פתרונות לליקויי בנייה: מי יטפל בבעיות שהתגלו בנכס?

שילמתם מקדמה, התחייבתם למשכנתא, נכנסתם לבית החדש ואז גילתם ליקויים? הכירו את הפתרונות לליקויי בנייה שעשויים לחסוך לכם תסכול וכסף רב

לירון סובול
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פתרונות לליקויי בנייה: למנוע תסכול והוצאות כספיות
פתרונות לליקויי בנייה: למנוע תסכול והוצאות כספיותצילום: Shutterstock
לירון סובול
תוכן שיווקי

לא מעט רוכשי דירות מגלים לאחר ששילמו סכומים נכבדים של כסף, ליקויים מהותיים הדורשים מלבד ההתעסקות המקצועית השקעה כספית נוספת. מלבד התסכול הרב, מגלים רבים מבעלי הדירות כי לאחר ששילמו הם נותרים ללא מענה ונאלצים לפתוח במאבק.

ואולם, לרשות בעלי הדירות המתוסכלים עומדים לא מעט כלים שיאפשרו להם למצוא פתרונות לליקויי הבנייה וליהנות מהנכס שאותו רכשו בכסף רב. הכירו את עורכי הדין המתמחים בליווי וייצוג בתחום ליקויי הבנייה: עורך דין אופיר קליין ומשרד עורכי הדין טל אור מארדכייב.

עורך דין אופיר קליין: "הליקויים בדירות מקבלן הם מכת מדינה"

קבלת דירה מהקבלן אמורה להיות אחד מהאירועים המרגשים והמשמחים עבור משפחה שעוברת אל הנכס אותו רכשה. אלא שלפעמים התמונה לא ורודה כמצופה, והנכס שמגיע יחד עם התחייבויות כלכליות גדולות ומשמעותיות לאורך שנים, סובל מליקויים שעלולים להוביל לעוגמת נפש ואף לירידת ערך. עו"ד אופיר קליין מחזיק בניסיון רב שנים בייצוג רוכשי דירות מקבלן, החל משלב טרום המסירה, במטרה לסייע להם למצות את זכויותיהם מבחינה משפטית.

"'יהיה בסדר' זה לא מספיק"

"במקרים רבים הקבלנים מבקשים מהרוכשים להגיע לסיור לפני מסירת הדירה, על מנת לראות אם ישנן התנגדויות כבר בשלב הזה, או האם הרוכשים שמים לב לליקויים קשים", מסביר עו"ד קליין. "לרוב הקבלנים פותרים את זה ב'יהיה בסדר', לכן במקרים רבים אני מייצג רוכשים כבר מהשלב הזה, שהרוכשים רוצים לדעת שהטענות שלהם יישמעו לפי הדין. לקוחות רבים מגיעים אלי לאחר שקיבלו דירה והזדעזעו מכמות הליקויים, או שהתברר להם במרוצת הזמן שהקבלן לא מתכוון לטפל ברצינות בנושא, ומבינים שללא התערבות של עורך דין לא תגיע התוצאה אותה הם רוצים".

ניסיון רב בייצוג רוכשים מול קבלים. עו"ד אופיר קליין

עו"ד קליין מוסיף כי בכל נושא ליקויי הבנייה בדירות קבלן, החשיבות להתנהלות נכונה ברמה המשפטית היא קריטית, ועשויה לעשות את כל ההבדל בתוצאה הסופית. "בתחום הזה צריך להבין שלא לעולם חוסן", הוא אומר. "לכל ליקוי יש פרק זמן מסוים שהקבלן אחראי לו, ולכן צריך לפנות ומהר. חלק מהתיקים מסתיימים עוד לפני שמגיעים לבית המשפט כי אני מודע למצוקה ועוגמת הנפש של הרוכשים, שמתארכת במקרה שבאמת מגיעים אל אולם הדיונים. הבעיה הקשה לטעמי מבחינת הלקוחות, זה שרבים מהם לא מודעים לזכויות שלהם והקבלנים מנצלים את זה. חשוב להבין שככל שמתרחקים ממועד גילויי הליקויים, כך יפחת הפיצוי בסופו של דבר".

עו"ד קליין מתאר את אחד התיקים בהם ייצג, ומספר: "ייצגתי בני זוג שסבלו יותר משלוש שנים ממספר לא מבוטל של ליקויים בדירתם, וביניהם ליקויי רטיבות במספר מוקדים, אך הקבלן משך אותם בתירוצים ובתיקונים חובבניים לאורך כל התקופה. בסופו של הליך בית המשפט מינה מומחה איטום אשר ינחה ויפקח על עבודות תיקון ליקויי הרטיבות על ידי הקבלן, ובגין שאר הליקויים הורה בית המשפט על פיצוי ראוי ופיצוי בגין עוגמת נפש והחזר הוצאותיהם המשפטיות של הרוכשים".

