להפיץ את מיומנויות החשיבה, הביטוי והדיבור, העברת המסרים וערכי תרבות הדיון בקרב קהלים רבים ומגוונים. מרכז "כהן-אידוב" פועל בשלושה מישורים: בארגונים ובחברות, במערכת החינוך ובהעברת קורסים וסדנאות לקהל הרחב.

מהו דיבייט?

אלון כהן, מנכ"ל מרכז כהן-אידובצילום: ניק סלקמן

דיבייט הוא פעילות מלהיבה ומאתגרת מחד, וכלי יעיל מאין כמוהו מאידך. בדיבייט מתנהל דיון בין שני צדדים המתקיים מול קהל, כאשר מטרתו של כל צד היא להציג את עמדתו בצורה משכנעת אל מול הצד השני, תוך שימוש בטיעונים מוצקים ורטוריקה מדויקת. מהות הדיבייט הינה עידוד תרבות דיון תוך מתן כבוד הדדי והסברת טיעונים ענייניים.

מקורות הדיבייט מצויים אמנם בפוליטיקה ובאקדמיה, אך המיומנויות הנרכשות בו רלוונטיות לחיים המקצועיים והאישיים של כולנו ונחוצות ברמת התפקוד היום-יומי.

שיוף מיומנויות העברת מסרים ומתן כלים לשכנוע

"פיתחנו מגוון שיטות לימוד וכיום הקורסים שאנו מציעים מקנים מגוון כלים ומיומנויות מעולם הדיבייט והרטוריקה", כך אומר אלון כהן, מנכ"ל המרכז ואלוף הארץ בדיבייט. "קורס הדיבייט מורכב משיעורים תיאורטיים קצרים, סימולציות ותרגול קבוצתי בין משתתפי הסדנה והמדריכים.

"תכני הקורסים מתאימים במיוחד לבכירים ולמנהלים. המשתתפים יוצאים מהקורס עם ארגז כלים גדוש המסייע להם גם בעמידה מול קהל וגם בהתנהלות היום-יומית", מדגיש אלון. במסגרת הקורס המנהלים רוכשים כלים רלוונטיים לכל אינטראקציה בין אישית, המסייעים בהעברת מסר בצורה ברורה, מחודדת ובשכנוע האדם האחר.

כמו כן, הקורס מתמקד בחשיבה אנליטית, הבחנה בין עיקר לתפל, ביטחון בעמידה מול קהל, זריזות מחשבה, אלתור בזמן אמת, יכולת התמודדות עם התנגדויות בצורה אמפתית ועוד.

הקורסים מתקיימים בקבוצות של 20 משתתפים לכל היותר, וכוללים חמישה מפגשי ערב בני שלוש שעות כל אחד, מהם יוצאים בוגרי הקורס עם יכולת חשיבה וכושר ביטוי מפותחים מאוד.

יוני כהן-אידוב בסדנה לחברת סאפ בסיןצילום: אנדי יום

הקורסים הינם קורסים "נודדים", כאשר בכל פעם מתקיים קורס באזור אחר במרכז הארץ.

צוות המדריכים – דיבייטורים מהבולטים בתחום

מדריכי הקורס הם סגל המרכז וצוות של דיבייטורים מהבכירים ומהבולטים בארץ כיום. הסגל מונה עשרות מדריכים, ביניהם אלון כהן, כאמור אלוף הארץ בדיבייט ומנכ"ל המרכז, וכן אלופי ישראל ואירופה בדיבייט, כולם בעלי קבלות יוצאות דופן בתחום. בזכותם, מרכז כהן-אידוב הינו המרכז המוביל בארץ בתחום הדיבייט, הרטוריקה והעברת המסרים ומקיים אלפי סדנאות מקצועיות ברמה גבוהה מדי שנה.

