פתרונות יצירתיים לאתגרים מורכבים בתחום הניקוז והנגר

בהידרומודול משלבים ידע מדעי והנדסי ועקרונות מתמטיים כדי לפתור בעיות של כמות, איכות וזמינות של מים, כמו גם ניקוז מים בשטחים עירוניים. "לניקוז חסרים יחסי ציבור, כשיש תקלה בניקוז זה כמעט ולא מדובר. לכן, אנחנו כאן כדי לשים את הזרקור על תחום הנדסת הניקוז וההידרולוגיה ההנדסית", מעיד מנכ"ל החברה ד"ר אלעזר במברגר

נועה הראל, בשיתוף הידרומודול
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבט כללי על זרימה במתעלים מעל תעלת הזנה פי-9 מפעלי ים המלח. צילום: ג'ורג' וכטנג
מבט כללי על זרימה במתעלים מעל תעלת הזנה פי-9 מפעלי ים המלחצילום: ג'ורג' וכטנג
נועה הראל, בשיתוף הידרומודול
תוכן שיווקי

לאזורים עירוניים מאפיינים מטאורולוגיים והידרולוגיים רבים ומיוחדים. סגנון הבנייה המאפיין את הערים - שטחים ירוקים מועטים, בניינים גבוהים ומשטחי בטון - עלול להחריף אירועי מזג אוויר כמו גשם עז, רוח, חום ועוד. כך למשל, משטחים קשיחים עלולים להגביר את סיכוני השיטפון וההצפה על ידי עיצוב זרימת המים, וקווי בניינים יכולים ליצור מנהרות של רוחות מקומיות עזות. ככל שהמרחב העירוני ממשיך להתרחב כדי להכיל את גידול האוכלוסייה המהיר, נותר צורך אמיתי לתת מענה הנדסי מאזן להשפעות של המרחב העירוני על תהליכים טבעיים.

יד ביד עם הקבלן
את המענה הזה מבקשים לתת בחברת הידרומודול בע"מ, חברה לתכנון וביצוע עבודות בתחומי ההידרולוגיה, הניקוז והדרכים. החברה, אשר הוקמה בשנת 1989 ע"י שמואל פולק, וכיום היא בבעלות ובניהול ד"ר אלעזר במברגר, מציעה מענה מונע לאותן סכנות פוטנציאליות, ע"י תכנון הנדסי מתקדם של עבודות בתחומי ההידרולוגיה ההנדסית והנדסת הניקוז. ההידרולוגים ואנשי המקצוע הנוספים בחברה, מיישמים ידע מדעי והנדסי ועקרונות מתמטיים כדי לפתור בעיות של כמות, איכות וזמינות של מים, כמו גם ניקוז מים בשטחים עירוניים.

"אנחנו יודעים לתת שירות מקיף, ללכת יד ביד עם הקבלן, לנהל איתו את התכנון והאישור של הפרויקטים", אומר במברגר. "לאורך השנים יצרנו מוניטין תכנוני בין גורמים ממשלתיים רבים, ויש לנו את הכלים להסביר מקצועית את העבודה גם אם אינה שגרתית ולקבל עבורה אישורים מול כל הגורמים הרלוונטיים". בהידרומודול מציעים שירותי תכנון כחלק מחזון החברה להיות המדויקים ביותר, ולשמור על שיפור מתמיד: "אנחנו לא מתפזרים, ויותר מהכל חשוב לנו להיות מקצועיים ומקצוענים במה שאנחנו עושים ולעשות אותו היטב, לתועלת הלקוח שלנו ולתועלת לקוחות הקצה, שהם למעשה אזרחי מדינת ישראל.

פרויקט שיקום נחל שורקצילום: אבנר שקד

"מעבר לעובדה שאת מרבית היום אנחנו מעבירים בתכנון ממש, אנחנו דורשים מעצמנו ומבצעים גם השתלמויות פנימיות, להסתכל לאחור ולבחון את עצמנו, ולקבוע מטרות לעתיד", אומר במברגר. במברגר הוא מומחה לתכנון ניקוז, הידרולוגיה ובמתן פתרונות יצירתיים לבעיות מורכבות. "אנחנו מומחים ביישומיות מניבה, מתמחים בלחסוך כסף בתוכניות", הוא מעיד. בין לקוחות המשרד נמנים גופים ומוסדות, משרדי ממשלה, רשויות ועיריות, וכן גופים ויזמים פרטיים כגון מנהלי פרויקטים, קבלני תשתיות וביצוע - וכל מי שעיסוקו בתכנון.

החברה, המתמחה בפתרונות הנדסיים אפקטיביים שיוצרים חיסכון רב, מציעה גם לקבלנים ליווי משלב התכנון ועד לשלב האישור. יצויין כי עבודות התכנון המבוצעות בחברה נעשות בכל הרמות - החל מתכנון עקרוני וכלה בתכנון מפורט וייעוץ מקצועי. עבור כל אחד מהפרויקטים, מבצעים בחברה תכנון מקיף, הכולל ניתוח הידרולוגי של עוצמת הגשם הצפויה לרדת, ספיקת השיטפון לצורכי תכנון ועוד, ועד תכנון המבנים הפיזיים, כמו מערכות ניקוז של כבישים גדולים ומתקני תשתית, תוכנית ניהול נגר בשכונות ומבנים הנדסיים מורכבים, עד ירידה לפרטים ברמת התכנון לביצוע. "אבחון יסודי, תכנון מונע וטיפול בבעיות הניקוז והנגר העילי - שהם היסודות ההנדסיים שאנחנו מעלים אל פני השטח, הם קריטיים בכל הליך בנייה ופיתוח, ובעלי השלכות כספיות מהותיות", מסביר במברגר.

