המסגרייה הקטנה שהפכה למפעל המתכת הגדול בירושלים

עם חותם אמינות הפרימיום מטעם חברת דן אנד ברדסטריט, ממשיך אורן תומא להוביל את מפעלי המתכת והמנופים שבבעלותו לשיאים חדשים. מפעל המתכת הגדול בירושלים, מבצע את כל סוגי עבודות המתכת, קונסטרוקציות פלדה, עבודות חיתוך, עבודות לייזר וכיפוף פחים ומתמחה בעבודות מסגרות וקונסטרוקציה, תוך שהוא מטיב לענות על צרכים תעשייתיים ופרטיים ולספק פתרונות משלבי הבנייה הראשוניים ועד לשלב הפנים והגמר

אסף לבנון, בשיתוף אורן תומא - מפעלי מתכת ומנופים בע"מ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודות מתכת במתחם פארק כרמים בקריית ענבים. צילום: אורן תומא
עבודות מתכת במתחם פארק כרמים בקריית ענביםצילום: אורן תומא
אסף לבנון, בשיתוף אורן תומא - מפעלי מתכת ומנופים בע"מ
תוכן שיווקי

כל מי שמעורב בעולם הבינוי בירושלים מכיר היטב את שמו של אורן תומא. חברת עבודות המסגרות והקונסטרוקציה שהוא מנהל כבר עשרות שנים היא שם בולט מאוד בתחום. לאחרונה, כשקיבל את חותם אמינות הפרימיום של דן אנד ברדסטריט, הרגיש שסגר מעגל והתפנה להיזכר עד כמה הכל התחיל בקטן וכיצד הצליח בעשר אצבעות להפוך מסגרייה קטנה לעסק גדול שאף הניב עסק משמעותי נוסף: חברת החזקות נדל"ן.

הכל התחיל בילד שרצה מאוד אופנוע. עיניו של אורן בן ה-16 נצצו בכל פעם שראה את כלי הרכב הזה טס על כבישי ירושלים. כשהגיע לגיל בו ניתן להוציא רישיון ביקש מאביו שיקנה לו אופנוע. האב, מסגר במקצועו, פסק שלא כל כך מהר. כסף לא גדל על עצים ואם הילד רוצה אופנוע - שיעבוד בשבילו. "בוא לעבוד איתי במסגרייה", אמר האב לבנו והבן מצא את עצמו מעביר שעות רבות מחופשות בית הספר בעסק של אביו. העבודה הזאת הביאה לאורן את האופנוע הנכסף אך גם לאחר מכן הוא המשיך לעבוד במסגרייה. בגיל 18 כבר נרשם העסק על שמו, למרות שאורן התגייס לצבא ועבד רק בסופי השבוע. זו גם הייתה תקופה בה העסק נכנס לקשיים כלכליים, צ'קים חזרו וחשבון הבנק העסקי הוגדר כמוגבל. "כשהשתחררתי זה היה השלב בו אמרתי לאבא שלי: אם העסק על שמי - אז אני אחראי על הכל", הוא הכריז - וקיים.

אורן הצליח להבריא את העסק, להביא עבודות נוספות ובהתאם להגדיל את צוות העובדים ולרכוש ציוד נוסף. ההתרחבות הזאת הצריכה פעולה מחלל גדול יותר וכך, בגיל 25, שכר אורן מגרש באזור התעשייה תלפיות. במקביל הוא החל לסחור בברזל ולקבל עבודות מתכת. "אנשים רבים מהתחום אמרו שאני משוגע ובטח אפשוט רגל תוך כמה חודשים", הוא נזכר. "אבל הקפיצה הייתה גדולה והחברה התרחבה יותר".

פיר מעלית עבור מגדל דודצילום: אורן תומא

סל מלא לצרכי הקבלן
חלק מההתרחבות הזאת נוצר כמעט במקרה. החברה רכשה ציוד וסחורות לשימוש בפרויקטים שקיבלה על עצמה ואיפסנה אותם במשרד הקטן בו קיבלה לקוחות. אורן הופתע שמסגרים שנכנסים אליו לקנות ברזל שמים לב לאלקטרודות ולדיסקיות שעמדו בצד ומבקשים לקנות מהן. "הם אמרו 'אה, אתה מוכר גם את זה? אנחנו בדיוק צריכים, אפשר לקנות?'. ואז הבנתי שאין סיבה שלא נמכור גם מוצרים כאלו. פתחנו חנות גדולה שמוכרת מוצרים נלווים לברזל ועם הזמן התפתחנו גם לשאר חומרי הבנייה, דוגמת מלט וגבס, עד שהגענו למצב בו אנחנו מספקים סל מלא לכל צרכי הקבלן - מברזל בניין ליסודות ועד החומר איתו בונים ויוצקים. כמובן שהמשכנו להציע עבודות מסגרות ועם השנים הגענו למצבת כוח אדם של כשלושים עובדים וכעשרים מתקיני משנה".

ההתרחבות הזאת גרמה לאורן לחפש לוקיישנים נוספים לעסקיו. כשנתקל בשלט המציע קומת מסחר למכירה בדק עם הקבלן כמה תעלה לו רכישת שטח בגודל של מאה מטרים עבור חנות חדשה. "זה הכל או כלום", ענה לו הקבלן. "השטח מוצע למכירה בחתיכה אחת". באופן ספונטני ואינסטינקטיבי אורן החליט ללכת על זה. "זו הייתה עסקת הנדל"ן הראשונה שלי", הוא מציין. "קניתי, ביצענו את כל עבודות המתכת בפרויקט וכך השבחנו והשמשנו את הנכס".

