עולה על הגל: יש לא מעט סיבות להשקיע בפורטוגל

"פורטוגל עברה שינוי עצום בכל האספקטים, המשמעותי שבהם הוא שינוי תפיסה עמוק ופיתוח מואץ של התיירות". יהונתן גורביץ, מנכ"ל Casa Portugal – חברה המתמחה בהשקעות נדל"ן במדינה, מונה את כל היתרונות להשקעה ביעד שהפך לאטרקטיבי בקרב משקיעים

שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חומה בפורטוגל
עולה על הגל: יש לא מעט סיבות להשקיע בפורטוגל צילום: unsplash
שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

"בשבע השנים האחרונות פורטוגל עברה שינוי עצום בכל האספקטים, המשמעותי שבהם הוא שינוי תפיסה עמוק והיא היום מוכוונת לעסקים, הייטק, ייצוא יינות ותוצרת חקלאית ופיתוח מואץ של התיירות", אומר יהונתן גורביץ מנכ"ל Casa Portugal – חברה המתמחה בהשקעות נדל"ן בפורטוגל. "בבירה ליסבון, למשל, אחרי שנים של הזנחה וחוסר פיתוח מושקעים היום משאבים אדירים בטיפוח הרחובות והשכונות, שיפוץ ותחזוקה, לצד שימור מבנים עתיקים. נסללים בה שבילי אופניים, מוקמות עמדות לטעינה של רכבים חשמליים, מתוכנן קו רכבת חדש והגדלת המטרו. כבר כיום היא תוססת, פורחת ואבן שואבת למשקיעים פרטיים ומקצועיים. השינוי הזה הביא לכך שגם ענף התיירות משגשג – כמות התיירים צמחה פלאים, כמעט 30 מיליון תיירים בשנה, בהם לא מעט ישראלים שהתאהבו בה ובוחרים להשקיע בה בנדל"ן".

Casa Portugal, שהוקמה ומנוהלת על ידי האחים יהונתן וגדעון גורביץ, היא זרוע של חברת YGI Investments, Lda, חברת נדל"ן רשומה בפורטוגל שמשרדה הראשי בליסבון ולה שתי זרועות נוספות: האחת, יזמות - השקעות של החברה עצמה; השניה, ניהול השקעות: ניהול פרויקטים וניהול נכסים למשקיעים זרים באזור המטרופולין של ליסבון, בין היתר, בחידוש בניינים במרכז העיר, בנייה מחוץ לליסבון, ניהול נכסים למגורים, מסחריים ומרכזים לוגיסטיים.

"כמות התיירים צמחה פלאים כמעט ל-30 מיליון תיירים בשנה"צילום: צוות קאזה פורטוגל

פורטוגל עולה על הגל

במשך לא מעט שנים פורטוגל הייתה סוד ששמור לאירופאים בלבד. מדינה מנומנמת עם חופים ארוכים ואנשים נחמדים. לאחר המשבר הכלכלי האחרון פורטוגל ניצבה על סף פשיטת רגל. ב- 2013 היא נפתחה אל העולם ויצאה מהמשבר מחוזקת יותר. פורטוגל מציגה כיום ביצועים כלכליים ופיננסיים הטובים ביותר מזה שנים רבות: נחלצה מ- 25 שנה של גרעון תקציבי, האבטלה ירדה דרסטית, התיירים החלו לזרום בהמוניהם וקמה סצנת הייטק צעירה ומבטיחה.

שינוי זה לא חמק מעיניהם של משקיעים זרים, אשר מצאו בה מדינה רב-תרבותית, בטוחה מאד (מקום שלישי במדד השלום העולמי) עם אקלים פוליטי נוח ורעב לחזור להיות שחקנית משמעותית בזירה הבינלאומית. "פורטוגל בכלל וליסבון ופורטו בפרט, הפכו עם השנים ל'סקסיות' עבור הישראלים", אומר יהונתן בחיוך. "כשמוסיפים לזה את הנהירה אחר הדרכונים הפורטוגלים, הזכייה במונדיאל ובאירוויזיון, פורטוגל היא יעד אטרקטיבי למשקיעים שגילו שכאן יש להם Value for money גבוה, ואנחנו גאים לעזור להם להגשים את החלום שלהם".

פרוייקט בנייה חדשה באלמדהצילום: צוות מייבן

משקיעים פרטיים

המסלול שעובר כל לקוח של Casa Portugal מתחיל בבדיקה של הצרכים והרצונות של המשקיע ורק לאחר-מכן הוא ימשיך בתהליך מסודר ומובנה, שיסתיים בחתימה על העסקה המיטבית עבורו. כך למשל, יש משקיעים שמבקשים השקעה במרכז העיר עבור דירה קטנה שתשמור על הערך שלה לאורך זמן, שעשויה לשמש אותו כדירת נופש או דירה לבן או הבת אם וכאשר יחליטו ללמוד בפורטוגל. "דירות אלה בדרך-כלל תהיינה קטנות ויקרות עד יוקרתיות, עם סיכון נמוך ותשואה נמוכה יותר", מסביר יהונתן. "לקוחות אחרים יעדיפו להשקיע בנכס במטרופולין של ליסבון, בו הסיכון גבוה והתשואה גבוהה. אמנם מחיר הנכס נמוך מזה שבמרכז העיר, אך השכירות עדיין גבוהה, מה שמשפיע על הרווח".