התנהלות נכונה שווה כסף

לדבריו, בתחום הרכב לדוגמה, כמעט מובן מאליו לבצע בדיקה מקיפה בטרם רכישה וכשמדובר בנכס נדל"ני הבדיקות הכרחיות פי כמה. "כאשר רוכשים דירה בסכום של מיליוני שקלים ויש ליקויים, לא רק שהרוכשים יצטרכו לשאת בעלויות תיקון הליקויים במקרה של טיפול לא נכון, הם גם חשופים לתביעות של שכנים נגדם, במקרה לדוגמא של רטיבות. כשנהיה מאוחר מדי, אנשים מתחילים לפעמים לעשות שטויות, לתקן בעצמם ולוקחים על עצמם אחריות, ומבריחה של מים שאמורה להיות באחריות הקבלן, הם יכולים למצוא את עצמם נתבעים כצדדי ג' אפשריים על הנזקים. לכן, ישנה חשיבות, לכל הפחות, להיעזר אפילו בפגישת ייעוץ אחת כדי להבין איך לעשות את הדברים ומתי. ברגע שקבלן מוסר דירה הוא מחויב להודיע לרוכשים חודש-חודשיים לפני ובהתאם להסכם הרכישה, וזה בדיוק השלב לפנות לעורך דין שיעשה את כל הבדיקות הדרושות. הליקויים הם מכת מדינה, בחלק מהמקרים מדובר בליקויים מינוריים אבל במקרים אחרים מדובר ממש בירידת ערך של הדירה. בית המשפט לא ממהר לפצות ועל הרוכש להוכיח שהוא פעל נכון במהלך התהליך".

עו"ד קליין מקפיד כי שיחת ההכרות עם הלקוחות שלו תהיה ללא עלות, אם וכאשר הלקוח מעוניין להמשיך בתהליך, עו"ד קליין מתאים לו את אופי הייצוג בהתאם למקרה הספציפי. "עוד לא נתקלתי בשני מקרים דומים", הוא אומר. "כל ליקוי הוא מיוחד בפני עצמו וכל לקוח מתנהג בצורה אחרת ומעניין אותו משהו אחר. ברמת השירות שאני נותן, אני מקפיד שבכל דירה שאני מייצג תמיד להגיע לראות בעיניים, אני מעורב מאוד בשלב של הכנת חוות הדעת ולא מקבל את חוות הדעת של הרוכשים כ'ראה וקדש'. אני לא רץ תמיד מיד לבית המשפט, אלא מנסה למנוע סיטואציה של הליכים משפטיים מיותרים לא רק כדי לחסוך זמן וכסף, אלא כי בסוף מדובר על מערכת יחסים בין קבלן לדייר, ואם אנחנו רוצים שהקבלן יעשה תיקונים בלב שלם צריך להשאיר את האווירה מאוררת ונקיה במידת האפשר, אלא אם אין ברירה. ברגע שמגיעים לבית משפט והחלטנו שתוגש תביעה, אני מנצל כל סעיף בחוק וכל תקנה שיש לי על מנת למקסם את הזכויות של הלקוחות. זה לא שגר ושכח, אני לא שולח תביעה ומחכה שמשהו יקרה אלא דואג לקדם כל הזמן את התביעות של הלקוחות שלי. בסוף אני זוכר שכל תיק זה משפחה שיושבת בבית עם רטיבות או בעיות אחרות, ואני כאן כדי לסייע להם".

עו"ד אופיר קליין
טלפון: 054-2377989
משרד: 03-6919588
לפנייה במייל >>

בשיתוף עו"ד אופיר קליין
——————————-

משרד עורכי הדין טל אור מארדכייב – ייצוג בעלי דירות מול קבלנים ויזמים

אספתם שקל לשקל, שברתם תוכניות חיסכון, נעזרתם בהורים ובבני משפחה וגייסתם הון ראשוני. לשמחתכם, הבנק גם אישר לכם את המשכנתא, והנה אתם בדירת החלומות החדשה שלכם. עשיתם חנוכת בית, קבעתם מזוזות ואין מאושרים מכם. חולפת לה שנה, ובוקר אחד אתם מגלים מעל מיטת התינוק שזה עתה נולד כתם רטיבות מכוער. הכתם אט-אט מתפשט לו בחדרי הבית, וגם הגשם העז שיורד בחוץ מתעקש לחדור מבעד לחלונות. בצר לכם, אתם פונים לקבלן שממנו רכשתם את הדירה, אבל הוא מורח אתכם בסיפורים מכאן ועד להודעה חדשה, וכשהוא כבר מואיל בטובו לתקן את הליקויים, אז התיקונים הם לא באמת תיקונים, והרטיבות עדיין על הקיר.

התסריט הזה מוכר בוודאי ללא מעט רוכשי דירות חדשות, אבל הבשורה הטובה היא שיש מה לעשות ושאתם לא חייבים להימצא לבדכם בתוך הסאגה המעיקה הזו.