ואם כבר יש נכס נדל"ני - למה לא לפתוח חברת החזקות? זה מה שאורן עשה, תוך מחשבה קדימה על נכסים שיקנה בהמשך. ההזדמנות הבאה לרכישה הגיעה מהר ובמפתיע: בעל הבית של המגרש אותו שכרה החברה בתלפיות הודיע שבסוף החוזה שכר הדירה כמעט ויוכפל, וכך יגיע לסכום חודשי של שש ספרות. לאורן היה ברור שהתנאים החדשים אינם משתלמים והוא החל לחפש שטח לרכישה שיחליף את השטח שהוא שוכר. הוא מצא מגרש באזור התעשייה עטרות במחיר משתלם. גם כאן היה מי שהאמין שזה גדול עליו. "עורך הדין שלי החתים אותי על מסמך שאין לו אחריות על העסקה הזאת, כי היא נראתה לו מסוכנת", הוא מספר. "בכל זאת חתמתי עליה ולמחרת אנשים שלנו כבר היו בשטח כדי להתחיל בבניית בניין של שלוש קומות על המגרש. עבדנו במלוא המרץ ותוך שמונה חודשים הבניין עמד על תילו, כשהתכנון היה שחלק ממנו ישמש אותנו והשאר יוצע להשכרה. ואז התקשר אליי בעל הבית של המקום הנוכחי בו ישבנו וסיפר ששמע שאני עוזב. אמרתי לו שזה נכון מכיוון שאין לי כוונה לשלם את הסכום האסטרונומי שהוא דורש. הגענו להבנה לפיה שכר הדירה יעלה באחוזים בודדים בלבד, מה שהפך את ההישארות במקום למשתלמת. כך יצא שיכולתי להשכיר את כל הבניין החדש. מאז אני עושה עליו תשואה פנטסטית".

פיר מעלית עבור מגדל דודצילום: אורן תומא

מאז ממשיך אורן לרכוש שטחי נדל"ן ולפתח אותם. כיום הוא עובד על פרויקט גדול בפתח תקווה: שטח של 30,000 מ"ר למשרדים. עוד רכשה "אורן תומא החזקות בע"מ" קרקע בתל אביב, עליה היא תבנה את פרויקט המגורים הראשון שלה.

ענף הבנייה והמלחמה באוקראינה
אם לחזור לעסק המקורי - "אורן תומא - מפעלי מתכת ומנופים בע"מ" שהוקם ב-1993 - מדובר במפעל המתכת הגדול ביותר בירושלים. המפעל מבצע את כל סוגי עבודות המתכת, קונסטרוקציות פלדה, עבודות חיתוך, עבודות לייזר וכיפוף פחים. החברה מתמחה בתחום עבודות המסגרות והקונסטרוקציה ומטיבה לענות על צרכים תעשייתיים ופרטיים כאחד, כשהיא מספקת פתרונות לענף הבינוי משלבי הבנייה הראשוניים ועד לשלב הפנים והגמר. החברה מעניקה שירותים שוטפים למוסדות, לקבלנים ולגורמים פרטיים. בין לקוחותיה הבולטים: סולל בונה, עבורה מבצעת החברה כיום עבודות מתכת בבית הספר לאמנות בצלאל, מגדל דוד, בו מתבצע פרויקט ענק הכולל מאה טון של קונסטרוקציות ו-1,000 מטר מעקות- וגן החיות התנ"כי, שם בנתה החברה את כלוב הפרפרים הגדול ביותר במזרח התיכון ואת כלוב הקופים. עוד ברזומה של החברה: פרויקט גשר המוגרבים, פרויקט מחסום 300 בסמוך לגדר ההפרדה ירושלים - בית לחם ועמודי המתכת הגדולים בשוק מחנה יהודה.

"באוניברסיטת גבעת רם ביצענו את כל מהלכי המדרגות בהתאם לדרישת כיבוי האש ולאחרונה עשינו פרויקט ענק בתיאטרון ז'ראר בכר הירושלמי", מוסיף אורן. "ביצענו בו עבודות חיזוקים לבניין, עבודות מעקה, מאחזי יד, פרגולות וכל מה שקשור לברזל. היו שם מעל למאה טון קונסטרוקציות. כרגע אנחנו עובדים על פרויקט חיזוקים גדול עבור 'זול ובגדול'".

פיר מעלית עבור מגדל דודצילום: אורן תומא

אילו תמורות מתרחשות בענף?
"בעקבות המלחמה באוקראינה מחירי הברזל עלו בחודש האחרון בכמעט 50%. להערכתי המחיר יכול גם להכפיל את עצמו. זה גורם לנזק כבד מאוד לענף הבנייה, שישליך באופן ישיר על עלויות הבנייה ועל מחירי הדיור. קבלנים כבר לא יכולים לעמוד מאחורי הצעותיהם ולהתחייב למחירים שהוצעו רק לפני מספר שבועות".

בכם זה פוגע?
"לא משמעותית, כי אנחנו עסק יציב. בכל שנותינו היטבנו להסתדר עם הקיים. נספוג גם את ההתייקרות. לא סתם דן אנד ברדסטריט העניקו לנו את חותם אמינות הפרימיום. זה תקן שניתן רק לחברות איתנות במיוחד, בעלות חוסן כלכלי ועם התנהלות תקינה לחלוטין".

בשיתוף אורן תומא - מפעלי מתכת ומנופים בע"מ