ממד חדש בנקודת המבט התכנונית

סריקת לייזר תלת ממדית וטכנולוגיות חדשניות, בהן עושה שימוש חברת "מבט - טכנולוגיות בתלת ממד", מאפשרת לקבלנים לקבל החלטות תכנוניות ועיצוביות בביטחון מלא שלא יתנגשו עם תווי השטח. זאת באמצעות תיעוד, מידול ומיפוי גיאומטרי תלת ממדי של מבנים, התקנים ונתוני שטח המעניקים התאמה מקסימלית בין תכנון לביצוע

אסף לבנון, בשיתוף מבט טכנולוגיות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענן נקודות ספריית גולדשלאגר. צילום: מבט טכנולוגיות בתלת ממד
ענן נקודות ספריית גולדשלאגרצילום: מבט טכנולוגיות בתלת ממד
אסף לבנון, בשיתוף מבט טכנולוגיות
תוכן שיווקי

לייצר מיפוי הנדסי מדויק של כל גוף פיזי קיים. זוהי המשימה של "מבט - טכנולוגיות בתלת ממד" כבר יותר מעשרים שנה. החברה, שהוקמה בשנת 2000, מבצעת מיפוי באמצעות סריקת לייזר תלת ממדית, המסוגלת לספק נתונים על מבנים, התקנים, טופוגרפיה, סביבה ואפילו של חפירה ארכיאולוגית. סורקי הלייזר מוצבים במרחב וסורקים אותו בפרוטרוט וכך מספקים מידע שעל בסיסו ניתן לייצר תיעוד ומידול מדויק. כך יכול הלקוח לקבל את כל התובנות ההנדסיות הדרושות לו. על השכבה ההנדסית 'מולבשות' שכבות מידע שאינן גיאומטריות - תפקודיות ותפעוליות - שישלימו את הנתונים לתמונת מצב הנדסית מלאה שתאפשר קבלת החלטות מושכלת.

למנוע תכנון לקוי
"התובנות המתקבלות מסריקה תלת ממדית הן רחבות מאוד", אומר איתי אופיר, מנהל הפיתוח העסקי של "מבט". "מיפוי המצב הקיים לטובת תכנון, אבחונים הנדסיים של מישוריות הקירות והרצפה, אנכיות פירי המעלית, מיפוי החזיתות ועוד. הכל מידע שיכול לסייע רבות בתהליכי התכנון והבינוי. הדאטה המתקבל בסריקת לייזר רחב מאוד ומאפשר גם בניית מודלים של תפעול ואחזקה עוד לפני שהמבנה הושלם, בזכות יכולתו של בעל הנכס לקבל יכולת ראייה מלאה ותלת ממדית של כל הקיים במרחב והבנה תפעולית כיצד הכל מתחבר. כך גם נמנעות התנגשויות, תכנון לקוי וחוסר עמידה בתקנים".

איך זה עובד?
"סריקת לייזר תלת ממדית מתבצעת על ידי סורקי לייזר אותם מעמידים במספר עמדות במרחב - בין אם רוצים למדוד חדר קטן או קמפוס אוניברסיטאי שלם. הסורק מבצע מיפוי של 360 מעלות ובאמצעות מאות מיליונים של נקודות מדידה מיוצר ענן נקודות. כל נקודה כזו היא למעשה נקודה מרחבית הנדסית בעלת נתוני XYZ קואורדינטיביים. כשכל הנקודות האלו מתכנסות למערך אחד - נוצר מיפוי הנדסי מלא של המרחב, שהוא חומר הבסיס הגולמי אותו הופכים המהנדסים והאדריכלים שלנו למוצר נגיש למשתמש הקצה, כלומר ללקוח. זהו שלב נטול אוטומציה, שלב ידני שמתבצע מתוך ידיעה, ניסיון ארוך והבנה מקצועית. עוד אנחנו יודעים להלביש בלי הגבלה על אותו מודל תלת ממדי שכבות מידע נוספות, הקשורות לא רק לגיאומטריית המבנה אלא גם ללוגיקה, לתפעול ולתפקוד שלו".

המחש בבקשה.
"אם יש מערך צנרת - נדע להלביש על כל צינור את הדאטה שלו, תוך לקיחה בחשבון של מה זורם בתוכו, באילו רמות לחץ, מה מזין ומאיפה מוזן. כל המידע הזה מתוכלל ומופיע בתוך המודל, מה שלמעשה מייצר, מעבר לתובנה ההנדסית/אדריכלית/תכנונית, גם תובנות תפעוליות תפקודיות. בעצם אנחנו מייצרים תאום דיגיטלי של הנכס. התובנות יכולות להימסר כתוכניות אדריכליות דו ממדיות פשוטות או כמודל תלת ממדי המאפשר הבנה מרחבית טובה יותר. כך ניתן לייצר בדיוק מירבי תוכניות, אנליזה הנדסית, מודלים תלת ממדיים, טבלאות הנדסיות עם חישוב נפחים וכמויות. ניתן למפות חזיתות לטובת תכנון קירות מסך, לאבחן אנכיות פירי מעלית, לאבחן מישוריות רצפה, לאבחן ניצבות עמודים או קירות, למפות חפירה ועוד".

צילום: מבט טכנולוגיות בתלת ממד

בין הלקוחות המשתמשים בשירותיה של "מבט" לביצוע מיפויים ניתן למצוא את חברות הבינוי הגדולות במשק, דוגמת אלקטרה, שיכון ובינוי, דניה ותדהר, חברות החזקה כאמות ועזריאלי, חברות קמעונאות כשופרסל וחצי חינם וגופי ממשל כמשרד הביטחון וגופים ביטחוניים נוספים. "הביקוש רב מכיוון שמדובר בכלי מדידה הנדסי אמין במיוחד, המבצע מיפוי ברמת דיוק ובאופן מערכתי שכלים אחרים לא מסוגלים להגיע אליו", אומר אופיר. "הוא מאפשר לעולם הבנייה לקבל תובנות הנדסיות קונסטרוקטיביות ותפעוליות מקיפות על הגוף שנמדד, המאפשרות קבלת החלטות תכנוניות ועיצוביות שאפשר להיות בטוחים שלא יתנגשו עם המציאות הבנויה. המטרה היא לכסות באופן המלא ביותר את כל הקיים במרחב ולהשאיר כמה שפחות אי ודאות".

זה נשמע חדשני אבל למעשה נמצא בשימוש יותר מעשרים שנה.
"נכון, ועדיין אין טכנולוגיה המתעלה על כך. טכנולוגיית הסריקה עוברת כל הזמן עדכון, מהקטנת המכשירים ועד שיפור החומרה והיכולת להוציא ממנה נתונים באופן מהיר ומלא יותר. זה תחום שעובר כל הזמן התפתחויות. אנחנו כל הזמן עם אצבע על הדופק של העולם הזה, מאמצים את החידושים ומטמיעים אותם בעבודתנו. נעזרים בנו מעולמות הבנייה, התעשייה, האדריכלות, השימור, הביטחון - ואנחנו מסוגלים לתת מענה מערכתי מלא ומקצועי כמעט לכל אתגר הנדסי שמוצג בפנינו".

בשיתוף מבט טכנולוגיות