בסרגליק- עורך דין ללא הפסקה

עו"ד אייל בסרגליק נחשב לאחד המטאורים הגדולים בתחום הפלילי והצווארון הלבן והעו"ד המוביל בתחומים אלו בישראל ומשרדו אף נמנה על צמרת משרדי הנדל"ן בישראל; בראיון בלעדי הוא מעניק את התובנות שלו בהקשר לפעולות המשטרה והפרקליטות ביחס לנאשמים בפלילים ואישומי צווארון לבן, ומסביר מדוע למרות ההצלחה במגזר הפרטי, חשק בתפקיד פרקליט המדינה

יובל גמליאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל גמליאל
תוכן שיווקי

אם תל אביב נחשבת לעיר ללא הפסקה הרי שאחד מעורכי הדין עליהם ניתן לומר כי הם משפטנים ללא הפסקה הוא ללא ספק עו"ד אייל בסרגליק, מי שנחשב למטאור בתחום הפלילי ואחד מהשמות הבולטים שעלו בעבר לאיוש משרת פרקליט המדינה ואף סיים את המסלול כמעט כפרקליט המדינה.

עו"ד אייל בסרגליק

הוא בוגר בהצטיינות של תואר שני משפטים (LL.M) תואר שני במינהל עסקים (M.B.A) בהתמחות מימון ושוק ההון, ותואר ראשון במשפטים (LL.B) אותו סיים בהצטיינות יתרה. בנוסף, הוא מרצה ומתרגל מבוקש בקורסים פליליים בקריה האקדמית אונו ובבית הספר הגבוה למנהל כספי לרשויות המקומיות בישראל, יו"ר הפורום הפלילי הארצי בלשכת עורכי הדין לאחר שורה של תפקידי חתך בתחום הפלילי והמשנה (לשעבר) של יו"ר מחוז תל אביב, ויו"ר 'עמותת אפשרות' – עמותה לחלוקת מזון לנזקקים במסגרת פעילות רווחה בקריית אונו, כמו גם יו"ר וועדת הקשר קרית אונו ויו"ר להב (ארגון העצמאיים) של בקעת אונו.

את התמחותו עשה אצל פרופ' דוד ליבאי ובהמשך שימש במשך כ- 7 שנים עוזרו ויד ימינו של מתחרהו של דוד ליבאי, עוה"ד משה ישראל ז"ל. אחד מהתיקים הבולטים בהם עסק באותם ימים היה תיק "פרשת הבנק למסחר", בו טיפל כמתמחה. היה זה תיק שהיווה אבן דרך מקצועית עבור עו"ד בסרגליק והוא התיק הראשון בו טיפל ובהמשך טיפל בנאשם אחר בתיק זה במשרדו של עו"ד ישראל.

לימים ייסד את משרד בסרגליק העוסק בתחומי המשפט הפלילי, צווארון לבן, צבאי, משמעתי, תעבורה ליטיגציה אזרחית ונדל"ן, משרד אשר נמצא בצמרת משרדי הפליליים והנדל"ן בישראל מזה תקופה ארוכה. בשנת 2010 כבר נבחר כאחד מעורכי הדין הצעירים המבטיחים של מגזין גלובס, היחיד בתחום הפלילי ובשנת 2014 נבחר ל"הבטחה" בעולם המשפט במגזין לשכת עורכי הדין. בשנת 2020 נבחר עו"ד בסרגליק לאחד מ-20 עורכי הדין הבולטים בישראל מתחת לגיל 50 ומשרדו מדורג מזה חמש שנים ברציפות בחמישיה הראשונה במדדי הדירוג של דן אנד ברדסטריט ודאנס 100 בתחומי הפלילים, צווארון לבן ונדל"ן. לאחרונה אף נבחר על-ידי מגזין בית המשפט כאיש השנה במשפט פלילי וצווארון לבן.

