עורך דין לתביעות תאונות דרכים מסביר: מה חשוב לדעת במקרה של חבלת ראש

עברתם תאונת דרכים שגרמה לחבלת ראש? חבלת הראש עשויה לגרום לנזק בלתי הפיך שיכול לפצות אתכם בסכומי כסף משמעותיים

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תאונות דרכים
צילום: Andrey Popov | Dreamstime.com
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

לא אחת, אנשים נוטים לשכוח כי גם הפגיעה הקלה בראש, המכה הקטנה בראש שנראית לנו כל כך לא משמעותית, עשויה לגרום לנזק משמעותי.

אנשים נפצעים בפציעות מסוג פגיעת ראש וטלטלת צוואר, כאשר הראש נהדף לפנים ולאחור והגוף נותר במקום.

עורך דין לתביעת תאונת דרכים, יכול להנחות ולהוביל אתכם למצב בו תוכלו למצות את הפיצוי המקסימלי אותו אתם עשויים לתבוע.

במקרה של תאונות דרכים ותאונות עבודה, חשוב לבחור עורך דין איכותי. עו"ד אייל פייפרצילום: עופר ריבק

לפעמים אנשים ירגישו את המכה ואת הנזק לאחר מספר כמה ימים, אולי כמה חודשים. הנזק של אותה מכה בראש עשוי לבוא לידי ביטוי בכך שפתאום נחוש תחושה מוזרה של עצבנות, שכחה, התמודדות לא פשוטה עם משימות פשוטות, ולא נבין מה קורה לנו בעצם.

לא אחת, נספק לעצמנו תירוצים שהכאבים מהתאונה, אותם כאבים בצוואר או אולי מהגב שנפגע שהם כאבים משמעותיים, לא יכולים להיות אלו שגורמים לנו לשכוח דברים, או להיות יותר עצבניים.

אותם תירוצים אותם מביאים אותנו לשקול אם להגיש תביעת תאונת דרכים או להחליט אם לחפש עורך דין לתאונת דרכים.

משרד עו"ד פייפר-כהן:

משרד עוה"ד פייפר-כהןקרדיט: ori loven

לפרטים נוספים היכנסו לאתר של עורכי דין פייפר-כהן >>

ייתכן ונשכנע את עצמנו, כי התקף העצבים ממנו אנו סובלים קשור ללחץ היומי יומי אותו אנו עוברים,ולא יכול להיות שהתאונה היא זו שגרמה לנו לזה.

אם נעצור רגע ונחשוב על מה הגוף שלנו עם קבלת המכה, שבאותו הרגע לא נראית לנו בעלת השפעה משמעותית, נצליח להבין שלפעמים אנו מגיעים למצב של התקפי בכי אחרי התאונה שאנו לא יודעים לאן לשייך אותם, ובעיות של ריכוז וזיכרון לאחר פגיעת הראש, אותם ניטה לשייך לגיל.

לכן, חשוב לעשות סדר בעניין של חבלות ראש לאחר תאונת דרכים וכן בעניין הפגיעות המשניות של הגב ושל הצוואר.

רוצים לדעת עוד על פגיעות צוואר בתאונות דרכים? הקליקו כאן >>

איך פגיעות מסוג זה עשויות להניב פיצוי משמעותי ולהיות שוות לנו כסף. לפעמיים מה שנראה לנו פגיעה קלה עשוי להפוך לפיצוי גדול.

כשתקראו את המאמר, אנו ממליצים לכם לחשוב ולהפנים שמעבר לשאלה אם כדאי לחפש עורך דין לתאונת דרכים, אתם צריכים לשקול איך לטפל בעצמכם ולחשוב על השנים הרבות בהם אתם עשויים לסבול, כדאי לקבל פיצוי תאונת דרכים כאב וסבל.

מה אני עשוי להרגיש לאחר פגיעת ראש ואיך אזהה שהתאונה גרמה לזה?

