"האתגר הגדול- לעשות יותר עם פחות: יותר מוצרים מעולים עם פחות חומר, פחות אנרגיה, פחות זיהום"

מנהלי החממה הטכנולוגיות i4Valley, שהוקמה לפני שנתיים בכרמיאל על-ידי כמה מספינות הדגל של התעשייה הישראלית ומשקיעה במיזמים בשלבים מוקדמים בתחום ה-"תעשייה 4.0", פועלים למצב את החממה והאקו-סיסטם סביבה כמרכז התחום בישראל. מבחינתם, התחום לא נועד רק לייעל את תפוקות המפעלים, אלא גם להתמודד עם האתגרים המרכזיים שהאנושות מתמודדת איתם כיום - מקיימות ועד יוקר המחייה

אסף לבנון, בשיתוף i4Valley
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צביקה וינשטוק וסיון יחיאלי
צביקה וינשטוק וסיון יחיאליצילום: תומס סלינצקי
אסף לבנון, בשיתוף i4Valley
תוכן שיווקי

"אנחנו מרכז ה-Industry 4.0 בישראל, ומהווים מקום לסטארט-אפים בתעשייה הזאת. הפידבק שלנו, החיבורים שלנו, הניסיון שלנו - כולם יכולים להועיל להם רבות. זהו תחום שמצריך הרבה תשומת לב, זהו התחום שלנו והייעוד שלנו". כך אומר סיון יחיאלי, מנכ"ל i4Valley, חממה טכנולוגיות שהוקמה לפני שנתיים בכרמיאל על-ידי כמה מספינות הדגל של התעשייה הישראלית: גבעון - חברת הבת של ענקית הטכנולוגיה והתעשייה Wipro ההודית, קוסטו ישראל (טמבור), קבוצת כתר, קליל חלונות מעוצבים, טרלידור תעשיות מתכת מתקדמות ופליינג קרגו.

החממה משקיעה ביזמיות וביזמים בשלבי Pre-Seed ו-Seed. מיזמים המתקבלים ל-i4Valley נהנים מהשקעה כספית ומעטפת שירותים כוללת, חברות באקו-סיסטם יזמי חזק ושותפות בקהילת חדשנות תוססת של קשרים, חיבורים והזדמנויות.

הפוקוס הוא, כאמור, "תעשייה 4.0", או כפי שמגדיר זאת יחיאלי: "ההיי-טק שמשרת את התעשיה היצרנית". לתפיסתו, נכון להיום, ניתן לראות שתחום זה מתמודד עם האתגרים המרכזיים שהאנושות מתמודדת איתם, ביניהם: צריכת אנרגיה, טיפול במים, ייעול שרשראות אספקה ויוקר המחייה. מגמת ה"תעשייה 4.0" מייעלת את התהליכים הכרוכים בהתמודדות עם אתגרים אלה. "נקודת המוצא שלנו היא ש'תעשייה 4.0' זה תחום חשוב מאוד עם פוטנציאל גדול, שהופך לקריטי יותר ויותר בעת הנוכחית", הוא מדגיש.

הכנס השנתי השני של i4Valleyצילום: ריטוב פוטוגרפי

i4Valley בחרה להתמקם בצפון, מכיוון שמעבר לנוכחותה של כחצי מהתעשייה הישראלית באזור, זהו גם מקום מושבם של מוסדות אקדמיים-טכנולוגיים מובילים, דוגמת הטכניון והמכללה האקדמית להנדסה - בראודה, וכן של המכון לייצור מתקדם בכרמיאל ומאיץ הגליל (בו החממה שותפה). "אך טבעי שהצפון יהפוך למרכז הלאומי של תחום ה'תעשייה 4.0'. יש פה אקו-סיסטם חזק מאוד, שמסייע לסטארט-אפים לקום ולצמוח, למצוא Design Partners ולהפוך לאזור שמצמיח חברות מהתחום", מסביר יחיאלי. "אנחנו לא חממה קונבנציונלית. החברות לא נמצאות אצלנו. אנו פועלים במודל של קרן הון סיכון ואנחנו פרו יזמים. זה בא לידי ביטוי בכך שאנו מקבלים פניות מחברות שנמצאות במרכז הארץ וגם חברות שרצו ואף הצליחו לגייס כספים מקרנות במרכז - ובכל זאת מעוניינות שנשקיע בהן".

