עליית המדרגה של הרכבת הקלה

חמישה קווים, שינועו על פני 40 ק"מ, 70 תחנות, 160 קרונות וכ-500,000 נסיעות יומיות. הרכבת הקלה בירושלים, ממשיכה את מהפכת התחבורה העירונית בישראל, בחוויית נסיעה משופרת וחדשנית בניהולה של חברת כפיר

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרכבת הקלה בירושלים, הדמיה
הרכבת הקלה בירושלים, הדמיהצילום: כפיר
אסף לבנון
תוכן שיווקי

כבר כמעט עשור שתושבי ירושלים ומבקריה נהנים מהרכבת הקלה. מאז שהושק באוגוסט 2011 מאפשר הקו האדום שלה לנוע מפסגת זאב דרך רחוב יפו שבמרכז העיר ועד הר הרצל. אורך המסלול הזה הוא כמעט 15 ק"מ, אך ירושלים, כעיר הגדולה ביותר בישראל, צריכה יותר מכך. בימים אלו מתחיל להתבצע פרויקט עצום שנועד להרחיב את שירות הרכבת הקלה. הקו האדום יוארך, כך שיתחיל בדרום בבית חולים הדסה ויסתיים בצפון בנווה יעקב, כשארבעה קווים חדשים שיתווספו אליו ירשתו את ירושלים טוב יותר. בסוף הפרויקט, שעלות הקמתו למעלה מ-4 מיליארד שקלים, יחלשו חמשת הקווים על 40 ק"מ מאזור ירושלים ויכללו 70 תחנות, לעומת ה-20 שיש כיום. סה"כ יועמדו לרשות הנוסעים 160 קרונות, לעומת 46 הקרונות הקיימים כעת. הצפי הוא שבעוד שכיום מתבצעות ברכבת הקלה של ירושלים כ-180,000 נסיעות יומיות - בגמר ההקמה יעלה המספר לכ-500,000.

עמידה באתגרי ההפעלה והשירות
"ירושלים עומדת לחוות שינוי דרמטי במערך התחבורה הציבורית והשירות לנוסעים", מכריז שי לינדנר, מנכ"ל חברת כפיר, האחראית על הפרויקט העצום. "כפיר" תירש את ניהול הרכבת הקלה בירושלים מהזכיין הנוכחי "סיטי פס", שתפקידו יסתיים בחודשים הקרובים. "סיטי פס" תעביר ל"כפיר" את כל הציוד הקיים הדרוש, כשהאחרונה אחראית הן על הקמת המערכת החדשה והן על תפעול כלל מערך הרכבת הקלה בעיר. הקווים החדשים ייכנסו לשירות בהדרגתיות בין 2023 ל-2025. את הקו הקיים תנהל "כפיר" כבר מחודש אפריל הקרוב.

שי לינדנר, סמנכ"ל הכספים של שפיר הנדסהצילום: רודי אלמוג

"אחת היכולות החזקות של החברה היא האצה של לוחות הזמנים של הפרויקטים. בישראל יש לפרויקטים נטייה להתעכב. לעומת זאת, רוב הפרויקטים של 'שפיר הנדסה' - אחת משתי חברות האם של 'כפיר' - מסתיימים לפני הזמן, גם כשהם גדולים ומורכבים", אומר לינדנר ומביא כדוגמה את נמל המפרץ בחיפה ואת כביש 6- חוצה צפון. הוא אף מספר שחברת האם השנייה של "כפיר" היא "כאף" - חברת רכבות ספרדית ותיקה ומיומנת המבצעת פרויקטים רכבתיים בחמש יבשות.

"רצו להכניס אותה לפעילות בישראל עוד לפני שנים רבות ואנחנו שמחים שזה סוף סוף קורה, ועוד בצורה כה דומיננטית בה החברה מקימה חברת-בת מקומית. התוצאה היא שותפות חזקה של שחקן רכבות עולמי עם שחקן מקומי - שניהם מנוסים מאוד ומתמודדים יחדיו בפרויקטים רבים נוספים העומדים כעת על הפרק".

לינדנר מוסיף עוד כי "לשפיר יש קשר מיוחד עם ירושלים וניסיון רב בפרויקטים הקשורים למרקם העירוני בבירה, בין היתר, בנתה שפיר אגף חדש בכנסת, היא סוללת את הכניסה החדשה והמהירה לירושלים, כביש 16 ועוד מגוון פרויקטים בעיר. את כל הפרויקטים הגדולים של שפיר היא מבצעת בשיתוף פעולה עם חברות מקצועיות נוספות. להיות חלק מקבוצה עם 'כאף' ולעבוד עם אנשיה זה יתרון גדול. כמובן שגם שיתוף הפעולה המצוין שאנו מקבלים מצד עיריית ירושלים ומצוות אב לתחבורה מסייע רבות בביצוע הפרויקט".

