"כדי לפגוע בתל-אביב בזמן מלחמה לא צריך טיל - מספיק ליצור כאוס במערך הרמזורים"

מוטי צ'יקו, מנכ"ל Matrix 2Bsecure, מדבר בשיחה עימו על אתגרי אבטחת המידע והסייבר בעקבות ההאצה הטכנולוגית והחיבור המתהדק בין העולם הפיזי והדיגיטלי. בתוך כך הוא מפרט כיצד הסייבר הופך להיות מהותי בכל תהליך שקורה ויקרה בחיינו וכיצד הוא צפוי להשפיע על החיים שלנו באופן ישיר בעתיד הקרוב מאוד

ערן שכטר, בשיתוף Matrix 2Bsecure
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
ערן שכטר, בשיתוף Matrix 2Bsecure
תוכן שיווקי

"פרשת פגסוס חשפה עד כמה אנחנו פגיעים במרחב הדיגיטלי של היום", טוען מוטי צ'יקו, מנכ"ל Matrix 2Bsecure, בשיחה שקיימנו איתו על ענף הסייבר וכיצד הוא צפוי להשפיע על החיים שלנו בעתיד הקרוב מאוד. "פרשה זו היא דוגמה קטנה לאן הביאה אותנו ההאצה הדיגיטלית שמלווה אותנו בשנים האחרונות, והיא טעימה לקראת מה שמחכה לנו בטווח הזמן הלא כל כך רחוק".

מוטי צ'יקוצילום: עידן גרוס

עם פתיח כזה, השאלה המתבקשת היא מדוע זה קורה?
"היום כולם מדברים על כך שהטכנולוגיה היא הקטר שמוביל לא רק את ישראל אלא את העולם כולו. יש מאות ואלפי סטארט-אפים שמנסים לפתח פיצ'רים בכל התחומים של חיינו - רכב ותחבורה, בריאות, פיננסיים, תעשיה ועוד, כאשר היום כבר לא מדברים על פיתוח פיצ'ר, שמאפשר לשפר את מהירות ההאצה של הרכב הפרטי, או להרחיב את כרטיס הזיכרון של המחשב. עכשיו השיח הוא כבר על טכנולוגיה חכמה, וכשהשיח משתנה לפיצ'רים מבוססי בינה מלאכותית מעולמות האינטרנט של הדברים (IoT), זה בהכרח מציב את כולנו בעולמות שחשופים להרבה יותר שיבושים, איומים וסיכונים מבחוץ.

"כפועל ישיר לתהליכים אלה, נושא הסייבר הופך להיות מהותי במיוחד ומשיק לכל תהליך שקורה ויקרה בחיינו - מבתים חכמים ועד קמפוסים חכמים. בעתיד הלא רחוק כל אדם שיגיע לקמפוס יוריד אפליקציה שבה הוא יקבל מידע ושירותים און-ליין עבור כל הפעולות שלו בקמפוס, החל ממקומות חניה פנויים ומקומות שניתן לאכול בהן, דרך שריון חדרי ישיבות ועד הזמנת קורקינטים. חוויית המשתמש במבנים האלה הולכת להיות חוויה אחרת לחלוטין ממה שאנחנו מכירים היום בעולם התעסוקה, וכך גם החוויה שלנו בהיבטים אחרים של שגרת היום-יום.

"בשנים הקרובות החיים של כולנו יהפכו יותר ויותר קשורים ותלויים בטכנולוגיה, וכשמישהו ינסה לחבל בה, הוא עלול לשתק את אורח החיים היום-יומי שלנו. בסופו של יום, בכל ורטיקל שהוא תהיה טרנספורמציה דיגיטלית וכל סקטור שלא יכלול בתוכו הגנת סייבר מתוחכמת וחדשנית, יעלם מהעולם".

הנזקים יכולים להיות עצומים
האמירות של צ'יקו מאוד מדאיגות ומתבקש לשאול כיצד זה ישפיע עלינו בפועל? "זה אכן מאוד מדאיג", הוא מודה. "היום, כדי לפגוע בתל-אביב בזמן מלחמה לא צריך טיל - מספיק ליצור כאוס במערך הרמזורים. אם אין רמזורים, איך אמבולנסים יגיעו ממקום למקום ואיך אנשים יתניידו באופן כללי? כאשר בניין משרדים של 50 קומות עובר התקפה על המעליות שלו והחניון החכם, זה מייצר נזק תפעולי, נפשי וכלכלי לכל אחת מהחברות וכל אחד מהעובדים בבניין. ההשפעה היא לא רק לזמן המתקפה - היא מורגשת גם חודשים אחר כך. למשל, בישראל ובעולם יש בתי חולים שעברו מתקפות סייבר ובמשך חצי שנה לאחר מכן עדיין מנסים להתאושש מהן. כלפי חוץ הם אמנם חזרו לפעילות, אבל אם נשאל את אנשי ה-IT שלהם נגלה הרבה תסכול על הדאטה הארגוני שאבד. ועוד לא דיברנו על חיי אדם שנפגעים מתקיפת מערכות בית חולים, כשהם לא מקבלים טיפול ראוי או כשמכונת ההנשמה מפסיקה לפעול - מקרה שגרם למוות של תינוק בפגיה בקנדה לא מזמן.