במהלך הקריירה העשירה ייצג עו"ד בסרגליק דמויות מפתח ואישי ציבור רבים בהם ראשי ערים, חברי כנסת, אישי ציבור, בעלי הון, אנשי צבא וביטחון וכן תושבי חו"ל הקשורים לעבירות צווארון לבן ופלילי (תיקי הסגרה). שמו נקשר לאין ספור פרשיות מורכבות ומתוקשרות ביותר, ובין יתר התיקים והפרשיות אותם ליווה במהלך השנים ניתן למנות את חפציבה, ח"כ חיים כץ ובנק לאומי (יועצי ההשקעות) ומנכ"ל בנק לאומי בריטניה, ייצוג סמפכ"ל המשטרה אילן פרנקו בועדת זיילר, תיק רשות המיסים, פרשיות השוחד של נתיבי ישראל, תעשייה אווירית, עזר מציון, משרד הבריאות, עזר מציון, דודי אפל ו הרב של עמנואל קיזנר, ייצוג סמי ביטון בפרשת 512 וייצוג שי אלרואי בתיק של אסי אבוטבול, פרשיית "יהלום שחור" של לב לבייב שם סגר תיק לשני חשודים, פרשיית אור עקיבא, פרשיית רכבת ישראל ופרשיית תומשין של השוחד במועצות ותיקים רבים אחרים שמרביתם הסתיימו בזיכוי או סגירת תיק מחוסר אשמה. התיק המתוקשר ביותר בו עסק ואף הוביל בו את צוות ההגנה היה פרשת 'החייל היורה' אלאור אזריה.

בפן האזרחי ייצג חברות ממשלתיות כמו תשתיות נפט ואנרגיה, קו מוצרי דלק, איזורים ושופ, תושבי גבעת עמל, חברת הביטוח קופל, ורשת בניין, ולאחרונה עלה לכותרות בפרשיית תנובה. "תחום המשפט הפלילי הוא תחום מרתק, ועבור רבים מלקוחותיי אני מהווה את נקודת האור היחידה בשעה הקשה אליה נקלעו. אני היחיד שנלחם עבורם ומאפשר להם לתקשר עם העולם החיצוני ובעיניי זו עבודת קודש ושליחות שאין ראויה ממנה", הוא אומר.

ישנה קלות רבה היום בדרך בה המשטרה לוקחת אנשים לעיכובים ומעצרים, מהי עמדתך בנושא?
"לצערי זו בדיוק התמונה. המשטרה מגיעה לבתיהם של אנשים נורמטיביים מהשורה, בשעות המוקדמות של הבוקר, דופקת בדלת, הופכת את הבית לגמרי ואז לוקחת אותם לעיכוב שנמשך מעבר לזמן שהוגדר בחוק שהוא 3 שעות. לאחר סיום החיפוש כבר חצינו את שש השעות שמותר לעכב בריבוי מעורבים ובאישור- ואז זה כבר עיכוב בלתי חוקי. זו טראומה גדולה שרק מתגברת כאשר חוקרים אותם בניגוד לחוק ואז בשעות הערב מודיעים להם שהם עצורים. צריך להבין, מעצר הוא לא כלי חקירתי והוא צריך לקרות רק אם מתקיימת אחת מהעילות ב"מעצר ימים" – במקרה זה יש עילה שנקראת נקיטת הליכי חקירה. במידה ואין עילה כזו, הרי שאין סיבה לעצור אנשים, ובאמת הרבה אנשים מוצאים את עצמם במעצר ללא סיבה. יש לי לקוח שמרוב לחץ מהסיטואציה בלע את הלשון ביום המעצר, ונזקק לטיפול רפואי. זה פשוט הזוי כי זה לא מוביל לחקר האמת."