חבלת ראש עשויה לגרום לך לכמה בעיות אופייניות למשל, אובדן זיכרון לאחר תאונת דרכים. לא אחת אנו נרגיש שפתאום אנו צריכים לכתוב הכול על מכתב, לשלוח המון תזכורות וככל שהזמן עובר אנו מרגישים שהבעיה הולכת ומחמירה.

לעתים, פגיעת הראש תגרום לנו לבעיות ריכוז. אם אתם מרגישים כי הריכוז שלכם נפגע לאחר תאונת הדרכים או תאונת העבודה - זהו מאפיין של פגיעת הראש. שימו לב לאחר התאונה אם יש לכם בעיות דיבור. איטיות בדיבור עשויה להוות מאפיין של חבלת הראש. דימום בראש שאובחן לאחר התאונה עשוי להיות בעל משמעות רבת שנים.

לעתים, פגיעת הראש תגרום לנו לבעיות ריכוז, סחרחורות, קושי ללכת ישר ללכת ישר וכאבי ראשצילום: Katarzyna Bialasiewicz | Dreamstime.com

גם סחרחורות, קושי ללכת ישר ללכת ישר וכאבי ראש הם מאפיינים תאונת דרכים לאחר חבלת ראש. עניין נוסף אשר חוזר על עצמו לאחר חבלת הראש, הוא "טנטון"באוזניים. מצב הרוח שלכם עשוי להשתנות מיד לאחר התאונה או מספר חודשים לאחריה.

אם אתם הולכים לקופת חולים או שקראתם באתרי אינטרנט, מומלץ להגיע לרופא מוכנים ולשאול אותו האם המדובר בתסמונת של מצב שלאחר זעזוע מוח - pcs- post concussion syndrome.

שאלה נוספת הרווחת אצל לקוחות אשר מגיעים למשרד היא "מתי ארגיש את התסמינים של PCS לאחר תאונת דרכים?" התשובה פשוטה: המאפיינים יכולים להימשך ימים, שבועות ואף חודשים, ולעיתים יותר משנה.

ולכן, כשפונים לביטוח לאומי ו/או לחברת הביטוח בבקשה לפצות אתכם על רקע תאונת הדרכים, יש חשיבות רבה בהצגת העובדות על הפגיעה בתאונה, כלומר להקפיד על כך שהרופא בקופת חולים מתעד את מה שספרתם לו. הקפידו לוודא שהרופא מתעד את כל התלונות שלכם, גם אם זה אומר שתצטרכו להיות פחות נחמדים.

זכרו שאתם מגיעים לתבוע את חברת הביטוח בתביעה לתאונת דרכים לאחר חבלת ראש או את המוסד לביטוח לאומי בתביעה לתאונת עבודה לאחר חבלת ראש, והצגת התסמינים היא קריטית - אם תצליחו להציג את הטענות שלכם ואת הסיפור על הצד ביותר, תוכלו לשכנע את המוסדות ליתן לכם פיצוי כספי.

גם תאונת דרכים קלה עשויה להוביל אתכם לפיצוי כספי לא קטן שישפיע עליכם לשנים הבאות.

ביטוח לאומי עשוי לקבוע לכם נכויות זמניות ולאחר מכן נכות קבועה, גם חברת הביטוח עשויה לתת לכם נכויות זמניות ולא אחת נכויות קבועות.

לאורך כל הטיפול לאחר התאונה, הקפידו לשמור כל מסמך, כל תוצאה של בדיקה רפואית אותה עברתם, וכל תרופה עליה הומלץ לכם.

חברת הביטוח או המוסד לביטוח לאומי יחפשו כל הוכחה לטענות שלכם וככל שהם לא ימצאו איזושהי הוכחה חיובית לטענות שלכם, לא תוכלו לקבל את הפיצוי אותו אתם תובעים. וחבל.