הרצאות וסדנאות לחברות

המרכז מקיים הרצאות וסדנאות מרוכזות עבור מנהלים בחברות, תוך התאמה ייעודית לצרכי הארגון והעובדים. "אנחנו מגיעים אל הארגונים המובילים במשק ומעבירים סדנא שבמסגרתה מנהלים מקבלים כלים המסייעים בזיקוק המסרים החשובים בהעברת פרזנטציות, והצגת המסרים הללו בצורה הטובה והמשכנעת ביותר. כמו כן, בסדנא אנו מנחים את המנהלים כיצד ניתן לאתר קשיים והתנגדויות בקהל עוד לפני שהחלו להציג, וכיצד נכון לתת מענה להתנגדויות אלו", מפרט אלון.

הסדנאות מותאמות לצרכי המנהלים בארגון. כך לדוגמא, לא פעם המרכז מקיים סדנא למנהלים מנוסים בהצגה מול קהל, ולכן הדגש הוא על התמודדות עם התנגדויות מהקהל ועם דעות השונות משלהם.

הקורס הקרוב ייפתח ב-12.1, נותרו מקומות אחרונים – מהרו להרשם!

צור קשר

072-3718448

אתר מרכז כהן-אידוב לדיבייט ומיומנויות הרטוריקה

עמוד הפייסבוק של המרכז

תקציר הרצאה של יוני כהן-אידוב

____________________________

ללמוד עמידה מול קהל מהשחקנית מיה בכר

בסטודיו של מיה בכר מנהלים ובכירים מקבלים כלים לעמידה מול קהל מעולם המשחק

מיה בכר היא שחקנית מצליחה, בוגרת ניסן נתיב, מורה מוערכת למשחק ומדבבת סרטים וסדרות לילדים. לפני עשור פתחה מיה את הסטודיו שלה, בו למדו כבר מאות תלמידים, ובו מתקיימות סדנאות משחק למבוגרים ולנוער, מפגשי אימון פרטניים לשחקנים, הכנה לאודישנים ועוד. אחת הסדנאות הבולטות שמציעה מיה הינה סדנא להתמודדות עם עמידה מול קהל, המיועדת למנהלים ובכירים בארגונים.

כלים ומיומנויות מעולם המשחק

מנהלים, אפילו הבכירים שבהם, עלולים לא פעם לחוש פיק ברכיים לקראת פרזנטציות ואירועים בהם הם נדרשים לעמוד ולהציג מול קהל. "אני מציעה סדנא מעשית וחווייתית השונה בתכלית מסדנאות אחרות שקיימות בשוק לשיפור יכולות הפרזנטציה", אומרת מיה. "ייחוד הסדנא הוא בהקניית כלים מעשיים מעולם המשחק, בהם ניתן לעשות שימוש כאשר נדרשים לדבר או להציג מול קהל, ועל אחת כמה וכמה גם בחיי היום יום".

לדבריה של מיה, ידוע כי קיים קשר ישיר בין יכולותיו של מנהל לעמוד מול קהל, ובין ההצלחה שלו בתפקיד. "יותר ויותר אנשים מבינים כיום שכישורי ההצגה העצמית חשובים לא פחות מכישורי ניהול אחרים", מדגישה מיה.

מיה בכרצילום: פרג' פרי

ללמוד להקשיב, לדעת לאלתר

בין התכנים הנלמדים בסדנא: לימוד שפת הגוף והתקשורת הבלתי-מילולית, והכרה מעמיקה יותר של דרך הביטוי המילולית שלנו. בסדנא מושם דגש על הכרת החוזקות של כל משתתף, המביא לעלייה בביטחון העצמי וכפועל יוצא - לשחרור, שינוי ושיפור שפת הגוף.

נושא נוסף שנוכח מאוד בסדנא הינו פיתוח יכולת ההקשבה. "אנחנו בעצם מתחילים מההתחלה", אומרת מיה, "כל משתתף שואל את עצמו האם הוא יודע באמת להקשיב לאחר. אני פוגשת מנהלים שיודעים לבצע משימות על הצד הטוב ביותר, אבל בדרך הם מפספסים את הצרכים של העובדים שלהם, ובכך גם מפספסים הרבה פעמים הזדמנויות עבור אותה משימה שהציבו לעצמם. לכן חשוב כל-כך לשכלל את יכולת ההקשבה ואנחנו עובדים על זה ועל תקשורת בין אישית".

