"בכל עת יש הזדמנויות בשוק ההון. זה דורש ניהול השקעות קפדני ומקצועי"

אסטרטגיה כוללת, אנליזה מדוקדקת וניהול סיכונים קפדני: גלעד בצרי, מנכ"ל בית ההשקעות אינטראקטיב ישראל, נותן כללי אצבע למשקיעים בתקופה מאתגרת

גיא רונן, בשיתוף אינטראקטיב ישראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אינטרקטיב ישראל
אינטרקטיב ישראל
גיא רונן, בשיתוף אינטראקטיב ישראל
תוכן שיווקי

תקופת הכסף ה"זול", שליוותה אותנו לאורך שנים, מגיעה כנראה לקצה. "ניהול ההשקעות ייעשה מאתגר יותר", אומר גלעד בצרי, מנכ"ל בית ההשקעות אינטראקטיב ישראל. "אחרי שנים טובות מאוד בשוקי המניות, עם תמיכה מוניטרית של הבנקים המרכזיים ופיסקלית מצד הממשלות, אנחנו נכנסים למתווה של העלאות ריבית וצמצום הסיוע".

בעידן שמאופיין כבר עכשיו בתנודתיות, איך משקיעים נכון?
"הרבה אוויר יצא מחברות חלום שמשכו משקיעים מאז פרוץ הקורונה. בנוסף, גם השקעה דרך מדדים עלולה במצבים מסוימים להיות מסוכנת, כשמספר קטן של מניות מהווה משקל גבוה מאוד במדד. לכן ניהול ההשקעות חייב לעלות מדרגה ולהיות הדוק יותר. חשוב לזכור כי גם בתקופות כאלו ישנן הזדמנויות. יש סקטורים שנהנים מכל איום או אירוע, מניות זולות שנמצאות בנקודה כדאית להשקעה, ותחומים או תעשיות שלמות שמקבלים רוח גבית מרגולציה או מתמיכת מדינות. גם ברכיב הסולידי יש הזדמנויות – כדוגמת אג"ח של חברות עם איתנות פיננסית ויכולת החזר גבוהה, המייצרות תשואה עודפת נאה מעבר לפיקדון כזה או אחר".

איך מייצרים בתקופה כזאת ערך למשקיעים?
"חשוב להסתמך על אסטרטגיית השקעה הוליסטית ומסודרת שלוקחת בחשבון את תמונת המאקרו והמיקרו. חשוב ליצור גיוון בתיק ההשקעות וכמובן לחפש חברות איכותיות וחזקות עם מוצר טוב, יתרון תחרותי, איתנות פיננסית וסביבה תומכת. ככלל, ניהול השקעות בעת הנוכחית חייב להיות קפדן יותר, סלקטיבי מאוד וזהיר, ומוטב שייעשה על ידי בעל מקצוע וניסיון. האנליזה והמחקר של כל חברה וסקטור חייבים לעלות מדרגה. רצוי להימנע מהשקעות פזיזות, ללא היכרות מעמיקה של החברות או ניסיונות כאלו ואחרים לתזמן את השוק".

שאלת מיליון הדולר: מתי להיכנס?
"אין נקודת כניסה מושלמת. בסוף ניהול סיכונים זה שם המשחק, וצריך בכל עת לדעת לנהל את הסיכון לצד הסיכוי ולא להתעלם ממנו. חשוב להסתכל על התחזית העתידית של החברות. מההיבט הזה, לטעמנו, מרבית המגזרים נראים בריאים ויציבים - מה שיאפשר לכלכלה לספוג את העלאות הריבית. בסוף הסבלנות משתלמת".

השילוש הקדוש

תחום ניהול התיקים מנהל כיום כ-300 מיליארד שקל ומהווה אחד ממוצרי ההשקעות הגדולים והנפוצים בישראל. מנהל התיק מקבל ייפוי כוח לפעולות בחשבון הלקוח, כאשר המסחר וניהול ההשקעות מתנהלים בהתאם לצורכי הלקוח תוך התחשבות בטווח ההשקעה, ברמת הסיכון וביעדים שהוגדרו ביחד עם הלקוח. הוא מנוהל בשקיפות מקסימלית, כך שהלקוח יכול לראות בכל רגע נתון את מצב החשבון, האחזקות והשינויים שבוצעו, ומפוקח על ידי הרשות לניירות ערך. לצד הביטחון והשקט הנפשי, יש נזילות מיידית לכספים.

