עו"ד משה כאהן, עורך דין לדיני חברות: על החברה, בעלי מניותיה והיחסים שביניהם

שותף שמסרב להיפרד, מלחמות בין בעלי מניות מסוכסכים ותחושות קיפוח מהילדות שמתפרצות סביב שולחן הדירקטוריון – וזו רק רשימה חלקית. עו"ד משה כאהן נותן עצות שיסייעו לאלה הפועלים באמצעות חברות, כדי למנוע את הטעות הבאה

נורית פלד-קירשטיין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד משה כאהן
עו"ד משה כאהןצילום: באדיבות עו"ד משה כאהן
נורית פלד-קירשטיין
תוכן שיווקי

אומרים שהבחירה עם איזה בן/בת זוג להתחתן אינה פחות משמעותית מאשר ממי להתגרש. וכשמדובר בנישואים עסקיים, העצה הזו שווה זהב פלוס המון שקט נפשי; משום שבפועל, עד כמה שהדבר עשוי להישמע מוזר, שותפויות עסקיות – בעיקר במסגרת של חברות – פעמים רבות הרבה יותר רגשיות וסוערות מכל זוגיות שהכרתם.

ראיון עם עו"ד משה כאהן בנושא סכסוכים בשותפויות עסקיותקרדיט: Moshe Kahn

"הרוב המכריע של העסקים, בארץ ובעולם, מתנהלים במסגרת של חברות", מסביר עו"ד משה כאהן שמשרדו מתמחה בדיני חברות, בליטיגציה מסחרית, במשפט מסחרי ובעסקים משפחתיים. "היצירה התאגידית הזו נוצרה ונועדה כדי להקטין את החשיפה של אותם האנשים שעומדים מאחורי החברה. יש סוגים רבים של חברות, כל אחת עם מאפייניה העסקיים והמשפטיים, ולכל אחת מערכת דינים שחלה עליה, כאשר הבסיס המשותף לכל החברות הוא חוק החברות שחוקק בשנת 1999 המסדיר את הפעילות העסקית באמצעות חברה בע"מ".

אותה יצירה של החוק: "החברה בע"מ", אמנם מגינה במידה מסוימת על בעלי החברה במקרים של סכסוכים עם "כוחות חיצוניים", קרי: צדדים שלישיים הבאים עמה במגע, אך היא לכשעצמה אינה מגינה עליהם כלל מפני סכסוכים פנימיים בינם לבין עצמם. מדובר לעתים קרובות במאבקים שיכולים להתפתח לסכסוכים יצריים ואכזריים הרבה מעבר לכל תסריט שתוכלו לדמיין. בשלושת העשורים שבהם פועל עו"ד משה כאהן בתחום הוא ייצג בלא מעט מאבקים כאלה, סייע לפתור אותם, וחשוב יותר – לעתים הוא הצליח להביא לסיום הסכסוך באיבו, עוד בטרם יצא כליל משליטת הצדדים הנצים והפך ל"מרחץ דמים משפטי".

מצויד בניסיונו הרב ובכלים המשפטיים שעומדים לרשותו, משרטט כעת עו"ד כאהן כמה מהטעויות הקריטיות הנפוצות אצל בעלי מניות בחברות – ואת הדרכים המושכלות להימנע מהן, למען בריאותם הנפשית והצלחתם של כל המעורבים בדבר.

1. להימנע מקבלת ייעוץ משפטי בזמן אמת: "חברה היא יצור משפטי, פרי יצירת החוק. צריך לוודא כל העת שפועלים במסגרת הדין"

"בחברה, כמעט כל פעילות עסקית שנעשית מוסדרת במסגרת דיני החברות בחוקים ספציפיים שחלים על התחום שבו פועלת החברה או בתקנון שלה. זאת בעוד שלאדם יחיד בדרך כלל אין חוק שמסדיר עבורו את נוהל קבלת ההחלטות העסקיות", מסביר עו"ד משה כאהן. "כלומר כשאתה מקבל את הבונוס הזה של הגבלת החשיפה האישית כשאתה פועל במסגרת של חברה בע"מ, בד בבד כמעט כל פעילות שלך כפופה לחוק ולתקנון החברה. זה מצריך ייעוץ משפטי צמוד כמעט על כל צעד ושעל משום שצריך לעבוד בחברה במסגרת החוק, ועל אחת כמה וכמה בעת שפורץ סכסוך, אם בתוך החברה ואם מחוצה לה. למשל, אם אנחנו מאוגדים כחברה והחברה הפרה את חוק הגנת הצרכן, נניח הכריזה על 'מבצע הוזלות' שלא על פי החוק, מעבר לזה שצריך לבדוק את הסביבה החוקית של מה שנעשה בחוץ ואיך נעשה, כל הזמן צריך גם לבדוק פנימה, איך התנהלתי בחברה, איך התקבלה ההחלטה לעשות זאת והאם התקבלו האישורים הפנימיים. כשמתחיל סכסוך בין בעלי מניות בתוך החברה, ישר בודקים איך התקבלו ההחלטות".

