דנים לפי ההלכה

אם עבור המגזר החילוני קיימים בתי משפט וערכאות שונות המטפלות בשלל נושאים כמו חתונה, גירושין, בעיות במשפחה ותביעות אישיות - הרי שבמגזר הדתי יש בית דין רבני האחראי לעשות סדר בכל הנושאים הללו, והם מהווים חלק בלתי נפרד ממערכת המשפט בישראל.

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

לפסיקה של בית הדין הרבני יש את אותו תוקף חוקי כפי שיש לכל פסיקה במערכת המשפט האזרחית, כאשר לבתי הדין הרבניים יש אף סמכות שיפוט בלעדית בנושאים כמו נישואין, גירושין וגיור. הפסיקות מתבצעות על פי ההלכה היהודית ולבתי הדין הרבניים סמכות פסיקה בכל הקשור לתביעות גירושין (חלוקת רכוש, מזונות, הסדרי ראיה ועוד), גיור, מינוי אפוטרופוסים, צוואות, ירושות ועוד. תקנות אלה קובעות גם כיצד לבצע הדרכת חתנים וכלות טרם נישואיהם.

טוען רבני

המקביל של עורך הדין בבית המשפט האזרחי נקרא טוען רבני. לאחר שעבר מבחנים מטעם ועדה שמינה נשיא בית הדין הגדול, לאחר לימודים במשך 4 שנים בישיבה גבוהה ורק לאחר שמלאו לו 18 שנים – יכול אדם להיות טוען רבני. בשונה ממבחנים אחרים כמו מבחני רבנות - הרי שעבור הטוען הרבני יותר חשוב להכיר את המשפט העברי ופחות להתעמק בידע תורני והלכתי הנוגע להלכות שונות. הקורסים המכשירים טוענים רבניים מקנים למשתתפים ידע ב"שולחן ערוך", יכולות בניתוח פסקי דין, ידע משפטי ייחודי, שיפור היכולות הרטוריות ומספקים הכנה מדוקדקת לפני הבחינות של בית הדין הרבני הגדול.

הרב של השכונה

אם חלמתם להפוך יום אחד לרב של השכונה הרי שהגיע הזמן להירשם ללימודי רבנות. לימודי רבנות מספקים את חומר הלימוד הנדרש לצורך בחינות לרב שכונה ורב עיר. מלבד הידע התיאורטי מקנים הלימודים ידע מעשי ופרקטי בתחומים הנלמדים על מנת להכין את התלמידים לרגע האמת. ההכשרה לשימוש ועבודה מעשית בתחומים הנלמדים מהווה יתרון רב עבור התלמידים ומאפשרת להם לתת את הייעוץ הנכון ולקבל את ההחלטות הראשונות כבר מן היום הראשון בתפקיד. הדגש על פרקטיקה יכול לסייע להם בתהליך השמה לכהן במקצועות כמו רבנים משיבים, מסדרי חופה וקידושין, מפקחי מקוואות ועוד.

דיני ממון

אין ספק כי אחד הנושאים הרגישים ביותר בכל נושא הנישואין והגירושין הם דיני הממון. לבתי המשפט בישראל יש את חוקים הקבועים בחוק ומסדירים נושאים כמו חלוקת רכוש, יחסי שותפות ועוד. גם המשפט העברי הדתי מתייחס לנושא זה בספר חושן משפט (או בקיצור חו"מ) - שמו של החלק הרביעי והאחרון בספר ארבעה טורים העוסק בדיני ממונות. חשוב כי טוענים רבניים יכירו דינים אלה, במיוחד אותם טוענים המעוניינים לעסוק בבוררות, גישור, עריכת צוואה, פתיחת תיקי גירושים ועוד.

על מנת לקבל מידע נוסף על לימודים בנושאים הנ"ל פנו כעת אל שערי הלכה ומשפט