במברגר פונה לקבלנים שלפניהם עבודת ניקוז גדולה ומשמעותית, או אתגר ניקוז משמעותי בפרויקט – כמו למשל סכנות סחף או אתגר כמו פרויקט על שפת נחל, או אפילו פרויקט המשלב אלמנטים של ניקוז והידרולוגיה, מעבר לסטנדרט המוכר: "לעיתים, חסרים לניקוז יחסי ציבור. כולם שמים לב כאשר אין מים שעתיים או שלוש, או אם הביוב גולש, אבל כשיש תקלה בניקוז זה כמעט ולא מדובר. לכן, אנחנו כאן כדי לשים את הזרקור על תחום הנדסת המים בכלל ופתרונות הנדסיים לניקוז וניהול נגר בפרט, כדי לאפשר התמודדות בעתיד עם אתגרים מורכבים".

מתעלים מעל תעלת הזנה פי-9 מפעלי ים המלחצילום: גלעד מור

פרויקט נחל רחם: אתגר הנדסי מיוחד
פעולות תכנון ויישום בהידרולוגיה, כוללות עולמות הנדסה ומדע נוספים, כמו הידרו-גיאולוגיה, הידרוטכניקה, הידרוליקה ועוד רבים אחרים. מסיבה זו כולל צוות החברה הידרולוגים, מהנדסי הידראוליים, מהנדסי ניקוז חקלאות ומים, יועץ סביבתי ועוד. בנוסף, מייצרת החברה שיתופי פעולה עם אקולוגים, מהנדסי קונסטרוקציה ושותפים נוספים ליצירת הפתרונות הטובים ביותר. אחד מהפרויקטים בהם הוזמנו שירותי החברה לתכנון מחודש של תוכניות עבור קבלן, ובו נרשם שיתוף פעולה בין אנשי מקצוע כמעט מכל מקצועות ההידרו, הוא הפרויקט בנחל רחם.

התכנון המקורי שעל בסיסו זכה הקבלן במכרז, היה דיפון באבן של רצועת הנחל בהיקף של למעלה מ-30 אלף מ"ר. "הקבלן הבין שאין יכולת לספק כמות אבן כפי שהתחייב במכרז, ופנה אלינו לביצוע שינוי מהותי", מספר במברגר. "עבדנו יחד עם הקבלן, מהנדס הקונסטרוקציה והאקולוג עמם אנחנו עובדים, ויצרנו דיאלוג עם רשות הטבע והגנים שביקשו התאמות למתקן. בסופו של דבר, גיבשנו פתרון מותאם לקבלן, מותאם לסביבה וגם מותאם אקולוגית הרבה יותר מהפתרון המקורי, שבסופו של דבר גם חסך לקבלן בעלויות באופן משמעותי".

פרויקט נחל רחם, ליד שדה התעופה רמון, הוא אחד מפרויקטים רבים, מיוחדים ומאתגרים, המייצרים שיתופי פעולה פורים - להם נענו בחברה. במברגר מספר כי פרויקט נחל רחם הוא פרויקט ייחודי שהעלה אתגר הנדסי מיוחד. "זה פרויקט שונה מהקלאסיקה, ודרש מאיתנו לחזור למחברות ולספרים, לתכנן מהיסודות – ושמחתי על כך שבמשרד יש לנו את הכלים לעשות זאת בצורה הטובה ביותר".

מובל נחל רחם בזרימהצילום: רום כרמי

תחושת חזון ושליחות לעבודה
הידרומודול וראשיה עוסקים כבר כמעט 30 שנים בהנדסת ניקוז, הידרולוגיה והידרוליקה, בהידרודינמיקה ובהידרוטכניקה. "האינטרס שלנו, כמדינה, הוא שיהיו יותר ויותר כבישים המתוכננים ומבוצעים היטב, ושכונות מגורים המתוכננות נכון ומתוחזקות ברמה גבוהה, ואני שמח לראות את התוצרים בעבודה היום יומית שלנו", כך במברגר. "אנחנו רואים בעצמנו חלק מהתעשייה, שותפים אמיתיים וחלק משמעותי מהאתגר של בינוי ופיתוח שיתאים לגידול המתמשך של מספר התושבים בישראל".

המוטיבציה לפעול יד ביד עם האינטרס הכללי המדינה, לצד הרצון ללמוד מכל ובכל פרויקט מחדש, אלו הגורמים שמניעים את העובדים והמנהלים בחברה לייצר פתרונות ייחודים. "אנחנו אף פעם לא מדברים במושגים של איך הפרויקט הזה דומה למשנהו, אלא באיזה אופן הוא שונה. הייחודיות של הפרויקט מדרבנת אותנו לחשוב על פתרון טוב ומעניין יותר". בצורה זו הגיעו בחברה להצעות יוצאות דופן כמו למשל בפרויקט תשתיות עבור מפעלי ים המלח, שם הגו הצעה לפיה מי השטפונות יעברו מעל התשתית במקום מתחתיה; או בפרויקט אחר בו שכונת מגורים תוכננה להיות באזור שסבל מהצפות חוזרות, אז תכננו מקצועני החברה וליוו את הביצוע של הגבהת כלל השכונה. "אני מגייס את האנשים שמגיעים עם תחושת חזון ושליחות לעבודה. מנקודת המבט שלי, אני אוהב את כל הפרויקטים שלנו, ואת העובדה שכל פרויקט מביא אותנו למחשבה מחודשת גם אם עושים שימוש במשוואות הנדסיות בנות מאות שנים", מסכם במברגר.

בשיתוף הידרומודול