"חזון ה-IoT הפך למציאות והביא איתו אתגרי פיתוח חדשים"

חברת התוכנה הישראלית טריויום סולושנס שואפת לתרגם את מהפכת האינטרנט של הדברים לשירותי תוכנה אמינים ואיכותיים. "אנחנו מתמודדים עם חומרה לא שגרתית שממלאת תפקידים לא רגילים, מהפכת ה-IoT מביאה איתה סיכוני סייבר אדירים", אומרים בחברה

אגם קדם לוי, בשיתוף טריויום סולושנס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ידיים מקלידות על מסך דיגיטלי
"חזון ה- IoT הפך למציאות והביא איתו אתגרי פיתוח חדשים"צילום: Shutterstock
אגם קדם לוי, בשיתוף טריויום סולושנס
תוכן שיווקי

כשאנחנו מדמיינים מחשב, התמונה הראשונה שעולה לרובנו לראש היא ככל הנראה אותה קופסה מרובעת שאליה מחוברים מסך, מקלדת ועכבר – או אולי המחשב הממוזער שהוא הטלפון החכם בכיסנו. אך לצד כל אותן מערכות מחשוב שמיועדות לצרכן הקצה, מתקיים עולם שלם של פתרונות מחשוב אחרים לגמרי: מערכות משובצות מחשב (Embedded Systems).

"מערכת משובצת מחשב היא למעשה מחשב בעל פונקציונליות ממוקדת מטרה", מסביר אלכסיי דיאצ'קוב, מנכ"ל חברת 3vium. "המחשב השולחני שיש לנו במשרד או הטלפון החכם בכיס נועדו לבצע מגוון רחב של פעולות שונות – אבל מערכת משובצת מחשב נועדה לענות על צורך מסוים. אפשר לחשוב לדוגמה על מערכת המחשוב בפס הייצור של המפעל, שתפקידה לנטר את רמות הלחות והטמפרטורה".

עולם המערכות משובצות המחשב מתנהל לפי חוקים וכללים משלו – ומצריך מומחיות ייחודית בכל הקשור לפיתוח תוכנה מותאמת. טריויום, שהוקמה בשנת 1996, מעניקה שירותי פיתוח תוכנה למערכות משובצות מחשב כבר יותר מ-14 שנים. "כבר אז זיהינו את העתיד של העולם הזה, עוד כשרעיון האינטרנט של הדברים (IoT) הייתה בחיתוליה. היה לנו ברור שיש צורך בחברת שירותים מקצועית ואיכותית שמתמחה בעולמות ה-Embedded וה-IoT".

אלכס לוריא, מנהל הטכנולוגיות הראשי של החברה, מסביר כי חדירת גישת ה-IoT לענפים נוספים בתעשייה ולקטגוריות חדשות של מוצרי צריכה רק מגבירה את הצורך בפיתוח תוכנה למערכות אלו. "העולם של המערכות משובצות המחשב נולד מתוך הצורך בביצועי זמן אמת", מסביר לוריא. "אלו הן מערכות מחשוב שנדרשות לתפקד בזמן אמת ולספק תגובות מהירות מאוד. עם השנים התחום הזה התרחב לעולמות הטלקום והתעשייה וכיום נוגע כמעט בכל היבט של חיינו.

"צריך להבין שמערכות Embedded הן כל אותן מערכות חומרה ייעודית שמקיפות אותנו", הוא אומר. "מהראוטר שמספק את האינטרנט בבית של כל אחד ואחת מאיתנו, דרך ציוד התשתית התקשורת האלקטרונית ועד לאינספור רכיבי מחשוב שונים בתעשייה. יש לנו כאן התמודדות עם חומרה לא שגרתית שממלאת תפקידים לא רגילים – אבל אנחנו יודעים איך לפתח פתרונות תוכנה מקיפים ומאובטחים למערכות הללו".

