שמירה על שרידי ההיסטוריה – אתגר איטומי במבנה תת קרקעי

משכן האוספים של יד ושם, הנבנה בימים אלה, מהווה אתגר תכנוני וביצועי מעצם היותו מבנה תת קרקעי, החשוף באופן תמידי לנוכחות מים וגזי קרקע. כדי להגן על המשכן התת קרקעי, נדרש תכנון של מערכות שיאפשרו איטום ועמידות לאורך זמן. קבוצת א.צ., המפתחת, מייצרת ומשווקת טכנולוגיות מתקדמות לענף הבנייה, סיפקה את הפתרונות שישמרו על ההיסטוריה של כולנו

גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קמפוס מורשת בתכנון סקורקא אדריכלים. הדמיה: גלעד לן
קמפוס מורשת בתכנון סקורקא אדריכלים. הדמיה: גלעד לן
גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה
תוכן שיווקי

"משכן האוספים" של יד ושם הינו פיסת היסטוריה המאפשרת הצצה לחיי היהודים בזמן השואה, במטרה לשמר פריטים אישיים וחפצי אומנות של הנספים. המתחם ההיסטורי נבנה מתחת לאדמה, דבר המהווה אתגר תכנוני וביצועי, המצריך שימת דגש על איטום מקצועי הכולל שימוש בחומרים איכותיים, שיכולים לספק הגנה מפני חדירות מים וגזים אל פנים המבנה.

לימור בנישתי, יועצת איטום בכירה ממשרד "ביטלמן אדריכלים יועצי איטום", המובילים בתחום תכנון מערכות איטום, מציגה את האתגרים שעמדו בפני אנשי התכנון לאורך כל הדרך, ומסבירה כיצד השימוש בחומרים ובפתרונות האיכותיים של א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה, שגם מלווה את הקבלן בשלבי הביצוע בפרויקט, מאפשרים להתגבר על אותם אתגרים ולספק הגנה וביטחון גם לאחר פתיחת המשכן.

פרויקט בעל חשיבות לאומית
תמונות, חפצים ופריטי אומנות של הנספים בשואה, משמשים עדות למה שעברו 6 מיליון היהודים שנרצחו בגטאות ובמחנות הריכוז. במסגרת "לאסוף את השברים" - מבצע לאומי שיזמה רשות הזיכרון לשואה ולגבורה - יד ושם, נאספו מאות אלפי חפצים ופריטים אישיים, שיוצגו במשכן האוספים של יד ושם.

תכנון ובניית משכן בטוח, עמיד ומוגן, מחייב שימוש בחומרים שימנעו חדירות מים וגזי קרקע העלולים לפגוע באוסף העצום שהולך וגדל. "האתגר הגדול בתכנון וליווי הפרויקט נובע מעצם מיקומו של המבנה מתחת לאדמה ומוקף בקרקע סלעית. כך גם הצורך ליצור קופסה תת קרקעית של המבנה שמשתלבת בנוף ההררי, תוך שליטה באור ובטמפרטורה", מסבירה בנישתי. "עקב הקונסטרוקציה של המבנה שיצוקה נגד הסלע וללא מרווח עבודה חיצוני, תוכננו על ידינו שתי מערכות איטום שיודעות ללוות את תוואי השטח ויוצרות ממברנה אחת אטומה. מערכת האיטום בוצעה על גבי תשתית של שכבת בטון, כנגד החפירה (הסלע), ובתיאום צמוד לדרישות הקונסטרוקציה, האדריכלות ודו"ח הקרקע של המבנה".

בבית האוספים המדובר, נעשה שימוש במערכות האיטום של א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה, אחת מהחברות המובילות בענף הבנייה, המפתחת, מייצרת ומשווקת פתרונות מגוונים בתחום חומרי האיטום, חומרי הגמר, ציפויים לרצפות, חומרי שיקום ותיקון בטון ועוד. בנוסף לפתרונות ולטכנולוגיות המתקדמות שהיא מציעה ללקוחותיה, החברה גם מעניקה ליווי טכני ומקצועי צמוד במהלך ביצוע הפרויקט.