לאורך כל הטיפול לאחר התאונה, הקפידו לשמור כל מסמך, כל תוצאה של בדיקה רפואית אותה עברתםצילום: Orelphoto | Dreamstime.com

האם חשובה ההתייחסות לאובדן הכרה?

לא. נקודה חשובה היא שאין נפגע בתאונה בהכרח חייב לאבד את הכרתו בתאונה על מנת להיות מאובחן בתסמונת מוחית.

אבל חברת הביטוח או המוסד לביטוח לאומי יחפשו סימן של חבלת ראש כלשהי, ולכן גם אם לא נרשם אובדן הכרה, זה בסדר. לא בכל חבלת ראש קיים אובדן הכרה .

חבלת ראש כגורם לבעיות נפשיות - פסיכיאטריות:

כפי שדיברנו לעיל, חבלת הראש עשויה לגרום גם לבעיות נפשיות.

לא אחת מתחיל ויכוח בין רופאים שונים האם המדובר על דיכאון שנקרא פוסט טראומה לאחר חבלת ראש או על דיכאון תגובתי לאחר תאונת הדרכים.

כך או כך, מה שחשוב הוא העובדה שפתאום החיים שלכם השתנו מקצה לקצה. אתם מרגישים פעם שמחים ופעם עצובים, לפעמי חסרי חשק לעשות דברים, והכל מתרחש לאחר התאונה, בין אם באופן מידי ובין אם באופן הדרגתי.

זכורים לי מקרים רבים לאורך השנים, כגון מקרה של אישה צעירה בת 23 ביום התאונה, שקבלה מכה בראש פשוטה וכבר לאחר התאונה היא הפכה להיות תוקפנית. העניין היה שהיא פנתה באחור להתלונן על המאפיינים של חבלת הראש, אולם בעזרת המסמכים הנכונים היא הגיע לפיצוי והכרה על סבל זה.

לסיכום, הכי חשוב הוא שאם אתם מגיעים לרופא לאחר תאונה כזאת לשאול את הרופא שאלות מה הוא חושב על זה, האם זה קשור לחבלת הראש, אולי לשאול אותו מה יכול לגרום לי לזה, לספר לו את כל העבר שלכם.

הבעיות הללו עשויות להיות שוות אחוזי נכות משמעותיים במהלך התביעה אותה תגישו.

מה קורה לאחר חבלת ראש?

לאחר התאונה יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם, ורצוי מידי, ובמידה שנגרמה פגיעת ראש יש לציין זאת בפני הגורם המטפל, וכן לציין האם היה אובדן הכרה או לא.

יש להקפיד על מעקב מסודר אצל נוירולוגים, להישמע להוראותיהם של הרופאים ולבצע בדיקות מוח. ללא בדיקות מוח לא ניתן יהיה להדגים ממצאים. וייתכן שבדיקת מוח אחת לא תדגים מה שאחרת יכולה להדגים (יש מגוון של בדיקות מוח: סיטי, אמ אר איי).

למשרדנו ניסיון רב בטיפול בנפגעי ראש כתוצאה של פגיעה בתאונת דרכים. משרדנו מלווה מאות לקוחות בהתמודדות מול הוועדות של המוסד לביטוח לאומי ובמיוחד בתחום של פגיעות ראש ופגיעות נפשיות.

לאחר התאונה יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם, ורצוי מידי, ובמידה שנגרמה פגיעת ראש יש לציין זאת בפני הגורם המטפלצילום: Oksana Krasyuk | Dreamstime.com

פגיעות ראש הינן פגיעות שנפגעים נוטים שלא לייחס להם את החשיבות הראויה. כלומר לרוב הם לא זוכרים אם הייתה פגיעת ראש, או טוענים לפגיעה קלה (כאשר אין להם את הידע ואת היכולת להבין שגם פגיעה קלה יכולה להיות משמעותית בהמשך).

פגיעת ראש יכולה לתת אותותיה גם בהמשך ואף להחמיר עם הזמן.