בסדנא מוקדשת תשומת לב גם לשקט וליכולת של המציג לשאת שקט בזמן הפרזנטציה; האפשרות להיות בשקט ולהכיל אותו, להבין את הכוח הרב שבו, ולאפשר לדברים, שבדרך כלל אנחנו בורחים מהם, לקרות בתוכו.

מיה מדגישה כי אחד הכלים המשמעותיים בסדנא, אותם מפתחים משתתפי הסדנא לכל אורך הקורס, הינו יכולת האלתור והדמיון שלנו. "אלתור הוא במובן מסוים ההפך של תכנון ושליטה. כאשר מנהל לומד לאלתר, הוא מוותר על הצורך התמידי שלו בשליטה", מסבירה מיה. "במסע אל הדמיון המשתתפים מתנסים בדו-שיח ביניהם על הבמה ונדרשים לגמישות מחשבתית ולהקשבה לאחר. ככל שאנחנו מאלתרים יותר אנחנו מאמנים את יכולת ההתגמשות, ובכך גם לומדים למצוא דרכים מגוונות יותר לפתור בעיות בחיי היום-יום."

בואו נגלה יחד איך עקב האכילס שלך הופך לכח הכי חזק שלךקרדיט: Maya Behar

כמו לעטות מסכה

במהלך הקורס משתתפי הסדנא לומדים טכניקות שונות לבניית דמויות. "כשאדם מציג בפני קהל, לא פעם נדרש ממנו להיכנס לתוך דמות, מה שמאפשר מצד אחד לשלוט ברגשותינו מעצם זה שאנחנו עוטים פרסונה שלכאורה אינה שלנו, ומצד שני מפתחים את היכולת להביע אמפתיה כלפי האחר. בסדנא אנחנו עובדים על הדמויות האלה ואיך אנחנו כאדם מתחברים אליהן", מסבירה מיה.

בשלב מתקדם יותר של הקורס המשתתפים מתאמנים על טקסט (בדרך כלל מונולוג מתוך מחזה), ולומדים לא רק כיצד לקרוא ולהציג אותו, אלא כיצד להתחבר אליו ולהמציא אותו מחדש, כאשר המטרה היא ביטוי עצמי דרך הטקסט ולמידה כיצד הוא יכול לשרת אותי בהיותו מעין מסכה.

הסדנא מתקיימת בסטודיו של מיה בעיר תל אביב ובנויה מ-20 מפגשים בני 3 שעות כל אחד, אחת לשבוע, בפורמט אינטימי של 14 משתתפים בקבוצה לכל היותר. בסופו של התהליך, המשתתפים יוצאים עם המון בטחון, יצירתיות ושחרור מקיבעונות, לצד יכולות ניהול חדשות ליצירת קשר מניב ומקדם יותר עם צוות העובדים שלהם.

המלצותיהם של בוגרי הסדנא המועלות בעמוד האינסטגרם ועמוד הפייסבוק של מיה ממחישות את תרומת הסדנא והשינוי החיובי שיצרה.

סדנאות 'בתפירה אישית'

בנוסף לסדנאות המתקיימות בסטודיו, מיה מציעה לארגונים סדנא המותאמת עבור צרכי החברה והעובדים, ויכולה להכיל מפגש אחד או מספר מפגשים בודדים. בנוסף, ארגונים רבים המעוניינים לצ'פר ולהעשיר את המנהלים או העובדים שלהם, מאפשרים להם להשתתף בסדנא של מיה, על חשבון החברה. "מגיעים אליי גם מנהלים שמעוניינים בהדרכה פרטנית, למשל לפני פרזנטציה חשובה שמצפה להם, ויחד אנחנו עובדים על חיזוק ורכישת כלים לעמידה מול קהל, במפגש של אחד על אחד", משתפת מיה.

צור קשר

052-8975961

ריינס 37, מרכז ת"א

האתר של מיה בכר

עמוד הפייסבוק של מיה בכר

עמוד האינסטגרם של מיה בכר

בחזרה למדור