מובילים שינוי בר קיימה בענף הבנייה

הם היו כאן עוד הרבה לפני שהתקן הישראלי לבנייה בת קיימה הפך למחייב, מונעים מחזון לייצר עתיד טוב יותר ולסייע ליזמים להיות בקדמת הקיימות בתחום התכנון והבנייה. נועם נחמני ונחי ברוט, מייסדי ומנהלי חברת KVS (קיימות ושפ"ע - שיפור פני עתיד), על רזי התקן לבנייה ירוקה, תכנון אסטרטגי נכון והפעולות שיבטיחו תוצאות טובות משלבי התכנון ועד הביצוע

גיל פרקש – דוליצקי, בשיתוף חברת קיימות ושפ"ע
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז הסרטן - בית שולמית, העמק עפולה. יזם: קופת חולים כללית. 
הדמיה: באדיבות קופת חולים כללית
מרכז הסרטן - בית שולמית, העמק עפולה. יזם: קופת חולים כללית. הדמיה: באדיבות קופת חולים כללית
גיל פרקש – דוליצקי, בשיתוף חברת קיימות ושפ"ע
תוכן שיווקי

לאחר שהתחדשנו וחגגנו בתחילת החודש שעבר את הפיכת "תקן 5281 לבנייה בת קיימה" למחייב - פגשתי את נועם נחמני ונחי ברוט מייסדי ומנהלי חברת "KVS (קיימות ושפ"ע - שיפור פני עתיד)", מהחברות המובילות בתחום הייעוץ לבנייה ירוקה וקיימות בארץ.

על חודו של משולש: כלכלה-חברה-סביבה
קיימות ושפ"ע נוסדה בשנת 2015 מתוך פרויקט גמר בלימודי תואר לקיימות באוניברסיטת רייכמן. נושא הפרויקט היה הפחתת פליטות גזי חממה ממבנים קיימים ע"י יישום בנייה ירוקה בתמ"א 38/1 ללא תוספת עלויות. בתוך כך זיהו השניים כבר אז את היתרון המשמעותי בצמצום פליטות פחמן דרך בנייה ירוקה תוך כדי הגדלת הערך לדיירים, לסביבה וליזמים. "מאז המחקר אנחנו מאמינים בחשיבות למקסם את הכדאיות של היזם על מנת שניתן יהיה להפיק תועלות גבוהות יותר לסביבה ולדיירים", אומר נועם.

מה חרוט על דגל החברה?
"החזון שלנו הוא ליצור עולם שעובד מתוך קיימות ושיפור פני עתיד. האומנות שלנו היא להפוך קיימות מתאוריה לפרקטיקה ולעשות את זה קל, פשוט וכדאי לפרויקט". "בכל פרויקט שאנו נוגעים בו אנחנו שואפים לתת ערך כלכלי, חברתי וסביבתי", מוסיף נחי.

"כמו כן אנחנו מייצרים תועלות לפרויקט, מהיזם ועד למשתמש הקצה, כדי לבנות מבנה בר קיימה לטווח ארוך. אנו גאים לעמוד במטרות היזם, תוך צמצום עלויות לדיירים וצמצום פליטות הפחמן", אומר נועם.

פרויקט התחדשות עירונית, פינוי בינוי, קהילת קנדה שדרות ירושלים, יפו. יזם: קבוצת אלמוג. הדמיה: באדיבות קבוצת אלמוג

"אנחנו שמחים שגם לקוחותינו, מעצם העסקתנו, יכולים לחרוט על דגלם את חלקם בצד המקיים שמשפיע על עתיד טוב יותר. כל שעת ייעוץ שלנו שוות ערך לירידה משמעותית בריכוז גזי חממה באטמוספירה ולמניעת ההתחממות הגלובלית", מסביר נחי.

על כאן מייצרים קיימות מעשית!
החברה מעניקה שירותים לענף הבנייה, התעשייה והחברות המסחריות. זאת לצד מחלקת מחקר שהיא מפעילה על מנת להוביל לחדשנות בתחומי הידע ובטכנולוגיה בפתרונות מדידה, הפחתה וקיבוע פחמן. בין לקוחותיה חברות ציבוריות ופרטיות, המקבלות ייעוץ על קשת תחומי הקיימות, ובמיוחד בנושא בנייה הירוקה ובכל סוגי המבנים: מגורים, משרדים, התקהלות ציבורית, בתי חולים, מלונות ועוד.

בתחום התכנון והבנייה מלבד התקן לבנייה ירוקה, החברה מעניקה מגוון שירותי ייעוץ, בין השאר בתחום בידוד תרמי ודירוג אנרגטי של מבנים, דו"חות מיקרו אקלים המנתחים הצללות ורוחות של בניינים על הסביבה, ייעוץ לאיכות הסביבה ודרישות ייחודיות של הרשויות השונות, כדוגמת ניתוחי סינוור ורצף צל, סקרי אנרגיה למבנים, ועוד.

בכדי לספק את סל השירותים היעיל, המדויק והנרחב ביותר מסתייעת החברה בתכנות המידול והחישובים המתקדמות ביותר, תוך כדי פיתוח תוכנה לניהול פרויקט ירוק שתקדם את כל שוק הבנייה הירוקה כמה צעדים קדימה על מנת לנהל את העבודה בצורה פשוטה ויעילה.
"חשוב לנו שהלקוח יקבל את השירות הטוב והמהיר ביותר על מנת להקל עליו בתהליך, ובכדי שיוכל להשקיע בקידום הפרויקט ואנחנו בתהליך ההסמכה של הפרויקט לתקן", אומר נחי.

כמה התקן קל ליישום?
נחי: "את התקן, שבנוי מ-9 פרקים, ניתן לראות כמבחן עם 100 שאלות, בו יש סעיפי חובה וסעיפי בחירה, כאשר הפרויקט נדרש לקבל ציון 'עובר' (55 נק') לכל הפחות. מי שמכיר את החומר היטב, את הניואנסים הקטנים ואת המשמעויות של כל מאפיין על התכנון והביצוע, ככל הנראה יצלח את התקן בהצטיינות ובמינימום עלות".

אתם מכוונים ליותר נקודות ממה שמתכוון היזם להשיג. מדוע?
"זה חלק מניהול הסיכונים בפרויקט. על בסיס קבלת טופס ה-4 המפורסם אנחנו בונים את האסטרטגיה לעמידה בתקן לבנייה ירוקה כבר ביריית הפתיחה של הפרויקט. חשוב לייצר גמישות תכנונית וביצועית להשגה מוצלחת של המטרה שנקבעה מראש".

תארו את תהליך העבודה.
"לאחר למידת הפרויקט והגדרת מטרותיו אנחנו בונים אסטרטגיה בשיתוף היזם וצוות התכנון, למעשה אנחנו בוחרים אלו מאפיינים ירוקים ניישם בפרויקט. את הבחירה אנחנו עושים מתוך שיקולי עלויות, זמן וקלות הביצוע, ערך חברתי וסביבתי ועוד. לאורך כל הפרויקט העבודה מתחלקת לשני מאמצים מקבילים: 1. עבודת הייעוץ - עם צוות התכנון על כל המשתמע מכך, 2. עבודת ההסמכה - הנעשית מול המעבדה לבנייה ירוקה שבודקת את יישום התקן לבנייה ירוקה בפרויקט ומנפיקה את האישורים הנדרשים".

מעונות הסטודנטים. יזם: אוניברסיטת רייכמן | הדמיה: באדיבות אוניברסיטת רייכמן

מה הייתם מדגישים בשלבי הבנייה למעורבים בפרויקט?
"הממשק בין היועץ לצוות הביצוע לאורך כל שלבי הבנייה וההכנות לסיורי המעבדה כעיקרון מנחה מאוד חשובים להצלחת הפרויקט", מסכימים נועם ונחי. "לכן, כפועל יוצא של הנ"ל אנחנו תמיד דואגים להגדיר נקודות עצירה קריטיות לאורך הפרויקט בהן אנחנו חייבים לוודא שהתכנון והביצוע נעשים בהתאם לנדרש ו/או כי בדיקת המעבדה הנדרשת לאותו שלב מתבצעת בזמן ובהצלחה".