התיקון הגדול של מהפכת ה"תעשייה 4.0"
ב-i4Valley מאמינים שאנו נמצאים בעיצומה של תקופת ההזדמנות הגדולה. לדידם, המסכים האדומים בבורסה והנפילה של חברות SaaS וחברות שעסקו במרחב הווירטואלי פותחת הזדמנות לפתור בעיות אמיתיות: ייצור מקורות אנרגיה ובניית תהליכים יעילים יותר. "ישנן טכנולוגיות חדשות, שמאפשרות לייצר דברים עם פחות משקל וחומר ועם טביעת רגל נמוכה יותר בסביבה", מבהיר יחיאלי. "האנושות לא צריכה להתפשר על איכות חיים, אלא להיות הרבה יותר יעילה בהתנהלותה וכך לייצר סביבה שלא פוגעת בסביבה. במקרים היותר טובים ניתן ממש לשפר את המצב הסביבתי".

"אנחנו מאמינים שמה שאדם קלקל - הוא צריך לתקן", ממשיך אותו צביקה וינשטוק, סמנכ"ל הטכנולוגיות של i4Valley. "זה אומר שאנחנו לא יכולים לסגת אחורה, אלא ללכת קדימה בכל הכוח - אבל לעשות את הדברים טוב יותר, כדי לתקן את הנזקים שגרמנו לסביבה, לטובת ילדינו. המהפכה הרביעית תעשה את התיקון. מהבחינה הזאת אנו חושבים שיש פה הזדמנות השקעה גדולה מאוד. גם המדינה חושבת כך, אחרת לא הייתה מקימה את המכון לייצור מתקדם, משקיעה בנו ומסייעת לכל האקו-סיסטם הזה להתקיים".

הכנס השנתי השני של i4Valleyצילום: ריטוב פוטוגרפי

החממה מסתכלת כיום על מספר מגמות, שהיא תופסת כמשמעותיות מאוד בתעשייה, כמו קיימות ועבודה בהרמוניה עם הסביבה, במקום נגדה. "התעשייה כרגע נמדדת לחלוטין על התמודדותה עם הסביבה", אומר וינשטוק. "ב-2023 יהיו באירופה גבולות פחמן, שגוף שלא יעמוד בהם - פשוט לא ייכנס ליבשת. זה מכריח את התעשייה הישראלית להתחיל להשתדרג בכיוון. פתאום כולם הבינו ששרשראות האספקה פוגעות בזמינות המפעל ובהמשכיותו ושנוצר הצורך להכניס טכנולוגיות חדשות המאפשרות לראות מה קורה במפעל בכל נקודת זמן, וטכנולוגיות למידת מכונה, שיספקו תובנות חיוניות שיאפשרו התייעלות. כיום יש הבנה ששילוב כוח אדם בתהליכים יחד עם מכונות ורובוטים הינו השילוב הנכון במעבר לתעשייה 4.0. את כל זה עוטפת המהפכה הדיגיטלית המתרחשת בעולם מזה עשורים. סוף-סוף זה נכנס גם למפעלים ויוצר את המהפכה המתרחשת בימים אלו".

"המפעל הופך לשיא הטכנולוגיה בתפיסת תכנון, פיתוח וייצור מוצר, שימוש בחומרים חדשים ומתוחכמים, סימולציות ועוד תפיסות היי-טק שפעם לא היו חלק מרצפת הייצור. אבל, ככל שקשה לדמיין מפעל תעשייתי כחברת היי-טק - מפעלים יחוו את השינוי הזה די מהר. אלו כוחות מאקרו שאי אפשר לעצור. התעשייה המסורתית חייבת לעבור שדרוג משמעותי כדי להישאר רלוונטית ולהמשיך לייצר. תהליכי ייצור ידניים חייבים להפוך לאוטומטיים לגמרי, חכמים יותר, יעילים יותר ולאפשר ייצור כמויות גדולות. זו ליבה של המהפכה וזהו אתגר גדול לתעשייה. וכאן יש הזדמנות לסטארט-אפים להיכנס לתחום".

חלק מגופי ההון סיכון עוד לא שם
יחיאלי מאשר שבתחומים הללו יש הזדמנויות יפות מאוד. "ההצטברות של הנתונים, העובדה שעדיין יש הרבה מאוד מכונות חכמות - אבל שהן עדיין לא מדברות אחת עם השנייה, יש הזדמנויות סביב דאטה, אופטימיזציה וצריכת אנרגיה – כל מה שקורה בתחומים הללו לא מגרד את מעטפת הפוטנציאל", הוא טוען. "ישנן אפשרויות לשפר מערכות קיימות ולייצר מערכות חדשות, שיהיו יעילות הרבה יותר. בתנאים האלה, של משבר מתמשך, שנגרם בתחילה ממגפת הקורונה ולאחר מכן מהמלחמה באוקראינה, לצד חוסר ודאות גבוהה בתחום ההשקעות בחלק גדול מהמרחבים הווירטואליים - אנו מציעים השקעות בהיי-טק עם רגל על הקרקע ועם פוטנציאל צמיחה גדול מאוד".

