פרסום בגוגל: תכירו את החברה שנותנת פייט לגוגל

איך חברה ישראלית קטנה מבני ברק הצליחה לתת פייט לענקית החיפוש גוגל במגרשה הביתי, ולהוריד אותה בחיפושים במילת החיפוש "פרסום בגוגל"? הסיפור הלא יאמן של חברת GENESIS - אשר הצליחה ללמד שיעור חשוב גם את מומחי האלגוריתמיקה של גוגל ולעקוף את גוגל במנוע החיפוש שהיא עצמה פיתחה

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

כולנו עקבנו בהשתאות אחרי קרואטיה בדרכה לגמר המונדיאל, ואחרי נטע ברזילי בדרכה לזכיה באירווזיון. אנחנו אוהבים לשמוע על סיפורי סינדרלה בהם הקטנים מפתיעים את הגדולים, לכן סיפורה של חברת ג'נסיס, שהצליחה להפתיע את את גוגל במגרשה הביתי מעניין כל כך.

גוגל התפרסמה הודות למנוע החיפוש שלה, בו נעשים 87% מהחיפושים באינטרנט, אולם הענקית האמריקאית מובילה בתחומים נוספים, ואחד מהם הוא הפרסום.

סוכנות הפרסום המובילה בישראל

גוגל היא לא רק פלטפורמה לחיפוש, אלא מעין משרד פרסום של העידן החדש, משרד שגם מכתיב את התנאים בשוק.

אמנם בשנה האחרונה חלה שחיקה מסוימת בנתח השוק של גוגל בשוק הפרסום הדיגיטלי בארה"ב, ועל פי התחזית של eMarketer גוגל ופייסבוק יירדו מנתח שוק של 58.5% ב-2017 ל-56.8% ב-2018, אך גוגל עדיין נמצאת בשליטה מוחלטת. שוק הפרסום בישראל גדל בכל שנה בכ-25%, כספים רבים זורמים לשוק הפרסום הדיגיטלי וההכנסות של גוגל עולות למרות השחיקה.

בעזרת כלל השירותים שמציעה גוגל למשתמשים ולמפרסמים היא כובשת את שרשרת הערך של הפרסום והופכת דומיננטית בכל שלבי הפרסום. ב-theMarker מסבירים כי השליטה הזו "מאפשרת לגוגל יתרון תחרותי. היא מסוגלת לבצע קשירה (Tying) בין השירותים שהיא מציעה, ולהעצים עוד יותר את נתח השוק ואת הרווחיות שלה בכל שלב של קמפיין פרסומי".

השליטה של גוגל פוגעת ביצרני התוכן ובמפרסמים שנאלצים לעבוד עם גוגל אם ברצונם להצליח. חוקי המשחק בפרסום נקבעים על ידי גוגל, שיכולה לתעדף או לחסום פרסומות וכך לפגוע במפרסמים.

המבקרים רואים בגוגל מונופול בעייתי ומציעים פתרונות שונים, כמו התערבות רגולטורית ופיתוחים טכנולוגיים של חברות חדשות. חרף הביקורות, השליטה של גוגל ממשיכה להיות כמעט מוחלטת, אך נראה שחברה קטנה מבני ברק מצאה תשובה.

חברת ג'נסיס מכה את האלגוריתם מתחת לחגורה

חברת GENESIS הצליחה ללמד את מומחי האלגוריתמיקה של גוגל שיעור חשוב ולעקוף את גוגל במנוע החיפוש שלה עצמה. החברה הישראלית מבני ברק הצליחה לדחוק את גוגל למקום השני בחיפוש הביטוי " פרסום בגוגל " ולהשיג תוצאות טובות יותר.

אם תחפשו בגוגל את הביטוי "פרסום בגוגל" התוצאה האורגנית הראשונה בה תיתקלו היא שירותי הפרסום של חברת ג'נסיס.

צילום: צילום מסך

יניב פרץ, מנכ"ל משותף בג'נסיס מסביר שהמצב הזה אינו מקרי, והוא תוצאותיה של עבודה מאומצת והבנה מעמיקה בתחום הפרסום הדיגיטלי. "ג'נסיס ממשיכה משנה לשנה באסטרטגיה של השקעה בתשתיות וביצירת תוכן חכם. זה הבידול העיקרי שלנו. משנה לשנה השוק נהיה תחרותי יותר והתפקיד שלנו הוא לקום כל בוקר מחדש ולהביא את המחר. אנחנו שמחים שהעבודה הקשה שלנו מניבה פירות ותוצאות לנו ולקהל הלקוחות שלנו".

איך מתגברים על האלגוריתם?
אליאור, אנליסט בג'נסיס, מסביר איך עקפה ג'נסיס חברות נדל"ן גדולות ומיקמה את MHR1 גבוה במנוע החיפוש. "שוק הנדל"ן הוא שוק קשוח עם המון מתחרים. אם תחפש בגוגל את המונח 'נדלן בגרמניה', התוצאה הראשונה שתקבל תהיה מודעה של MHR1 והתוצאה האורגנית הרביעית תהיה קישור לאתר החברה. לתוצאות האלה הגענו בתוך חודשיים בלבד".

מנוע החיפוש של גוגל מורכב מכ-236 פרמטרים שונים הקובעים יחד באמצעות שקלול חכם של ציונים את מיקומו של כל אתר בתוצאות החיפוש. נכתבו אינספור מילים על אופן פעולתם של האלגוריתמים של גוגל, זאת למרות שהם נחשבים סודיים. בכל זמן נתון מתפרסמים עוד ועוד מאמרים שמטרתם לחשוף למפרסמים כיצד להתמודד עם האלגוריתמים, ונראה שיש מי שפיצח את השיטה.

כדי להבין את גודל ההישג יש להבין קודם כל את ההבדל בין קידום אורגני לקידום ממומן. תוצאות 1 - 3 במנוע החיפוש וכן התוצאות שמופיעות בצידי העמוד הן תוצאות ממומנות. כדי לפרסם בחלק הממומן יש להתחרות במכרז על שטח פרסום ולשלם לגוגל. קידום אורגני לעומת זאת אינו מבוסס על תשלום לגוגל, אלא על התאמה לפרמטרים אותם הגדירה גוגל.

בן שמיר, מנכ"ל משותף בג'נסיס, מסביר כי "על פי החוקים של גוגל, אסור לה לבצע מהלכים מלאכותיים במנוע החיפוש. המשמעות של זה היא שגוגל לא יכולה לשנות באופן ידני את דירוג תוצאות החיפוש. המנגנון "הגוגלי" מבוסס על כך שכל כמה חודשים יוצא עדכון אלגוריתמי, כל שיווי המשקל בין הפרמטרים משתנה ובהתאם חלים שינויים בתוצאות החיפוש."

העובדה שחברה קטנה הצליחה לגבור על גוגל, ולהקדים אותה בתוצאות האורגניות שמבוססות על החוקים אותם גוגל עצמה קבעה מלמדת שחוקי המשחק באינטרנט השתנו. הכדור עובר עכשיו לידיים של החברות הקטנות, והשליטה של גוגל מתערערת.

ג'נסיס פיצחו את האלגוריתם, ועכשיו הם מופיעים בראש החיפוש של גוגל. לנו נשאר לתהות האם גוגל תתעשת ותשנה את כללי המשחק כך שיפעלו לטובתה, או תיתן למצב הזה להימשך.

GENESIS
מעבר לאתר >>
טלפון: 077-9972792

למעבר לעמוד הפייסבוק >>
לערוץ היוטיוב >>