ראיון עם עו"ד משה כאהן בנושא סכסוכי בעלי מניות בחברותקרדיט: Moshe Kahn

2. להימנע מלהתייחס כבר בהסכם המייסדים לפרידה אפשרית: "היפרדות ללא כללי משחק שנקבעים מראש עלולה להיות מאוד בעייתית ואף טראומטית"

"דבר אחד שמאוד מאפיין חברות פרטיות הוא שהפרידה בין שותפים אינה פשוטה", מגלה עו"ד כאהן. "חלק ניכר מבעלי המניות בחברות הפרטיות לא קובעים מראש כל הסדר היפרדות ביניהם, וזה עלול להיות לעתים בעייתי בעת קרות סכסוך. בעוד שבשותפויות שאינן מאוגדות כחברה בע"מ הדין מאפשר לכל שותף לסיים את מערכת היחסים בהודעה לשותף/ים האחר/ים ולהביא באופן חד צדדי לפירוק השותפות, כשמדובר בחברה אין אפשרות לעשות זאת. בדרך כלל בית המשפט לא ייתן צו לפירוק חברה רק בגלל שבעלי המניות – השותפים, מסוכסכים ביניהם. הוא מסתכל על כל מה שסובב את החברה – העובדים, הספקים, הנושים והלקוחות, וקובע אם זה בכלל נכון וצודק לפרק את החברה ולפגוע באינטרסים הלגיטימיים של כל אלה. בגלל שהשותפים בחרו מלכתחילה להתאגד כחברה, יש גורמים נוספים שבית המשפט מתחשב בהם הרבה יותר מאשר בשותפים עצמם, כך שאין זה כה פשוט להיפרד משותפים בחברה כבשותפות רגילה. זהו אחד המינוסים שאנשים לא לוקחים בחשבון כשהם מקימים חברה בע"מ ולא קובעים מראש בהסכם המייסדים מנגנון מוסכם להיפרדות".

לדבריו, מספיק שצד אחד לא רוצה להיפרד ואין הסדר הסכמי או תקנוני (וברוב המקרים אין הסדר כזה) – במצב כזה עלולה לפרוץ מלחמת עולם בין בעלי המניות הנצים. "כשאנשים מתחתנים הם לא חושבים על גירושין. בנוסף, אנשים חושבים שלהתגרש יהיה הרבה יותר קל מאשר כשזה באמת קורה במציאות. כך גם כשרוצים 'להתגרש' משותף בחברה – זה לעתים קרובות יותר מסובך ממה שנדמה מלכתחילה, ובמקרים רבים נדרשת התערבות של בית המשפט. כשמתחתנים בנישואין עסקיים, רצוי לקבוע מראש את ההסדרים, איך להתגרש. זה בדרך כלל לא מגיע בתחילת הקשר העסקי, כי כשאנשים באופוריה של הקמת עסק הם לא רוצים לעסוק בזה. בחברה אתה צריך לקחת בחשבון שאם לא עשית הסדר מאוד ספציפי כשנכנסת, אז ההיפרדות עלולה להיות מאוד בעייתית".

3. לערב יותר מדי רגשות בפרידה העסקית משותף: "תנסו כמה שיותר להתגבר על הרגש ולהתקדם הלאה"

"אחת הבעיות השכיחות בסכסוכי בעלי מניות בחברה היא שלעתים קרובות יש צד אחד שלא רוצה להיפרד. כשמישהו בא אלי ואמר שהוא רוצה להיכנס לתהליך של היפרדות משותף/ים, אני שואל אותו: אתה מוכן רגשית להיפרד? זאת משום שגירושין עסקיים לעתים קרובות לא פחות קשים מגירושין מבן או בת זוג".

עו"ד כאהן קובע שכשאנשים לא מסתדרים בתחום העסקי, יש לאפשר להם להיפרד. "ראיתי הרבה מאבקים בין בעלי מניות בחברה שנמשכו על פני תקופות ארוכות בגלל שאנשים לא הסכימו להיפרד ונאחזו בשותפות העסקית בכל הכוח. גם כאשר הציעו להם הצעות יפות מבחינה כספית, הם לא היו יכולים להתרגל לעובדה שהשותף או השותפים לא רוצים להיות איתם יותר. הגישה שלי אומרת שזה מאוד דומה למערכת יחסים: אם מערכת היחסים העסקית הסתיימה – תמצא את הדרך הכי טובה מבחינה כלכלית לצאת ממנה ולהמשיך הלאה, ולא להיאחז בכוח בחברה המשותפת עם אנשים שאתה לא מסתדר איתם או שהם לא מסתדרים איתך".