עד כמה השוק מפנים את התפיסה שלכם?
וינשטוק: "התעשייה מתבגרת ומציעה יותר פתרונות. ישנן כיום תעשיות שהטמיעו כלים של 'תעשייה 4.0' וכבר רואות שיפור משמעותי. יש כבר מספרים שמראים שחברה שמשקיעה 3% מהכנסות הנטו שלה רואה מכך תשואות משמעותיות פי 2.5 לעומת חברה שמשקיעה פחות מ-2%. כך שלתעשייה מחלחלת ההבנה שההשקעות בעולם הדיגיטציה מביאות החזר אדיר. יש גם סקר מהשנה של PWC שמציג זאת בבירור".

יחיאלי: "'תעשייה 4.0' זה לא רק פריון, IoT או Predictive maintenance ותעשיינים מתחילים להבין את זה. האתגר הגדול הוא לעשות יותר עם פחות – יותר מוצרים נהדרים שמיוצרים באופן היעיל ביותר - עם פחות חומר, פחות אנרגיה, פחות זיהום סביבתי.

אמנם בהתחלה השיח באמת התמקד בפריון, כמות תפוקה, אך כיום מתחילים להבין שזה רק חלק אחד מתוך שרשרת ערך שלמה. ניתן לשפר לוגיסטיקה, תהליכי מכירה, גישה ללקוח – וגם אלו שיפורים משמעותיים מאוד לחברה, המביאים לחיסכון ניכר בכל שרשרת הערך".

תן דוגמה להמחשה.
"אנו עובדים עם סטארט-אפ בשם Insighting, שמתמחה בתפעול מערכי הפצה. הוא מייצר למנהלי המכירות תובנות בזמן אמת לגבי מכירה בצורה נכונה למפיצים. זה כלי ייחודי בשוק, שממש מסתכל על כל שרשרת המכירה ללקוח. זו המחשה לכך שנושא 'תעשייה 4.0' הוא הרבה יותר רחב ממכונות, שמדובר בכל השרשרת עד ללקוח".

אתם מציגים את התחום כאטרקטיבי כל כך, שלא ברור איך כל גופי ההון סיכון לא עומדים בתור כדי להשקיע ב"תעשייה 4.0".

יחיאלי: "למרות הגאות של השנתיים האחרונות בתחום, נראה שקרנות ההון סיכון עדיין חוששות מהשקעה בחברות בשלבים מאוד מוקדמים. מצד שני, אנחנו לא חוששים וגם הבעלים שלנו לא. אתה רואה את ההנהלה הבכירה ביותר של וויפרו – חברה של 10 מיליארד דולר, מתעניינת בכל פרויקט עידוד יזמות שלנו. זה לא סתם, כולם מבינים את הפוטנציאל. כשמסתכלים איך טסלה בונה מכוניות, רואים שהרבה מושגים בתעשיות הסטנדרטיות משתנים מקצה לקצה. פתאום מוכרים מכוניות באינטרנט בלי מישהו באמצע, ומייצרים אותן עם הרבה פחות חלקים ועם רווחיות גולמית הרבה יותר גבוהה. כולנו רואים, ממש לנגד עינינו, את המהפכה מתרחשת על-ידי פורצי דרך. מי שירצה להיות תחרותי יצטרך להתחרות בעולם חדש עם כלים חדשים. זה משהו שאנחנו הפנמנו, אבל חלק מגופי ההון סיכון עוד לא שם. לשמחתנו, רשות החדשנות מסייעת לנו לקחת את הסיכון ויחד איתה הקמנו אקו-סיסטם שעובד מצויין. ההצלחות העתידיות של ההיי-טק יגיעו מכאן, מהחיבור בין היזמים, השותפים, התעשייה והסטארט-אפיסטים. מלבד ההשקעה יש לנו גם מסלול בו אנו לוקחים יזמים, בשלבים מאוד מוקדמים, ובאמצעות תוכנית עידוד יזמות נותנים להם מענק כדי שיוכלו להתחיל את העסק, להתקדם ולראות אם יש בדבר הזה ממש".

