איזו שיטה נבחרה לבניית מגדל שגובהו 250 מ' בפרויקט הדגל של המדינה?

ליווי בזמן אמת היה אחד מהפרמטרים להצלחתו של הפרויקט שהושלם בשנת 2018. טרם העבודות בשטח, נבנה מודל חישובי מקיף לרמת העומסים המקסימלית בכל מפלס של המגדל – מודל אשר מאפשר לדעת בזמן אמת אם דרגת החוזק אליו הגיע הבטון עומדת בדרישות שנקבעו מראש

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמעון מויאל, מנכ"ל פאר משה, שמעון מויאל ושות' מהנדסים-יועצים בנושא פרויקט אשליםקרדיט: נקודת מפנה
תוכן שיווקי

בשנת 2018 הושלם המכרז לפרויקט הדגל של המדינה בתחום האנרגיה הסולארית - התחנה התרמו-סולארית באשלים. במכרז זכתה חברת מגלים. תחת מגלים פעלו חברות רבות ביניהן חברת ג'נרל אלקטריק אשר היתה הקבלן הראשי בפרויקט ואחראית על מגדל הבטון. חברת ברייט סורס הייתה קבלן משנה ואחראית עיקרית על המראות הפזורות בשטח. על שלל האתגרים בפרויקט הענק, המשמעותי מביניהם היה התיווך בין המתכננים בחו"ל לבין הצוות המבצע בארץ. לדוגמא: במגדל הענק עליו הותקן דוד במשקל 2,220 טון, נבחרה שיטת הבנייה "תבנית מתרוממת" המחייבת יציקה רציפה של בטון 24/7 וכל עצירה בתהליך עלולה לגרום לעיכוב והפסד כספי.

>> בחזרה למדור

כיוון שצוות המתכננים היה מחו"ל, נבחרנו ללוות את הפרויקט בשטח ולתת פתרונות אונליין לכל בעיית ביצוע או יישום שעלולה להתעורר בזמן התרוממות התבנית. טרם העבודות בשטח, נבנה מודל חישובי מקיף לרמת העומסים המקסימלית בכל מפלס של המגדל – מודל אשר מאפשר לדעת בזמן אמת אם דרגת החוזק אליו הגיע הבטון עומדת בדרישות שנקבעו מראש כלומר אם יש יתירות מסוימת בתכנון המפצה על בעיות שעלולות להתפתח בזמן הבניה.. הפרוייקט דרש מעקב בזמן אמת, ולכן מהנדסת מטעמנו הגיעה על בסיס קבע לאתר הבנייה, ליוותה ובדקה את ההתקדמות ועל בסיס דגימות הבטון שנעשו במקום התבצעה אנליזה שאפשרה לראות אם המגדל עומד בדרישות המודל החישובי.

במבחן התוצאה, הליווי בזמן אמת היה אחד מהפרמטרים להצלחתו של הפרויקט שהושלם בשנת 2018. קצב העבודה היה מהיר נוכחות המהנדסת איפשרה סנכרון מושלם בין צוות המתכננים מחו"ל לבין הצוות המבצע בארץ וכך נבנה מגדל בטון שגובהו 250 מטרים בסטנדרט הגבוה ביותר.

>> לפתרונות יצרתיים בתחום הנדסה ותשתיות