פגיעת ראש יכולה לבוא לידי ביטוי, בכאבי ראש חזקים, בעיות זיכרון לטווח קצר, פגיעות נוירולוגיות לרבות פגיעה במערכת העצבים, מערכת הראייה, שמיעה, וכן יכולה לבוא לידי ביטוי בהשפעות משמעותיות על התפקוד של הנפגע הן ביום יום והן בעבודה. וכן כפועל יוצא קיימת השפעה גם על המצב הנפשי של הנפגע.

הטיפול בפגיעות ראש דורשת תשומת לב מרבית, הן במעקב אצל רופאים מומחים בתחום הנוירולוגיה, הן בנטילת טיפול תרופתי, טיפול קוגניטיבי, ריפוי בעיסוק ולעיתים הטיפול הוא טיפול רחב היקף שכולל שיקום ארוך טווח במכונים המטפלים בנפגעי ראש.

חשיבותו של התיעוד הרפואי:

ישנה חשיבות גבוהה למסמך הרפואי הראשון – כלומר לטיפול הראשוני שמקבל פגוע ראש- שכן צריך להיות תיעוד על חבלת ראש ועל בדיקות ראש שבוצעו לו במיון/ או במוסד של רפואה דחופה.ישנה חשיבות גבוהה למעקב נוירולוגי, למעקב נפשי ולטיפול תרופתי, וישנה חשיבות גדולה לשיקום, וביצוע בדיקות דימות לצורך איתור ממצאים.

חשיבות חבלת הראש מול המוסד לביטוח לאומי ומול חברות הביטוח:

מדוע חשוב לשים לב לכל תסמיני חבלת הראש?

ניתן לקבל נכות נוירולוגית ונכות נפשית בנוסף. ולכן חשוב מאוד לאבחן את כל התסמינים, על מנת למקסם את זכויותיו של הנפגע.

ישנם שני סעיפי חוק שכדאי להכיר בכל הנוגע לפגיעות ראש:

האחד הוא סעיף 32 א לתקנות המוסד לביטוח לאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה), הסעיף הנ"ל מקנה אחוזי נכות בתחום הנוירולוגיה.

בנוסף אליו ניתן לקבל אחוזי נכות לפי סעיף אחר, סעיף 34 לאותן תקנות, אשר מדבר על תסמונות נפשיות.

לכן, כשאתם מגישים תביעה לביטוח לאומי או לחברת הביטוח לאחר חבלת ראש תוכלו לטעון לטענות משני סעיפי נכות אלו. ככל שעורך הדין לתאונת הדרכים או לתאונת העבודה יהיה מיומן יותר בתביעה, תוכלו לזכות בפיצוי גדול יותר שיסייע לכם לשנים רבות.

מדוע חשוב לשים לב לכל תסמיני חבלת הראש? צילום: Monkey Business Images - Dreamstime.com

דוגמאות של פגיעות ראש אשר טופלו על ידי משרדנו:

ג - בחור צעיר בשנות ה-30 לחייו אשר עבר תאונת דרכים, ונגרמה לו פגיעת ראש ופגיעת "וויפלאש". פגיעת הראש לא נראתה לו מסובכת כל כך עד אשר אשתו שמה לב לבעיות שונות של עצבנות, קשיי ריכוז, חוסר חשק ללכת לעבודה, אותו הוא תירץ בבעיות של הגב מהם סבל מהתאונה ולא מפגיעת הראש המשמעותית אותה עבר.

התביעה התנהלה תקופה ארוכה מול המוסד לביטוח לאומי. הלקוח ביצע את הבדיקות שמשרדנו הנחה אותו לבצע, והתוצאות לא איחרו להגיע. הוא טופל תרופתית, והקפיד על מעקב נוירולוגי. במקביל נגרמה לו גם פגיעה נפשית עליה קיבל אחוזי נכות גבוהים. הוא נטל טיפול תרופתי והקפיד על מעקב פסיכיאטרי. לתובע הושגו אחוזי נכות גבוהים מאוד במסגרת הועדות- והועמדו על 63% אחוזי נכות לצמיתות. למידע נוסף על פגיעה נפשית בתאונת דרכים.