יישום B-Tech 422 בהתזהצילום: א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה

מערכות איטום רב שלביות
כל מבנה הוא שונה, כל תכנון הוא ייחודי וכל ביצוע מחייב ידע ומקצועיות ביישום. באפיון מערכת האיטום בבית האוספים, נעשה שילוב של חומרי איטום המשווקים בארץ על ידי א.צ.
חומר האיטום הראשון במערכת שתוכננה למבנה הוא MB 2K - חומר אטימה פולימרי המשלב תכונות של איטום צמנטי גמיש ואיטום ביטומני בשכבה עבה, ליצירת ממברנת איטום גמישה ביותר וחזקה במיוחד. ניתן ליישם את ה-MB 2K על תשתיות רטובות, זאת בנוסף להיותו עמיד בפני UV, מלחים, כפור ובלאי.

חומר האיטום השני במערכת שתוכננה הינו B-Tech 422 - חומר איטום ביטומני דו-רכיבי מושבח בפולימרים, מהיר ייבוש המיושם בהתזה דו קנית. החומר מעניק שכבת איטום מידית, גמישה ועמידה, המגשרת על סדקים ובעלת הדבקות מעולה לתשתית. ניתן ליישם אותה על משטחים לחים, בכל עובי נדרש ב'יד' אחת והיא עמידה בפני מים עומדים, גז ראדון וגזי קרקע אחרים. ה-B-Tech 422 הינו פרי פיתוח משותף של חברת א.צ. ושל היצרנית REMMERS. מדובר במוצר כחול לבן המיוצר בישראל, בעל בדיקות תקן אירופאיות כדוגמת EN 15814.
תכנון של מערכת איטום רב שלבית, מדגיש את החשיבות שבשמירת המשכן אטום לחלוטין. שני חומרי האיטום אשר הוכיחו עצמם בפרויקטים רבים בארץ, מסופקים מאותו בית יצרן, מה שמהווה גם יתרון וביטחון בתאימות המוצרים אחד לשני כמערכת אחת שלמה.

משרד ביטלמן מתכנן ומלווה את הפרויקט לכל אורכו, כאשר א.צ. מלווה את הפרויקט בשלבי הביצוע, כולל פתיחת מלאכה באתר ביישום הראשוני של פתרונותיה, ביצוע הדרכה על שימוש נכון בחומרים ומתן מענה אישי ומקצועי לשאלות וסוגיות שעולות בדרך.

"על מנת להתגבר על האתגר, בנוסף לשתי מערכות האיטום נעשה שילוב גם של חומרים קריסטליים לבטון כדוגמת PENETRON ADMIX, המשווקים בארץ על ידי חברת א.צ. בכך, יצרנו שלוש מערכות איטום שיספקו הגנה מלאה למבנה התת קרקעי. כחלק נוסף למערכות האיטום וכדי לתת מענה לתקלות או נזילות, תוכננו פתרונות אשר במסגרתם יעשה שימוש בחומרי הזרקה, שיבוצעו במקרה הצורך בשלבים מאוחרים יותר של הפרויקט". לדברי לימור, הפרויקט נמצא כיום בבנייה ובשלבי יציקה מתקדמים, וכולל כאמור לא מעט אתגרים הכוללים את מפלס הפיתוח (אזור הגינון שנמצא מעל התקרה), בטונים חשופים שאמורים להיות יצוקים ועוד.

סטנדרט איכות גבוה לכל פרויקט
א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה מספקת חומרי בנייה איכותיים ואמינים, המתאימים לדרישות התקנים ולדרישות התכנון, תוך הקפדה על עמידות פונקציונאלית ושמירה על הסביבה. החברה משקיעה רבות בפיתוח, ייצור ובייבוא של מוצרים, פתרונות ומערכות מהמתקדמים בעולם, שמבטיחים את התוצאות הטובות ביותר.

במעבדות המחקר והפיתוח, מפתחת ומייצרת א.צ. פתרונות חדשניים ואיכותיים הנושאים תווי תקן ישראליים, אירופאיים ובעלי תו ירוק, המבוססים על הצרכים הקיימים, הבנת השוק ומתן מענה לאתגרים העולים מהשטח. זאת מהרצון לייעל ולהבטיח סטנדרט איכות גבוה לכל מבנה בישראל- פרטי, ציבורי ותעשייתי.

בשיתוף קבוצת א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה