למען האיכות והסביבה: מערכות מיזוג VRF בטכנולוגיה חדשנית

הרצון לחסוך באנרגיה במטרה להיטיב עם הסביבה, מוביל יותר ויותר צרכנים לחיפוש מערכות מיזוג אוויר שיעניקו פתרונות איכותיים, יעילים וחסכוניים לבתים פרטיים ולמבנים מסחריים וציבוריים. כזה הוא בדיוק הפתרון שמספקת חברת מיניליין עם מערכת ה-VRF החדשנית שיודעת לזהות דרישה למיזוג אוויר על פי בקרה חכמה, ועקב כך למזג אותו על פי התפוקה המתאימה לגודל החלל

גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף מיניליין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכות מיזוג: קשת המזגנים. אדריכל: רז מלמד. צילום: עידן רווה
מערכות מיזוג: קשת המזגנים. אדריכל: רז מלמד. צילום: איתי בנית
גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף מיניליין
תוכן שיווקי

השינוי בטמפרטורה העולמית הממוצעת על פני השטח והשינוי האקלימי, מעידים על כך שיותר אזורים מתחממים מאשר מתקררים. על פי דו"ח האקלים השנתי של NOAA - מִנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי האמריקאי - לשנת 2020, טמפרטורת היבשה והאוקיינוס המשולבת עולה בקצב ממוצע של 0.08 מעלות צלזיוס לעשור מאז 1880; שיעור העלייה הממוצע משנת 1981 הוא 0.18 מעלות צלזיוס.

ההתחממות הגלובלית שכדור הארץ חווה תלויה בכמות הפחמן הדו חמצני וגזי חממה האחרים הנפלטים לאוויר ופוגעים בשכבת האוזון, כמו גם בפעילויות אנושיות להם אחראים תושבי הארץ והעולם. אחד הגורמים לפליטת גזי החממה והגידול בצריכת האנרגיה הוא השימוש הגובר במערכות מיזוג האוויר, שהפכו למוצר הכרחי דווקא בגלל הטמפרטורות הקיצוניות.

"עד 60% מצריכת החשמל הביתית נגרמת כתוצאה מפעילות המזגנים - בין אם מדובר בחימום או בקירור - שהפכו לאלמנט דומיננטי בכל הקשור לפליטת הגזים ולחשבונות החשמל שלנו", אומר גיל פינקלשטיין, מנהל חטיבת מיזוג אוויר בחברת מיניליין. "מזג האוויר השתגע ולראייה, הטמפרטורות הגבוהות בקיץ והנמוכות בחורף, היוצרות תנאי אקלים קיצוניים שהופכים את המזגן לצורך קיומי המשפיע על איכות החיים. כדי לנסות ולחסוך באנרגיה ובמטרה להיטיב עם הסביבה, יותר ויותר צרכנים מחפשים פתרונות איכותיים, יעילים וחסכוניים עבור בתים פרטיים, דירות מגורים או מבנים מסחריים וציבוריים. את המענה הטוב והנכון לכל הצדדים, מספקת מערכת ה-(VRF) variable reiterant flow המבוססת על טכנולוגיה פורצת דרך המספקת פתרון יעיל, מתקדם ואמין".

חברת מיניליין היא יבואנית Fujitsu: יצרנית בינלאומית מובילה של מערכות למיזוג אוויר ביתי ומסחרי, השנייה בגודלה ביפן וחלק מקונצרן הענק היפני הנמצא בקדמת הטכנולוגיה של תעשיית המיזוג היפנית מאז 1936.

פרויקט סטודיו חן שי. מערכות מיזוג: בר מערכות. צילום: עידן רווה

אבולוציית המזגן וחדשנות טכנולוגית
ישנם כמה סוגי מזגנים הנפוצים ברוב הבתים והמבנים בישראל: מזגנים בטכנולוגיית ON/OFF - טכנולוגיה ותיקה מאוד ופחות חסכונית מטכנולוגיות עדכניות יותר. החיסרון המרכזי בטכנולוגיה זו הוא שהמזגן מסוגל לתת תפוקה מלאה בלבד ובעצם צורך מקסימום אנרגיה כמעט ללא תלות בחלל הממוזג, בין אם מדובר במזגן מרכזי שאחראי לטמפרטורה בכל הבית, או במזגנים עיליים או רצפתים המיועדים לחלל ספציפי.

סוג נוסף הוא מזגני האינוונטר המסוגלים לעבוד בתפוקה משתנה ולשמור על הטמפרטורה הרצויה לאורך זמן. בשנים האחרונות, עם רמות הטמפרטורות הקיצוניות וההכרה בחשיבות צמצום פליטת גזי חממה הפוגעים באוזון, השתרשה התודעה כי נעשה שימוש מיותר במזגן מיני מרכזי למיזוג רק חלק מהבית, כגון חדר שינה בלבד כך גם לגבי סוגים אחרים של מערכות מיזוג שפחות יעילות מבחינת חיסכון באנרגיה או כסף.

בזכות הקדמה והשימוש בטכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך, ניתן לבחור כיום באופציה נוספת הקיימת בעולם כבר 30 שנה, ובישראל משנות ה-2000. מדובר במערכת VRF, שעד לאחרונה הייתה מנת חלקם של מי שהפרוטה בכיסו, או של פרויקטים יוקרתיים. עם הזמן והעלייה בביקוש, כמו גם המודעות לסביבה וההבנה של יתרונות המערכת, הכוללים גם חיסכון בצריכת האנרגיה, הוגבר הייצור והמחירים הפכו לנגישים יותר.

מערכות מיזוג: קשת המזגנים. אדריכל: רז מלמד. צילום: איתי בנית

פינקלשטיין מסביר כי בניגוד למערכות המיזוג האחרות, המבוססות על החיבור בין המעבה החיצוני למאייד אחד פנימי האחראי לכל החלל, מערכת ה-VRF שולטת בזרימת הגז במערכת, וכך מאפשרת לחמם או לקרר כל חלל בנפרד. "למעשה, מנוע אחד נמצא מחוץ למבנה: במרפסת שירות, על הגג או בגינה, ומגוון יחידות הפנים, בגדלים ובתפוקות שונות, נמצאות בכל אחד מהחדרים - בין אם מדובר בבית קטן, או במבנה גדול. כל יחידה, העומדת ברשות עצמה, היא בעלת יכולת ויסות טמפרטורה ואוורור לפי הצורך", הוא אומר ומדגיש גם את נושא השפעת הקורונה שלטענתו הגדילה את השימוש במיזוג האוויר בצורה דרסטית: "בנוסף לעובדה שבמהלך הסגרים רובנו היינו כל היום בבית, גם כשהחיים חזרו יחסית למסלולם הבית הפך למשרד, וכך גם השימוש ההולך וגובר במיזוג האוויר ובשליטה בכל חדר וחדר".

איך עובדת המערכת המתקדמת, כדי לאפשר מיזוג לכל חלל בנפרד?
"כאמור, המספר הרב של המאיידים הפועלים בכל חלל בנפרד, מאפשרים התקנה בטור או במקביל של היחידות אחת ליד השנייה, וכך מתאפשרת גמישות בהתקנה וביכולת השליטה בכל יחידה. הטכנולוגיה החדשנית עליה מבוססת המערכת מאפשרת זיהוי האזור המבוקש והזרמת גז לאותו חלל בהתאם, על פי התפוקה המתאימה לגודלו. למערכות ה-VRF יחידות פנים זהות למיני מרכזי, עילי ורצפתי ועוד רבות אחרות, וכך ניתן מענה לכל סוגי המזגנים, בנוסף לשליטה ובקרה באמצעות שלט או בקר קירי, מחשב או על ידי שימוש באפליקציה בטלפון הנייד".

האם טכנולוגיית ה-VRF תיושם גם בבנייה ירוקה ורוויה?
"ברמת העקרון הטכנולוגיה אמורה להיות מיושמת בכל תחום, החל מדירות, בתים פרטיים ועד למוסדות מסחריים וציבוריים. בפועל, בישראל הנושא אינו מוסדר, וזה כולל את הצורך לעגן את התחום בחוק ולהגביל את השימוש המתמשך בגז 410R הפוגע אופן משמעותי באוזון. זאת לעומת מדינות אירופה, יפן ויבשת אוסטרליה שעברו ברובן לשימוש בגז 32R - שהוא הרבה יותר ידידותי לסביבה, למרות היותו גז דליק. כך גם כאשר מדובר על שילוב מערכות מיזוג מתקדמות בבנייה ירוקה ורוויה. "לשמחתנו, יש הקלות במס ליזמים ולקבלנים המתקינים מערכות מיזוג יעילות, והם גם זכאים לניקוד גבוה בתחום הבנייה הירוקה והרוויה עבור התקנת מערכות מסוג זה. ועדיין, הייתי מצפה למענקים גבוהים יותר ולסבסוד של המדינה, המחויבת לאמנת מונטריאול, עבור כל מי שעושה שימוש במערכות חדשניות ויעילות כדוגמת ה-VRF המהווה טכנולוגיה פורצת דרך המיטיבה עם הסביבה ומשפרת את איכות חייהם של הצרכנים".

מערכות מיזוג: קשת המזגנים. אדריכל: רז מלמד. צילום: איתי בנית

המוטו של Fujitsu הוא "חיים יחד למען העתיד שלנו"...
"באמצעות חדשנות וטכנולוגיה אנו מספקים עתיד טוב יותר ושקט נפשי ללקוחותינו בארץ וברחבי העולם, במיוחד לאור הגידול בדרישה להתקנת מערכות מיזוג אוויר, מצב אשר משפיע באופן ניכר על צריכת האנרגיה הביתית וחשבונות החשמל. חשוב להבין, שגם אם ההשקעה הראשונית מעט גדולה יותר, בסופו של דבר ההחזר בא לידי ביטוי בכיס של כולנו, כמו גם בתרומה לצמצום ההתחממות הגלובלית המאיימת על כדור הארץ. יתרונותיה של Fujitsu כוללים גם את המגוון הגדול ביותר בתעשייה של מערכות מיני VRF והתאמה מושלמת לכל סוג של חלל, בנוסף לטכנולוגיה מתקדמת, רמת הרעש השקטה בתעשייה, רמת אמינות גבוהה ושירות ואחריות להבטחת תפקוד תקין למשך שנים".

כולל שירות
נציגת Fujitsu בישראל היא קבוצת "מיניליין", המדגישה את חשיבות איכות השירות - נושא קריטי בתחום מיזוג האוויר, בנוסף למכירה וההתקנה. "כשקר מאוד או חם בצורה בלתי רגילה, אנחנו לא רוצים לחכות ימים לתיקון המזגן. לכן חשובים מהירות ואיכות השירות, וזה אומר שבתוך 24 שעות מרגע הקריאה, נגיע לבית הלקוח ונספק לו את המענה המקצועי והשירות הטוב ביותר. כחלק ממערכת היחסים שאנו מבססים ומנהלים עם לקוחותינו, ועל פי הסכם השירות של החברה (SLA), השירות שנעניק ללקוחות יהיה תמיד ברמה הגבוהה ביותר", מסכם פינקלשטיין.

בשיתוף מיניליין