יהונתן מסביר שליווי המשקיעים נעשה מא' ועד ת' בדגש על שקיפות מלאה, ולא בכדי. בהתחשב בזה שחלק ניכר מהמשקיעים הפרטיים כלל לא דוברים את השפה המקומית, אינם בקיאים בחוקים וברגולציה ואף לא ראו את הנכס בעצמם, על סוכני החברה לייצג אותם בצורה המיטבית. הליווי וניהול רכישת הנכס כוללים: ייעוץ משפטי של עורכי דין מקומיים, ייעוץ של רואי חשבון בהפקת מספר פיסקאלי, פתיחת חשבון בנק, איתור ותיווך של הנכסים, תרגומים של המסמכים, משא ומתן עם המוכרים, בדיקת נאותות, ניסוח הסכמים, טיפול בטפסים מול הרשויות ועד לשלב העברה בטאבו.

פרוייקט בניין לשימור בליסבוןצילום: צוות מייבן

עוד מוסיף יהונתן שמשקיע יחיד יכול לקבל משכנתה מהבנק המקומי בגובה של עד 70% מערך הנכס בריבית נמוכה, מה שהופך את נושא ההשקעה בנדל"ן בפורטוגל לנגיש הרבה יותר. "אחרי שאנחנו מאתרים נכס, הלקוח יקבל סרטון וידאו קצר מהביקור שלנו ותמונות. במידה והוא מגלה עניין בנכס נעבור לשלב הבא. בזכות הטכנולוגיה אנחנו יכולים להציג את הנכס למשקיע הישראלי ביעילות בעזרת סיור וירטואלי או שידור בלייב כשאנחנו בדירה או בבית". מפרט יהונתן. "יש לקוחות שמבקשים גם להתרשם מקולות הרקע שיש בשכונה, אחרים רוצים שנצלם גם את סביבת המגורים. מדובר באחריות מאוד גדולה שכן הכל נעשה בשלט רחוק והלקוחות סומכים עלינו שנעשה עבורם את הטוב ביותר".

שירות חשוב נוסף של Casa Portugal הוא בכל הנוגע לניהול הנכס לאחר הרכישה, בהתאם לצרכיו של הלקוח: מציאת שוכר, הכנת חוזה השכירות, אחריות על טיפול ותחזוקה, טיפול בדואר, ייצוג מול הרשות המקומית, מילוי הדו"חות למס הכנסה ואפילו השתתפות בישיבות של ועד הבית. "גדעון, כאחראי קשרי לקוחות וגיוס משקיעים, מנהל את הנושא ממשרדנו בישראל יחד עם צוות מקומי שתומך בכל האופרציה", ממשיך יהונתן. "המשקיע הישראלי זוכה לשירות חוצה יבשות, כאשר בישראל יסייעו לו באיסוף המסמכים, יפגשו איתו לשיחות בהן יוכל לקבל הסברים והבהרות על שאלות נוספות שעשויות לעלות תוך כדי התהליך. העובדה שיש לנו נציגות בישראל נותנת ללקוחות שלנו שקט נפשי שיש מי שדואג להם גם מקרוב וגם מרחוק".

"פורטוגל היא יעד אטרקטיבי למשקיעים שגילו שכאן יש להם Value for money גבוה"צילום: מיה גורביץ

משקיעים ויזמים מקצועיים

ליווי נוסף שמציעה הקבוצה באמצעות חברת Maven היא בליווי של משקיעים מקצועיים, כלומר אלה שהשקעה בנדל"ן הוא העיסוק העיקרי שלהם. משקיעים אלה נהנים משתי מגמות הפוכות ומשלימות בפורטוגל בכלל ובמטרופולין של ליסבון בפרט: האחת, פוקוס בינלאומי על מרכז העיר והשנייה, מעבר של משפחות ממרכז העיר אל הפרברים המקיפים את ליסבון. כלומר מחד, התיירים וחברות בינלאומיות גילו את ליסבון והמשקיעים מביעים עניין ברכישה של מבנים יוקרתיים, בתי מלון ופיתוח של פרויקטים המיועדים לעשירון העליון. מאידך, היזמים והמשקיעים גילו את מעמד הביניים הפורטוגלי והתחילו לבנות בשבילו בפרברים. "אנחנו מהווים עבור המשקיעים המקצועיים One stop shop ומסייעים להם בחקר שוק ובדיקות היתכנות, בפתיחת חברות ומבנה מס, ניהול פרויקטים וניהול נכסים ועוד. אלה משקיעים שאנחנו מלווים שנים ארוכות שכן הם לא מסתפקים בפרויקט בודד אלא ממשיכים לפרויקטים נוספים".

יהונתן מסביר שלפי שעה, משבר הקורונה לא גרם לירידת מחירי הנכסים וכל הסימנים מראים שפורטוגל תמשיך להיות אטרקטיבית למשקיעים זרים. "לאחרונה נכנסה פורטוגל לרשימה היוקרתית של המדינות המובילות בחדשנות על-פי מדד של הנציבות האירופית, והיא המדינה הדרום אירופית היחידה במדד הזה. אין ספק שלנדל"ן יש השפעה גדולה אבל הדירוג של פורטוגל במדד הזה מראה שהשינוי הוא הרבה מעבר לשוק הנדל"ן. כמי שהגיע לפורטוגל לפני יותר מעשר שנים, זה מרגש אותי לראות את התמורות והשינויים במדינה הזו מתרחשים מול העיניים. זה ממלא אותנו סיפוק כשאנחנו יכולים לעזור למשקיעים הישראלים ליהנות גם מכל השפע הזה", הוא מסכם.

Casa Portugal
טלפון: 054-8295829
מעבר לאתר >>
לאתר חברת Maven >>
לעמוד הפייסבוק >>

בחזרה למדור השקעות נדל"ן בחו"ל >>