גלעד בצרי, מנכ"ל אינטראקטיב ישראל בית השקעות

אינטראקטיב ישראל היא חברה פיננסית המדווחת על צמיחה בכל תחומי פעילותה. חטיבת הברוקראז' שלה משמשת כסוכנות של אינטראקטיב ברוקרס, הברוקר הגדול בעולם, עם עשרות אלפי לקוחות בישראל - פרטיים, חברות, קרנות גידור ועוד - הנהנים ממחירים ללא תחרות. בפן המנוהל, בית ההשקעות עוסק בניהול אישי של תיקי השקעות שקליים ובמט"ח ללקוחות פרטיים ולחברות, ניהול קרנות נאמנות, וכן בניהול קופות גמל, קרנות השתלמות ותיקון 190 ב-IRA בניהול אישי. צוות ההשקעות רחב ומגוון, עם מנהלים בעלי ותק ממוצע של 20 שנות ניסיון, ומחלקות מחקר ואנליזה לניירות ערך זרים ומקומיים. גלעד בצרי, בן 33, משמש כמנכ"ל בית ההשקעות כבר קרוב לשנתיים, וזאת לאחר ששימש במספר תפקידים ניהוליים בבית ההשקעות פסגות. בצרי מונה את ה"שילוש הקדוש" ליצירת ערך ללקוחות: השקעות איכותיות, יחס אישי ויכולת התאמה אישית לכל לקוח. במרכיב הראשון הוא מציין את יתרון הגופים הבינוניים: "בתקופה תנודתית משקיעים חייבים להגיב במהירות כדי לנצל הזדמנויות או למזער נזקים. הגודל שלנו מאפשר גמישות ואת קצב סגירת המעגל הנדרש של אירוע-ניתוח-פעולה". העיקרון המנחה בבחירת השקעות הוא ניהול סיכונים מחושב תוך מתן ערך ללקוח. כל השקעה נבחנת בקפידה בוועדת ההשקעות מבחינת יחס סיכוי-סיכון ופרמטרים כמותיים ואיכותיים. מערכות בקרה מתקדמות מסייעות לצוות בניהול ההשקעות ובזיהוי אירועים המחייבים תגובה מהירה. הקשר האישי בין הלקוח למנהל התיק, המכיר את צרכיו ומטרותיו המשמש איש קשר ישיר עבורו וזמין לו בכל עת, הוא נדבך קריטי. באשר להתאמה האישית, בצרי מעיד כי כיום אין די בחלוקת לקוחות לפי רמות סיכון כלליות: "בתוך כל רמה יש שוני ומגוון, ולכן חשוב להתאים לכל לקוח תיק בבנייה אישית".

קולקטיב 2: פלטפורמה למסחר חברתי

תחום ייחודי בחברה הוא קולקטיב 2, פלטפורמת המסחר החברתי הראשונה בישראל המאפשרת לכל אדם לחשוף את תיק ההשקעות שלו או להקים קרן השקעות בקלות, ללא צורך ברישיון וללא עלות. תיק ההשקעות חשוף לציבור תחת בקרה של בית ההשקעות ובפיקוח של הרשות לניירות ערך. כל משקיע יכול להתחבר ולעקוב אחר כל עסקה של אותו מנהל השקעות, כך הוא נחשף לפעולותיו ויכול לחקות אותן ואפילו להעתיק את התיק. מנהל התיק מצדו יכול לייצר הכנסה נוספת מגביית דמי מנוי מהעוקבים. "העולם צועד לסביבה חברתית יותר עם פלטפורמות לשיתוף והפצת ידע. זו מערכת פורצת דרך ובהחלט ניתן להעריך כי תוביל את תחום ההשקעות בעתיד".

תקופת הקורונה, מזכיר בצרי, השאירה אצל רבים סכומים גדולים בפיקדונות ובעו"ש, בלי ריבית משמעותית או יכולת לנצל הזדמנויות בשוק ההון, גם באפיקים סולידיים. מנגד, רמת הסיכון עלתה, נדרשת אנליזה מדוקדקת יותר, וקשה להסתמך על תיק גנרי. "כדי לנהל את הסיכון בצורה מיטבית ולייצר ערך, נדרשת התאמה אישית וצריך מישהו שיהיה עם היד על הדופק ויידע להגיב בזמן אמת. בשביל זה אנחנו כאן".

אין לראות באמור ייעוץ השקעות או המלצה לקניה או מכירה של ניירות הערך ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד

מעבר לאתר

בשיתוף אינטראקטיב ישראל