חדשנות בבנייה: ''הפטנט שמשנה את כללי המשחק''

שיטת הבנייה המהפכנית ES BUILDING, שפיתח ארוין שילינגר בעל ניסיון של למעלה מ-50 שנה בענף הבנייה, מציגה טכנולוגיה ייחודית של בנייה קונבנציונלית מתועשת בעלת יתרונות חסרי תקדים בבנייה רוויה להתחדשות עירונית. הבשורה: חיסכון כלכלי אדיר וקיצור משך הבנייה בשיעור של עד עשרות אחוזים, תוך הצגת פתרון בר-קיימה

גיא פישקין, בשיתוף אינדן תעשיות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט מעונות הסטודנטים בראשון לציון. תכנון: קימל אשכולות וקיקה ברא''ז אדריכלים. 3 בניינים בני 5, 8 ו-14 קומות. ביצוע בשיתוף קבוצת פדלון, חברה מובילה בחדשנות ובנייה ירוקה, שזיהתה את היתרונות הגלומים בטכנולוגיה
מעונות הסטודנטים בראשל"צ. תכנון: קימל אשכולות וקיקה ברא''ז אדריכלים. 3 בניינים בני 5, 8 ו-14 קומות. ביצוע בשיתוף קבוצת פדלון, חברה מובילה בחדשנות ובנייה ירוקה, שזיהתה את היתרונות הגלומים בטכנולוגיהצילום: באדיבות החברה הכלכלית ראשון לציון
גיא פישקין, בשיתוף אינדן תעשיות
תוכן שיווקי

עידן חדש בענף הבנייה? במציאות בה מחירי הדיור ממשיכים לעלות, נוכח המשך גידול האוכלוסייה ברחבי הארץ המוביל באופן טבעי לעלייה בביקושים לדירות שעודנו גבוה משמעותית מההיצע הקיים, אין ספק כי נדרשים פתרונות מעשיים על מנת לשנות את המשוואה, ויפה שעה אחת קודם. על רקע ההכרזות החוזרות ונשנות מצד קברניטי הממשלה והשרים בנושא, נדמה כי יתכן והפתרון בכלל נמצא מתחת לאף של כולנו.

זוהי השעה להציג בפניכם את שיטת הבנייה המהפכנית ES BUILDING, פטנט בינלאומי רשום, פרי מוחו של ארוין שילינגר, המציג מהפכה יוצאת דופן שביכולתה לייעל את תהליכי הבנייה, ובדגש על חיסכון כלכלי וקיצור משך הבנייה בפועל בשיעור של עד עשרות אחוזים, והכל בשילוב פתרון ירוק ובר-קיימה שאינו פוגע בסביבה.

הפטנט, שנרשם בישראל ובארצות-הברית זה מכבר, פותח במפעל אינדן תעשיות שבקיבוץ אפיקים הסמוך לכנרת, שם שקדו על פיתוח תוכנת מחשב ייחודית מבוססת בינה מלאכותית, המסוגלת להמיר תוכניות אדריכליות והנדסיות למודל ממוחשב תוך דקות בודדות, ובהמשך לשלוח את קבצי הייצור ישירות למכונות מתקדמות, כולל רובוט הרכבה. אלו יחד מסוגלים לייצר רכיבי בנייה בהיקפים עצומים של עד ל-300 אלף מ''ר בנייה בשנה.

חזית החדשנות
שיטת ES BUILDING הינה למעשה שם דבר בענף הבנייה הניצבת בחזית החדשנות, זאת לאור טכנולוגיה ייחודית של בנייה קונבנציונאלית לכל סוגי הבניינים, לרבות בנייה רוויה של פרויקטים להתחדשות עירונית במגדלים ויתרון יחסי גדול במיוחד לבניינים של 10-5 קומות.
כיצד עובדת השיטה? כל מרכיבי הבנייה מיוצרים במפעל אינדן תעשיות, שעתיד להפוך כבר בחודשים הקרובים למפעל הרובוטי הראשון בעולם עם יכולות ייצור בלתי פוסקות לאורך כל שעות היממה.

צילום: באדיבות החברה הכלכלית ראשון לציון

השיטה משלבת יצירת תבניות אבודות מפח בעובי 0.8 מ''מ לטובת יציקת כל האלמנטים הקונסטרוקטיבים הכוללים בטון וברזל, כגון ממ''דים, עמודים, קורות ותקרות עם חיפויי גבס (מהווים אלטרנטיבה לעבודות טיוח), קירות פנים חוץ של שלדי פלדה דקת דופן כהכנה לכל המערכות הנדרשות (חשמל, מים, מיזוג אוויר), יציקות בטון תרמיות לבידוד והיד עוד נטויה. תבניות אלו, ראוי לציין, אינן דורשות ציוד קשירה, כמו גם עבודות פירוק ושינוע, אלא מוכנות מיידית לביצוע עבודות הגמר.

''אנו גאים להכריז על שיטת ES BUILDING, פטנט שמשנה את כללי המשחק, שבבסיסו היכולת גם של קבלני גבס לבצע את עבודות הבנייה, בניגוד למצב הנתון כיום שבו רק קבלני שלד מבצעים את העבודות הללו, כך שאנחנו בעצם משנים את החוקים אחת ולתמיד'', מכריז שילינגר בגאווה. לדבריו, ''על רקע המחסור ההולך וגובר של כוח אדם בענף, השיטה הייחודית שאינה מצריכה כמות משמעותית של עובדים, עתידה לקצר לאין ערוך את משך זמן הבנייה בשיעור של בין 20%-50%, לצד הוזלה משוערת של כל פרויקט בין 10%-15%, כך שמדובר בבשורה אדירה ליזמים ולקבלנים כאחד''.

בנייה נקייה, ירוקה וללא פסולת
בימים אלה מבוצע עוד פרויקט של השיטה בעיר יבנה, הכולל בנייה של מתחם גני ילדים, אשר על פי ההערכות יושלם בתוך כחודש ימי עבודה, בהשוואה לתקופה של כחצי שנה על בסיס שיטות הבנייה המסורתיות הנהוגות בענף כיום. במקביל, נמצאת אינדן תעשיות בתהליך משא ומתן מתקדם לקראת חתימה על שורה של שיתופי פעולה עסקיים להקמת מפעלים ויישום שיטת הבנייה ES BUILDING במדינות המפרץ וארצות- הברית בהיקף של מאות מיליוני דולרים.

שילינגר שחתום כאמור על החידוש המרגש אליו לוטשות עיניים מיטב חברות הבנייה מהארץ ומהעולם, מתקשה להסתיר את ההתרגשות נוכח כניסתה של השיטה לעבודה בשטח דה-פקטו. ''נסו לדמיין לעצמכם את המחזה הבא - בנייה נקייה ללא כל פסולת, בנייה בטוחה שדואגת לשמירה על בריאותם של כל אחד מהעובדים, בשילוב דיוק מירבי בביצוע, הוזלת עלויות וקיצור לוחות זמנים. החל מ-2022 לא מדובר בדמיון, אלא במציאות''.

בשיתוף אינדן תעשיות