אתה מלווה בימים אלו את אחת החשודות המרכזיות לכאורה בפרשיית תנובה. מה אתה חושב על ההדלפות של המשטרה לתקשורת בתיק זה?
"המשטרה מדליפה לעיתונות בצורה שיטתית שהלקוחה שלי הפכה לעדת מדינה למרות שלדברים אין שום שחר והתיק לגביה מצוי באיסור פרסום בהסכמה. ההדלפות האלו אמורות לכאורה לסייע לחקירה ביצירת מנוף לחץ על המעורבים שיפלילו אחד את השני, אך הן בעצם מזהמות את החקירה בצורה המנוגדת לחוק ואף דעת הפרקליטות אינה נוחה עימן."

ראיינו אותך רבות בתקשורת בנוגע לפרשיות נתניהו. הבעת עמדה מאוד ברורה נגד הפגיעה בשלטון החוק והנאשם נתניהו, על ההדלפות בתקשורת למי שכינית כתבי החצר. מהי בעצם הביקורת שלך על התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשה?
"עיקר הביקורת שלי נוגעת לפגיעה בזכויות אדם ובזכויות חשודים ונאשמים. אם בתיק הדגל של הפרקליטות לא מגלים חומרי חקירה, לא בודקים כיווני חקירה אחרים אלא חקירת מנהרה והמטרה מקדשת את כל האמצעים כולל הדלפות אינסופיות בלתי חוקיות מחקירות המשטרה עוד בשלב החקירות יש כאן בעיה שחייבת להשתנות. מנגד לא הסכמתי לרגע ועודנו מתנגד בתוקף להשתלחות שביצע הנאשם נתניהו, כלפי הגורמים הבכירים במערכת אכיפת החוק"

היית מועמד לתפקיד פרקליט המדינה. למה חשקת בתפקיד הזה מלכתחילה, הרי יש לך משרד עורכי דין מצליח ובולט?
"כי מינוי שלי לתפקיד היה עושה טוב למדינה ורע לי. בפרקליטות נדרשים שינויי עומק, היא עסוקה בין היתר בהרבה סכסוכים אישיים אשר פוגעים באנשיה שלה, וויכוחים פנימיים ומקצועיים בין בכירים בפרקליטות יוצאים החוצה לתקשורת כשאותי לימדו שאת "הכביסה המלוכלכת" מנקים בבית. אלו דברים שלא יעלו על הדעת ולקוחות שלי אומרים לי לא אחת בחשש כי אם הפרקליטות נוהגת כך באנשיה, מה הסיכוי שיעשו איתם משפט צדק. הפרקליטות היא חזות שלטון החוק במדינה – יש לנו פרקליטות אחת ואסור לתת בשום אופן לפגוע בה כי המשמעות היא פגיעה בשלטון החוק."

אנו רואים לאחרונה שימוש מוגבר בעדי מדינה. מהי עמדתך בנושא?
"יש לי ביקורת רבה על שי ניצן, לשעבר פרקליט המדינה. הניהול בתקופתו הוביל לשימוש הולך וגובר בעדים מרכזיים כעדי מדינה בניגוד לעבר- שהיו משתמשים בעדים איזוטריים. פעמים רבות הדברים האלו התפוצצו בסוף, כמו למשל מה שקרה בפרשיית הצוללות כאשר עד המדינה מיקי גנור חזר בו מעדותו. גנור פוצץ בעצם את ההסכם בטענה כי לחצו עליו למסור את הגרסה הראשונית. ראינו במקרים אחרים חוקרים בפרשיות צווארון לבן שדוחקים בעצורים להחליף עורך דין, בעורך דין שמובא מטעם היחידה החוקרת במטרה להפוך את הנחקרים לעדי מדינה. אסור שדברים כאלו יקרו במדינה מתוקנת."

