מחליפים פרקים וממשיכים לטייל

דר רונן דבי, מנהל המערך האורתופדי בבי"ח ברזילי ומומחה בניתוחי החלפות פרקים מספר מדוע עלתה מאוד השכיחות של החלפות ברכיים וירכיים בשנים האחרונות וכיצד ניתן לחזור במהירות לתפקוד בריא לאחר ניתוחים מסוג זה

גליה היפש | תוכן מקודם בחסות ד"ר רונן דבי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה היפש | תוכן מקודם בחסות ד"ר רונן דבי
תוכן שיווקי

בימינו אנו, אנשים בני 70 ומעלה עדיין מרגישים צעירים. הם רוצים להמשיך ולהיות פעילים בחייהם, לטייל, לבלות וליהנות מהחיים. זו אחת הסיבות שהשכיחות של ניתוחי החלפות פרקים גדלה מאוד בשנים האחרונות. פעם, בגיל 70 אדם היה יושב בבית מוקף במשפחה שלו, אומר דר רונן דבי, מנהל מערך האורתופדיה בבית החולים ברזילי באשקלון ומומחה בתחום החלפות הפרקים. היום אנשים רוצים להישאר פעילים מחוץ לבית כך שכאבי ברכיים או צליעה לא מקובלים גם בגיל מבוגר. הפציינט רוצה איכות חיים גבוהה יותר.

ד"ר רונן דבי

דר דבי מצביע על כמה סיבות שבעטיין יש היום גידול בכמות השינויים הניווניים בסחוס הפרקי והרס בסחוס המפרקי בקרב מבוגרים: המשקל הממוצע עלה לעומת העבר – משקל יתר מאיץ גם הוא שחיקה והרס של הפרקים, כמו כן השיפור באיכות החיים והדרישה של המטופלים להיות פעילים גם בגיל מבוגר.

מה הפתרון שניתן בעבר לבעיה?

בעבר נוצרו מגבלות רבות בעקבות הניתוחים האלה. המטופל לא הצליח לדרוך דריכה מלאה במשך תקופה ארוכה, סבל מצליעה או שהיה כאוב מאוד ונעדר מהעבודה במשך חודשים לאחר הניתוח. המטופלים היום רוצים איכות טיפול טובה יותר, עם פחות מגבלות בחזרה לתפקוד, וזה אומר שכל הכירורגיה עלתה שלב והשתפרה כדי לסייע למטופל לחזור לתפקוד כמעט מקסימלי וכמה שיותר טבעי לאחר הניתוח.

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

תמונות ניתוחים

ספר לנו על החידושים הכירורגיים בתחום

הגישה הניתוחית השתנתה בשנים האחרונות. כיום ניתוח החלפת ירך נעשה בגישה קדמית, ללא ניתוק שרירים ועם מינימום פגיעה ברקמה הרכה, מינימום דימום ונפיחות. אני משתמש כיום בשולחן ניתוחים ייעודי מיוחד שמאפשר להגיע לפרק הירך בקלות יחסית עם מינימום פגיעה ברקמה הרכה. אנחנו פותחים את העור, מחליפים מפרק ומחזירים הכל למקום. זה אומר שיום אחרי הניתוח הפציינט כבר יכול ללכת לשירותים. אין לו כמעט מגבלות. מדובר באשפוז של עד יומיים ובסמוך לניתוח אפשר לחזור לפעילות למרות שיש כאב. בזכות השינוי, היום כבר לא נותנים מנות דם אחרי ניתוחים כאלה. החלפת פרק ירך הוא ניתוח שנחשב אחד המוצלחים בעולם כי הוא משפר איכות חיים ומפחית כאב.

מה לגבי ניתוחי ברך?

החלפות ברך הן כיום תופעה שכיחה בגלל שחיקת המפרק. גם כאן, הגישה הניתוחית היא מינימום פגיעה ברקמה הרכה כדי שניתן יהיה להפחית את הכאב. אנחנו משתמשים כיום בחומרים שמפחיתים דימום, אז יש פחות נפיחות לאחר הניתוח ופחות כאב. זה גם מאפשר התחלת פיזיותרפיה והפעלת הגפה כדי לקצר את תקופת ההחלמה.

חידוש משמעותי נוסף הוא שאנחנו משתמשים בשתלים חדישים שמבחינת המבנה הטכנולוגי שלהם, והם מאפשרים תנועה חלקה יותר ותנועה טבעית של המפרק. קיימת שכיחות עולה של החלפות רק של התא השחוק של הברך, מבלי לגעת ברצועות, מה שאומר שבעצם רק חצי ברך מוחלפת. אחוז גבוה של החלפות ברך נוצר משחיקת התא המדיאלי של הברך בלבד ואז ניתן להחליף חצי ברך, וזה בהחלט מקל על מהלך השיקום של המטופל.

פרוטוקול הטיפול בכאב מתחיל כבר כמה ימים לפני הניתוח כדי לחסום חיישני כאב במערכת העצבים המרכזית. אלחוש העצבוב התחושתי מפחית את תחושת הכאב בזמן הניתוח ולאחריו. לאחר הניתוח המטופל מקבל טבלה מסודרת המבהירה לו במדויק באיזה שעות בדיוק עליו ליטול כדורים כדי שהוא יוכל להישאר פעיל ולא יהיה כאוב ברמה בלתי סבירה. הרפואה היום באמת מנסה לעשות הכל כדי שהמטופלים יוכלו לחזור לא רק לאורח החיים שלהם אלא גם לאיכות החיים שלהם. היום למשל, ניתוחים מתבצעים על ידי הערכה ממוחשבת של הגפה העוזרת למנתח לדייק בתיקון הגפה לצירי התנועה הטבעיים שלה. אנחנו עוברים מהפכה של ממש בתחום.

לפרטים ומידע נוסף לחצו כאן >>

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>