לימודי גרמנית: אקדמיה, עבודה ושורשי המשפחה

במכון גתה, המעניק תעודה בעלת הכרה בינלאומית, מצביעים על ביקוש גובר ללימוד השפה גרמנית בעקבות האפשרויות של לימודים ועבודה בגרמניה, לצד צעירים שמבקשים לחזור אל ההיסטוריה המשפחתית

מירי ורד, בשיתוף מכון גתה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספרים בגרמנית
לימודי גרמנית: אקדמיה, עבודה ושורשי המשפחהצילום: Cedric Dorin
מירי ורד, בשיתוף מכון גתה
תוכן שיווקי

בשנים האחרונות גובר הביקוש ללימודי השפה הגרמנית לצורך עבודה ולימודים בגרמניה בכלל ובברלין בפרט. כאשר בישראל רבים מבקשים ללמוד את השפה כדי להתחבר לשורשי המשפחה. במכון גתה, מרכז התרבות הרשמי של גרמניה, מרגישים בביקוש הגובר. המכון, שמקדם את לימודי השפה והתרבות הגרמנית ביותר מ-90 מדינות ברחבי העולם, פועל בישראל משנת 1979.

"בכל העולם תלמידים לומדים גרמנית כדי לקבל ויזת לימודים וללמוד במוסדות השכלה גבוהה בגרמניה או כדי לעבוד בה", מספרת גבי גולדברג, רכזת לימודי הגרמנית במכון גתה בירושלים. "בישראל חלק לא מבוטל מהתלמידים במכון מגיע ממניעים אחרים, משפחתיים יותר. לתלמידים רבים יש יחסים מיוחדים עם השפה בגלל ההיסטוריה המשפחתית. לחלקם יש סבא או סבא רבא שקשורים לשפה הגרמנית ולתרבות האירופית, ובאמצעות לימוד השפה הגרמנית התלמידים למעשה חוזרים לתרבות המשפחתית ומתחברים להיסטוריה של המשפחה".

עוברים לדיגיטל

גולדברג, שלימדה גרמנית כשפה זרה עוד בגרמניה, מלמדת את השפה במכון גתה בישראל מאז שעלתה לארץ לפני כ-30 שנה. "כל המורים במכון הם מורים מקצועיים שלמדו הוראה של השפה הגרמנית עוד בגרמניה, אוסטריה ושוויץ או השלימו את לימודי ההוראה במכון גתה. כולנו דוברי גרמנית שפת אם או ברמה של שפת אם, וכולנו עוברים מספר השתלמויות מקצועיות כל שנה, דבר שהיה נחוץ במיוחד עם פתיחת קורסי האונליין בזמן מגפת הקורונה. המעבר לאונליין היווה אתגר לצוות ההוראה, אבל עכשיו זה כיף גדול", היא אומרת.

מכון גתה מפעיל קורסים ללימוד השפה הגרמנית בכל הרמות ולצרכים שונים, החל בקורסים בסיסיים, שבהם התלמידים לומדים לתקשר עם הסביבה ולהתבטא במצבים שכיחים מחיי היום-יום, וכלה בקורס המתקדם ביותר שבו התלמידים מגיעים לרמה שבה הם מסוגלים לקרוא ולהתבטא בצורה ספונטנית ושוטפת גם במצבים מורכבים ועל מגוון תחומים, בהם גם עולם העסקים.

קורסי הגרמנית במכון גתה מבוססים על המדד האירופי להערכת שפות ומחולקים לרמות שונות, החל ברמה מתחילה (A1) וכלה ברמה המתקדמת ביותר (C2). המכון עורך בחינות שלוש פעמים בשנה המעידות על השליטה בשפה הגרמנית לצורכי אשרה, לימודים ועבודה. "מי שמעוניין ללמוד או לעבוד בגרמניה זקוק לתעודה רשמית. כל מחלקה באוניברסיטה מגדירה את רמת הגרמנית הדרושה ללימודים. לרוב נדרשת תעודה ברמה של C1, פרט ללימודי אמנות בהם בדרך כלל נדרשת תעודה ברמת B2", אומרת גולדברג, "רק אצלנו ניתן לקבל תעודות בעלות הכרה בינלאומית".