ס - במקרה זה של חבלת ראש בו טיפל משרדנו, המדובר היה בבחור בשנות הארבעים לחייו אשר עבר שתי תאונות, האחת מהן תאונת נפילה מגובה עם חבלת ראש ללא אובדן הכרה, והשנייה, תאונת דרכים, עם פגיעת ראש אשר עירבה אובדן הכרה. הנפגע פנה לביטוח לאומי בתביעה על שתי התאונות, כאשר משרדנו ייצג את הנפגע בתאונה השנייה- תאונת הדרכים.

תלונותיו מהתאונה השנייה היו בעיות ריכוז וזיכרון, כאבי ראש, בעיות פסיכיאטריות, קשיים בתפקוד בעבודה אשר בעקבותם נאלץ אף לפרוש פרישה מוקדמת מהעבודה.

בתיק זה, נלחם משרדנו על מנת להשיג לנפגע /ללקוח פיצוי מקסימלי - הן נוירולוגי והן נפשי בנוסף, ולא במקום, ושניהם כנובעים מפגיעת הראש. בתיק הזה נאלצנו אף לפנות לבית הדין לעבודה בערעור על החלטה של ועדה רפואית על מנת לשכנע את הועדה לתת לנפגע את אחוזי הנכות המגיעים לו. כאשר נפגע זה סבל באופן ברור הן מבעיות קוגניטיביות, והן מבעיות נפשיות.

המדובר היה על קטנוע של מקום העבודה, ומשרדנו עשה עבודה יסודית אשר הביאה להצלחה אדירה מול ביטוח לאומי והשיגה ללקוח נכות יציבה בשיעור של 49%, אחוזי נכות לא מבוטלים, ולקצבה חודשית גבוהה.

מדיניות טיפול המשרד בתיקים שמעורבת בהם חבלת ראש:

למשרדנו היכרות מעמיקה עם ועדות המוסד לביטוח לאומי (הן במסגרת נכות כללית והן במסגרת נכות מעבודה) ועם רצונותיהן והבדיקות אותן הם מבקשים לראות. כל תאונה היא מקרה לגופו, ולכל נפגע פגיעות שונות אשר באות לידי ביטוי בצורה שונה, ומתפתחות לכיוונים שונים.

משרדנו מתאים את הטיפול לכל לקוח בנפרד, וקשוב גם לרצונותיו וליכולותיו. למשרדנו ניסיון רב והצלחות רבות בתחום התביעות של ביטוח לאומי ובפרט תביעות נכות מעבודה בטיפול מול ביטוח לאומי, ותביעות של אובדן כושר עבודה מול חברות הביטוח.

לעו"ד אייל פייפר ולצוות המשרד ניסיון רב בניהול תיקים מול המוסד לביטוח לאומי הן בתחום תאונות העבודה והן בתחום הנכות הכללית, כאשר גם בתביעות מהסוג הזה יש צורך במקרים רבים למענה מידי לנפגע וליצירת הכנסה עבורו.

המשרד בוחן כל תיק לגופו ומתאים לו תוכנית עבודה בכל הכיוונים האפשריים, על מנת לברר את מצבו הרפואי עד תום. המשרד נותן פתרונות יצירתיים למצבים מורכבים, הן מול המוסד לביטוח לאומי והן מול חברות הביטוח.

חשוב למצות את מלוא זכויותיו של הנפגע בכל המישורים ולא רק במישור שבו הוא פנה למשרד.

