בפרויקט אצטדיון האתלטיקה חיפה, היה צורך בתכנון הנדסי-יצירתי. מורכב אך אפשרי בהחלט

אחת המטרות של תכנון הנדסי היא להוציא לפועל את ה-וויז'ן האדריכלי; אך לשם כך יש צורך בתכנון הנדסי יצירתי, כזה שלוקח פתרונות מעולמות תוכן שונים ומיישם אותם בפרויקטים, מורכבים ככל שיהיו

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמעון מויאל, מנכ"ל פאר משה, שמעון מויאל ושות' מהנדסים-יועצים בנושא אצטדיון אתלטיקה חיפהקרדיט: נקודת מפנה
תוכן שיווקי

אחת המטרות של תכנון הנדסי היא להוציא לפועל את ה-וויז'ן האדריכלי; אך לשם כך יש צורך בתכנון הנדסי יצירתי, כזה שלוקח פתרונות מעולמות תוכן שונים ומיישם אותם בפרויקטים, מורכבים ככל שיהיו. אצטדיון האתלטיקה בחיפה שתוכנן על ידי האדריכל אלי קנט הוא דוגמא מצוינת! התכנית האדריכלית לאלמנט העיצובי מעל הטריבונות כוללת עמודים מבטון בגובה 32 מטרים בהם משולבים קורות בטון באורך של 28 מטרים התלויות בגובה של 25 מטרים. מורכב, אך אפשרי.

>> בחזרה למדור

כדי שהפרויקט יצא לפועל, היה צורך בתכנון וייצור מוקדם של האלמנטים ושימוש בשיטת בנייה טרומית שנפוצה בעיקר במבנים תעשייתיים וחזרתיים. חיבור הקורות נעשה בטכניקת דריכה, כלומר חיבור האלמנטים על "יבש". תהליך שחוסך עבודות מורכבות של חיבור במלט ודבקים מיוחדים בגובה של כמה עשרות מטרים. כדי לייצב את המבנה, עמודי הבטון חוברו ליסודות בדריכה ובכך נחסך הצורך בעיבוי הביסוס.

שלב התכנון ההנדסי ויישום האלמנטים נעשה בהצלחה יתרה תוך ייעול וקיצור שיטות העבודה. כפועל יוצא, גם הוזלו עלויות הבנייה. ראוי לציין כי השלמת הקירוי מעולם לא נעשתה מסיבות שאינן קשורות לתכנון המקורי, ועדיין מדובר במבנה מקורי וייחודי שמעיד על הצורך בתכנון הנדסי יצירתי שמשלב מיומנויות של מהנדסים בעלי התמחויות שונות.

>> לפתרונות יצרתיים בתחום הנדסה ותשתיות