כשיסתיים הפרויקט, כיצד תיראה הנסיעה ברכבת הקלה בירושלים?
"התדירות של הקווים תעלה. הקרונות יהיו פחות צפופים - גם בגלל התדירות, גם בגלל ריבוי הקווים וגם בגלל עיצוב חדש של הקרונות החדשים. בעוד שבקרונות הנוכחיים צפוף כי יש הרבה כיסאות - הקרונות החדשים שיוכנסו בנויים במחשבה על נסיעות קצרות, עם דגש על חלל עמידה ומערכת מיזוג אוויר חזקה ומתוחכמת יותר. גם מערך התשלום הופך להיות הרבה יותר דיגיטלי, עם אפשרויות לתשלום באפליקציה וקניית כרטיסי נסיעה באתר".

מה הם האתגרים המשמעותיים ביותר של הפרויקט?
"אחד האתגרים הגדולים ביותר הוא שבחלק מתקופת ההקמה עלינו לשדרג את הקו הקיים תוך כדי עבודתו, ובסביבה עירונית צפופה. צריך להרחיב את המסלול, להתקין מערכות חדשות ולעבוד בצמתים בהם הוא עובר. כל זאת תוך כדי השמירה המקסימלית האפשרית על השירות. יהיו הפרעות, שיבושים והשבתות חלקיות וכן שינויי מסלולים. הבסיס לצליחת מכשול זה יהיה היכולת לשתף פעולה וההבנה והסבלנות שיפגינו התושבים העומדים להיות מושפעים מאי הנוחות הזמנית. האתגר ההנדסי הוא שכל המערכות יעבדו נכון. מדובר במערכת-על שתחתיה מערכות שונות רבות העוסקות בין היתר בניהול תנועה, בטיחות וכרטוס. לוח הזמנים קצר והשאיפה היא לקצרו עוד יותר כי אנחנו מבינים את הצורך והחשיבות הגדולה של הרכבת הקלה בעיר. גם העובדה שאנחנו מחליפים זכיין קיים היא מאתגרת - זה מהלך שאמנם מתרחש ברחבי העולם אך טרם קרה בישראל ומביא לפתחנו אתגר הפעלה ואתגר שמירת רמת שירות - שאנחנו גם שואפים לשפרה. שיתוף פעולה של סיטי פס ושל המדינה, יסייע רבות להצלחת המעבר, למען ציבור הנוסעים. משהו שכדאי שהתושבים יידעו הוא שאמנם בתהליך הכרטוס הם משלמים את דמי הנסיעה לנו, לחברת 'כפיר', אבל אנחנו רק צינור שמעביר את התשלום לרשויות. כך שהתחמקות מתשלום על כרטיס נסיעה משמע בפועל לקיחת כסף מכל יתר הנוסעים, לא מחברה פרטית. מכיוון שלצערנו הנוהג להתחמק מתשלום אינו נדיר - נעשה שימוש באמצעים האנושיים והטכנולוגיים המתקדמים ביותר שיש כדי למנוע זאת".

היכן עומדות העבודות כעת?
"התחלנו בעבודות ההקמה של הקווים החדשים בדצמבר האחרון. זה כולל גם הקמה של מרכז תחזוקה גדול בסמוך לקריית הממשלה. אנחנו נמצאים בשלבים הראשונים של עבודות ההקמה: הכנת התשתיות, מסילות, כל מערכות הניהול, הבקרה והחשמל. בסך הכל יועסקו בפרויקט בישראל למעלה מ-1,500 איש, רובם הגדול עובדים מקומיים. כמובן שבנקודות בהן יש צורך במומחים זרים של תחומי רכבות - נביא כאלו. מה שיפה בפרויקטים כאלו זה שהם למעשה אקו-סיסטם שלם של כלכלה: הם מספקים תעסוקה למהנדסים, מנהלים, טכנאים, מפעילים, פקחי תנועה, מפעלי בטון ואספלט, ספקי צבע ועוד. כך הם מספקים עבודה לכל האוכלוסייה, כולל בעלי מקצועות חופשיים כאנשי כספים, ביטוח ומטה. ואז, לאחר הפתיחה, תספק פעולתה השוטפת של הרכבת הקלה עבודה למאות אנשים נוספים של תפעול ותחזוקה".