היא מוסיפה כי המפתח להצלחה ולהטמעת השפה אצל התלמידים הוא החשיפה לשפה הגרמנית כבר מהרגע הראשון בלימודים. "אנחנו מדברים רק גרמנית בשיעורים ומהניסיון שלנו זה עושה פלאים גם למי שמגיע ללא ידע קודם בשפה. מההתחלה אנו מתרגלים גם דיבור וגם שמיעה ושמים דגש על הקניית יכולת לתקשר עם הסביבה בשפה הגרמנית. כבר בשיעור הראשון התלמידים שלנו לומדים להציג את עצמם, לומר את שמם, את הגיל ואת המקצוע שלהם, ומשם אנחנו הולכים ומעמיקים את הלימוד. בעוד אין ספק שהדקדוק הוא חשוב ובלעדיו אין שפה, הדגש בקורסים שלנו הוא על תקשורת. נקודת ההתחלה שלנו היא לא הדקדוק, אלא תמיד אנחנו בוחנים מהם הצרכים מהשטח. אנחנו קודם בודקים מה התלמידים צריכים ומה ישרת אותם פרקטית בצורה הכי טובה, ורק אחר כך מלמדים את הדקדוק הדרוש".

המכון מציע קורסים ללימוד השפה גם לבני נוער בגילים 15-12. הקורסים מתקיימים בקבוצות קטנות, והם נבנים בהתאם לצורכי התלמידים. בנוסף, יש קורסים המיועדים לאנשי מקצוע, לכאלה שעוסקים בתרבות הגרמנית ובנושאים כמו ספרות, קולנוע ואקטואליה. זאת כאשר כמו במקומות רבים, גם במכון גתה, פיתחו בעקבות הקורונה פלטפורמה דיגיטלית לקורסים מקוונים. "בקורסי האונליין שפיתחנו הושקעה מחשבה רבה כדי שהלמידה תהיה אפקטיבית וחווייתית. התלמידים לא יושבים ומביטים במסך, הם אקטיביים, ומבצעים משימות הן בכתב והן בצורת הודעות קוליות. הלמידה מתחלקת ללמידה עצמאית וללמידה קבוצתית אונליין. חשוב להדגיש שקורסי האונליין מתאימים לתלמידים בעלי הרגלי למידה טובים ויכולת ניהול זמן", אומרת גולדברג.

לא רק שפה

המכון, שנקרא על שמו של איש הרוח, הפוליטיקאי והמדען יוהן וולפגנג פון גתה, משמש כמרכז התרבות הרשמי של גרמניה, ומקדם שיתופי פעולה תרבותיים ועורך אירועים כמו פסטיבלים, תערוכות והקרנות סרטים, שמרביתם מועברים בשנתיים האחרונות באמצעות הזום.

"אחת היוזמות שלנו שזוכה לפופולריות רבה היא מפגש אונליין שבועי בשם Hallo Goethe. זהו אירוע חינמי שבו מדי שבוע מורה מהמכון מזמינה למפגש זום עם אורח או אורחת מגרמניה שחיים בישראל. במפגש המיועד ללומדי גרמנית ודוברי גרמנית, האורח מספר לנו מה הביא אותו להתגורר בישראל, על עבודתו ועל חייו", מספרת גולדברג.

מלבד האירועים, בספרייה הממוקמת בסניף התל אביבי של מכון גתה ניתן לשאול חומרי לימוד כמו גם סרטים, ספרים קלאסיים ועכשוויים וספרי ילדים. בנוסף, מכיוון שמכון גתה תומך בשיתופי פעולה תרבותיים ניתן למצוא בספרייה גם ספרים גרמניים המתורגמים לעברית. כמו כן, הספרייה המקוונת של מכון גתה, ה-Onleihe, מציעה מבחר רחב של ספרים דיגיטליים, ספרי אודיו, כתבי עת וסרטים להשאלה מכל מקום וללא עלות.

"גם בקורסים הסטנדרטיים שלנו חשוב לנו לשלב פיסות מהמסורת הגרמנית", מסכמת גולדברג. "אנחנו חושפים את התלמידים שלנו למוזיקה, שירים, סיפורים וחגים גרמניים. אנחנו לא מאמינים בללמד נטו שפה. התלמידים שלנו מקבלים ערך מוסף שהופך את השפה לצבעונית יותר ואת הלימודים למעניינים יותר".

ירושלים - 02-6508500,
תל אביב - 03-6060500

מעבר לאתר
לעמוד הפייסבוק
לעמוד האינסטגרם

בשיתוף מכון גתה