לא נופלים בין הכסאות

סחף כהן, שותף ומנכ"ל קבוצת לאונרדו, מספר על היתרונות הגדולים של חברה יזמית שהיא גם המבצעת ומספק הצצה לתכניות החברה בשוק הנדל"ן

נעם גל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם גל
תוכן שיווקי

בתחום ההתחדשות העירונית יש מספר לא גדול של חברות שהן יוזמות וגם מבצעות את הפרויקטים בעצמן. אחת מהן היא קבוצת לאונרדו, שפועלת החל משנת 2006 בתחומי הייזום, התכנון, הניהול והבניה.

מנכ"ל החברה ואחד השותפים, סחף כהן, מספר כי מאז הקמתה, נטלה החברה חלק במאות פרוייקטים איכותיים של בנייה פרטית, ציבורית, מסחרית ובתחום ההתחדשות העירונית – שם בנתה מאות יחידות דיור ברחבי גוש דן ובערי השרון.

הרצל 41 רעננה

כהן מסביר כי להבדיל מחברות יזמות אשר פונות לקבלן חיצוני לביצוע העבודה, 'לאונרדו התחדשות עירונית' היא "יזם מבצע", חברה הבונה בעצמה את הפרויקטים שהיא יוזמת.

ומדוע הביצוע העצמי מעניק לכם יתרון על פני חברות אחרות?
כהן: "היתרונות שיש ללקוח שבא לקנות דירה מיזם שיש לו זרוע ביצועית, במיוחד בנישה הזו של ההתחדשות, הם עצומים. בראש ובראשונה, הלקוח מקבל אצלנו את כל המעטפת במקום אחד. ברור לו מי האחראי על הפרויקט וכך הוא לא נופל בין הכסאות, למשל בתקופת הבדק, שם בחלק מהמקרים, היזם והקבלן מנסים לגלגל את האחריות זה על זה, כשמי שנותר באמצע הוא הרוכש".

מכבי 41 רעננה

גם תהליך העבודה עצמו, מרחיב כהן, חלק יותר: "גישה זו מעניקה לנו שליטה מלאה על איכות הביצוע בפרוייקט, ניהול עקבי והדוק של קצב העבודה, מגע ישיר עם הדיירים ושרות אישי מיום החתימה על ההסכם הראשוני ועד הכניסה לדירה החדשה וסיום תקופת הבדק. הפתרון ההוליסטי שאנחנו מעניקים ללקוחות מעניק לנו שליטה בפרטים הקטנים ביותר ויכולת למצות את הפוטנציאל הטמון בכל פרויקט ומן הצד השני - לספק שקט נפשי וביטחון לרוכש בתהליך מורכב".

מדוע החלטתם להכנס לתחום היזום?
"לאונרדו היא קבלן בקבוצה 100 סיווג ג'-5 , כלומר סיווג קבלני בלתי מוגבל מטעם רשם הקבלנים. אנחנו חברים בהתאחדות בוני הארץ מאז 2008 וחברים קבועים בדירוג החברות המובילות של דאן אנד ברדסטריט. ככזו, התחלנו בביצוע פרויקט התחדשות עבור חברות, כאשר גם היום אנחנו מבצעים פרויקטים עבור חברות מהגדולות במשק, כמו אפריקה ישראל, אשדר, מטרופוליס, קבוצת סופרין ועוד".

סחף כהןצילום: רן בירן

"לאורך השנים יצרנו התמחות בביצוע. אנחנו 3 שותפים: אינג' זאב מרק, אינג' יאיר מרק ואני. כחברה ששורשיה נטועים עמוק בעולם הבנייה הישראלי (דור שלישי לבוני הארץ), ראשית דרכנו הייתה בבנייה פרטית, ולאחר שצברנו ניסיון, התקדמנו לפרויקטים של מוסדות ציבוריים ובנייה מסחרית. עם התפתחות תחום ההתחדשות העירונית בשנים האחרונות, סימנו כיעד עיקרי את הכניסה לתחום הבנייה הרוויה, והצלחנו להביא לידי מימוש את הניסיון הרב והמקצוענות שצברנו, בעשרות רבות של פרויקטים באזורי הביקוש. חשוב לציין, שאחד היתרונות הבולטים של החברה היא היכולת לעבוד בסביבה אורבנית צפופה, תוך התחשבות בסביבה ובשכנים – שהיא דומה לעבודה עם סכין מנתחים".

"כשהתחלנו בביצוע פרויקטי התחדשות ונחשפנו לתהליך, הבנו שיש לנו יתרון יחסי גדול גם כיזמים ששולטים על כל התהליך. כך אנחנו נותנים ללקוח עוד בטחון. שכן, ליזמים רבים שמגיעים לתחום, אין קבלן וגם כך למצוא קבלן טוב ואמין היא לא משימה פשוטה. בחלק לא קטן מהפרויקטים, יזמים בוחרים קבלן משיקולי תקציב בלבד, הקבלן לא מסוגל לגמור את הפרויקט ואז מחליפים אותו, משך הפרויקט מתארך, האיכות ירודה ואת הבדק – אתה לא יודע ממי אתה מקבל".

מהם לוחות הזמנים?
"בהתחדשות העירונית, מרגע קבלת ההיתר, המושכות בידינו ולכן ואני לא תלוי בקבלן חיצוני ולא בחברה מפתחת, הכל מרוכז אצלנו ולכן גם התהליך מהיר יותר. כך למשל, אני מוסר עכשיו 41 יח"ד לאשדר בפחות מעשרים וארבעה חודשים".

לסיכום, קובע כהן, היתרון של החברה היזמית שגם מבצעת, הוא משמעותי ולדבריו, יותר ויותר דיירים מבינים זאת: "אצלנו יש ללקוח בטחון מלא. אני לא צריך לחפש קבלן ואני נותן את ההערות שלי כבר בתהליך התכנון. אנחנו מקבלים היתר ומיד עולים לקרקע, אלה אלמנטים ששווים זמן, כסף ובזבוז אנרגיות מיותר של הלקוחות ושלנו. אנחנו מכונה משומנת שיודעת לבצע בלוחות זמנים קצרים והכי חשוב, הלקוח מקבל מוצר יותר איכותי, בסטנדרט מעולה עם מפרטים גבוהים ביחס לשוק ותמיד רמה אחת מעל כולם, גם בחדשנות. בזכות זה, הדירה שמקבלים מאיתנו היא בעלת ערך גבוה יותר".