כל בית מתחיל בקרקע יציבה

עלויות הבנייה מובילות לא פעם לוויתורים בדרך לבית החלומות. אור כהן, בעלים בחברת אור הנדסה, מסביר על מה אסור להתפשר ואיך אפשר למנוע טעויות במהלך פרויקט הבנייה המורכב

נועה הראל, בשיתוף אור הנדסה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית בבנייה
בוחנים את ביסוס המבנה, המיקום, המידות והעומק לקראת תוכנית הבנייה המתאימה ביותר לבית
נועה הראל, בשיתוף אור הנדסה
תוכן שיווקי

כל חלום וחזון על בית מתחיל מבסיס יציב ואיתן. מהנדס בניין — קונסטרוקטור — הוא הגורם האחראי להשלמת התוכנית האדריכלית מבחינה הנדסית, ולמעשה לוודא שהחזון לבית החלומות הוא גם יציב ובטוח לשימוש.

כבר עם תחילת פרויקט הבנייה הקונסטרוקטור אחראי על תכנון יציבות וחוזק הבית — מיקום העמודים, כמות הברזל, עובי בטון הרצפה ועוד. בהמשך שלבי הבנייה ובסיומם הוא נדרש לפקח ולוודא כי התוכנית מיושמת ומבוצעת בצורה מדויקת, מקצועית וללא סטיות וטעויות. את האחריות הגדולה מכיר היטב אור כהן מחברת אור הנדסה, שמסביר אילו שלבים הכרחיים המבטיחים את השלמת הפרויקט בהצלחה.

כיצד מונעים טעויות?

אור כהן הוא בעלים שותף בחברת אור הנדסה — ייעוץ, תכנון וניהול פרויקטים, החולק את הבעלות עם אשתו, ספיר כהן יוסוב, אף היא מהנדסת בניין. את לימודי הנדסת הבניין הוא סיים בהצטיינות, ואף הרצה במגוון קורסים במשך כמה שנים. במקביל בתחילת דרכו הוא עבד במשרד תכנון גדול בדרום הארץ ולקח חלק בתכנון של פרויקטים לחברות מובילות בענף הבנייה, עד שבשנת 2015 יצא לדרך עצמאית.

בחברת אור הנדסה מציעים שירותים שונים, כמו חומרים הדרושים לקבלת היתר בנייה, בניית תוכנית עבודה מפורטות לרבות שבילים, חומות, קירות תומכים ועוד, לצד פיקוח עבור מרכיבים ראשיים, כמו יסודות, קורות, רצפה, עמודים, תקרות וגגות. "מעבר להיבטים ההנדסיים, אני לוקח את החלום שהלקוח והאדריכל יצרו יחד, ומוודא שיש קרקע יציבה לבנייה, במובן המילולי. אני בוחן את ביסוס המבנה, המיקום, המידות, העומק, ומוציא את תוכנית הבנייה המיטבית והמתאימה ביותר לאותו בית", מסביר כהן.

"אני לוקח את החלום ומוודא שיש קרקע יציבה לבנייה". אור כהן

הבעלים והמנהלים של משרד אור הנדסה משתתפים באופן פעיל בשירותי המשרד ובפיקוח, באופן שמביא לשטח את כלל הניסיון והידע שנצבר בחברה. "במקרים רבים אין הלימה בין התוכנית האדריכלית לתוכנית ההנדסית, ובין התוכנית המוגמרת לבין הביצוע בפועל. לכן בשלב הראשון צוות המשרד ואני מבצעים תיאום עם האדריכל, כדי למנוע טעויות, לעמוד בלוחות הזמנים ולמנוע אי נעימויות", אומר כהן. "מהנדס טוב צריך לדעת לחבר את כל הפרטים, להבין את ההשלכות ולתת מענה גם אל מעבר למשוואות".

כך למשל, בפרויקט לבנייה פרטית שביצעה החברה בנתיבות, הגיע כהן לפיקוח עליון לפני יציקת קורות יסוד, וגילה כי אחד היסודות לא בוצע כראוי, דבר שעלול היה לפגום משמעותית במבנה. "בפרויקטים לחוצים בזמן, למשל, מהנדסים מסתפקים לעתים בתמונות, אבל זה לא מקצועי", הוא אומר.