"גם בעולם הפיננסי הנזקים יכולים להיות עצומים - אם הגוף שבו מתקיים המסחר המקומי או הבינ"ל מושבת אפילו לכמה שעות בודדות, כל כלכלן מתחיל יוכל להסביר מה מידת הנזק שזה עלול לייצר לכל האוכלוסייה. לצד הנזקים הברורים שהמתקפה מייצרת, יש גם את עלויות השיקום שגם הן מסתכמות בעשרות מיליוני דולרים כדי להחזיר את בית החולים או הבנק לפעילות שגרתית ובטוחה.

"בעולמות הביטחון, כמו הצבא, המוסד, השב"כ, המשטרה וכדומה, עוד לפני 15 שנה הבינו שהמלחמה הבאה היא מלחמת סייבר. כבר היום אנחנו עדים לדוגמאות קטנות לאופן שבו זה יראה בעתיד, כמו תחנות הדלק שהושבתו לא מזמן באיראן. כאשר תגיע שעת ה-ש' אנחנו לא יודעים איזה כלים ופצצות דיגיטליות יישלפו במערכות הביטחון, אבל סביר שאלו דברים שאנחנו בכלל לא יכולים לדמיין אותם היום. באמצעות נכסים דיגיטליים אפשר להגיע לנבכי הנתונים הכי כמוסים של מדינות אחרות ומוטלת עלינו האחריות להקפיד להמשיך להיות תמיד יותר טובים מהאויבים שלנו".

נתונים זה משאב יקר
לדברי צ'יקו, שם המשחק היום זה דאטה. גם פייסבוק, אינסטגרם וגוגל במשחק הזה. חברות שיש להן רעיון שמבוסס על דאטה, נמכרות במיליארדים. "הדאטה הוא הבסיס להכל והתשתית עליה מופעלות כל המערכות הטכנולוגיות, וברגע שיש לך דאטה - יש לך כוח", הוא מדגיש. "אפשר לדעת מהם הרגלי הצריכה שלך, מתי אתה יוצא עם הכלב לטיול, באיזו שעה יש לך חוג פילאטיס ובאילו שעות אתה באופן קבוע לא בבית. כל המכשירים האישיים שלנו משדרים לעולם מסביב ולארגוני הנתונים, כמויות של מידע אודותינו. מצד אחד הכל בחוץ, מצד שני זה מספק לנו חוויות משתמש משודרגות ואין-סופיות שאנחנו כל הזמן מפיקים מהם עוד ועוד יתרונות והנאות אישיות, אז אנחנו גם מוכנים לספק את המידע שלנו בהרבה מאוד מקרים כדי לקבל חזרה. לאחרונה התהליכים האלה חלחלו אפילו לממשלה, שהבינה שכדי לתת שירות טוב יותר לאזרח באופן דיגיטלי, היא חייבת לייצר תשתית אחודה בענן. לכן בימים אלה כבר יוצא לדרך הפרויקט שאמור להוציא את זה לפועל תחת השם 'נימבוס'.

"אנחנו צועדים לעולם שבו הכל דיגיטלי והכל צריך להיות מוגן היטב מבחינת סייבר. אי אפשר לעצור את הסוסים שברחו מהאורווה. מי שלא רוצה שמידע אישי שלו ידלוף החוצה, צריך להיות עסוק 24/7 בלמחוק כל דבר שמגיע אליו למכשירים החכמים שלו, שמסתנכרנים באופן אוטומטי עם המון גופים דיגיטליים שאוספים נתונים. ברגע שמשהו עולה לאיזשהו ענן, הוא נשמר, מקוטלג ולא נמחק. מצד אחד אפשר לפחד ולחשוש, אבל מצד שני קיימים פתרונות לכל האיומים הללו - יש מי שפועלים כדי לוודא שכל המידע והנתונים שלכם יהיו בטוחים ומוגנים כדי שלא תצטרכו לבדל את עצמכם מתהליכי הדיגיטציה של העולם.

"באופן אישי אני וצוות העובדים שלי ב-2Bsecure פועלים לילות כימים במסגרת פרויקטים לאומיים ואחרים, כדי לוודא שמדינת ישראל תהיה מוגנת ובתוכה גם האזרחים שלה, וכמונו יש לא מעט חברות הגנת סייבר אחרות, שצומחות ומתפתחות בקצב שיא ביחד עם ההתפתחות המהירה של הטכנולוגיה".

בשיתוף Matrix 2Bsecure