מהן התועלות שאתם שואפים לייצר ליזם מלב העשייה שלכם?
"לספק מוצר יותר טוב ללקוחות שלנו ולסביבה. בבחירת המאפיינים ליישום בפרויקט אנחנו שואפים לתת ערך ליזם ולפרויקט בראש ובראשונה, לסייע לו לעמוד במטרותיו במינימום עלות ומינימום סיכון, תוך כדי העצמת הערך המוסף לדיירים ולסביבה. ישנם סעיפים רבים בתקן שיועץ איכותי לבנייה ירוקה יודע לתכנן ללא עלות, לעומת סעיפים יקרים מאוד תקציבית. בדרך כלל אלה סעיפים שדורשים זמן מהיועץ ובעלי הערך החברתי, והסביבתי בתקן. אנחנו מאמינים שחשוב להשקיע גם בסעיפים הללו את הזמן הנדרש במטרה לצמצם עלויות ולעמוד בדירוג כוכבים גבוה יותר".

יש לך דוגמה לצמצום עלויות בפרויקט?
"לדוגמה, סעיף אקולוגיה בתקן יכול לזכות עד 4.5 נקודות, המושגות לרוב בעלות של זמן בלבד. זאת לעומת רכישה ויישום מערכות שלהן עלויות כספיות גבוהות יותר המתוגמלות בפחות ניקוד.

"צמצום עלויות בא לידי ביטוי גם בתקנים אליהם מפנה התקן לבנייה ירוקה כדוגמת ת"י 1045 לבידוד תרמי ות"י 5282 לדירוג אנרגטי של מבנים בהם היכרות היועץ עם רזי התקנים והפתרונות האפשריים, כמו שימוש בטכנולוגיה מתקדמת וביצוע חישובים מדויקים, יכולים לחסוך בין עשרות למאות אלפי שקלים ויותר. לדוגמה החלטה תכנונית נכונה לגבי זיגוג ומעטפת קיר חוץ או בחירת האלמנטים לשיפור הדירוג האנרגטי של המבנה".

מה קורה כיום עם כניסת התקן לתוקפו כהכרחי בבנייה חדשה?
נחי: "אנחנו רואים קודם כל שהעיריות המובילות, שכבר חייבו את התקן בשנים האחרונות, מעלות את דרישות הסף כבר השנה ל-2 כוכבים ועד לארבעה כוכבים במקרים מסויימים. חשוב לנו לומר גם ליזמים שנתקלים בתקן לראשונה, שאפשר בהחלט לנצל את התקן לטובת הפרויקט ולהפוך אותו מקוץ לפרח".

נועם: "למי שירצה להתעמק יותר, יש צבר נרחב של ידע בתחום בארץ, לדוגמה, בפלטפורמות שונות כגון איגוד היועצים והמועצה לבנייה ירוקה, קורסים, השתלמויות לאנשי המקצוע ועוד. רק לאחרונה הובלתי והנחיתי קורס בנייה ירוקה ל'דור העתיד' של הקבלנים, ביוזמת התאחדות הקבלנים בוני הארץ והמועצה לבנייה ירוקה. שמחתי מאוד לראות את הרצון האמיתי של הקבלנים להגדיל את הערך הבר קיימה בפרויקט ואת התועלת שיש בו לדיירים ולסביבה!".

מה לדעתכם צופה לנו העתיד בתחום?
נחי: "התקן עובר רביזיה כל כמה שנים, ועושה מעבר מתקן איכותני לתקן כמותני ומדיד. אנחנו מאמינים שהיעד הבא של התקן לבנייה ירוקה יהיה סלילת הדרך לבניית מבנים מאופסי פחמן (NZCB), זה נמצא בלב העשייה שלנו. לצד התפתחות התקן לבנייה ירוקה הייתי שמח לראות תמריצים הניתנים ליזמים כדוגמת תוספת זכויות בנייה בהתאם ליעדי הפחתת פחמן של מבנים".

ומשפט לסיכום?
"פרויקטים פוגשים דילמות אמיתיות ומורכבות. אנחנו חזקים ביכולת שלנו לפתור סוגיות ולפשט אותן. לא ללוות תהליך אלא להוביל אותו ולתת פתרונות מהירים ויעילים בהתאם".

בשיתוף חברת קיימות ושפ"ע