"כשהריבית עולה – נוצרות בשוק הזדמנויות שכדאי מאוד להכיר"

עליות הריבית עשויות להיות חדשות מעולות עבור אלו שיידעו לבצע השקעות מתאימות. מומחה חברת iintoo מסביר

בשיתוף iintoo
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"כשהריבית עולה – נוצרות בשוק הזדמנויות שכדאי מאוד להכיר"
"כשהריבית עולה – נוצרות בשוק הזדמנויות שכדאי מאוד להכיר"
בשיתוף iintoo
תוכן שיווקי

השנה, לראשונה מאז 2018, הפדרל ריזרב, שהינו בנק פרטי המשמש כסמכות המוניטרית העליונה בארצות הברית וכבנק המרכזי שלה, העלה את הריבית בשלוש פעימות שונות ליותר מ-3%, כל זאת בניסיון להיאבק באינפלציה במדינה. בעקבות עליית מחירים מפלצתית, שיעור האינפלציה באמריקה שבר שיא של 40 השנים האחרונות. העלאת הריבית היא כלי לצינון כלכלה לוהטת מדי, פן יתפוצצו בועות פיננסיות ויערערו את האיזון הכלכלי במדינה. בינתיים אצלנו, בנק ישראל מעלה את הריבית בפעם החמישית ברצף, לשיעור של 2.75%, הגבוה ביותר ב-10 השנים האחרונות.

עלייה בריבית מייקרת הלוואות, ובכלל זה משכנתאות, וגם מקררת התפתחות עסקית במקרים של פרויקטים הדורשים מימון. זאת ועוד, כשעסקאות עולות לחברות יותר כסף, היקף העסקים מצטמצם, ואיתו הרווחים, ואיתם ערך המניות.

ואכן, במבט רטרוספקטיבי על שוק המניות ב-2022, 10 חודשים אחורה, מצטיירת תמונה של ״שוק דובי״ - מונח המתאר ירידה של 20% מנקודת השיא. במילים אחרות, הסיכון הגלום בשוק ההון מורגש כעת במלואו.

להזדמנויות השקעה חדשות, היכנסו לאתר של iintoo >

האם קיימות אלטרנטיבות?
היכן שיש מפסידים - תמיד יש אחרים שמרוויחים, וכל מה שצריך לדעת הוא לאילו מוצרים פיננסיים, או לאילו השקעות ואפיקים, עליית הריבית עושה רק טוב.

למשל, מי שיש לו חסכונות יכול לצחוק כל הדרך אל הבנק, וכך גם מי שמחזיק בדולרים, שכן עליית הריבית בארצות הברית מחזקת את ערכם של השטרות הירקרקים הנכספים. במילים אחרות, לא רק שאין לקטלג את עליית הריבית כחדשות רעות, אלא שהיא עשויה להיות מתויגת כחדשות מעולות עבור מי שיידע לבצע השקעות אלטרנטיביות מתאימות, כאלה שקופצות על גל עליית הריבית כדי לצמוח, להפיק רווח ולנווט ביציבות בסביבה שנדמית סוערת.

להלן ארבעה אפיקים להשקעות אלטרנטיביות שעליית הריבית משחקת לטובתן, ובגדול:

1. השקעה במניות הבנקים
טריוויאלי כמעט. אם חשקה נפשכם בהשקעות בשוק ההון, הבנקים הם בין המרוויחים הגדולים מעליות בריבית. כאשר הפדרל ריזרב העלה בעבר את הריבית, בנקים ושירותים פיננסיים רשמו עלייה בהכנסותיהם מריבית ובמרווח התפעולי. למעשה, מי שבוחר באפיק השקעה זה הוא סוג של אוהד הצלחות.

