''הון אנושי הוא הקו הדק שמפריד בין הצלחה לכישלון בפרויקטי הבנייה בארץ"

נילי פרידמן הפכה בשנים האחרונות לשם דבר בתחום גיוס עובדים בכירים לענף הבנייה. אהבת אדם, תשוקה למקצוע, יכולת גבוהה וניסיון להעניק ערך מוסף למעסיקים ולעובדים המחפשים לבנות קריירה, הם אלו שהובילו אותה להצלחה אחר הצלחה בתפקידי מפתח בתחום ההנדסה והביצוע בחברות הבנייה

גיא פישקין בשיתוף נילי פרידמן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נילי פרידמן | צילום: ענבל שני
נילי פרידמן צילום: ענבל שני
גיא פישקין בשיתוף נילי פרידמן
תוכן שיווקי

הסיפור של פרידמן (44), נשואה ואם ל-3 ממושב בית חנניה, בוגרת תואר ראשון בתקשורת ומנהל עסקים, החל כאמור לפני קצת יותר מעשור ולגמרי במקרה. ''עבדתי אז כמנהלת שיווק בחברת קייטרינג גדולה. הייתי אמא צעירה לתינוקת וכעבור שנתיים נולדו תאומים מתוקים, הבנתי שאין לי יותר מידי ברירות ובחרתי להשאר איתם בבית ולגדל אותם במשך תקופה ארוכה, כשמיציתי את התקופה הזו חיפשתי לחזור לתחום השיווק והמכירות, אבל רצה הגורל והחיים הובילו אותי לכיוון אחר לחלוטין''.

בניסיון לסייע לחבר קרוב של המשפחה, קבלן פיתוח ותשתיות, שסיפר על מצוקת גיוס העובדים לענף הבנייה, החליטה פרידמן לנצל דאז את כישוריה כמנהלת כוח אדם בהתנדבות. ''סיפרתי לו שאני בין עבודות ושיש לי זמן'', היא משחזרת בדיעבד. ''תוך זמן קצר הצלחתי לגייס לאותו חבר מספר עובדים. הבנתי שהתחום הזה מעניין אותי וכך בעזרתו התחלתי לתת שירותי גיוס והשמה לקבלן תשתיות בסיווג ג5, שנתן לי את ההזדמנות הגדולה שלי בתחום למרות שהייתי ללא כל ניסיון, הוא קלט כנראה שהמוטיבציה, השכל הישר והיכולת הגבוהה שהבאתי עימי מתחומים אחרים, יכולים להואיל לו וכמובן שעבדתי על בסיס הצלחה ולכן אמר לי- קדימה, רוצי. במהלך השנה הראשונה למדתי לעומק את כל התורה והמצאתי לעצמי סטאג' על הענף: הצטרפתי לסיורי קבלנים, ישבתי בישיבות חריגים עם המהנדס הראשי ומנהלי הפרויקטים, ביליתי באתרי עבודה והקשבתי למהנדסים ולמנהלי העבודה במהלך עבודתם, שאלתי אינסוף שאלות ופשוט אפשרתי למידע לחלחל עד שהרגשתי ביטחון מלא שאני מבינה קבלנות, מבינה בניין. במקביל גייסתי 18 בעלי תפקידים בכירים לחברה הזו, ולאט לאט התחילו להכיר אותי בשוק. באותה תקופה כמעט לא היו אנשים שהתעסקו בצורה ממוקדת בגיוס של עובדים בכירים לענף הבניין, כך שבאיזשהו מקום אני יכולה להגדיר את עצמי כסוג של חלוצה''.

כיצד זה בא לידי ביטוי בתחילת דרכך?

''בכל הסבת מקצוע השנים הראשונות הן המאתגרות ביותר. אני תמיד אומרת שצמחתי מלמטה, כיתתי רגליים באתרי בנייה ומשם התפתחתי. זה משהו שחישל אותי. אני אדם של אנשים, כך שלאורך כל הדרך התמדתי בפגישות שהעניקו לי אינספור קשרים, אותם אני שומרת עד היום''.

לשלב בין הידע לניסיון

העבודה הסיזיפית בתחילת דרכה בענף הובילה את נילי להקים חברה שהיא ONE MAN SHOW ובשנים האחרונות היא קוצרת את הפירות. נילי מעורבת ברבים מהגיוסים המשמעותיים ביותר בתחום ההנדסה בשנים האחרונות ובונה לאנשים מסלולי קריירה, תוך הכוונה מלאה לאורך השנים. בין לקוחותיה, שהולכים איתה קרוב לעשור, ניתן למנות את חברות הנדל''ן, הבנייה והיזמות הבולטות במשק, ביניהן: קבוצת עזריאלי, אלקטרה בנייה, אמות, גב-ים, דניה-סיבוס, תדהר, אשטרום, עץ השקד ועוד.

פרידמן עם מנהלי האתר עץ השקדצילום: ענבל שני

הבסיס להצלחה שלי היא רמת ההיכרות שלי עם הענף ועם האנשים בענף. התאמת העובד ל-DNA של חברה הוא קריטי להצלחת הגיוס ולכן צריך לברור ולהכיר היטב מי יתאים לאיזו חברה ולאיזה פרויקט".