לדבריו, הטעות היא לערבב רגשות בעסקים ולא לקבל את ההחלטה הרציונלית בזמן. "זה קורה המון. אנשים אומרים, אנחנו לא רוצים להיפרד, נתנו את השנים הכי טובות שלנו לחברה המשותפת. ברור שאם הצד השני עושה את זה כדי לגזול את כל הפעילות העסקית לעצמו, יש להילחם בו ואסור לוותר לו ויש מגוון דרכים משפטיות לטפל בזה. אבל אם הוא מסכים לחלוקה הוגנת, וקובעים ביחד מה מותר ומה אסור לכל צד מכאן ולהבא, כולל סנקציות – אז תתגברו על הרגש ותתקדמו הלאה. ראיתי תופעה מעניינת מאוד אצל אנשי עסקים שחוו משברים כאלה: אלה שהצליחו להתגבר על הרגש ולסיים מערכות יחסים עסקיות במהירות תוך שמירה על זכויות כלכליות ולהשאיר אותן מאחור – הם אלה שהתאוששו, התקדמו והצליחו מאוד בעסקים אחר כך; ואילו אנשי עסקים שהתבוססו בשותפות העסקית הישנה והקלוקלת והמשיכו לדשדש בה – נשארו ממורמרים ולא התקדמו".

4. לערב בסכסוך גורמים חיצוניים: "הקפידו לנהל את הסכסוך בתוך הבית ולא לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ"

טעות פטאלית נוספת שאנשים עושים היא שכאשר מתחיל סכסוך בין בעלי מניות בחברה, הם מערבים בו צדדים שלישיים מחוץ לחברה כספקים או לקוחות מהותיים, ולפעמים אף חלק מהעובדים. הדבר עשוי לגרום לנזק תדמיתי לכל המעורבים בדבר ואף לחברה המשותפת. "לפעמים אין ברירה, צריך לערב חלק מהעובדים כי אתה רוצה שחלקם יישארו איתך", אומר עו"ד כאהן, "אבל לערב ספקים או לקוחות בסכסוכים כאלה עלול להיות מתכון לצרות צרורות. עצתי היא: נהלו את הסכסוך בפרופיל נמוך ככל הניתן".

5. לפטפט את עצמכם לדעת: "אחר כך במשפט הכל מופיע שחור על גבי לבן"

"אחת הטעויות שאנשים עושים בתוך סכסוך משפטי הוא לפטפט את עצמם לדעת, הן בעל פה והן בוואטסאפ. לגבי דיבורים בעל פה – אנחנו יודעים שכיום, במיוחד בתקופות של סכסוך, אנשי עסקים מקליטים כמעט כל דבר. הדברים הללו מתומללים ולאחר מכן משתמשים בהם בבית משפט. לפעמים נאמרים דברים מאוד חריפים בעל פה, שלא לומר בוטים, מזיקים ומביישים את אומרם. זה שוב מגיע לנקודה שבה יש להשתלט על הרגש, על הכעס. הרבה פעמים רואים בבית המשפט התכתבויות ותמלולי שיחות קשות. אנשים לא חושבים לרגע שהם מוקלטים ושבעצם את כל השיחה הזו הצד השני יזם במכוון כדי להרגיז אותם ולהוציא מהם את המשפטים האלה. זו אחת הטעויות הכי נפוצות, שאנשים מפטפטים את עצמם לדעת, ואחר כך במשפט הכל מופיע שחור על גבי לבן".

חברות משפחתיות – כר פורה לטעויות: "רק מיעוט מגיע בזמן לבצע את ההסדרים הנחוצים למניעת סכסוכים"

