חברת נשר רמלה מציבה אתגר חדש והופכת לאחד ממפעלי הצמנט הגדולים בעולם

גל הבנייה בארץ מחייב את מפעלי הצמנט להגביר את כושר הייצור; וכאשר מגבירים את כושר הייצור יש צורך להגדיל את שטח האחסון - אבל איך עושים זאת בצורה הכי מהירה, יעילה וכזו שתעמוד ביעד לחיסכון בשטחי המפעל?

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמעון מויאל, מנכ"ל פאר משה, שמעון מויאל ושות' מהנדסים-יועצים בנושא מפעל צמנט נשר-רמלהקרדיט: נקודת מפנה
תוכן שיווקי

גל הבנייה בארץ מחייב את מפעלי הצמנט להגביר את כושר הייצור; וכאשר מגבירים את כושר הייצור יש צורך להגדיל את שטח האחסון. זהו גם המקרה של חברת נשר שמתמחה בייצור צמנט. כחלק מהליך הצמיחה, החליטה החברה להרחיב את המפעל ברמלה שנחשב לאחד המפעלים הגדולים בעולם. האתגר בתכנון היה מורכב כיוון שהייתה דרישה לחסוך בשטח המפעל ולאחסן כמה סוגי צמנט שונים במקביל.

>> בחזרה למדור

כדי לענות לאתגר, תוכנן סילו 14, סילו לאחסון צמנט מהגדולים בעולם. המבנה הפנימי הייחודי של הסילו כולל חמישה תאי אחסון לסוגי צמנט שונים. חלק פנימי מעוגל המחולק לארבעה תאי אחסון כאשר הרווח בינו לבין הקיר החיצוני משמש כתא אחסון נוסף. התכנון החכם לחלוקה הפנימית נועד כדי לענות לצרכי האחסון אך גם כדי לחלק עומסים ולשמור על היציבות והעמידות שלו לאורך שנים. עם זאת, משקלו הכבד של הסילו שמתנשא לגובה של חמישים מטרים הציב בפנינו אתגר נוסף והוא אחיזתו של הסילו בקרקע.

השיטה שנבחרה לביסוס המבנה היא שריון קרקע, שיטה שבה כלונסאות מחזקות את הקרקע כך שתוכל לשאת דוברה אשר מפזרת את העומסים באופן שווה ותורמת ליציבות המבנה הכבד. השיטה מאפשרת לצאת מהקרקע בזמן מהיר יחסית ולהתחיל לבנות על פני השטח באופן רציף בטכנולגיית תבנית מתרוממת. שתי טכניקות אלו קיצרו משמעותית את משך העבודה. תוך עמידה ביעד לחיסכון בשטחי המפעל.

>> לפתרונות יצרתיים בתחום הנדסה ותשתיות