"לכל אורך הקריירה היה לי חשוב להיות חלק ממשהו משמעותי"

קבוצת מכלול מימון מתמחה בפתרונות מימון יצירתיים ומהירים לחברות, לצורך התרחבות עסקית ולנדל"ן. מיכל פישלר מונד, סמנכ"לית ההשקעות במכלול צמיחה, חלק מקבוצת מכלול מימון, מאמינה כי "הדרך האולטימטיבית לעשות עסקאות טובות היא במו"מ בו שני הצדדים מרגישים שהם מנצחים, ולא אחד מנצח על חשבון האחר"

ליעונה מנקלי, בשיתוף מכלול מימון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בצילום: מיכל פישלר-מונד (סנמכ"לית השקעות במכלול צמיחה, שניה מימין), ירון בלנק (שותף מייסד), צבי זיו (יו"ר קבוצת מכלול מימון), אורי פז (מנכ"ל קבוצת מכלול מימון), איילת רוסק (מנכ"ל מכלול נדל"ן) | צילום: סיון פרג'
בצילום: מיכל פישלר-מונד (סנמכ"לית השקעות במכלול צמיחה, שניה מימין), ירון בלנק (שותף מייסד), צבי זיו (יו"ר קבוצת מכלול מימון), אורי פז (מנכ"ל קבוצת מכלול מימון), איילת רוסק (מנכ"ל מכלול נדל"ן) צילום: סיון פרג'
ליעונה מנקלי, בשיתוף מכלול מימון
תוכן שיווקי

מיכל פישלר מונד (42), סמנכ"לית השקעות במכלול צמיחה, מקבוצת מכלול מימון, היא אם לארבעה ילדים, חובבת יוגה ומתרגלת מיינדפולנס (הבאת תשומת לב מכוונת ובלתי שיפוטית לחוויות המתרחשות כאן ועכשיו). פישלר מונד מאמינה כי חשוב מאוד לשמור על האני העצמי במקביל להתפתחות וצמיחה בעולם העסקים. זוהי תפיסת עולם אותה ביקשה מיכל להנחיל גם במסגרת היותה מנטורית וחונכת בתוכנית המנטורים של ארגון הבוגרים של הבינתחומי. "אני מאמינה מאוד בשמירה על איזון בין החיים הפרטיים, המשפחה והזמן הפרטי שלי, לבין פיתוח הקריירה. זה מאוד מאתגר, כמו להרבה נשים בימינו, אבל לא רק להן, זה נושא שנמצא תמיד במודעות שלי", אומרת פישלר מונד. "אני מתרגלת הרבה שנים להיות 'בכאן ובעכשיו', גם מתוך הבנה שבסוף, יכולת הנתינה והאנרגיות, בין אם כאמא ובין אם בקריירה, מגיעות במיטבן כשאת במקום טוב ומאוזן. בעיניי האימהות מאלצת אותך ללמוד את זה".

עזרה במימון לטובת מימוש צמיחה
פישלר מונד, בוגרת לימודי כלכלה ומנהל עסקים (אונ' חיפה) ובעלת MBA עם התמחות במימון בבינתחומי, החלה את הקריירה שלה כיועצת בחברת הייעוץ האסטרטגית-פיננסית תאסק, שם התקדמה לתפקיד מנהלת פרויקטים. היא עסקה בפרויקטים אסטרטגיים ופיננסיים, ובין היתר ליוותה את פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב. בתפקידה הבא, בבנק לאומי, עסקה במימון פרויקטים גדולים של תשתית, תחנות כוח ואנרגיה סולארית. לפני כשש שנים הצטרפה כמנהלת השקעות לקרן תמוז, שעסקה במימון צמיחה לחברות בינוניות, עד שזו הפכה, בתום תקופת ההשקעות, ל"מכלול צמיחה" והתמזגה לקבוצת מכלול מימון בתהליך הנפקה לציבור.

מיכל פישלר מונדצילום: יח"צ

קבוצת מכלול מימון היא חברת אשראי חוץ בנקאי שנסחרת בבורסה ומתמחה בפתרונות מימון יצירתיים ומהירים לחברות, לצורך התרחבות עסקית ולנדל"ן. יו"ר החברה הוא צבי זיו, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים, ומנכ"ל החברה הוא אורי פז, לשעבר מנכ"ל בנק ירושלים ומשנה למנכ"ל בנק הפועלים. עם בעלי השליטה בחברה וממנהליה נמנים גם איילת רוסק וירון בלנק. שותפתם האסטרטגית ובעלת מניות מרכזית בחברה, היא חברת כלל ביטוח. מכלול צמיחה מתמחה במימון יצירתי וגמיש לחברות בענפי התעשייה, המסחר, התשתיות והטכנולוגיה, למימוש תוכניות צמיחה ולניצול הזדמנויות – בין היתר, כתחליף לגיוס הון. לצידה גם מכלול נדל"ן, שמתמחה במימון פרוייקטים של בנייה.

