בעולם התעסוקה הטכנולוגי - גמישות היא שם המשחק

אבישג אלבז-הרוש, סמנכ"לית משאבי אנוש של מטריקס, מספקת מבט מקרוב על מגמות עכשוויות בשוק התעסוקה הטכנולוגי: המחסור בעובדים והפתרונות האפשריים, המודל ההיברידי שהפך לנורמלי החדש, גמישות בסביבת העבודה, תהליכי אוטומציה, ניוד עובדים ועובדים חוזרים

אסף לבנון, בשיתוף מטריקס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
אסף לבנון, בשיתוף מטריקס
תוכן שיווקי

פנדמיית הקורונה שינתה לחלוטין את עולם העבודה. בבת אחת עברנו לעבודה מהבית באופן חלקי או מלא, הממשקים הדיגיטליים שלנו הלכו והתרבו ותהליכי האוטומציה הואצו. באופן טבעי, המגזר הטכנולוגי היה הראשון להטמיע את השינויים ההכרחיים כתוצאה מהמצב. במקביל, ההאצה הטכנולוגית הובילה לעלייה בביקושים לאנשי ונשות מקצוע בתחומי הטכנולוגיה. "אם בתחילת הקורונה, לרגע היה נדמה שהשוק חוזר להיות שוק של מעסיקים, מהר מאוד זה התהפך חזרה, וכיום אנו מתמודדים עם שוק של עובדים - אף יותר מבתקופה שקדמה לקורונה", אומרת אבישג אלבז-הרוש, סמנכ"לית משאבי אנוש במטריקס, "המחסור בכוח אדם טכנולוגי רק הולך ומעמיק ויוצר אתגר משמעותי למחלקת משאבי האנוש של החברה. לשמחתי, אצלנו במטריקס פועל מערך הכשרה גדול ומשמעותי למקצועות הטכנולוגיה, שנותן לנו את הכלים להתמודד בצורה טובה עם התקופה".

אבישג אלבזצילום: סאם יעקובסון

עבודה היברידית ויחס גמיש לסביבת העבודה
על-פי תחזית עתיד העבודה של חברת המחקר גרטנר, בין 39%-55% מהעובדים במקצועות שונים מעידים שחוסר גמישות של המעסיק במתן האפשרות לעבוד מהבית יגרום להם לשקול אם להישאר בתפקידם. לדברי אלבז-הרוש, "על רקע גלי העזיבה של מקומות עבודה בתקופת הקורונה, תופעה שנתקלנו בה בארה"ב וגם פה בישראל, מעסיקים שלא יאפשרו לעובדים את מרחב התמרון הזה, עלולים למצוא את עצמם בבעיה. חייבת להיות גמישות ביחס לסביבת העבודה.

"הנושא של עבודה היברידית גם מתחיל להשתרש עמוק במרחב המקצועי של משאבי אנוש, כולל צמיחה של מקצועות ייעודיים לעניין הזה", היא מוסיפה. "כך למשל, נתונים עדכניים של לינקדאין מראים, כי חלה עלייה של 60% במשרות הקשורות לעתיד העבודה ועלייה של 304% בתפקידים המתייחסים ל'עבודה היברידית'. למשל, תפקידים כמו 'מנהל עבודה היברידית', 'מנהל תפעול של סביבת עבודה גמישה' וכדומה.

"מרגע שהתבצע המעבר לעבודה מרחוק, כבר אי אפשר היה לחזור אחורה", מחדדת אלבז-הרוש, "מתוך ההבנה הזאת, אנחנו במטריקס היינו מהראשונים שהצהירו על כוונה ליישם מדיניות עבודה היברידית, שתלווה אותנו גם אחרי הקורונה ותתפקד כמודל עבודה מוביל. לעבודה מרחוק יש יתרונות וחסרונות. מצד אחד, יש מחקרים שמראים שיש עלייה בפרודוקטיביות בעבודה מרחוק. מצד שני, יש טענות לגבי ירידה בחיבור לארגון ולעובדיו עקב הריחוק הפיזי. מודל היברידי גמיש, שמשלב בין הגעה למשרדים לעבודה מהבית, עובד לנו וגם לעובדים הכי טוב".

"אינטליגנציה רגשית של יחסי עבודה"
לדברי אלבז-הרוש, ההשלכות של השינוי הדרמטי בשגרת העבודה שלנו הן עמוקות ומשנות את תרבות העבודה ולא רק באספקט של עבודה היברידית. כולנו הפכנו בשנתיים האחרונות ל"עובדים דיגיטליים". ממשקי אדם-מכונה התרבו וזאת מגמה שתלווה אותנו בשנים הקרובות. על-פי דוח הפורום הכלכלי העולמי לגבי עתיד התעסוקה, כבר ב-2025 חלוקת העבודה בין אנשים למכונות תהיה שווה.