על פניו נשמע שהתהליך די ברור: קרתה תאונה, מבצעים בדיקות ופונים לביטוח לאומי ובהמשך לחברת הביטוח. אך התהליך הזה הוא מסורבל ודורש פניה לגורמים רבים, והכוונה לכל אורך התהליך, והתמודדות עם הקשיים מול הגורמים האלה. ולכן, נפגעי תאונות דרכים, זקוקים לליווי של עורך דין החל משלבים מוקדמים מאוד של התאונה.

משרדנו דוגל בליווי הלקוח החל משלבים מוקדמים מאוד לאחר קרות התאונה. משרדנו מפנה את הלקוח לבדיקות הרצויות, לטיפול המתבקש, ודואג לפיצוי המקסימלי המגיע ללקוח.

כל תאונה היא מקרה לגופו, ולכל נפגע פגיעות שונות אשר באות לידי ביטוי בצורה שונהצילום: Thodonal | Dreamstime.com

חבלות ראש בראי וועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי:

בהופעה מול ועדות של המוסד לביטוח לאומי, ניתן דגש גדול על המהימנות והאמינות של הנפגע:

ולמה הכוונה?

  • חשוב לשים דגש על הקשר הסיבתי של התלונות על פגיעת הראש לתאונה, כלומר יש להתלונן על התסמינים מיד לאחר התאונה או בסמוך אליה.
  • התרשמות קלינית- כלומר דפוס כאבי הראש, מאפיינים נלווים, אפיון כאבי הראש, הסוג שלהם, מתי מופיעים, באיזה אזור בראש מופיעים וכדומה.
  • מעקב נוירולוגי.
  • מרפאות כאבי ראש.
  • תיעוד על טיפולים רפואיים וטיפול תרופתי: משככי כאבים, כדורים לטיפול בכאבי ראש קשים, דיקור סיני.
  • יש להראות היעדרויות, תיעוד על חופשות מחלה. להראות כיצד התסמינים פוגעים בתפקוד היום יומי.
  • בדיקות נוירולוגיות מקיפות: למשל אבחון נוירו-קוגניטיבי, בדיקות מוח, טיול בריפוי ועיסוק לצורך שיפור הזיכרון והריכוז.
  • עבר רפואי בתחום הנוירולוגי- קוגניטיבי. יש לשים לב לעבר ולנטרל אותו. כאשר מדגישים את הפגיעה בתאונה ואת הירידה בתפקוד שנגרמה לאחריה.

דבר חשוב נוסף הוא, שבמשרדי עורכי דין רבים, קיימת התמחות בתאונות דרכים, אך לא בביטוח לאומי ולהיפך.

הידע והשליטה בשני התחומים חשובים מאוד כדי להשיג לנפגע את מלוא זכויותיו. לכן לא כדאי לפצל את הטיפול בתיק תאונת דרכים לטיפולם של שני משרדי עורכי דין נפרדים, כי יכולה להיווצר סיטואציה שבה יהיה ניגוד אינטרסים, וטובת הנפגע תיפגע.

לסיכום, פגיעת ראש הינה פגיעה שאין להתייחס אליה בנקל. במאמר זה סקרנו כמה חשוב התיעוד הרפואי במקרים של תאונות דרכים עם פגיעות ראש, כמו כן, כמה חשוב סוג הטיפול הרפואי אותו יקבל הנפגע, בהתאם לפגיעתו.

יש למצות את הטיפול הרפואי עם תום, כלומר ללכת ולאבחן את הבעיה עד השורש, ויש להיעזר בעורך דין בכל התהליך ומהשלבים הראשוניים על מנת שלא ללכת לאיבוד בדרך ועל מנת שההתנהלות הבירוקרטית מול המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח תיחסך מהנפגע עצמו.

*המידע האמור הינו כללי ואינו מתיימר להחליף ייעוץ משפטי רחב היקף. מומלץ להסתייע בעו"ד על מנת להבטיח שמירה מלאה על זכויות ומקסום הפיצוי.

לפרטים נוספים היכנסו לאתר של עורכי דין פייפר-כהן >>