"אי אפשר לעצור את הענן בכניסה למפעל"
וינשטוק מסכים שעדיין נדרש לגשר על הפער בין העולם התעשייתי-מסורתי לעולם ההיי-טק: "העולם החדש כבר כאן וכבר לא זר, אך לתעשייה הוא עדיין קצת זר. גם כשלא - הוא לפעמים נראה כמתנגש עם דרכי העבודה המוכרות. למשל, כל נושא תוכנות הענן. השאלה היא איך מנגישים אותן לתעשייה, כשלחלק מהחברות יש מדיניות אבטחה ודרישות עמידה בתקנות וברגולציה שייתכן שסותרות אחסון מרוחק? אחד הסטארט-אפים בהם השקענו - Cloudyo - יודע להנגיש את זה ולייצר במהירות אדפטציה של יכולות העולם הדיגיטלי לעולם התעשייתי. הבינו שם, שאי אפשר לעצור את שירותי הענן בכניסה למפעל. בסוף כולן ייכנסו, בצורה זו או אחרת. השאלה הגדולה היא איך מנגישים, ולשם כך צריך סטארט-אפים כאלו שימציאו את הפתרון".

איך אתם בוחרים סטארט-אפים שיצטרפו לפורטפוליו שלכם?
יחיאלי: "אנחנו פועלים בצורה פחות קונבנציונלית. כמובן ששוקלים שיקולי השקעה מקובלים בסיד, ובוחנים פרמטרים כמו צוות החברה, פוטנציאל השוק, החזר ההשקעה המצופה, גודל השוק, סוג המוצר, כמה חדשנות יש וכמה חסמי כניסה. אבל בניגוד להון סיכון (ששונא סיכון – באנגלית מדובר על venture capital - והמילה risk כלל לא קיימת), כיוון שאנחנו לא פועלים בשוק של שלבים מתקדמים, אלא באמת בשלב הראשון, אנחנו מחפשים את החברות שהולכות להוביל מהפיכה אמיתית, אלו שיעשו שינוי אסטרטגי בעולמות התוכן שלהם. בעזרת רשות החדשנות והשותפים שלנו יצרנו מנגנון עידוד יזמות – ובמהלכו אנחנו עובדים עם סטארט-אפ תקופה כדי שהיזמים יוכלו לבחון את הרעיון בצורה עמוקה יותר וגם אנחנו נתרשם מהצוות והרעיון בתהליך".

וינשטוק: "כל VC מסתכל על הצוות וכשמדובר ב'תעשייה 4.0' יש חשיבות גדולה לניסיונו. רוב היזמים מגיעים עם 14-15 שנות ניסיון בתחומם, בין אם מדובר בהתמחות בחומרים או בשרשרת אספקה. אלו אנשים שעסקו בתחום Hands On, גילו את הבעיות ובאו עם רעיון ועם ידע אדיר בתחומם - מה שמשפר את סיכויי הצלחתם. הם מבינים את הבעיות ואנחנו מאפשרים להם גישה לחברות תעשייתיות כדי לדייק את הצעת הערך והפתרון".

החברות בהן משקיעה i4Valley
engini.ai - החברה פיתחה מערכת המאפשרת לארגונים לשנות תהליכים עסקיים במהירות וביעילות רבה, תוך התממשקות שקופה למערכות המידע הקיימות בארגון.

Aqualitas - החברה פועלת לאפשר למפעילי מערכות מים מכל הסוגים לקבל החלטות תפעוליות מושכלות, המבוססות על נתונים מהימנים בזמן אמת. החברה מפתחת חיישנים ומערכים לניטור רציף של זיהומים במערכות מים.

BizWatch - החברה מפתחת מערכת SaaS פורצת דרך מבוססת AI, המאפשרת לאתר, לאבחן לנתן הצעות של ספקים פוטנציאליים (B2B) ולפנות אליהם אוטומטית לצורך התקשרות עסקית.

Cloudyo - החברה עוזרת לארגונים למצוא את שירות הענן המתאים ביותר עבורם, בצורה המהירה, המדוייקת והמהימנה ביותר.

Briefery - החברה מספקת כלי בר-קיימא לדיגיטציה של תהליכים במפעלי תעשייה, המחבר בין עובדים, מכונות ומערכות מחשוב. כך מתקבלים שקיפות, עקיבות וחיזוי בזמן אמת.

KIINNS - החברה מפתחת מערכת מהפכנית המגדירה מחדש את תהליכי הניקוי בקווי ייצור בתעשיות המזון והכימיה. הטכנולוגיה שפיתחה החברה מפשטת תהליכי הייצור ותורמת להקטנת הזיהום הסביבתי.

Insighting - החברה מפתחת מערכת למידת מכונה לניהול מערכי מכירות גדולים ומורכבים המספקת תובנות זמן אמת כשיש צורך לפעול.

בשיתוף i4Valley