"כל אלה מובילים לתופעה אחרת שנצטרך לתת עליה את הדעת: ניכור וירידה בכישורי התקשורת שלנו. לכן נצטרך להשקיע יותר ב'אינטליגנציה רגשית של יחסי עבודה'", היא אומרת. "אצלנו במטריקס, אנחנו שמים דגש מיוחד על התקשורת הפנים-ארגונית. בנוסף, אנחנו מקיימים הכשרות וסדנאות למנהלים, שכיום צריכים להיות מסוגלים לנהל שיח הרבה יותר רגשי עם העובדים, ולהיות הרבה יותר ערניים לצרכיהם. עוד ערוץ להתמודדות עם הנושא הוא שולחנות עגולים עם מנכ"ל מטריקס, מוטי גוטמן. כל עובד.ת חברה באשר הם מוזמן.נת להירשם, להגיע, לשאול את המנכ"ל כל שאלה ולנהל שיח בגובה העיניים ומתוך שקיפות. העובדים מרוצים מזה מאוד וכך גם המנכ"ל".

מגופי ההכשרה הגדולים בישראל בתחום היי-טק
אחד האתגרים הגדולים ביותר לחברות טכנולוגיה כיום הוא המחסור האדיר בעובדים, מחסור שהביא חברות היי-טק להתחרות לא רק במשכורות ובתנאים אלא גם במסיבות מושקעות ובטיולים, תוך העלאת קמפיינים פרסומיים בטלוויזיה ובשילוט חוצות. על-פי נתוני הלמ"ס מחודש פברואר השנה, במשק הישראלי חסרים 18,000 מהנדסים, מהם 14,000 מפתחי תוכנה. ההאצה הטכנולוגית שרק הולכת ומגבירה את הקצב, צפויה להחריף עוד את המצב. על פי ההערכות שפורסמו בדוח עתיד התעסוקה של הפורום הכלכלי העולמי, בראש רשימת התפקידים שהביקוש אליהם ממשיך לעלות גם בעיצומו של משבר הקורונה נמצאים מקצועות הדאטה: מדעני דאטה, ואנליסטים, מומחים ללמידת מכונה ובינה מלאכותית ומפתחי ביג דאטה. עוד ברשימת 10 המקצועות שהביקוש אליהם רק עולה: מומחים לאוטומציה, לטרנספורמציה דיגיטלית ומפתחי תוכנה.

במטריקס זיהו כבר לפני שנים רבות שהדרך היעילה להתמודד עם האתגר היא הכשרה של אנשי מקצוע בתחומי הטכנולוגיה. "אנחנו מגופי ההכשרה הגדולים בישראל בתחום ההיי-טק", מדגישה אלבז-הרוש, "אלפים מבוגרי תכניות ההכשרה של ג'ון ברייס הדרכה ו-Infinity Labs מבית מטריקס משולבים בתפקידי פיתוח בארגונים, בחברות היי-טק ובסטארט-אפים המובילים בישראל.

במסגרת של בוטקאמפים אינטנסיביים, במודל שדומה למודל של היחידות הטכנולוגיות בצבא, אנחנו מכשירים מפתחים צעירים, שתוך כדי הלמידה, או ההסבה המקצועית, כבר 'מתבשלים' וצוברים ניסיון מעשי. ובהקשר הזה, חשוב לי לציין שמטריקס הייתה הראשונה בישראל להנגיש את מקצועות ההייטק וה-IT לאוכלוסיות שממעטות להשתלב בהם. אנו ממשיכים לעשות זאת גם כיום, במיזמי הכשרה מיוחדים למפתחים, ובעיקר מפתחות, מקרב החברה החרדית, בפרויקט 'תלפיות', או בגיוס עובדים מהחברה הערבית והדרוזית ובהקמת מרכזי פיתוח בפריפריה".

דגש מיוחד על פיתוח וניוד עובדים
"שימור עובדים הופך לאתגר לא פחות גדול מגיוס עובדים", טוענת אלבז-הרוש, "לכן הכשרות הולכות ותופסות מקום מרכזי כאמצעי לשימור עובדים, כמו גם לגיוס עובדים מתוך מקום העבודה. זה מתיישב עם מגמות עכשוויות בשוק התעסוקה של upskilling (פיתוח הידע והיכולות כתוצאה מהתפתחות המקצוע) ו-reskilling (הסבה מקצועית). הדרישה להכשרות מגיעה גם מהעובדים עצמם, שמעוניינים במקומות עבודה שיאפשרו להם להמשיך ללמוד ולהתפתח.

"על מנת לעודד התפתחות מקצועית בבית, בנינו תוכנית 'מתפתחים במטריקס' המאפשרת לעובדים המעוניינים בשינוי להתקדם הלאה בתוך הבית ולא מחוצה לו. שם המשחק הוא גמישות ומרחב לשינוי. מטריקס היא חברה עם אלפי עובדים ופרויקטים כך שניתן לעשות שינויים ברמת המקצוע, התפקיד והטכנולוגיה באופן פשוט יחסית. גם בעובדים שבחרו לעזוב, אנו ממשיכים להשקיע, ובכל שנה מעל ל-200 מהם חוזרים לעבוד במטריקס".

בשיתוף חברת מטריקס