בפרויקט אחר לבנייה פרטית באופקים הגיע כהן לפיקוח עליון לפני יציקת רצפה וקירות יסוד. הפעם התיקון לא יכול היה להיות רק על פני השטח, ונדרש פירוק וחזרה כמה שלבים לאחור. כהן: "ללא פיקוח יסודי ומקצועי, הליקוי היה מתגלה בשלב מאוחר יותר — שבו הבית כבר בנוי, ולטעויות יהיה מחיר גבוה יותר".

לדבריו, בנוסף להיבטים המקצועיים, בעולם הבנייה הפרטית הווילות המתוכננות כיום הן מורכבות מבחינה הנדסית, ולכן נדרשים פתרונות יצירתיים: "לקוחות מגיעים אליי לאחר שעברו מקונסטרוקטורים אחרים, שרצו להזיז עמודים באופן שפוגע משמעותית בתכנון האדריכלי. מבחינתנו, ההסתכלות היא אחרת, אנחנו מבינים את החשיבות של העיצוב בעיניי הלקוח הפרטי, וכמו בכל דבר — קיימים פתרונות הנדסיים כמעט לכל צורך".

דוגמה מעניינת ליצירתיות הנדרשת מוצא כהן בפרויקט ייחודי ביישוב אשלים שבו עסק לאחרונה — בתים פרטיים ממכולות ממוחזרות, בהובלת אחיו של כהן, האדריכל אדיב כהן. "מדובר בבית מגורים העשוי מארבע מכולות ממוחזרות, שחוברו יחד לחלל של 130 מ"ר. אופי הבנייה הוא כמובן לא קונבנציונלי, מה שהצריך מקצועיות וחשיבה מתמדת — כיוון שהרקע המחקרי הקיים הוא דל ביותר".

איך בוחרים קונסטרוקטור?

במציאות שבה עלויות הבנייה התייקרו משמעותית, פרויקט בניית בתים פרטיים כולל לא פעם גם ויתורים. עם זאת, כהן מדגיש כי חשוב לשים לב למקצועיות של כל גורמי המקצוע המעורבים בתהליך שעשויים למנוע טעויות יקרות. לכן בחירת הקונסטרוקטור צריכה להיעשות באחריות. "ראשית, יש לבחון את התוקף של רישיון הקונסרוקטור מכמה היבטים. רצוי לוודא שמדובר במהנדס עם רישיון ולא רק רשום, ולבדוק את תקופת הניסיון שצבר בשוק, המאפשרת חשיבה מקצועית ויצירתית", אומר כהן.

דבר נוסף שחשוב לבדוק הוא ביטוח אחריות מקצועית. לדברי כהן, יש לשים לב שהרישיון אינו מגביל את אופי התכנון, כיוון שהביטוח לא יחול אם מדובר במבנה שלא תואם את הרישיון. הוא גם ממליץ לבדוק את הניסיון שצבר הקונסטרוקטור בתחום הבנייה: האם עסק במגדלי מגורים בלבד, או גם בבתים פרטיים. לבסוף יש לבדוק את הידע הטכני ולקבל חוות דעת מלקוחות עבר על מנת לקבל רקע הנוגע להתנהלות הבין-אישית של המהנדסים – האם הגיעו לבחינות הביצוע או הסתפקו בתמונות, האם עמדו בזמנים ומה מידת הזמינות והמענה לצרכים השוטפים.

בחברת אור הנדסה מציעים שירות אישי ממנהלי המשרד, בנוסף לצוות של חמישה מהנדסים מקצועיים ומיומנים. כהן מחזיק בהיתר ללא הגבלת ייעוד, חומר או גובה ובעל ניסיון של שנים ארוכות, במהלכן ליווה לקוחות רבים. החברה מלווה גם פרויקטים של בנייה רוויה, לצד החברות המובילות בתחום, בהן סינקו וי.ח דמרי. אחד מהפרויקטים הגדולים של החברה שנעשה בשיתוף עם י.ח דמרי שמבוצע בימים אלה הוא בשדרות וכולל שישה בניינים של 10 קומות בכל אחד.

"נקודת המבט ממנה אני מתבונן על כל פרויקט היא כאילו אני בונה לעצמי. אני מתכנן לעומק, עונה להתייעצויות ומשתדל לתת מהניסיון שלי גם מעבר לתחומי העיסוק שלי, כדי לתת ללקוח את מכלול הפרטים שהוא צריך", הוא מסכם.

אור כהן- אור הנדסה
ליצירת קשר: 052-897-2802
לפנייה במייל >>

בשיתוף אור הנדסה