"מכלול צמיחה היא המשך ישיר של התפקיד שעשיתי בקרן תמוז, אליה הצטרפתי מיום הקמתה, שהשקיעה בעסקים בינוניים למטרות צמיחה", מסבירה פישלר מונד.

כסמנכ"לית השקעות היא אמונה, בין השאר, על מציאת עסקאות חדשות ורלוונטיות, אחראית על תהליך החיתום והאנליזה של העסקאות שבאחריותה, עד לאישור העסקאות בוועדת ההשקעות ולחתימה על העסקה. לאחר העסקה היא אחראית לניהול הקשר הרציף עם הלקוח. "אנחנו מחפשים חברות עם סיפור צמיחה ויכולת החזר ובוחנים לעומק מי מוביל את החברות האלה. אנחנו בוחנים מקרוב את ההנהלה ובעלי המניות - מכיוון שאנחנו לא מתערבים בניהול החברה עצמה", היא מדגישה.

מה הדבר שהכי קוסם לך בעבודתך?
"לכל אורך הקריירה היה לי חשוב להיות חלק ממשהו משמעותי. כשעסקתי בתשתיות, בתאסק ולאחר מכן בבנק לאומי, היה לי חשוב להיות חלק מפרויקטי תשתית לאומית גדולים במדינה. זו חוויה מעצימה, לראות איך חלקת אדמה נהפכת לתחנת כוח שמספקת כ-7% מתצרוכת החשמל בישראל. כיום, אני ממש רואה את התרומה שלנו גם בפן המקצועי, מעבר לצד המימוני, לצמיחה של חברות. הרבה פעמים מדובר בחברות שהתחילו בקטן, לא באמת הכינו תוכנית עסקית ל-3 שנים קדימה, ובמסגרת התהליך איתנו הם מתפתחים, גם מקצועית וגם עסקית. זה כיף גדול לראות חברה גדלה ומתפתחת ומממשת את הפוטנציאל שלה".

את מאמינה שכמו החברות שבהן אתם משקיעים, כך גם נשים עברו כברת דרך משמעותית בשנים האחרונות מבחינת קריירה וצמיחה?
"אני חושבת שישנה התקדמות משמעותית. אנחנו רואים נשים מנהלות ובכירות, בפרט בעולם הפיננסי. עולם ההשקעות בכלל וקרנות ההשקעה בפרט היו בעבר מעוז של גברים בלבד והיום המצב שונה. למרות זאת, אני נתקלת לא מעט בגישה פטריארכלית 'של פעם'. בסוף, רוב הנשים מג'נגלות בין קריירה, לאימהות, לניהול הבית ונושאות יותר בנטל, אבל לשמחתי, זכיתי בבן זוג מדהים שהוא שותף מלא ואמיתי להורות ולניהול הבית ולא הייתי יכולה לעשות כל מה שעשיתי בלעדיו".

לנשים יש לדעתך תכונות שמעניקות להן יתרון בשוק העבודה?
"אני חושבת שנשים יודעות ויכולות לקחת על עצמן הרבה יותר, ועושות את זה בהרבה יותר חן ובפחות כוחניות. אני מאמינה במו"מ בו שני הצדדים מרגישים שהם מנצחים ולא על חשבון האחר. זו הדרך האולטימטיבית בעיניי לעשות עסקאות טובות. המחמאה הכי גדולה שקיבלתי מלקוח זה שהוא אמר לי שאני מקצועית ותכליתית, בעלת יושרה ואנושית. אומרים עלי שיש לי אנרגיה חיובית ושאני מביאה אותה איתי לשולחן המו"מ".

מה חשוב לעשות כדי להשיג שוויון תעסוקתי?
"נשים צריכות להמשיך לעמוד על שלהן. אף על פי שלעיתים דרכן האנושית נתפסת כפחות כוחנית. כך למשל, להמשיך להדגיש את התפוקות שלהן וההישגים עצמם ולא בהכרח את שעות העבודה. זהו תהליך שבעקבות הקורונה ומודלי עבודה היברידיים ממילא החל".

תפיסת עולם
"ציטוט של אלברט איינשטיין שמשתלב עם עקרונות המיינדפולנס: 'אדם שמעולם לא עשה טעות הוא אדם שמעולם לא ניסה משהו חדש'".

בשיתוף מכלול מימון