המהפכה הבאה כבר כאן

אחרי אינספור הבטחות ותחזיות אופטימיות, בשנים האחרונות מהפכת האינטרנט של הדברים קרמה עור וגידים. "כל תחום ה-IoT הפך מחזון למציאות", אומר לוריא. "אפשר להסתכל על מוצרים רבים שכבר מחוברים לאינטרנט – או על רחפנים ורכבים אוטונומיים שמשפיעים בצורה דרמטית על הצורה שבה עולמות התחבורה והלוגיסטיקה מתנהלים. יש כאן הרבה מאוד שינויים חדשים שתלויים ביכולות החומרה והתוכנה בשוק".

אלכס לוריא, מנהל טכנולוגיות ראשי ב- 3viumצילום: UBC School of Business

חברת טריויום מתמחה בהתאמה של מבנה התוכנה לפונקציונליות הנחוצה ללקוח. "אנחנו יודעים להקים מערכת הפעלה על חומרה ייעודית, להריץ אותה תוך צריכה מינימלית של משאבים – ועל גביה לפתח את הפונקציונליות שהלקוח צריך. זה יכול להיות חיישן שנועד לשדר נתונים לענן, מערכת שממירה תדר רדיו לאות אינטרנט – או ציוד IoT שממלא כל מטרה אחת. המומחיות שלנו היא לתפור את פתרון התוכנה בדיוק למידותיו של הלקוח".

מענה מקיף לצרכי הסייבר

טריויום מיצבה את עצמה בשנים האחרונות כאחת החברות המובילות בארץ בכל הקשור לפיתוח תוכנה למערכות משובצות מחשב. בחברה מספקים שירותי תוכנה לחברות טכנולוגיות גדולות וכן לסטארט-אפים קטנים. דגש מיוחד שמים בחברה על נושא אבטחת המידע.

"מהפכת ה-IoT מביאה איתה סיכון גדול מאוד", אומר לוריא. "אנחנו מדברים כאן על ציוד מחשוב שייכנס לכל תחום בחיינו ויהיה מחובר לרשת האינטרנט, על כל הסכנות שטמונות בדבר. כתוצאה מכך, מערכות המחשוב החדשות הללו פגיעות למתקפות של האקרים ואנחנו רואים את סיכוני הסייבר האלה בשטח כבר היום".

לוריא מסביר שלמרות הנטייה לזלזל במערכות IoT, הן נושאות פוטנציאל נזק חמור במקרה של מתקפות סייבר. "הסכנה יכולה להגיע עד לפגיעה במדינות היות ואנחנו מדברים במקרים רבים על תשתית חיונית. כל נושא אבטחת המידע במערכות משובצות מחשב נמצא מאחור, עם פרצות אבטחה רבות שלא נסתמות בזמן וגישה רווחת שאננה למדי, שלא מודעת לחומרת הסכנה. זה אחד מתחומי הפעילות החשובים שלנו: לסייע לחברות למגן את מוצרי ה-Embedded וה-IoT שלהן מפני איומי סייבר".

מנכ"ל החברה דיאצ'קוב מסביר כי 3vium שמה לעצמה למטרה לגשר בין התחזיות הוורודות על מהפכת ה-IoT לבין היומיום של חברות רבות בארץ ובעולם. "הרבה מאוד חברות קוראות על IoT ומגיעות למסקנה שזה בדיוק מה שהן צריכות", הוא אומר. "אולם הן לרוב שואלות את עצמן איך מתרגמים את הדיבורים למציאות. אנחנו כאן כדי ליישם את המערכות האלה מ-א' ועד ת'".

צוות החברה מנוסה בהתמודדות עם האתגרים המיוחדים שטומנות בחובן מערכות משובצות מחשב, מספר דיאצ'קוב. "בסוף, הלקוח רוצה להוזיל את עלויות הייצור והתפעול שלו ולקבל מוצר אמין ביותר. אנחנו אוהבים לבנות דברים חדשים ולהתעסק בפרויקטים שונים. טריויום היא חברת בוטיק שנותנת שירות איכותי למעגל מצומצם של לקוחות – במטרה לספק את פתרונות התוכנה הטובים ביותר".

לאתר

בשיתוף טריויום סולושנס