משרד שטיינמץ עמינח: משקיעים במטבעות דיגיטליים? קחו בחשבון את המס על הרווחים

קיבלתם דרישה לדיווח על הכנסות מפעילות במטבעות דיגיטליים? אתם לא לבד * איך רשות המיסים מגיעה אל המשקיעים בתחום, מה גובה המס שישלמו ומה חשוב לדעת בכל הנוגע לדיווח על הפעילות? * פירמת רו"ח שטיינמץ עמינח ושות' עם הפרטים

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בתקופה האחרונה התגברו הפרסומים בתקשורת על הדרישה של רשות המיסים מאזרחים בעלי ארנקים דיגיטליים ומטבעות קריפטו (מטבעות מבוזרים) לחשוף את הפעילות שלהם בתחום. הבקשה דורשת להעביר תצהיר על קיומם של ארנקים דיגיטליים, מטבעות וירטואליים ושימוש בהם, תנועות, רכישות ומכירות של מטבעות שכאלו, כולל נתונים על רווח והפסד.

בחלק מהמקרים אף נפתחו תיקי עסק לאלו המנהלים פעילות בתחום המטבעות הדיגיטליים השונים, דוגמת ביטקוין, את'ריום וקאש. לפי רשות המיסים, הרווחים בפעילות שכזו מוגדרת כ'נכס' ולא כ'מטבע', והגדרה זו משמעותית מאוד כשמדובר במס על הרווחים, מציינים בפירמת רואי החשבון שטיינמץ עמינח ושות', העוסקת בייצוג נישומים בתחום ובדיווח לרשות המיסים בכל הנוגע לפעילות בתחום. "חשוב להבין שלא רק בישראל ישנו מיסוי משמעותי על רווחים ממטבעות דיגיטליים", מבהירים בפירמה.

ישראל לא לבד

"ישראל היא ממש לא חלוצה בתחום המיסוי על רווחים ממטבעות דיגיטליים", מסבירים במשרד שטיינמץ עמינח. "בעולם יש שיח חזק מאוד סביב הנושא, ורבות המדינות המגדירות את הרווחים מפעילות זו כנכס ולא כמטבע. עם זאת, יש מדינות שבהן הרווחים פטורים מהגדרה זו. אלה מדינות יחסית מתקדמות בתחום המטבעות הדיגיטליים".

המשמעות עבור המשקיעים במטבעות דיגיטליים היא גדולה מאוד: אם הקריפטו הוא מטבע, מי שמחזיק בו לא יצטרך לשלם על עליית הערך שלו, בדיוק כפי שאדם רוכש דולרים וערכם עולה כעבור זמן מה. עם זאת, ההגדרה כנכס מביאה לתשלום מס על הרווחים. בישראל מדובר ב-25% מס. בארצות הברית, לשם השוואה, תידרשו לשלם 20% מס עבור הרווח ממסחר במטבע דיגיטלי.

"רשות המיסים בסך הכל עושה את עבודתה"צילום: יובל שיבר

בשנת 2013, עוד לפני שבעולם ידעו לעכל את תופעת המטבעות הדיגיטליים, ניתנה חוות דעת על ידי משרד רואי חשבון שטיינמץ עמינח ושות' לאיגוד הביטקוין הישראלי, ולפיה יש להחשיב את המטבעות הדיגיטליים כמטבעות לכל דבר, ולא כנכס. לדעה זו הצטרפו מומחי מס רבים, וגם רשות המיסים התחבטה בסוגיה לא מעט. רק לאחרונה, כחמש שנים מאז, חשפה הרשות את דעתה בצורה הברורה – המטבעות הדיגטליים מהווים נכס, ולפיכך חייבים הרווחים מעליית הערך שלהם, במס. בכל מקרה, הסוגיה נמצאת במחלוקת גם בעולם.

"אם החזון הוא שמטבעות אלה ייחשבו כמטבעות לכל דבר ועניין, כדאי להמתין ולא לממש מטבעות שגלום בהם רווח רב", מציין רו"ח שמוליק הירשפלד מפירמת שטיינמץ עמינח ושות'. "רשות המיסים היא לא הרשות המחוקקת ולא השופטת. הכנסת ובית המשפט העליון הם המוסמכים על פי חוק למלא תפקידים אלו, ולכן גם אם כיום, רשות המיסים על פי פרשנותה ממסה את הרווחים, אני צופה כי בעתיד יהפכו המטבעות הדיגיטליים למטבעות חוקיים לכל דבר ועניין, ובהתאמה יחול עליהם אותו פטור ממס שחל על כלל המטבעות. גם היום אין חקיקה או פסיקה בנושא, והיעדרה יאפשר בעתיד גמישות זו. אני לא מעריך שזה יקרה בקרוב מאוד, אבל ברגע שמטבע כמו הביטקוין יהיה מטבע לכל דבר ועניין, יחול גם פטור ממס על הרווחים מעליית ערכו".

המאמץ העילאי של רשות המיסים באיתור הנישומים

אחת השאלות המרכזיות ששואלים את עצמם האזרחים הפעילים בזירת המטבעות הדיגיטליים ובעלי הארנקים, היא איך רשות המיסים מאתרת אותם, שכן אלו, בחלקם, לא פונים מיוזמתם לרשות כדי לדווח על רווחיהם. "די ברור שרשות המיסים מבצעת בדיקה של כתבות ודיונים המופיעים ברשתות חברתיות, פורומים וזירות אינטרנטיות שעוסקות בתחום המטבעות הדיגיטליים. כל מי שמעורב בכך עשוי לקבל פנייה מהם. כמובן שכדי לאתר את אותם נישומים פוטנציאליים, ישנם אנשים מקצוע ייעודיים מטעם הרשות", מבהירים במשרד שטיינמץ עמינח. עם זאת, ברור שישנם נישומים שלא יאותרו, על אף המאמצים שמשקיעה רשות המיסים באיתורם - בייחוד בתחום שכזה, שבו אין בנקים והפעילות נחשבת אנונימית.

