התמחרות - למקסם את התמורה על הנכס

שיטת ההתמחרות מגיעה לשוק הנדל"ן הרגיל. היא חוסכת זמן יקר ומביאה להצעות שאינן מתקבלות במכירת נדל"ן רגילה. עורכי הדין אופיר פדר וגלית שוקרון מסבירים

רונית מורגנשטרן, בשיתוף חברת עורכי דין פדר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורכי הדין גלית שוקרון ואופיר פדר
עורכי הדין גלית שוקרון ואופיר פדרצילום: אופיר הראל
רונית מורגנשטרן, בשיתוף חברת עורכי דין פדר
תוכן שיווקי

קבוצת יורשים של קרקע לבנייה קיבלה הצעה סבירה מקונה פוטנציאלי. ואולם, לאחר שנודע להם שבחברת עורכי דין פדר, באמצעות שיטת ה"התמחרות", יוכלו לקבל הצעות גבוהות יותר – ביקשו להתייעץ עם עורכי הדין אופיר פדר וגלית שוקרון.

"לאחר שבוצעה פניה לציבור בפלטפורמות שנות, פנו אלינו עשרות מתעניינים, והוגשו כ 17 הצעות.להתמחרות עצמה הגיעו 12 מציעים, והנכס נמכר במחיר הגבוה ב-65 אחוז מהשמאות שהייתה להם", מספר עו"ד פדר, בעלי המשרד.

התמחרות לצורך מכירת נכס מוכרת בעיקר מתחום כינוס נכסים, שבו מחויב בעל החוב למכור נכסים, בהם נכסי נדל"ן, ולצורך כך מתמנה כונס נכסים מטעם הרשות המוסמכת לצורך מכירתו למרבה במחיר. לחברת עורכי דין פדר מוניטין של מומחה בשוק הישראלי בתחומי המשפט האזרחי-מסחרי, כינוסי נכסים וחדלות פירעון על היבטיו השונים: הוצאה לפועל, פשיטות רגל ופירוק חברות. אולם במשרד שכללו את השיטה לטובת מקסום התמורה למוכרי נכסים בעסקאות נדל"ן רגילות. המשרד הוא מהבודדים בישראל שלו ניסיון מוכח בתחום שאינו מקובל עדיין בשוק הנדל"ן המקומי.

עו"ד פדר, בן לשופט חנוך פדר, עם צוות המונה יותר מעשרים וחמישה עורכי דין ומערך תומך של כחמישים עובדים נוספים, מלווה מאות חברות פרטיות וציבוריות וכן תאגידים מחזית המשק הישראלי. בעשור האחרון ניהל המשרד בהצלחה יותר מ-95 אלף תיקי גבייה, תוך שמירה ללא לאות על האינטרסים של לקוחות החברה.

עו"ד פדר הוא מגשר מוסמך, ואף מכהן כחבר בוועדת ההוצאה לפועל הארצית של לשכת עורכי הדין ובמסגרת זו היה שותף מוביל לעיצוב מדיניות ההוצאה לפועל בארץ. כמו כן הוא מכהן כבעל תפקיד מטעם כונס הנכסים הרשמי (הממונה על הליכי חדלות פירעון) של מדינת ישראל, מרצה בפני פורומים שונים בתחומים אלה ומעביר באקדמיה קורס שעניינו חדלות פירעון.

לובי הכניסה למשרד עורכי הדין פדרצילום: אופיר הראל

לצד עו"ד פדר בשכלול הליך ההתמחרות לשוק הכללי, עומדת עו"ד גלית שוקרון, שותפה בחברת עורכי דין פדר, וראש מחלקת חדלות הפירעון מזה כ 12 שנים. עו"ד שוקרון היא בוגרת תואר ראשון בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן (LL.B), בוגרת תוכנית התנסות מודרכת-פרקטיקום בגישור בתיקי בית משפט ומרצה באקדמיה בקורס חדלות פירעון. עו"ד שוקרון משמשת גם כבעלת תפקיד מטעם הכונס הרשמי וכנאמנה מטעם הממונה על חדלות פירעון בהתאם לחוק חדלות הפירעון החדש.

איך מתנהל הליך התמחרות?