2. פק״מ

פק״מ, או פיקדון קצר מועד, הוא מוצר שניתן, בדרך כלל, לתקופה של עד שנה, בריבית קבועה או משתנה, ובאופן שבו ההשקעה היא כמעט נטולת סיכון. אפיק זה מהווה השקעה סולידית מאוד, וכך גם התשואה שהיא מניבה. ואולם, כשהריבית גבוהה - זוהי שעתם היפה ביותר של הפק״מים. דווקא במים סוערים, כאשר תנאי השוק אינם ברורים, הפק״מ הוא אי של ודאות ושקט, קל וחומר כשרף הריבית גבוה. בתקופות כמו זו בה אנו מצויים כעת, כאשר יש צפי לעלייה (או לעלייה נוספת) בריבית, בחירה בפק״מ בריבית משתנה עשויה להיות אפיק השקעה סולידי ורלוונטי בהחלט.

3. נדל"ן

בישראל, ההשפעה של עליית הריבית הורגשה באופן מיידי עם ירידה דרמטית של 49% בביקוש לדירות חדשות. מכיוון שבארץ, בשונה מארה"ב לדוגמה, שוק השכירות מתנהל כמעט כולו במגזר הפרטי ועל ידי אנשים פרטיים המחזיקים בדירות, ועליית הריבית מייקרת את עלות המשכנתאות ומהווה את הגורם העיקרי לירידה בביקוש לדירות החדשות - אלטרנטיבה אפשרית היא רכישה של דירה להשקעה המספקת תזרים גבוה יותר יחסית כתוצאה מהעלייה במחירי השכירויות.

אלא ששוק השכירות בישראל אינו מפותח כמו השוק המקביל לו לדוגמה בארצות הברית, בו כ-38% מהתושבים שוכרים. שוק זה מאופיין בשפע של מתחמי מגורים בשכירות מסוג מולטי-פמיפי הכוללים לרוב כמה עשרות או מאות דירות לשכירות, מתקנים לרווחת הדיירים ומנוהל לרוב על ידי חברות ניהול מקצועיות.

מודל מגורים זה מהווה שנים רבות אלטרנטיבת השקעה מצויינת למשקיעים פרטיים באמצעות השקעות קבוצתיות או קרנות וחברות מתמחות, אך בתקופה זו בפרט, כאשר כתוצאה מהביקוש עולים בהתאמה גם מחירי השכירות והמשקיעים נהנים מתזרים מזומנים גבוה יותר, סדיר יותר ובעיקר יציב הרבה יותר מהתנודתיות החדה והמלחיצה המאפיינת את שוק ההון.

4. קרנות חוב

קרן חוב היא אלטרנטיבת השקעה סולידית, שמספקת פתרון ראוי ומעניין מאוד בשוק סוער. בגדול, קרן חוב מאגדת תחת קורת גג אחת מאגר מגוון ופוזר של השקעות (למשל קרנות נאמנות, קרנות נדל"ן, תשתיות וכו) המניב ריבית קבועה ומוגדרת, ומאופיין לרוב בסיכון נמוך מאוד יחסית כאשר מדובר על קרנות ותיקות ומנוסות. בדומה לפק״מ, הריבית מוגדרת וקבועה ועליית הריבית בשוק משפרת את המחזור, מה שמגדיל את הבטחון בתזרים ובאיכות התמהיל. הרווחים לרוב הינם סולידים - לא אקזיט העשור לאלו המחפשים למנף את ההון אך מהווים אלטרנטיבה מעולה בתקופות אלו, למשקיעים המחפשים לשמור על הכסף ולקבל יותר ולסכן פחות.

גם במצב השוק הנוכחי, ואף ביתר שאת, iintoo מספקת לקהילת המשקיעים שלה המונה כרבע מיליון משקיעים רשומים פתרונות והזדמנויות השקעה שמנצלות את עליית הריבית ומהוות עבור המשקיעים יתרון של ממש. בשוק סוער, המפתח הוא לבחור בכיוונים שהנתונים הללו מהווים להם דווקא רוח גבית. בחכמה ובראייה מושכלת.

להזדמנויות השקעה חדשות, היכנסו לאתר של iintoo >

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהיא.

בשיתוף iintoo