הפיתוח הישראלי שהופך בנייה בלב ים לפשוטה וידידותית לסביבה

בשנים האחרונות גוברת הדרישה לבנייה בלב ים; החל מאיים מלאכותיים, שוברי גלים, מזחים ועד טורבינות לאנרגיה מתחדשת. לבנייה בלב ים יש לא מעט יתרונות, אך היא מציבה גם אתגרים לא פשוטים-עלויות עבודה גבוהות ופוטנציאל לפגיעה בסביבה. אבל יש גם חדשות טובות

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמעון מויאל, מנכ"ל פאר משה, שמעון מויאל ושות' מהנדסים-יועצים בנושא אושן בריקסקרדיט: נקודת מפנה
תוכן שיווקי

בשנים האחרונות גוברת הדרישה לבנייה בלב ים; החל מאיים מלאכותיים, שוברי גלים, מזחים ועד טורבינות לאנרגיה מתחדשת. לבנייה בלב ים יש לא מעט יתרונות, אך היא מציבה גם אתגרים לא פשוטים-עלויות עבודה גבוהות ופוטנציאל לפגיעה בסביבה. החדשות הטובות הן שיש כיום פתרון טכנולוגי חדשני, תוצאה של תכנון הנדסי מקיף ויצירתי, שנותן מענה לאתגרים שהוצגו.

>> בחזרה למדור

הפתרון, או.בי.אס-אושן בריקס, הוא למעשה מודול מבטון בבנייה טרומית שלאחר בנייתו משונע בציפה ללב ים. המודולים מתוכננים כמבנה מורפולוגי-כלומר, לוקחים השראה מהמבנה והצורה של גופים חיים וניתן לארגן את המודולים אחד לצד השני. החיבור בניהם יוצר מבנה גמיש וקל אך עדיין עמיד ורובוסטי. כיוון שהמודול חלול, נחסכים 92 אחוזים של חומר המילוי ביחס לקוביית בטון מלאה.

במבחן התוצאה, השימוש המופחת בכמות הבטון הופך את הפתרון לירוק וידידותי לסביבה. כמו גם מותאם לשימוש בלב ים ומשתלב בחיים של הדגים והאלמוגים שיכולים להשתמש בו כבית גידול מתחת לפני המים. בנוסף, ביסוס האושן בריקס בעזרת ספינות אשר מורידות את המודול לקרקעית הים מייעל את ההליך וגם מוזיל משמעותית את עלות עבודות הצלילה. לסיום, הפתרון החדשני הוא פיתוח כחול-לבן בו חברתנו מספקת שירותי ייעוץ בכל הנוגע לפיתוח האלמנטים ושינועם בלב ים. הערכתי היא שבעתיד הקרוב השימוש בהם יהפוך לנפוץ מאוד.

>> לפתרונות יצרתיים בתחום הנדסה ותשתיות