איך מונעים סכסוכים בעסקים משפחתיים – הרצאה של עו"ד משה כאהןקרדיט: Moshe Kahn

בחברות משפחתיות נפוצות מספר טעויות, כשהשכיחה בהן היא התנהלות לא פורמלית הכוללת הימנעות מעריכת הסכמים בכתב ואי חלוקת סמכויות החלטה בתחומים שונים בין בני המשפחה. "זה קורה בקרב כמעט כל החברות המשפחתיות", מספר עו"ד כאהן. "לא עושים שום הסדר בכתב ואומרים – אצלנו הכל בסדר כי אנחנו משפחה ערכית, אנחנו לא נריב ולא צריכים להסדיר שום דבר בכתב. במקרה הצורך, הכל ייפתר במפגש המשפחתי. אבל אז כשפורץ הסכסוך הכל טופח לך בפנים כבומרנג. כשיש סכסוך בחברה משפחתית, הסכנה היא שהוא יפגע לא רק בעסק אלא גם ביחסים בתוך המשפחה. דווקא בחברה משפחתית צריך להקפיד על כל דבר פורמלי. אנשים שואלים אותי: 'מה, אני אעשה הסכם עבודה עם הבן שלי?'. כן. וכל דבר שנקרא 'הבטחה' והוא למעשה התחייבות, עליו להיות מעוגן בכתב בצורה פורמלית. את כל ההחלטות יש לקבל בצורה פורמלית ובהתאם לחוק".

הטעות הקריטית השנייה שפושה בחברות משפחתיות היא שלא עושים תכנון להעברה בין דורית בזמן, "ואז כשכבר מתחיל הסכסוך, הרבה יותר קשה לאחות את הקרעים", מסביר עו"ד כאהן. לדבריו, הכוונה לתכנון ההעברה בין דורית "בזמן" היא בעת שכולם בריאים וביחסים טובים, רק שבמציאות פעמים רבות זה לא קורה. "בשלב הזה אומרים שהכל טוב, אין צורך לבצע תכנון להעברה בין דורית עכשיו. זו טעות, זה בדיוק הזמן לעשות את זה. אני חייב להגיד שרק מיעוט מגיעים בזמן. רובם באים כשכבר יש מישהו שמרגיש פגוע, מישהו שכבר לא מביא את הנכדים לסבא וסבתא, יש כבר אחים שלא מדברים ביניהם, ואת הכל היה אפשר לפתור מראש אם היו קובעים בזמן, למשל: את תחומי הסמכויות של כל אחד ואחד, מי קובע מה. בחברה משפחתית לא כולם מוכנים להסכים לכללים שהיו מקובלים בהיררכיה של הבית, כמו 'אני הבכור אז אני קובע'. ואגב, הרבה דברים שהיו בילדות ולא נפתרו – אנחנו רואים אחר כך בחברה המשפחתית, כשאנשים מדברים על קיפוח ומביאים דוגמאות מהעבר. זה מדהים ועצוב כשרואים עסק משגשג עם מאות עובדים, והדברים הללו פתאום צצים בישיבות הדירקטוריון".

טעות שלישית היא לא לדאוג לבן משפחה שנמצא מחוץ לעסק. "גם אם אחד הילדים החליט להיות מועסק מחוץ לעסק המשפחתי, זה לא אומר שהוא לא אמור ליהנות ממנו בסוף", מסביר עו"ד כאהן, "וזה לא אומר שהוא לא אמור להיות בעתיד אחד הבעלים. יש הבדל בין לעבוד בעסק לבין להיות הבעלים שלו. פה הרבה אנשים מתבלבלים".

משרד עו"ד משה כאהן – צוות עורכי דין מקצועי, מיומן ואנושי

משרד עו"ד משה כאהן, הממוקם במגדל אמות השקעות ברחוב ויצמן 2 בתל אביב, פועל בעיקר בתחום דיני חברות ובליטיגציה מסחרית. את התמחותו עשה עו"ד כאהן לפני יותר משלושה עשורים אצל עו"ד אלי זהר המנוח שניתב אותו לתחום החברות. "אצלו התחלתי לטפל בסכסוכי שותפים ובמאבקי שליטה בין בעלי מניות", הוא מספר.

לאחר שצבר כמה שנות ניסיון נוספות במשרד עורכי דין בניו יורק, עו"ד כאהן שב לארץ, עבד בפירמות עוה"ד גורניצקי וזליגמן, ולפני כ-15 שנה הקים משרד עם דגש על תחום דיני החברות בארץ, זאת בד בבד עם טיפול בלקוחות מחו"ל, שכן המשרד הוא חלק מרשת בינלאומית בשם LNA, "כך שאנחנו מיומנים הרבה גם בעבודה מול חו"ל".

עו"ד כאהן מספר כי "אנחנו צוות מאוד מקצועי, מיומן ואנושי. הלקוחות מרגישים אצלנו בבית. הם מרגישים שהם מקבלים לא רק את הפן המשפטי, אלא בנוסף גם את הפן העסקי וגם את הפן האישי".

משה כאהן עורכי דין
כתובת: רח' ויצמן 2 (קומה 7), תל אביב
טלפון: 03-6914775
לפנייה במייל >>
מעבר לאתר >>