ישנה כיום מדיניות מקלה מצד בתי המשפט לחילוטי יתר במסגרת חקירות בחשד להלבנת הון. האם ניתן לשנות את המצב?
"בכל נושא החילוטים יש יד קלה מאוד על ההדק. פשוט משתלטים על כל רכושו של החשוד עוד טרם הפיכתו לנאשם וזהו פשוט דבר שלא יעלה על הדעת. אי אפשר לתפוס את כל רכושו הפרטי של החשוד, שהרי הוא רק חשוד בשלב הזה, ורק אחר כך לברר למה יש קשר לחקירה ולמה אין. צריך כאן תיקון חקיקתי שמגביל את היכולת של היחידה החוקרת לחלט רכוש בשלבי המעצר הראשוניים כי אחרת ממוטטים עסקים שלמים בלי הצדקה ופוגעים גם בעובדים ובמשפחות. "

המשרד התפרסם בתקשורת רבות לאור הצלחות מרשימות בבתי המשפט. מהו מודל העבודה שלכם?
"יש לנו שיטת עבודה שונה מזו של עורכי דין אחרים – שיטה פרסונלית לגמרי, חרף העובדה שיש במשרד צוות עובדים שמסייעים לי בהכנת וניהול התיק. אני רואה כל מסמך, ומנהל כל תיק, כאילו הוא אחד ויחיד - עולם ומלואו. תחושת השליחות בהצלת חייו של אדם תמיד לנגד עיניי. אני לא מרפה עד שהלקוח מקבל את התוצאה אותה אני מגדיר כאפשרית והטובה ביותר עבורו".

במשרד המשגשג עובדים כיום 10 עורכי דין ושני מתמחים, ואם לא די בפעילות המשפטית הענפה והמתוקשרת, לאחרונה הקים עו"ד בסרגליק את חברת "בסרגליק יזמות, יזמות, השקעות, שיווק, ייעוץ ארגוני, ניהול פרויקטים, הדרכה ונדל"ן בע"מ" אשר בין מטרותיה, כבכל עסקיו של בסרגליק, עיסוק בפילנתרופיה שתמומן באמצעות חלק מרווחי החברה.

יש לך משרד עריכת דין משגשג, מהיכן הגיע הרעיון לפתוח גם חברת יזמות?
"במסגרת עסקאות הנדל"ן הגדולות שליוויתי בשנים האחרונות, גיליתי שהלקוחות לא רוצים רק את הייעוץ המשפטי של המשרד, אלא גם את חותם האמינות שלי, כמי שיורד לכל פרט בעסקה ומדקדק בכל דבר, בין היתר בנושאי מימון וייעוץ אסטרטגי, ושמילתו היא ברזל ולכן החלטנו לפתוח את חברת היזמות."

"החברה הוקמה לפני כשבעה חודשים ובתקופה קצרה זו אנו כבר מלווים 3 סטארט- אפים והיקף אדיר של נכסי נדל"ן. בנוסף יצרנו קשרים אסטרטגיים עם משקיעים והקמנו מיזם שנקרא beyond שנועד להקל על עורכי דין הנאלצים לקרוא היקפים עצומים של חומר בתוך זמן קצר ומתכוננים לבחינות לשכה. טובי המרצים עובדים כעת על פלטפורמה שתסייע רבות לציבור עורכי הדין."

"כמו כן, לאחרונה הרחבנו את צוות החברה עם גיוסם של סמנכ"לית, סמנכ"ל תפעול, ועוזרת למנכ"ל החברה, מנהלת הדרכות, מנהלת נכסים ואחזקות וכן שירותי יח"צ. רכשנו גם משרדים בגודל 830 מ"ר אשר ישמשו את החברה המוקמת בימים אלה בקרית אונו, זאת, בנוסף ל316 מטרים אשר רכשנו לטובת חברת עורכי-הדין במגדלי בסר סיטי פתח תקווה, אליהם נעבור בסוף השנה. בנוסף רכשנו מגרש רחב ידיים בקריית אונו שעליו הקמנו גן דו לשוני והוא ישמש מרכז להפעלת ילדים בשעות אחר הצהריים במיזם הנקרא "בסר קידס" לצורך שיפור וקידום דור העתיד."