שירות מקצועי ויחס אישי ללקוחות מכל רחבי הארץ. עו"ד טל אור מארדכייבצילום: נתי חדד

משרד עורכי הדין טל אור מארדכייב הוא משרד בוטיק המתמחה בליקויי בנייה ומייצג בעלי דירות רבים בתביעות מול יזמים וקבלנים ומול חברות הביטוח. בטרם פתח את משרדו, עבד עו"ד טל אור מארדכייב במשך מספר שנים בלשכה המשפטית של חברת בנייה גדולה. לכן, את התסריט שתואר לעיל הוא מכיר היטב משני צידי המתרס – הן מהצד של הרוכשים והן מהצד של היזמים והקבלנים.

עו"ד מארדכייב, מהי העצה הכי טובה שאתה יכול לתת לרוכש דירה, כדי שלא ייקלע למצב של מאבקים סביב ליקויי הבנייה?
"עצת הזהב היא שלא נכנסים לדירה חדשה בלי בדק בית. מיד עם קבלת דוח בדק הבית יש לשלוח אותו לקבלן, לדרוש שכל הליקויים יתוקנו ולעקוב באופן יומיומי אחר ביצוע התיקונים. זכותו של כל רוכש לקבל דירה חפה מכל ליקוי. מי שיידע לעמוד על זכויותיו, ייהנה מבית מושלם".

בעל הדירה לא עשה בדק בית, עברו שנה-שנתיים, ואז צצים פתאום נזקי רטיבות שהולכים ומתפשטים. מה עושים?
"נזקי מים נכללים בשבע שנות האחריות של הקבלן. לכן, הדבר הראשון שיש לעשותו הוא לפנות לקבלן ולדרוש את התיקון, שכן על פי חוק המכר, הוא מחויב בשבע שנות המגורים הראשונות לטפל בכל ליקוי. אם חלפו להן שבע שנות האחריות, יש לפנות לביטוח המשכנתא".

עו"ד מארדכייב מדגיש שיש הבדל מהותי בין אחריות הקבלן לבין ביטוח המשכנתא. "בעוד הקבלן מחויב במסגרת שנות האחריות לטפל בכל נזק מים – בין אם הוא נזק של צנרת ובין אם הוא נזק מגורם חיצוני, חדירת מי גשמים, למשל – ביטוח המשכנתא מכסה נזקי צנרת בלבד. לכן, אם מדובר בנזקי מים מגורם חיצוני, ההמלצה היא לטפל בנושא מול הקבלן במסגרת שנות האחריות, כי לאחר מכן זה יהיה מאוחר. נזקי מים שאינם מטופלים יכולים להימשך שנים ארוכות".

לדברי עו"ד מארדכייב, ליקויים שכיחים נוספים בדירות חדשות הם התנתקות של מרצפות, שברים במרצפות, הפרשי גובה בין המרצפות, סדקים בקירות ועוד. "אלה ליקויים מאוד משמעותיים, שיש להקדים ולטפל בהם, שכן אם הם לא מטופלים בזמן, בתום תקופת האחריות, הקבלן עלול להתנער מהנזקים ולהטיל את האחריות על בעלי הדירה", הוא אומר.

מה קורה כשהקבלן מתנער מאחריות?
משרד עורכי הדין מארדכייב מדווח על הצלחות מרובות בלא מעט תביעות של ליקויי בנייה שהוגשו נגד יזמים, קבלני משנה וחברות ביטוח. לדברי עו"ד מארדכייב, מי שסובל מנזקים בדירתו ומוצא את עצמו מול שוקת שבורה, מומלץ לו להיעזר בשירותיו של עורך דין שבקיא בתחום. ברוב המקרים, קבלנים וחברות ביטוח מושכים את הדייר בלך ושוב ומתנערים מאחריות, ורק כאשר מתקבלים אצלם מכתב התראה מעורך דין או כתב תביעה, הם משנים גישה.

כך היה, למשל, בתביעה שהגיש משרדו של עו"ד מארדכייב בשמם של שני בעלי בתים פרטיים נגד קבלן לעבודות אלומיניום, והוא מספר: "מדובר היה בנזקים מאוד משמעותיים בכל החלונות של שני הבתים. היקף הנזקים עמד על סכום אדיר של כ-700 אלף שקלים. אלה בתים בשווי של כ-10 מיליון שקלים, הושקע בהם הרבה מאוד כסף. פנינו לקבלן פעם אחת, פעם שנייה, והוא 'נפנף' אותנו. לא הייתה ברירה אלא להגיש נגדו תביעה לבית המשפט. מהרגע שהתקבלה אצל הקבלן התביעה, הוא לא עזב אותנו. בסופו של דבר, לא רק שהוא תיקן את כל הליקויים על חשבונו, הוא אף פיצה את שני התובעים בסכום נאה, שמפאת הסכם סודיות איני יכול לנקוב בו".

משרד עורכי הדין טל אור מארדכייב מעניק שירות מקצועי ויחס אישי ללקוחות מכל רחבי הארץ מצפון ועד דרום.

משרד עורכי הדין טל אור מארדכייב
כתובת: רחוב אחד העם 9, חדרה (הלל יפה פינת אחד העם, בניין קורן 2)
טלפונים: 04-9995811, 053-3350808
לפנייה במייל >>
לאתר המשרד >>
למעבר לדף הפייסבוק >>

בשיתוף משרד עורכי הדין טל אור מארדכייב