עד כמה מאתגר לעסוק בגיוס משרות של עובדים בכירים?

''הגיוסים שאני מבצעת הם של תפקידי סמנכ"לי הנדסה, מנהלי מגה פרויקטים, מנהלי פרויקטים, מנהלי תכנון, מנהלי עבודה וכו'. העבודה נעשית בעיקר מול חברות מובילות בענף, העוסקות בקבלנות וביזמות. זה לא סוד שקיימת מצוקה גדולה כיום בענף למהנדסים איכותיים ומנהלי מגה פרויקטים שיוכלו לנהל בעת ובעונה אחת בנייה של פרוייקטים מורכבים ומאסיביים עם צוות של עשרות עובדים. עצם היכולת שלי למצוא את האחד והיחיד המתאים לאותו ארגון, לפרויקט הספציפי, נותנת לי סיפוק בל יתואר''.

מהן התכונות הנדרשות מחברת השמה איכותית בענף הבנייה?

''מהיום בו דרכתי לראשונה באתר בנייה, הצבתי לנגד עיניי כמה ערכים מרכזיים - שמירה על מקצועיות, יושרה והגינות, כמו גם שקיפות מלאה מול הלקוח ומול המועמדים לאורך כל התהליך. גיוס בעלי תפקידים בכירים זה לא דבר של מה בכך, שכן זהו תהליך שדורש ממני לבצע תחקיר עמוק ומקיף של 360 מעלות אודות המועמד. תהליך זה מטרתו לוודא כי זהו אכן האדם המתאים, וכזה שיוכל להוביל את החברה או הארגון קדימה ולספק לו תועלת אמיתית, לא פחות חשוב לי לדעת שהארגון יתן גם לעובד את התועלת המירבית''.

פרידמן מוסיפה כי ישנה חשיבות גבוהה בניהול קריירה של מועמדים, במיוחד בעידן שאחרי הקורונה: "אנשים מחפשים משמעות, חלקם מחפשים שכר גבוה, חלקם חברה עם פרויקטים גדולים ומעניינים ורבים מחפשים יותר נוחות וקרבה לבית. התפקיד שלי להבין מה הערכים החשובים ביותר לכל אחד ואחד ולהתאים לו את העבודה והתפקיד שיוכלו לקיים אותם ויוכלו לסלול לו את הדרך למעלה כפי שהוא רואה אותה. אני מגדירה עצמי כמעין סקאוטרית שמנסה לדלות כל שביב מידע על המועמד ומאירה בפרוג'קטור על כל פרט ופרט, בדגש על יכולותיו המקצועיות והבינאישיות. כיום כל מועמד לתפקיד בכיר הוא טאלנט וכך אני מתייחסת אליו. העבודה היסודית הזו מסייעת לי לראות בצורה ברורה את מידת התאמתו, וכמובן שבאותה מידה את התאמת הארגון והתפקיד אליו. כיום, גם מנהלים שהיו בהכחשה, מבינים שהון אנושי הוא מרכיב החשוב ביותר בארגון. זהו בעצם הקו הדק שמפריד לא פעם בין הצלחה לכישלון''.

לאן מועדות פניו של ענף הבנייה?

''בעשור האחרון היקף הבנייה של הפרויקטים גדל משמעותית. אם עד לפני 10 שנים מגדל מגורים של 20 קומות ומעלה היה משהו נדיר בנוף, הרי כיום זה הפך לסטנדרט ועניין שבשגרה. מתוקף זה, יש מחסור גדול במנהלי פרויקטים ומנהלי עבודה בכירים שיודעים לנהל מספר בניינים במקביל ופרויקטים הנדסיים מורכבים ושמסוגלים לעמוד בראש מערכת גדולה עם צוות ביצועי והנדסי גדול. זה אחד האתגרים הגדולים ביותר שיש כיום בענף והוא רק ילך ויגדל. התפקיד שלי הוא לנסות ולסייע לאותן חברות להתמודד עם המחסור ולאותם עובדים ליהנות ממנו בעת ובעונה אחת''.

היכן נראה אותך בעוד 5 שנים מהיום?

''אני מאמינה שאמשיך במסע שהתחלתי בו לפני כעשור במלוא המרץ. יש לי תשוקה אדירה למה שאני עושה כל בוקר מחדש. לשמחתי, אני זוכה לקדם לא אחת אוכלוסיות מוחלשות - עולים חדשים ועובדים ממגזרים שונים שזוכים בעזרתי להשתלב במעגל העבודה עם שכר הולם ותנאים פנסיוניים איכותיים. זו זכות גדולה שנפלה בחלקי וזאת הציונות שלי. אני מאחלת לעצמי להישאר עם אותה אנרגיה, עם אותו חיוך ולהמשיך להיות חלק מענף הבנייה הישראלי המשגשג".

בשיתוף נילי פרידמן

www.nilijobs.co.il | nilifridman@gmail.com | 054-3372000