"ממוכר הנכס נדרשים שמאות ופרטי הנכס כמובן. אנחנו מפרסמים את הנכס בפלטפורמות מדיה שונות, לשם קבלת הצעות מהציבור. התקופה להגשת ההצעות מוגבלת בזמן. המציעים יקבלו מאתנו חוברת מסמכי המכרז, הכוללת שמאות ללא המחיר, אבל עם תיאור הנכס, מצבו הפיזי התכנוני, הסביבתי וכו', נוסח הסכם מכר וטופס הצעה שהמציע צריך למלא. המציעים נדרשים לצרף ערבות בנקאית או המחאה בנקאית להצעתם – וזה מעלה אוטומטית את מידת הרצינות שלהם במימוש העסקה", מסבירה עו"ד שוקרון. "אם ההצעות אינן מספקות, אנחנו יכולים להאריך את התקופה להגשת הצעות נוספות. אם ההצעות מספקות, המציעים מוזמנים לסיור בנכס".

מוסיף עו"ד פדר: "לאחר שמתקבלות כל ההצעות, קובעים את מועד ההתמחרות במשרדנו. מחיר הפתיחה בהליך ההתמחרות הוא ההצעה הגבוהה ביותר שהתקבלה בשלב הגשת ההצעות. כל המתחרים מודעים למחיר הפתיחה מראש, וכל אחד מהמציעים יכול לשפר את הצעתו בהתאם במהלך ההתמחרות. כך מנפים מראש את המציעים שאינם רלבנטיים ושלא יסכימו לשלם על הנכס מעבר למחיר הגבוה בשלב ההתמחרות – ומגיעים לשלב ההתמחרות רק עם המציעים הרציניים ביותר, שמוכנים להעלות את מחיר הנכס מעבר למחיר הגבוה לאחר שלב הגשת ההצעות".

לדבריו, היתרון הגדול לבעל הנכס בהתמחרות רגילה הוא בכך שאינו מחויב למכור אותו, גם בהתאם להצעה הגבוהה ביותר. "לא קיבל את המחיר שרצה? כל הסיכון שלו מסתכם בכך שהפסיד כסף על פרסום" הוא מסביר.

למה צריך עורך דין בשביל הליך התמחרות?

עו"ד שוקרון: "ייצוג של עורך דין אינו מנדטורי, אבל כמו בכל עסקה מהותית, מומלץ לבצע אותה עם עורך דין המתמחה בעסקאות מקרקעין, שיודע להעריך סיכונים, לבדוק עלויות מיסוי נדרש, לנסח את הסכם המכר באופן שיגן על הלקוח שלו בצורה המיטבית ועוד. עורך הדין שומר על מקצועיות ההליך ועל האינטרסים של הלקוח שלו, כמובן".

מה היתרונות של התמחרות במכירת נכס?

עו"ד פדר: "היתרונות רבים: תמורה גבוהה לנכס – ההליך מבטיח תמורה גבוהה בהרבה מהמחיר שקיבל הלקוח, שתאם יותר את דוח השמאות, אפילו פי שניים. עוד יתרון הוא הרחבת קהל הקונים הפוטנציאלי – הפרסום בעיתונות מגיע לציבור רחב שמוכר לא יגיע אליו באמצעים שלו. ההליך הזה יעיל גם מבחינת חיסכון בזמן – מכירת נכס בהליך של התמחרות אורכת כחודשיים; כשמדובר במכירה רגילה, של המוכר עצמו או באמצעות מתווך, הוא נדרש להקצות זמן כדי להראות את הנכס שהוא מבקש למכור למתעניינים ולמתווכים; אנחנו גם חוסכים ממנו משאים ומתנים ארוכים, שחלקם, בשוק הרגיל, לא מסתיימים בעסקה. ובנוסף -אין סיכון – המוכר לא מחויב למכור את הנכס, גם במחיר הגבוה ביותר שהוצע בהתמחרות. הסיכון היחיד שהוא לוקח מסתכם בעלויות הפרסום – ותו לא".

לדברי עו"ד שוקרון, "לקוחותינו נהנים מהעובדה כי לאורך השנים צברנו מאגר של יזמים ומתעניינים פוטנציאלים, אליהם אנחנו פונים באופן יזום, עוד לפני הפרסום לציבור הרחב, ומציעים להם ממאגר הנכסים של הלקוחות הפונים אלינו. הפורמט הייחודי יכול להביא לעסקאות מהירות ומרחיב משמעותית את היקף המתעניינים בכל עסקה – מה שמשרת באופן ברור את האינטרסים של אותו לקוח.

למעשה, אנחנו נותנים ללקוחות שלנו שירות one stop shop שכולל בתוכו הן את איתור הקונה והן את השירות המשפטי בליווי המוכר לעסקת המכר הבטוחה והמקצועית ביותר".

חברת עורכי דין פדר
למעבר לאתר >>

בשיתוף חברת עורכי דין פדר