"לא ירחק היום שבו רשות המיסים תגיע לאקסצ'יינג'ים ישראלים שבהם קונים ומוכרים מטבעות, ותבקש לקבל את הפרטים של כל מי שסחר אצלם", מעריכים בפירמה. "נכון שהפעילות בתחום הזה בדרך כלל אנונימית, אבל במקרים שבהם יש התעסקות בסכומים גדולים שיש לפדות, יש צורך בהתקשרות עם גופים אלו, ואז הנישום הפוטנציאלי נחשף, בין אם הוא רוצה או לא".

כיום, אם אזרח ישראל השקיע במטבעות דיגיטליים, פתח ארנק משלו ורשם רווחים, עליו לדווח על כך לרשות המיסים. "כל מי שביצע פעולת מכירה של קריפטו חייב להגיש דו"ח באותה השנה ולדווח על כך. עמדת רשות המיסים ברורה - ברגע שמגדירים את הקריפטו כנכס, המכירה שלו מדווחת כרווח הון, ולכן יש צורך בדיווח. אמנם אין חוק שמגדיר את הקריפטו כמטבע או כנכס החייב במס, אך אנו ממליצים להגיע להסדרים בנידון מול רשות המיסים ולא להתעלם מעמדתה המפורשת", מציינים בפירמת רואי החשבון שטיינמץ עמינח.

הרווחתם מהשקעה במטבע דיגיטלי - איך המס מחושב?

כפי שהזכרנו, מס הכנסה פותח תיקי עוסק לנישומים, שאליהם הוא שולח דרישה לדיווח. "במקרים שבהם פתיחת תיק העוסק אינה מוצדקת, על הנישום להסביר לרשויות המס שהוא משקיע בלבד ולא מנהל עסק בתחום. בכל מקרה, רשות המיסים תפתח תיק לכל נישום, אבל לאחר הסבר ודיווח, התיק יכול להיסגר והנישום יכול להמשיך בפעילותו ולדווח עליה כרווח הון, בהנחה שיש לו רווחים", מסבירים בשטיינמץ עמינח.

צוות משרד שטיינמץ-עמינחצילום: יובל שיבר

ברשות המיסים יוצאים מנקודת הנחה שרוב העוסקים בפעילות זו ושלהם נפתחים תיקים, משתכרים מעל לרמה מסוימת, ולכן החיוב האוטומטי הוא ב-50% מס, אלא אם מדובר בפעילות שאינה עסקית ועליה ניתן לדווח. אז המס יורד בחצי. "חשוב לא להתרגש מפתיחת תיק אוטומטית על ידי הרשות. זו סוגיה שאינה צריכה להיחשב כקושי או כמשבר, כי תמיד ניתן לפתור זאת. בסך הכל הרשות עושה את העבודה שלה", מציין רו"ח שמוליק הירשפלד.

נקודה מעניינת קשורה לאופן חישוב המס על ידי רשות המיסים. נשתמש בדוגמה: פלוני רכש ביטקוין אחד לפני כמה שנים, כשערכו היה דולר אחד, ולאחרונה רכש ביטקוין נוסף, כשערכו היה 10,000 דולר. לאחר מכן ביצע מכירה של אחד המטבעות כשערכו של הביטקוין עלה ועמד על 12,000 דולר. נשאלת השאלה: איזה מטבע הוא מכר - את החדש או הישן, שעלה לו דולר אחד? ומה הרווח שלו?

המדיניות של רשות המיסים נקראת FIFO, כלומר First In - First Out. ובמילים אחרות, המכירה הראשונה תתייחס למטבע הראשון שנרכש, ולכן הרווח יהיה 11,999 דולר, ולא 2,000 דולר. זו הסיבה שבמשרד שטיינמץ עמינח ההמלצה היא להפריד בין הארנקים בפעילות במטבעות דיגיטליים. לדוגמא, אם היה לפלוני ארנק שרכש בו מטבעות לפני 5 שנים כשערכם היה נמוך, ולא נגע בו - ולעומת זאת יש לו ארנק פעיל שבו הוא מוכר וקונה מטבעות, יש לבצע את הפעילות בארנק החדש יותר, לטעון שה-FIFO, לא יחול במקרה זה על הארנק הישן, וכך ישולם פחות מס על הרווח.

המרוויחה הגדולה

ההשלכות של מיסוי בזירת המטבעות הדיגיטליים הן משמעותיות ביותר עבור מדינת ישראל. "המדינה הרוויחה עד כה מאות מיליונים מנישומים, כך שהפעילות של רשות המיסים היא בעלת השלכות עצומות על קופת המדינה. כמובן שהאינטרס של המדינה הוא להמשיך במגמה זו, במיוחד לאור העובדה שיש המון ישראלים המעורבים בתחום בעולם", מסבירים רואי החשבון בפירמת שטיינמץ עמינח ושות'. "עם זאת, עבור אלו ששוקלים להיכנס לתחום, המיסוי לא צריך להיות פקטור כלל".